Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Pentru Denis

 

 

Sala "curata" suna chiar haios. De obicei a face sala "curat" se intelege fara steroizi. Creatina si celelalte chestii sunt considerate ok.

Sunt de acord ca cel mai bine ar fii sa vorbesti cu instructorul salii la care te duci apropo de program. Daca vrei sa nu iei proteina, creatina sau alte pastile nu e problema, trebuie doar sa ai rabdare. Calitatea se obtine mai greu, dar se obtine.

Ce pot sa te sfatuiesc...in mare : repetari putine , greutati mari. Asocierea grupelor musculare trebuie sa o alegi tu in functie de cum iti "intra"( cum iti lucreaza musculatura ) mai bine.

 

Bafta si felicitari pentru decizia de a te abona la sala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ALINU
Salut , ca si ectomorf iti recomand sa nu te dezcurajezi , cresterea in masa se vede mai greu .

Cel mai bine intrebi un instructor , stie el ce iti prieste mai bine . Mai intai incearca sa iti dezvolti muschii principali , si apoi poti incearca si antrenamente mai complete si chiar poti sa iei si niste suplimente nutritive ( te ajuta , iti dau energie , nu este nimic rau ) .

Totodata trebuie sa iti stabilesti mesele zilnice, si sa mananci si intre mese ( o portocala un mar, iaurt ) in principal alimente care contine proteine .

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa vorbesti cu un instructor ( cam orice sala are ) .

Spor la lucru !

 

Eu spun ca ar trebui sa aiba o alimentatie bazata pe 60% carbo , 30% proteine si 10% grasimi (vegetale daca poti , dar nu poti :)) ) . Mananca 5-6-7 mese pe zi daca poti , mese care sa nu fie pe saturate si sa indeplinesti oarecum procentele alea , mai putin masa de seara la 9-10 cand trebuie sa eviti carbo , sa fie ori multe albusuri ( fierte) ori ceva lapte pentru ca au absorbtia lenta si se vor duce unde trebuie in timpul somnului.

Pentru Denis

 

 

Sala "curata" suna chiar haios. De obicei a face sala "curat" se intelege fara steroizi. Creatina si celelalte chestii sunt considerate ok.

Sunt de acord ca cel mai bine ar fii sa vorbesti cu instructorul salii la care te duci apropo de program. Daca vrei sa nu iei proteina, creatina sau alte pastile nu e problema, trebuie doar sa ai rabdare. Calitatea se obtine mai greu, dar se obtine.

Ce pot sa te sfatuiesc...in mare : repetari putine , greutati mari. Asocierea grupelor musculare trebuie sa o alegi tu in functie de cum iti "intra"( cum iti lucreaza musculatura ) mai bine.

 

Bafta si felicitari pentru decizia de a te abona la sala!

Gresesti in totalitate!

 

Ar fi ok daca ar lua niste aminoacizi pentru inceput , mai tarziu un supliment cu proteina pe baza de zer cu absorbtie rapida dupa antrenament si dimineata.Denis suplimentele astea nu iti fac nimic rau.Creatina sa nu iei ca nu e chiar asa ok...iti opreste apa in muschi.

 

Repetari putine?Greutati mari?Daca vrea masa musculara sa faca 3-4 serii de 8-10 repetari cu greutati potrivite , prima serie cu ceva lejer , a 2-a mai adaugi putin si tot asa astfel in cat la ultima serie sa faci macar 8 repetari.

Daca vrei masa musculara denis , nu lucra mai multe grupe musculare pe zi , fa pauze scurte ,lucreaza 4-5 aparate pe grupa musculara , seriile asa cum am spus mai sus , alimentatie la fel si un somn bun !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am sa ma apuc de sala(am spus acu ceva timp ca ma apuc dar am avut alte retineri :( ).

Deci as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un program de sala(perfect pentru mine) pe 4/5 zile.

Inaltime:1.70cm.

Greutate:60kg(de care nu sunt foarte mandru :P ,as vrea sa mai cresc in greutate dar nu cu grasime ci muschi).

Tipul:Ectomorf.

Ce muschi ma intereseaza?!Toti...

Astept sfaturi doar de la oamenii care stiu cate ceva,nu orice bagator de seama.

Multumesc anticipat!

 

Ps:Vreau sa fac sala "curata" fara creatina si alte chestii...

 

Avand in vedere ca omul a zis ca nu vrea bagatorii de seama sa-si dea cu parerea atunci normal ca singurul raspuns a fost sa caute la cei care fac asta in mod profesional, instructori cu patalamale si cu oameni pe care i-au antrenat si au avut "succesuri".

