Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Pentru Denis

 

 

Sala "curata" suna chiar haios. De obicei a face sala "curat" se intelege fara steroizi. Creatina si celelalte chestii sunt considerate ok.

Sunt de acord ca cel mai bine ar fii sa vorbesti cu instructorul salii la care te duci apropo de program. Daca vrei sa nu iei proteina, creatina sau alte pastile nu e problema, trebuie doar sa ai rabdare. Calitatea se obtine mai greu, dar se obtine.

Ce pot sa te sfatuiesc...in mare : repetari putine , greutati mari. Asocierea grupelor musculare trebuie sa o alegi tu in functie de cum iti "intra"( cum iti lucreaza musculatura ) mai bine.

 

Bafta si felicitari pentru decizia de a te abona la sala!

 

Nu m-am exprimat k-lumea,vroiam sa zic ca creatina nu vreau sa bag proteine(Animal Pak recomandate de @gixxer o sa iau), cunosc multe persoane care au luat`o pe prafuri si dinastea si nu imi plac cum arata.

Vreau definirea k-lumea,sa fiu numai fibra nu apa prin interior :)

Multumesc tuturor care m-au ajutat cu sfaturi.

 

Apropo am 18 ani...aproape.

Vreau sa imi propuneti un program pe 4-5 zile si niste proteine si carbohidrati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ALINU
Apropo am 18 ani...aproape.

Vreau sa imi propuneti un program pe 4-5 zile si niste proteine si carbohidrati.

Te referi la supliment sau la alimentatie?

 

Luni: Piept

Marti: Spate

Miercuri: Brate (Bicepsi+Tricepsi)

Joi : Umeri , Trapez , Antebrat

Vineri: Picioare ... iar abdomene poti baga in fiecare zi sau o zi da una nu.

 

Cum sa lucrezi pentru fiecare grupa intreaba la sala un instructor ceva ca e si in functie de ce aparate/banci au...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Suplimente nutritive

Pai incearca sa iei Gigant Pro Mass de la Pro-Nutrition dimineata si dupa antrenament cu niste aminoacizi pe care sa-i iei dupa una din mesele zilei si dupa antrenament impreuna cu gigant...dar nu uita de alimentatie ca degeaba iei , nu tin locul hranei!

 

Iei asa o perioada si daca nu iti convine treci pe altceva...

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca..."Gigant pro mass"... Asa , cati sunt pe aici ,toti pot sa propuna un produs cu multi carbo., de la Masiv mass(redis ) pana la N-large, Serious mass, Gain fast...etc,etc.

Animal pakul este excelent intr-adevar, numarul 1 de cativa ani incoace...in rest, depinde de cati bani esti dispus sa dai pe luna. E pacat sa iti iei ceva o singura data si sa te opresti...trebuie sa ai continuitate. Si un praf ar trebuii, ca se vede mai bine si mai repede intotdeauna daca se ia "praf" cu "pastile".

Si trage tare, cu rabdare ,fara sa te astepti la rezultate intr-o luna. BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Produsul ala il folosesc eu si sunt multumit nu am spus din citite/auzite iar peste 2 luni o sa iau pe langa asta si seara la culcare ceva cu absorbtie lenta ceva fara carbo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca..."Gigant pro mass"... Asa , cati sunt pe aici ,toti pot sa propuna un produs cu multi carbo., de la Masiv mass(redis ) pana la N-large, Serious mass, Gain fast...etc,etc.

Animal pakul este excelent intr-adevar, numarul 1 de cativa ani incoace...in rest, depinde de cati bani esti dispus sa dai pe luna. E pacat sa iti iei ceva o singura data si sa te opresti...trebuie sa ai continuitate. Si un praf ar trebuii, ca se vede mai bine si mai repede intotdeauna daca se ia "praf" cu "pastile".

Si trage tare, cu rabdare ,fara sa te astepti la rezultate intr-o luna. BAFTA!!!

 

 

Mie mi-a mers foarte bine cu GAIN FAST,de la Universal .In general am o parere destul de buna despre cei de la Universal.

Fac o mica paranteza...eu merg la sala de aproximativ un an si sunt ectomorf...Sunt foarte importante alimentatia(sulimentele nu sunt decat...suplimente,deci alimentatia trebuie sa fie baza),antrenamentul si odihna.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
:)

Moshule, te mai dai mult zmeu pe aici? Ce dreacu ai vrut sa zici cu asta?

 

La mintea mea chiar carbohidratii sunt unii cu absorbtie rapida si altii cu absorbtie lenta!!!!!

