Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

M-am reapucat de sala si eu acum 6 luni aproximativ,am ajuns iar sa am 40cm in brat...problema mea e ca nu mai cresc defel de doua luni...am schimbat exercitii,la fiecare antrenament maresc cat pot greutatea,in forta am crescut dar de crescut muschiul, canci..m-am plafonat!

Bag si proteina"Super mass grainer de la dymatize",acum e pe terminate tre sa imi iau alta de aia as vrea un sfat la proteina si un tips doua la programul de antrenament poate ,poate imi dau drumu!Merci frumos

 

 

M-am "oparit" cum spui pentru ca de obicei daca apare unul care cere un sfat ori nu este bagat in seama(cazul meu) ori se trezesc destepti sa fie "simpatici"...ceea ce nu e defel normal!

Nu am dat detalii despre antrenamente pentru ca nu sa obosit nimeni sa ma intrebe nimic..intrebarea mea nu a interesat pe nimeni!Nu mai conteaza pentru ca nu mai vreau sa aflu nimic,am vrut doar sa va "bat obrazu" cu ce am scris mai sus si atata tot...puteti sarii linistiti peste postul meu ca si pana acum!Va doresc o zi buna la toti

 

Ps:40 in brat nu e defel un brat mare

Mesaj completat

 

 

Mersi frumos pentru raspunsul tau pertinent!Vezi tocmai ai e problema,nu am chef sa citesc 80 de pagini de caterinca de aia am preferat sa intreb cu riscul de a pune pe cineva sa se repete!

 

 

eu unul,la cum se "discuta" ,mai nou pe acest topic,nu am observat "durerea" ta.

Asadar:

1.e forum de motociclism,nu de bodybuilidng,asa ca poate pentru mai multe detalii ai putea consulta un forum de specific.Recomdand getfit.ro (cristian margarit;info cu tonele,numai chef sa ai sa citesti),tmuscle.com,fighterdiet.com,si in general altele ce le-am mai aflat tot de pe aici,deci tot la citit 80 de pagini ajungi

2.parerile multora de aici (personal cred ca suntem vreo 7-8) sunt de la AMATORI,si in general bazate ,pe experiente proprii,asa ca vezi sa nu le consideri 100% bune de urmat

 

Acum,din cite am mai citit si eu,reviste,forumuir,pareri,idei,ar trebui sa te intrebi tu singur si in acelasi timp sa ne spui si noua:

1.de cind faci acest sport,sau ma rog,tragi de fiare?

2.cite antrenamente /saptamina

3.cite suplimente

4.ce maninci

5.cum maninci

6.de cite ori maninci/zi

7.cit dormi

 

 

astea toate pentru a incerca sa iti dam un raspuns la "buba ta".

E important de stiut,cam ce virta ai,conditiile in care ai crescut pina acum (muschi ma refer),ai fost schija,gras,mic,mare,intelegi tu.

La un moment dat toti se lovesc de "nu mai cresc"; "de ce nu mai cresc?" ,si fiecare e obligat sa caute singur raspunsul.

Poate e over training, oboseala,lipsa de alimentatie adegvata,antrenamente in dorul lelii,cine stie,poate trebuie sa schimbi ceva,daca pina acum faceai bila+piept ,incearca bila+spate,dinastea...

Asa ca ,nu mai fa pe fata mare suparata,si da detalii daca doresti ajutorul nostru de incepareti in arta trasului de fiare.

Daca, acum am vazut,crezi ca sunt 80 de pagini de caterinca,de ce ai mai scris?De ce ai mai intrebat?

Sa ma scuzi,e tara aia cu "40 in brat", sora cu "imping 100 kg la piept".

Iti recomand citeva filmulete cu DY,cauta-ti timp sa le vizualizezi,si poate,dupa,vei intelege ca sportul asta nu are nimic cu "brat de 40" si chestii de genu' asta.

Astept sa revii cu un raspuns.