 

Noi fiind doar motoristi care mai dam si noi buna ziua pe la sala de sport ne-am zis parerea pe topic, deja aproape zic eu ca am cuprins cam toate aspectele in culturismul asta dupa ureche.

 

Asa ca informeaza-te, in primul rand du-te la sala, vezi de un instructor pe acolo, baga mare proteine si carbohidrati si trage tare la antrenamente. Daca esti ectomorf pe bune o sa pui foarte greu si daca te lasi 2 saptamani te desumfli instant. Dar o sa iti creasca forta, odata cu greutatile o sa-ti creasca si muschii. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti in totalitate!

 

Tocmai te certi cu cineva care detine o sala de fitness/forta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus in mare... Nu am vrut sa dau detalii si nici nu o sa dau.

A zis ca nu vrea sa ia nimic...ca altfel ii recomandam si eu Animal pak si un "praf cu carbo.

In primul rand nu are varsta specificata...asa ca practic nu i se poate recomanda nimic.

 

La mai "mare"!

 

 

Nu ne certam...cel putin eu nu ma cert.

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Nici eu nu ma cert...doar am corectat o greseala...Nu conteaza faptul ca detine o sala , nu toti detinatorii de sali se pricep.Eu ce am spus aici , spun din ce am citit pe forumurile specializate cu asa ceva , din ce i-am intrebat pe proprietarii salii la care ma duc ( Unul din ei a cam fost campion european la culturism insa la handicapati ca este schiop ) si am aplicat eu care aveam aceleasi caracteristici cu ale lui.La mine au avutsi au efect , oricum muschii nu cresc in o luna doua. In timp isi va face el un program de lucru si somn chiar si fara sa primeasca sfaturi , va manca intr-un anumit mod fara sfaturi , va lua ce suplimente va considera tot fara sfaturi si va avea efecte , efecte oricum ai dar eu i-am dat cel mai corect/eficient/sanatos mod.

 

Bafta!

Mesaj completat

Aaa si sa se lase de fumat daca fumeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pacat ca dupa 1254684735646987 de pagini,unii vin is zic "gresit" in culturism /tras de fiare samd.

gresit nu exista.exista doar proasta intelegere a unor idei si concepte,a unor exercitii.

gresit e sa aplici un plan x al unui tip y pe tine z.

gresit e sa vi sa ceri,pe un forum de motociclism,pareri doar de la "profi",nu bagatori de seama.Pina una alta "bagatori" suntem toti de pe aici.

gresit e "maine",sau "azi" sau "acum",intr-un sport prin definitie despre "dupa 1 an;dupa 2;dupa 5".

gresit e vi sa spui ca bila mare se face doar la banca scott,si ca daca faci ciocane nu are cum sa creasca bila.

gresit e ca,la cita informatie exista in momentul de fata despre muschi/fizic/tras de fiare,unii vin cu pretentii :"doresc cele mai bune exercitii pentru mine".

 

 

@gixxer:fi bun si mai da cu matura prin topic,ca e cam prin de praf,si nu vedem frumusete de parchet din cauza lui.

cu filmele alea ce ai mai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma cert...doar am corectat o greseala...Nu conteaza faptul ca detine o sala , nu toti detinatorii de sali se pricep.Eu ce am spus aici , spun din ce am citit pe forumurile specializate cu asa ceva , din ce i-am intrebat pe proprietarii salii la care ma duc ( Unul din ei a cam fost campion european la culturism insa la handicapati ca este schiop ) si am aplicat eu care aveam aceleasi caracteristici cu ale lui.La mine au avutsi au efect , oricum muschii nu cresc in o luna doua. In timp isi va face el un program de lucru si somn chiar si fara sa primeasca sfaturi , va manca intr-un anumit mod fara sfaturi , va lua ce suplimente va considera tot fara sfaturi si va avea efecte , efecte oricum ai dar eu i-am dat cel mai corect/eficient/sanatos mod.

 

Bafta!

Mesaj completat

Aaa si sa se lase de fumat daca fumeaza.

 

 

:)

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma cert...doar am corectat o greseala...Nu conteaza faptul ca detine o sala , nu toti detinatorii de sali se pricep.Eu ce am spus aici , spun din ce am citit pe forumurile specializate cu asa ceva , din ce i-am intrebat pe proprietarii salii la care ma duc ( Unul din ei a cam fost campion european la culturism insa la handicapati ca este schiop ) si am aplicat eu care aveam aceleasi caracteristici cu ale lui.La mine au avutsi au efect , oricum muschii nu cresc in o luna doua. In timp isi va face el un program de lucru si somn chiar si fara sa primeasca sfaturi , va manca intr-un anumit mod fara sfaturi , va lua ce suplimente va considera tot fara sfaturi si va avea efecte , efecte oricum ai dar eu i-am dat cel mai corect/eficient/sanatos mod.

