Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

vrei picioare tepene?

distructive?

eu de 2 zile incerc un exercitiu de la Navy Seals.

nu ai nevoie de greutati.

te pui cu spatele lipt de perete,stind drept.

cobori fundul astfel incit coapsele sa formeze un unghi de 90 de grade cu tibia,sau mai bine,cobori coapsele pina sunt paralele cu podeaua.

in tot acest timp spatele ramine lipit de perete,si arcuit,drept.

in momentul in care coapsele tale sunt perfect paralele cu podeaua,spatele lipit de perete,practic arati ca un scaun daca ai putea sa te vezi din profil,intide mainile.

incearca sa stai in pozitia asta 5 minute.

mie dupa 3 minute incep sa imi tremure picioarele.

in marina americana se sta si pina la 3 ore (uneori) asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vrei picioare tepene?

distructive?

eu de 2 zile incerc un exercitiu de la Navy Seals.

nu ai nevoie de greutati.

te pui cu spatele lipt de perete,stind drept.

cobori fundul astfel incit coapsele sa formeze un unghi de 90 de grade cu tibia,sau mai bine,cobori coapsele pina sunt paralele cu podeaua.

in tot acest timp spatele ramine lipit de perete,si arcuit,drept.

in momentul in care coapsele tale sunt perfect paralele cu podeaua,spatele lipit de perete,practic arati ca un scaun daca ai putea sa te vezi din profil,intide mainile.

incearca sa stai in pozitia asta 5 minute.

mie dupa 3 minute incep sa imi tremure picioarele.

in marina americana se sta si pina la 3 ore (uneori) asa.

 

Pozitia e veche de mii de ani si vine din strafundul artelor martiale :agree: . Doar ca nu se practica cu spatele rezemat ci cu spatele drept si mainile intinse in fata. Mult mai greu, dealtfel.

Desi este un exercitiu foarte bun mie nu mi se pare ca ar crea masa musculara. Fiind contractie izometrica ea duce la rezistenta, senzatia de densitate musculara dar nu creste masa musculara. Eu am facut 7 ani de arte martiale si coapsele mele nu erau mai masive din cauza asta.

 

Eu cred ca doar genuflexiunile si fandarile cu cat mai multe greutati cresc coapsele. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei picioare tepene?

distructive?

eu de 2 zile incerc un exercitiu de la Navy Seals.

nu ai nevoie de greutati.

te pui cu spatele lipt de perete,stind drept.

cobori fundul astfel incit coapsele sa formeze un unghi de 90 de grade cu tibia,sau mai bine,cobori coapsele pina sunt paralele cu podeaua.

in tot acest timp spatele ramine lipit de perete,si arcuit,drept.

in momentul in care coapsele tale sunt perfect paralele cu podeaua,spatele lipit de perete,practic arati ca un scaun daca ai putea sa te vezi din profil,intide mainile.

incearca sa stai in pozitia asta 5 minute.

mie dupa 3 minute incep sa imi tremure picioarele.

in marina americana se sta si pina la 3 ore (uneori) asa.

 

da da vreau sa ma fac van damma! ;))

eu vorbesc aici de aspect. cu o masa musculara bine dezvoltata vine si o fortza mai mare nu?

si eu sunt de parere ca totusi genufleziunile si alte exercitii fac mai mult decat statul pe scaunelul invizibil. am vazut exercitiul asta la tipa aia "40 min workout" si am incercat deja. nu mor dupa el. e plictisitor...si n-am atata timp decat daca as sta la comp in pozitia aia...ceea ce e....sf :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da vreau sa ma fac van damma! ;))

eu vorbesc aici de aspect. cu o masa musculara bine dezvoltata vine si o fortza mai mare nu?

si eu sunt de parere ca totusi genufleziunile si alte exercitii fac mai mult decat statul pe scaunelul invizibil. am vazut exercitiul asta la tipa aia "40 min workout" si am incercat deja. nu mor dupa el. e plictisitor...si n-am atata timp decat daca as sta la comp in pozitia aia...ceea ce e....sf :agree:

 

pai daca vrei doar masa baga genu cu greutati si indreptari.

daca vrei forta,rezistenta in picioare merge si "scaunul invizibil"

eu la enduro am nevoie de :forta,rezistenta,putere,in picioare.

deci,le fac pe toate.

nu mai zic ca imi intaresc ligamentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat pentru masa musculara, (estetica,mai ales la fete) cat si pentru forta,rezistenta in picioare, alergatul este sfant. Mai ales alergatul la deal. Nu fac toate fiarele dintr-o sala cat fac 10 km alergati de cel putin 3 ori pe saptamana.Daca se vrea o crestere rapida in masa musculara,este de ajuns sa combini 1 km de alergat usor cu 500 de m sprint. Important este ca atunci cand simti ca iti "ard" muschii,deci sunt foarte incalziti,sa nu te opresti. Restul vine de la sine.........