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...cktraining.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...t-training.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...g-training.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...s-training.html

http://mdtv.musculardevelopment.com/lifest...s-training.html

Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai sa fiu foarte scurt si la obiect , ca sa nu pleci suparat , sau poate revii si mai bagi si tu o poza , o experienta , ceva , sa mai invioram discutiile.

1. mai putin e mai mult , un principiu foarte sanatos si des intilnit in culturism , daca te-ai supraantrenat. Deci , fa o pauza. Cit , asta tu stii , este corpul tau , dar eu asi sta sigur 1 luna pe bara cu bicepsii aia.

2. Schimba greutatile. Daca faci putin cu mult , baga mult cu putin. Incearca cam 20 de repetari pe serie. Sau baga tractiuni.

Daca ti-am putut fi de ajutor cu ceva inseamna ca am mai facut o fapta buna , daca nu , imi pare rau , nu am calificare si cunostiinte de antrenor.

Nu te supara , dar trebuia sa bagi de la inceput date despre tine , parerea mea. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om puternic. Si motociclist , pe deasupra.

 

eram in timpul liceului si mergeam la colindat de craciun.

frig de ne omora, cu toata bautura din noi :D

 

la un moment am observat un nene, exact ca al din imagine, cu putin mai multa carne pe el si in maieu din ala cu gaurele, batranescu - taia lemne, cu tigara in gura. :wink:

am ramas toti masca: noi imbracati si bauti cu pretentii de conditie fizica de sportiv de performanta muream de frig si babalacu... in maieu. daca taia lemne intruna intelegeam da' ala mai mult fuma decat facea sport!

- ce faci nene, nu ti-e frig?!!! :drink:

- am fost prizonier in siberia 25 de ani, la noi asa era vara!

 

:D

 

stiati ca pe masura ce inaintezi in varsta iti creste... rezistenta. serios. rezistenta aia animalica de a merge o saptamana intruna fara sa dormi, fara sa mananci si fara sa bei.

daca vezi un batranel si-i cedezi locul in autobuz - esti fraier! ( mai ales ca poa' sa fie un fost securist care electrocuta pasarici de luptatoare anticomuniste. ( asta am citit-o aici pe forum, nu garantez pentru asta.))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haoleoo , pai eu la batrinei le dau capatini in gura , daca se uita mai ginitor pa locu' meu , da le sare protezele alea de le are in gura . Cu speranta ca ma dedic unei cauze nobile , bineinteles , ceva gen " Condamnarea Comunismului" , poate , poate e ala un tortionar. :drink: :wink: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mai putin e mai mult , un principiu foarte sanatos si des intilnit in culturism , daca te-ai supraantrenat. Deci , fa o pauza. Cit , asta tu stii , este corpul tau , dar eu asi sta sigur 1 luna pe bara cu bicepsii aia.

 

daca am spus eu de odihna careva mi-a raspuns ca nu am bun simt. daca o spune altul e ok....

 

bafta mare eu m-am tirat de aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am spus eu de odihna careva mi-a raspuns ca nu am bun simt. daca o spune altul e ok....

 

bafta mare eu m-am tirat de aici!

 

 

eu zic sa mai citesti o data, cu voce tare, ce am scris eu acolo. de la un capat la altul. :wink:

poate intelegi ca ma refeream la Misterio la faza cu lipsa creierului si bunului simt. ca raspuns la afirmatiile lui. :drink:

 

raspunsul tau era ca exemplu de solutie la problema lui. naposimul era tot pentru el. ca ii trebuie. pe langa multe altele...

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit cu succes , pt. scurt timp. M-am marit repede si trageam mai in forta. Cum nu am mai avut bani , m-am lasat de Creatina si poate ca a fost bine , am inteles ca nici aia nu-i tocmai sanatoasa. Oricum , daca bei multe cafele sau cola , am inteles ca , cofeina ii cam scade din efect. Mai mult nu stiu ce sa zic. Sint 50-50 in problema asta , nici nu zic ca-i buna , nici ca nu-i buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre voi a luat Creatina? Cu ce a ajutat, probleme, gen...