Nu stiu ce nu ai inteles tu.Nu am spus ca ceea ce vreau sa iau (concentrat proteic) are absorbtie lenta din cauza ca nu are carbo.Am spus ca vreau ceva fara carbo ceva ce tot odata sa aibe absorbtie lenta.Acum ai inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce nu ai inteles tu.Nu am spus ca ceea ce vreau sa iau (concentrat proteic) are absorbtie lenta din cauza ca nu are carbo.Am spus ca vreau ceva fara carbo ceva ce tot odata sa aibe absorbtie lenta.Acum ai inteles?

 

Hai ca te-ai incurcat!ia spune,cam ce ai vrea tu sa absorbi asa lent? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Hai ca te-ai incurcat!ia spune,cam ce ai vrea tu sa absorbi asa lent? :)

Nu m-am incurcat deloc..imi pare rau ca nu m-am facut inteles din prima. Pai ceva intre proteinmix-R si protwhey-R de la redis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Pai inseamna ca rapsunsul corect era: proteina cu absorbtie lenta!

 

Vad ca nu prea sti ce absorbi pe acolo! :P

 

Hai,bafta la sala! :)

 

http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=830

Acuma o faci pe desteptul tu , da ala era raspunsul corect ca da nu erau carbo ce ramanea?Nu isi avea rost intrebarea asta.Eu ti-am spus..produsele intre care as opta.

 

O sa incerc si eu ce spune Urceanu.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin "pastile" ma refer numai si numai la amino, vitamine, minerale, creatina, tribulus, N1T, gama Animal...si pot sa continui. NEVER EVER steroizi.

Prin "praf" ma refer la orice concentrat proteic...nu la prafuri de tras pe nas :) Lamurit? :(

 

 

 

Scuze, nu mai stiu cine intreba daca e cineva care se antreneaza fara suplimente...doar cu branza ,oua. ..etc. Se poate si asa, dar costa ...doar in cazul in care ai ferma si-ti permiti, ok! Nu ca nu ar costa si suplimentele,numai ca aici ai mai multe varianmte. La ora actuala sunt variante pentru toate buzunarele.

 

Asa ca pastilati-va si prafuiti-va cu incredere!!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci eu sunt foarte demodat ... prefer ca acel ceva care il mananc sa fi guitat , mugit ... prinzi idea :) tot asa sunt de ideea ca antrenamentul serios , cu o dieta serioasa poate duce la o viata sanatoasa .

 

si de asemenea : moderatia este cheia.

 

LE:

 

nu am cunoscut pe nimeni sa manance natural si sa se antreneze si sa aibe probleme. in schimb stiu multi care au luat prafuri (da , d'alea de zici tu, fara steroizi adica) si care au avut probleme , asa cum stiu si care au luat steroizi si nu au avut probleme. inca o data, moderatia e problema. dar daca cauti ceva rapid si ieftin steroizii sunt solutia. total nerecomandat , dar vorba ta, suntem prea saraci sa avem grija cum trebuie de noi ...

Editat de GeorgeB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca avem niste perceptii diferite . la mine antrenament = relaxare dupa o zi de munca si mentinere in forma (pe cat posibil) . adica amator nu profesionist. nu ma pot pronunta despre antrenamentele de profesionisti pentru ca m-am lasat de ceva timp de sport de performanta .

 

supliment . da , stiu ce e aia supliment, dar mai stiu si ca orice e natural > artificial . asta din punct de vedere al asimilarii in corp si din punct de vedere al impactului asupra corpului.

 

antremanet zilnic de 30-45 de minute, mancare buna calitativ si corecta ... asta e reteta. antrenament de 3 ori pe saptamana, suplimente si suplimente si suplimente nu fac bine :) da , te vor face mai frumos dar nu mai sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin "pastile" ma refer numai si numai la amino, vitamine, minerale, creatina, tribulus, N1T, gama Animal...si pot sa continui. NEVER EVER steroizi.

Prin "praf" ma refer la orice concentrat proteic...nu la prafuri de tras pe nas :) Lamurit? :(

 

 

 

Scuze, nu mai stiu cine intreba daca e cineva care se antreneaza fara suplimente...doar cu branza ,oua. ..etc. Se poate si asa, dar costa ...doar in cazul in care ai ferma si-ti permiti, ok! Nu ca nu ar costa si suplimentele,numai ca aici ai mai multe varianmte. La ora actuala sunt variante pentru toate buzunarele.

 

Asa ca pastilati-va si prafuiti-va cu incredere!!!! :P

 

 

A, am inteles.Referitor la antrenamentul fara suplimente ,din cate stiu sunt mai lente progresele.