Editat de REA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat pentru masa musculara, (estetica,mai ales la fete) cat si pentru forta,rezistenta in picioare, alergatul este sfant. Mai ales alergatul la deal. Nu fac toate fiarele dintr-o sala cat fac 10 km alergati de cel putin 3 ori pe saptamana.Daca se vrea o crestere rapida in masa musculara,este de ajuns sa combini 1 km de alergat usor cu 500 de m sprint. Important este ca atunci cand simti ca iti "ard" muschii,deci sunt foarte incalziti,sa nu te opresti. Restul vine de la sine.........

 

 

alergatul e sfant...dar nu pe asfalt pentru ca se ajunge la periostita si doare la greu.Preferabil in parcuri si cine doreste poate sa isi puna si saculeti cu nisip pe gambe pentru a intensifica, sau poate sa combine cu fandari etc.

incalzirea

 

 

iar cat va relaxati faceti asa...

 

am plecat la fuga ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slabesc ca dracu de la alergat. nici o sansa!

si asa am numai fibre fibre peste tot, spate de balerina...m-am saturat.

ieri mi-am luat masiv mass si vreatina la 1gr bucata. o sa bag cartofi si peste, pui, banane etc...

 

e aiurea sa vrei sa pui pe tine si sa-ti fie greu. mi-ar fi fost mai usor sa fiu grasa pt ca imi place sa fac efort si as fi slabit oricum...;)(

Mesaj completat

this SUX!!! de ce? nu lucrez abdomenul in mod special si uite...

daca abdomenul arata asa, loc unde in mod normal se aduna grasime, ce sanse am sa pun pe mine in rest?

hashsgdahjhhsahdhdhasdhhahdjajka!!!

 

 

so repede sfaturi pt "ingrasare"!!! da doamne sa mearga cu masiv masu :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slabesc ca dracu de la alergat. nici o sansa!

si asa am numai fibre fibre peste tot, spate de balerina...m-am saturat.

ieri mi-am luat masiv mass si vreatina la 1gr bucata. o sa bag cartofi si peste, pui, banane etc...

 

e aiurea sa vrei sa pui pe tine si sa-ti fie greu. mi-ar fi fost mai usor sa fiu grasa pt ca imi place sa fac efort si as fi slabit oricum...;)(

Mesaj completat

this SUX!!! de ce? nu lucrez abdomenul in mod special si uite...

daca abdomenul arata asa, loc unde in mod normal se aduna grasime, ce sanse am sa pun pe mine in rest?

hashsgdahjhhsahdhdhasdhhahdjajka!!!

 

 

so repede sfaturi pt "ingrasare"!!! da doamne sa mearga cu masiv masu :agree:

 

 

Masiv Mass este un produs foarte bogat in carbohidrati...s-ar putea sa se depuna pe burta.Adica sa se depuna cu preponderenta pe burta si solduri si in rest...mai putin.

Ca antrenament...greutati mari cu care sa faci max 10 repetari. Cate 3 serii cu pauze de cca 1 min-2 min. Si daca tot te-ai hotarat sa iei masiv mass apuca-te mai serios de abdomene ca sa nu ai surprize.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai sper sa ai gura aurita!!!

din pacate nu am asa greutati incat sa fac numai 10 repetari. cu gantera de 5 fac lejer 20...again SUX, nici macar nu se vede mare lucru. am un pic de forma la brat, in rest...subtire rau.

nu e cam mare pauza de 1-2 minute?

Mesaj completat

chestia cu burta...e genetica cred. n-am pe nimeni in familie care sa aiba sunci pe solduri si pe burta. n-am avut niciodata sunci pe burta, am mai luat masiv mass si am depus uniform 3 kg intr-o luna.