 

Eu am luat ceva ceva. Ar trebui sa simti o crestere a fortei si rezistentei, daca iei cum trebuie (faza de incarcare, mentinere, sa iei cu carbohidrati, sa bei mai multe lichide). Eu am simtit dar nu stiu daca se datoreaza creatinei sau doar faptului ca eram pe "revenire" adica ma reapucam de antrenament si imi revenea forta la vechile standarde. Oricum daca iei sa fortezi o crestere a greutatilor sau o crestere a numarului de repetari sa vezi daca are efect.

Efecte negative la mine ar fi ca simti gura uscata si iti e mereu sete daca nu bei cate lichide trebuie (macar 2-3 litri pe zi si mai mult daca esti mai greu), si alt efect ar fi ca atunci cand faci efort sau te lasi de creatina o sa transpiri la greu (adu-ti aminte de Zidane cand era la Juventus, o echipa care se indopa cu creatina, cum ii curgea transpiratia pe nas)datorita faptului ca iese apa din tine. De asemenea si o retentie de apa crescuta, dar depinde de la corp la corp pe unde se pune apa asta..burta, solduri...

 

Si ca o idee de baza, creatina fara alimentatie buna nu creste muschii, decat prin imbibarea cu apa, care o sa iasa rapid cand te lasi. Daca te "proteinizezi" ai sanse sa fie castiguri permanente, altfel sunt castiguri temporare.

Mesaj completat

Am folosit cu succes , pt. scurt timp. M-am marit repede si trageam mai in forta. Cum nu am mai avut bani , m-am lasat de Creatina si poate ca a fost bine , am inteles ca nici aia nu-i tocmai sanatoasa. Oricum , daca bei multe cafele sau cola , am inteles ca , cofeina ii cam scade din efect. Mai mult nu stiu ce sa zic. Sint 50-50 in problema asta , nici nu zic ca-i buna , nici ca nu-i buna.

 

Creatina are efect contrar cafeinei. Cafeina te usuca, e cam diuretic (CRED), creatina te imbiba in apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre voi a luat Creatina? Cu ce a ajutat, probleme, gen...

Am luat, asa ceva http://www.weider.ro/shop/Krea-Genic-capsule-120cps-96p.html , iti da mult mai multa energie, eram ca un trenulet, trageam fara sa obosesc si am crescut rapid greutatea cu care lucram. Dar e o mare prostie deoarece ai impresia ca poti face mult si astfel iti soliciti la extrem incheieturile care "pica" primele. Oricum dupa ce am facut o pauza mai lunga tot ce am pus cu creatina s-a dus. Iti recomand sa incerci o proteina de calitate si nu creatina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun...

revenind la subiect..

de cand a inceput topicul asta, a inceput cineva sa faca sala/sport?ce rezultate aveti?o poza cu before and after, alimentatie,antrenament si cel mai important... motivatia care e?care e obiectivul vostru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa incep cit de curind chestia cu suplimentele (contrar parerilor de aici,sunt tentant sa incerc,cu atit mai mult cu cit as reprezenta exclusiv un producator) si ,tot atunci sa incep sa si consum proteine,aminocacizi mai mult decit acum,cind folosesc ocazional /rar.

In loc de creatina,as recomanda folosirea de proteine rezultate din zer/ou/caseina,si atentie!!! nu din soia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa incep cit de curind chestia cu suplimentele (contrar parerilor de aici,sunt tentant sa incerc,cu atit mai mult cu cit as reprezenta exclusiv un producator) si ,tot atunci sa incep sa si consum proteine,aminocacizi mai mult decit acum,cind folosesc ocazional /rar.