So,ca sa te parafrazez."prafuiti-va"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
cred ca avem niste perceptii diferite . la mine antrenament = relaxare dupa o zi de munca si mentinere in forma (pe cat posibil) . adica amator nu profesionist. nu ma pot pronunta despre antrenamentele de profesionisti pentru ca m-am lasat de ceva timp de sport de performanta .

 

supliment . da , stiu ce e aia supliment, dar mai stiu si ca orice e natural > artificial . asta din punct de vedere al asimilarii in corp si din punct de vedere al impactului asupra corpului.

 

antremanet zilnic de 30-45 de minute, mancare buna calitativ si corecta ... asta e reteta. antrenament de 3 ori pe saptamana, suplimente si suplimente si suplimente nu fac bine :) da , te vor face mai frumos dar nu mai sanatos.

Suplimentele sunt chiar sanatoase in niciun caz nesanatoase...unde ai citit ai citit prost.Ai auzit pe cineva care a luat si ia sa fie bolnav?!Din contra.tu faci confuzie intre suplimente nutritive ok si ...steroizi sau creatina.Imi place timpul pe care-l acorzi antrenamentului , de mancat stai linistit ca si eu mananc sanatos.Dar de ce lucrezi doar de 3 ori pe saptamana?..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci eu sunt foarte demodat ... prefer ca acel ceva care il mananc sa fi guitat , mugit ... prinzi idea :P tot asa sunt de ideea ca antrenamentul serios , cu o dieta serioasa poate duce la o viata sanatoasa .

 

si de asemenea : moderatia este cheia.

 

LE:

 

nu am cunoscut pe nimeni sa manance natural si sa se antreneze si sa aibe probleme. in schimb stiu multi care au luat prafuri (da , d'alea de zici tu, fara steroizi adica) si care au avut probleme , asa cum stiu si care au luat steroizi si nu au avut probleme. inca o data, moderatia e problema. dar daca cauti ceva rapid si ieftin steroizii sunt solutia. total nerecomandat , dar vorba ta, suntem prea saraci sa avem grija cum trebuie de noi ...

 

 

Stii multi care au avut probleme de la "prafurile alea fara steroizi"??? Cel putin ciudat, as putea spune! Eu stiu MULTI care iau prafuri de la inceputurile lor ( prafurilor) in Romania, adica de la Redis...si mai devreme ,de la sacii de proteina din soia. Sunt OK...toti! De la Costache Alexandru (langa care traiesc zi de zi, adica e tata ) pana la Bolborici si toti juniorii.

Ma indoiesc sincer ca acei baieti luau doar praf...si aveau probleme!

E un lucru bun ca esti de moda veche, ca mananci "behehe si muuu". Daca iti permiti sa-ti iei din astea cantitatea de proteina pe care o consideri necesara pentru tine ...tine-o tot asa!!!!

 

 

@ Alinu Ai o problema cu creatina. Creatina retine apa in corp, da forta. Iar daca stii sa lucrezi ramai cu ceva chiar daca intrerupi creatina. Nu e ca si cum ai lua si daca nu mai iei...iese apa si te desumflii :)

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suplimentele,adica mass gainerele (si in general tot ce inseamna concentrat proteic) in nici un caz nu nu sunt nesanatoase.

Nu mai vorbim de faptul ca,pentru cineva care trage de "fiare",numarul meselor ar cam trebui sa fie de cel putin 6..cam greau sa mananci de 6 ori /zi.Si evident,un concentrat proteic se asimileaza mult mai bine..ajunge mult mai rapid in sange decat mancarea solida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca avem niste perceptii diferite . la mine antrenament = relaxare dupa o zi de munca si mentinere in forma (pe cat posibil) . adica amator nu profesionist. nu ma pot pronunta despre antrenamentele de profesionisti pentru ca m-am lasat de ceva timp de sport de performanta .

 

supliment . da , stiu ce e aia supliment, dar mai stiu si ca orice e natural > artificial . asta din punct de vedere al asimilarii in corp si din punct de vedere al impactului asupra corpului.

 

antremanet zilnic de 30-45 de minute, mancare buna calitativ si corecta ... asta e reteta. antrenament de 3 ori pe saptamana, suplimente si suplimente si suplimente nu fac bine :) da , te vor face mai frumos dar nu mai sanatos.

depinde ce antrenament faci.eu nu fac culturism.inot+bicicleta+alergat.fara supliment.fac dieta si la sfarsit de saptamina beau bere.100% de acord cu tine.suplimentii te fac mai frumos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...