 

Mesaj completat

btw MULTUMESC de sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai sper sa ai gura aurita!!!

din pacate nu am asa greutati incat sa fac numai 10 repetari. cu gantera de 5 fac lejer 20...again SUX, nici macar nu se vede mare lucru. am un pic de forma la brat, in rest...subtire rau.

nu e cam mare pauza de 1-2 minute?

Mesaj completat

chestia cu burta...e genetica cred. n-am pe nimeni in familie care sa aiba sunci pe solduri si pe burta. n-am avut niciodata sunci pe burta, am mai luat masiv mass si am depus uniform 3 kg intr-o luna.

 

Mesaj completat

btw MULTUMESC de sfaturi !

 

 

Cu placere! E de bine daca nu se depune pe burta si solduri.

Eu zic ca nu e mare pauza...o adaptezi in functie de cum iti e bine. Ideea e sa te recuperezi cat de cat intre serii si sa nu transpiri deloc...de aia ziceam de pauza asta. Incearca cu gantere de 10... 10 repetari. Ce faci tu acum se cheama definire.

Mai intreaba...daca ai nelamuriri. La capitolul "fete" ma descurc ;)

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai sper sa ai gura aurita!!!

din pacate nu am asa greutati incat sa fac numai 10 repetari. cu gantera de 5 fac lejer 20...again SUX, nici macar nu se vede mare lucru. am un pic de forma la brat, in rest...subtire rau.

nu e cam mare pauza de 1-2 minute?

Mesaj completat

chestia cu burta...e genetica cred. n-am pe nimeni in familie care sa aiba sunci pe solduri si pe burta. n-am avut niciodata sunci pe burta, am mai luat masiv mass si am depus uniform 3 kg intr-o luna.

 

Mesaj completat

btw MULTUMESC de sfaturi !

Dupa ce ai pus poza cu abdomenul n`o sa mai vezi urma de mascul pe`aici:)) se pun pe treaba.

Nu face genuflexiuni cu greutati mari(incat sa poti face doar 10 repetari) pentru ca sistemul osos al unei femei e mult mai sensibil, mai ales in zona genunchilor si in zona lombara. incearca sa faci cu greutati care sa`ti permita in jur de 20 de repetari cu o coborare pana coapsele sunt paralele cu solul. stai o secunda acolo si revii..totul e sa ai rabdare. exercitiile se fac incet.sa dureze cateva secunde o repetare, nu 10 repetari in 5 secunde.

La problema cu depusul nu te pot ajuta, si eu am aceeasi dilema:))

VITAMINE SI MINERALE ..iei? baga un complex bun, e mai bine decat mass!$##^@#@% d`ala.

Apropos, frumos abdomen!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de aprecieri, mie nu-mi place cum arat in rest....fac eforturi serioase sa-mi revin, sa fiu iar de 53-54 kg.

abdomenul e cadou genetic ca sa zic asa. e mostenire, s-a lucrat singur mai mult lucrand alte grupe si tzopaind prin camera. soi pozitia in care am facut poza e ciudata, in mod normal am partea de sus a abdomenului mai in relief, asa ca la ogari...fara sa ma incordez etc. asa e forma..

nu am greutati de nici un fel, umplu o sticla de 6l, o iau in spate, pun niste papuci cu toc de 3 cm ca sa ma echilibrez si bag genufleziuni pana simt ca am febra la muschi.

mai am in dotare un extensor si cu ala fac brate. sunt la camin nu am altceva cu ce sa fac. ma gandesc serios la un abonament la sala. da, am luat si vitamine. cumpar la bucata de la olimpia, bag o cura de 10 zile apoi pauza iar 10 zile. am uitat sa-mi cumpar data trecuta, mi-am luat numai creatina. ;)

mie imi place sa fac repetarile rapide astfel incat sa nu se relaxeze muschiul intre timp. e fain asa si imi place.

 

 

Mesaj completat

Cu placere! E de bine daca nu se depune pe burta si solduri.

Eu zic ca nu e mare pauza...o adaptezi in functie de cum iti e bine. Ideea e sa te recuperezi cat de cat intre serii si sa nu transpiri deloc...de aia ziceam de pauza asta. Incearca cu gantere de 10... 10 repetari. Ce faci tu acum se cheama definire.