 

Bafta!

Mesaj completat

Aaa si sa se lase de fumat daca fumeaza.

 

 

Ai corectat o greseala...in opinia ta. Corect! " Nu toti detinatorii de sala se pricep"...nu ca ar fii un apropo la mine...!!! Nu se pricep detinatorii de sala, instructorii de fitness autorizati...se pricep cititorii de "forumuri specializate"....nu ca as bate vreun apropo la persoana ta.

 

Ideea de baza e ca orice incepator trebuie sa ceara parerile unor persoane avizate.

Ideea de a deschide un topic legat de culturism si fitness e super, sfaturi...ce ia unul, ce ia altul, ce a mai descoperit nou, reactii la antrenamente, la suplimenta...OK. Asta e ideea ... dar de aici pana a considera ca poti sa dai sfaturi atat de detaliate apropo de regimul si tipul de antrenament al cuiva, fara macar sa vezi persoana respectiva...deja nu mai ok.( parerea mea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pacat ca dupa 1254684735646987 de pagini,unii vin is zic "gresit" in culturism /tras de fiare samd.

gresit nu exista.exista doar proasta intelegere a unor idei si concepte,a unor exercitii.

gresit e sa aplici un plan x al unui tip y pe tine z.

gresit e sa vi sa ceri,pe un forum de motociclism,pareri doar de la "profi",nu bagatori de seama.Pina una alta "bagatori" suntem toti de pe aici.

gresit e "maine",sau "azi" sau "acum",intr-un sport prin definitie despre "dupa 1 an;dupa 2;dupa 5".

gresit e vi sa spui ca bila mare se face doar la banca scott,si ca daca faci ciocane nu are cum sa creasca bila.

gresit e ca,la cita informatie exista in momentul de fata despre muschi/fizic/tras de fiare,unii vin cu pretentii :"doresc cele mai bune exercitii pentru mine".

 

 

@gixxer:fi bun si mai da cu matura prin topic,ca e cam prin de praf,si nu vedem frumusete de parchet din cauza lui.

cu filmele alea ce ai mai facut?

 

 

 

Bine zis!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
GIIIIXXXXXEEEEEERRRRRREEEEEE,vino ca se duce dracului topicu ' !!!!!

Bai baiatule tu ai o problema?Ce se duce dracu?du-te si culca-te tu..

 

nu am batut niciun apropo jijik si nu am spus ca...ceea ce fac eu e cel mai bine , dar daca baiatul vrea masa musculara ceea ce ai spus tu acolo chiar nu e bine !

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALINU: nu te ambala, mai bine citeai si vedeai ce s-a mai scris in urma, ca numarul de repetari pe serie este un subiect aprig in lumea culturismului.

 

Daca ai fi citit ai fi vazut ca am dat chiar si link-uri de la profesionisti care recomanda sa experimenteze fiecare pe corpul lui si sa vada ce combinatie de nr repetari/intensitate/pauza/zile de odihna i se potrivesc lui cel mai bine.

 

Intradevar nu se pot da legi clare gen greutati mari si serii/repetari putine sau invers, trebuie experimentat.

Totusi pentru masa si forta musculara toti cei care se antreneaza pentru asa ceva fac repetari putine cu greutati mari.

 

Cei care vor sa-si modeleze corpul trebuie sa experimenteze sa vada ce li se potriveste. Nimeni nu e detinatorul adevarului abslout. :)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baiatule tu ai o problema?Ce se duce dracu?du-te si culca-te tu..

 

nu am batut niciun apropo jijik si nu am spus ca...ceea ce fac eu e cel mai bine , dar daca baiatul vrea masa musculara ceea ce ai spus tu acolo chiar nu e bine !

 

prietene ,azi e marti.

.......... poti sa incepi sa fi de vineri.Invata sa te exprimi,sa pui o virgula,sa urmaresti o idee ,sa o duci la bun sfirsit.

Citeste singur ce ai scris,si cum ai scris,si la urma,obosit fiind,fa nani.

"Baiatule" sa ii spui celui cu care spargi seminte in fata blocului,nu mie.

"Super membru" si un numar de posturi peste 1000,nu tin de scoala si bun simt.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
ALINU: nu te ambala, mai bine citeai si vedeai ce s-a mai scris in urma, ca numarul de repetari pe serie este un subiect aprig in lumea culturismului.

 

Daca ai fi citit ai fi vazut ca am dat chiar si link-uri de la profesionisti care recomanda sa experimenteze fiecare pe corpul lui si sa vada ce combinatie de nr repetari/intensitate/pauza/zile de odihna i se potrivesc lui cel mai bine.