Mai intreaba...daca ai nelamuriri. La capitolul "fete" ma descurc :agree:

 

mi-a fost frica de gantera de 10 pt ca m-am gandit ca imi distrug articulatiile. ai tu dreptate cu definirea :D cam asa e...

am facut multe repetari si am rezistenta acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slabesc ca dracu de la alergat. nici o sansa!

si asa am numai fibre fibre peste tot, spate de balerina...m-am saturat.

ieri mi-am luat masiv mass si vreatina la 1gr bucata. o sa bag cartofi si peste, pui, banane etc...

 

e aiurea sa vrei sa pui pe tine si sa-ti fie greu. mi-ar fi fost mai usor sa fiu grasa pt ca imi place sa fac efort si as fi slabit oricum... ;) (

Mesaj completat

this SUX!!! de ce? nu lucrez abdomenul in mod special si uite...

daca abdomenul arata asa, loc unde in mod normal se aduna grasime, ce sanse am sa pun pe mine in rest?

hashsgdahjhhsahdhdhasdhhahdjajka!!!

 

 

so repede sfaturi pt "ingrasare"!!! da doamne sa mearga cu masiv masu :agree:

:D sfatul meu e sa te menti asa.Arati bine si multe fete si-ar dori sa arate ca tine.Dar e ceva omenesc sa iti doresti ceva ce nu ai.

Stilul tau de viata presupun ca e activ din toate punctele de vedere asa ca incearca de exemplu sa mai lenevesti daca vrei sa te ingrasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu arat bine, am coapse slabe. i hate it!!! vreau sa stea bine blugii! am blugi noi in dulap, mi-e rusine sa ies in ei...

Mesaj completat

faptul ca am slabit are ceva legatura cu faptul ca merg pe motor ,de cand merg pe motor imi bate inima altfel ;) o fi si de la adrenaline and stuff.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu arat bine, am coapse slabe. i hate it!!! vreau sa stea bine blugii! am blugi noi in dulap, mi-e rusine sa ies in ei...

Mesaj completat

faptul ca am slabit are ceva legatura cu faptul ca merg pe motor ,de cand merg pe motor imi bate inima altfel :P o fi si de la adrenaline and stuff.

 

 

daca faci dakar zi de zi are...

fa un bebe si pui cateva kg :P

Mesaj completat

mananca multi carbohidrati.atata timp cat bagi mai mult decat arzi tre sa pui.Si dupa ce mananci incearca sa stai linistita, sa nu te pui sa fugi sau cine stie ce :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai merg in fiecare zi. si da, cand mergeam sute de km slabeam instant, adoua zi eram mai subtire...

bebe nu se programeaza in functie de kg :P

eu inca vreau sa ma dau pe motor, am si eu piticii mei deocamdata, vreau sa ating niste limite. apoi ma potolesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.stiumuzica.ro/stiri/page-detail...-2009-FOTO.html

 

Cea cu peruca rosie sunt eu. E singura poza pe care am gasit-o. O sa incerc sa pun una mai relevanta...

Lucrez cu greutati mari...nu am probleme cu incheieturile pentru ca am luat-o progresiv. Asa ca parerea mea e ca Regina noastra de gheata :) poate lucra linistita cu greutai... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow, se vede fain abdomenul tau :P JiJik! ma gandesc ca de bag greutati mari cresc si eu mai repede. I shall take that into consideration

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine imi poate spune si mie un site de unde sa pot comanda proteine la un pret bun? stiu ca era un site care le trimitea din Targoviste , fara bani de transport , dar nu am reusit sa il gasesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jijik,tu acolo ai pietre? :P

 

 

io,la poze zic pas,ca ma fac de ris cu "abs"-ul din dotare,zis si "rugby ball" :)

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jijik,tu acolo ai pietre? :)

 

 

io,la poze zic pas,ca ma fac de ris cu "abs"-ul din dotare,zis si "rugby ball" :P

 

 

:P Am bolovani :P Il lucrez aproape zilnic. Imi place sa arate asa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilnic? are u kiddin' me?...shame on me....n-am facut abs de 2 saptamani...

gata! mi-am pregatit fripturile, ma apuc de tras azi. :P

Mesaj completat

cred ca nu are nimic daca sunt inca in refacere la alte grupe, nu? am bagat si supliment deja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...