 

Intradevar nu se pot da legi clare gen greutati mari si serii/repetari putine sau invers, trebuie experimentat.

Totusi pentru masa si forta musculara toti cei care se antreneaza pentru asa ceva fac repetari putine cu greutati mari.

 

Cei care vor sa-si modeleze corpul trebuie sa experimenteze sa vada ce li se potriveste. Nimeni nu e detinatorul adevarului abslout. :)

Nu am spus un numar exact de repetari . 6speed nu o mai face pe desteptul atat mai baiatule ! Esti cumva fata?

 

http://www.topculturism.ro/dr.redis/showthread.php?t=12572 cititi aici.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Il stiu si pe asta , eu prin link nu am vrut sa demonstrez ca 8 este numarul corect de repetari ci ceea ce se intampla cand faci cu greutati mari asta pe langa faptul ca iei foarte putin in masa la greutati mari.Prin greutati mari ma refer la greutatile cu care nu faceti serii complete. Fiecare face cum vrea si poate.Daca te uiti pe topculturism , sunt mult mai multe articole ale lui Alexandru Bolborici. Iar in linkul dat de mine spune cate serii si cum trebuiesc facute in general nu doar la bicepsi .

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu si pe asta , eu prin link nu am vrut sa demonstrez ca 8 este numarul corect de repetari ci ceea ce se intampla cand faci cu greutati mari asta pe langa faptul ca iei foarte putin in masa la greutati mari.Prin greutati mari ma refer la greutatile cu care nu faceti serii complete. Fiecare face cum vrea si poate.Daca te uiti pe topculturism , sunt mult mai multe articole ale lui Alexandru Bolborici. Iar in linkul dat de mine spune cate serii si cum trebuiesc facute in general nu doar la bicepsi .

Da,n-am gasit un exemplu general dar ala a fost la indemana. Si pana la urma generalizeaza treaba...la sfarsit, ca sa ne dam seama ca se aplica la toate grupele musculare. Adica sfatul este: FA SI VEZI CUM E! Nu cresti nici in masa nici in forta, incearca altfel! Asta e esenta!

 

Uceanu a inceput acum 20 de ani...de atunci il citesc si eu. Asta de zici tu pe langa ca nu-l cunosc, sunt sigur ca e mai crud la minte si nici nu cred ca are rezultatele lui Uceanu.

 

Si Bruce Lee il batea de il snopea pe Van Damme! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Da,n-am gasit un exemplu general dar ala a fost la indemana. Si pana la urma generalizeaza treaba...la sfarsit, ca sa ne dam seama ca se aplica la toate grupele musculare. Adica sfatul este: FA SI VEZI CUM E! Nu cresti nici in masa nici in forta, incearca altfel! Asta e esenta!

 

Uceanu a inceput acum 20 de ani...de atunci il citesc si eu. Asta de zici tu pe langa ca nu-l cunosc, sunt sigur ca e mai crud la minte si nici nu cred ca are rezultatele lui Uceanu.

 

Si Bruce Lee il batea de il snopea pe Van Damme! :)

Faci cum vrei , eu daca fac 4-6 repetari nu simt nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alimente care contin proteine.

vezi ca aici nu se contorizeaza posturile,altfel,nu inteleg de ce scri ceva fara continut,fara mesaj,ceva gol.

sunt curios daca Denis,va considera acest sfat un misto,sau ceva serios,ca parca asa era cererea.

mai da rau mai esti...critici pe aici , dar un sfat micut nu poti sa dai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da rau mai esti...critici pe aici , dar un sfat micut nu poti sa dai

 

sunt 103 pagini in acest topic.

daca tu vi acum,dupa o ora de forum si imi spui ca sunt rau si ca nu dau sfaturi,iti sugerez sa iti stergi ochelarii (sau viziera).

Iti sugerez si tie ca si la alinu : CITITI !

 

 

@alinu:in continuare iti spun sa ii spui "baiete" la unu care iti permite,bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uceanu este un maestru al culturismului la fel ca multi altii din generatia lui. Bolborici este un culturist in formare, care experimenteaza inca. Eu dupa 13 ani de fitness inca invat...multe lucruri mai am de aflat si de experimentat in sportul acesta. Este un sport complex, desi nu este vazut asa, la care ai rezultate doar daca descoperi ce iti merge tie si numai tie.

Culturismul sau ftnessul se fac cu partener...dar in ritmul tau, cu greutatile tale, numarul tau de repetari, pauzele tale. Este poate cel mai "personalizat " sport. .. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...