In loc de creatina,as recomanda folosirea de proteine rezultate din zer/ou/caseina,si atentie!!! nu din soia.

 

 

uite, in mod exceptional :rose: , vreau sa-ti dau un raspuns serios.

spune-ne urmatoarele: ce varsta, ce greutate, ce inaltime ai si cum vrei sa te vezi peste...10/15/20/50 de ani?

cu pregatire fizica inteleg ca ne-am lamurit. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, contrar parerilor esti tentat sa incerci. De ce?

 

Apoi, de ce recomanzi folosirea proteinelor din zer/ou/caseina si nu pe cele din soia? Esti medic si stii ceva ce noi nu stim? Poti sa ne divulgi si noua secretul? Promitem sa nu spunem nimanui :rose:

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptoteina din soia are o valoare biologica scazuta,un profil al aminoacizilor inca contestat (unele studii concluzioneaza ca ar fi echivalenta cu proteina de origine animala,cele mai multe ca nu) si se pare ca are si un usor efect estrogenic,adica exact invers fata de ce ai nevoie cand tragi de fiare

creatina e un supliment excelent pentru majoritatea,cei care il tolereaza raporteaza castiguri substantiale in forta,rezistenta si greutate corporala

iar daca alimentatia si antrenamentul sunt ok,aceste castiguri nu vor fi doar temporare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeti ca se poate obtine masa musculara doar din mesele normale ?

 

ai sa te minunezi dar asa este.

se poate obtine masa musculara DE CALITATE doar din mesele normale.

 

prin masa normala intelegem: lapte, branza, carne, oua in cantitati suficiente si echilibrate.

 

ps: slanina si palinca intra tot aici. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, contrar parerilor esti tentat sa incerci. De ce?

 

Apoi, de ce recomanzi folosirea proteinelor din zer/ou/caseina si nu pe cele din soia? Esti medic si stii ceva ce noi nu stim? Poti sa ne divulgi si noua secretul? Promitem sa nu spunem nimanui :rose:

 

 

Gica Contra 2 (1 e Dexter,mai simpatic oricum) ma refeream ca sunt tentat sa incerc un business cu suplimente,contrar parerilor celor de aici cum ca ,ar fi greu de trait din asa ceva.

Foloseste cu incredere functia "citit" din meniul personal.

A doua chestie e penibila si oricum kevin77 a avut nervi sa iti raspunda....

Sa nu uit:vezi de giste,atit timp cit te bagi in seama doar sa te bagi in seama !!!!!!

Nu inteleg de ce insisti sa iti pierzi timpul pe aici,cind nu ai contribuit ,din cite imi amintesc,cu nici o informatie interesanta/discutie ........Echipele sunt facute,meciul a inceput....de copii de mingi nu avem nevoie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

ai sa te minunezi dar asa este.

se poate obtine masa musculara DE CALITATE doar din mesele normale.

 

prin masa normala intelegem: lapte, branza, carne, oua in cantitati suficiente si echilibrate.

 

ps: slanina si palinca intra tot aici. :rose:

 

 

categoric :DA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, in mod exceptional :rose: , vreau sa-ti dau un raspuns serios.

spune-ne urmatoarele: ce varsta, ce greutate, ce inaltime ai si cum vrei sa te vezi peste...10/15/20/50 de ani?

cu pregatire fizica inteleg ca ne-am lamurit. :rose:

 

scopul pregatirii fizice e ca peste 10/15/20/50 de ani sa poti face ce faci si acum. aproximativ. :)

 

metabolismul ti se schimba oricum datorita varstei. daca faci sport apare fenomenul de "masivizare" daca nu cel de "ingrasare".

daca tu iti fortezi corpul sa "creasca " acum prin diferite procedee ( incepand de la suplimente si pana la prafuri ce...ajuta masivizarea ) s-ar putea sa ai surprize la varste mai inaintate. cand o sa visezi la ce baiat finut, suplu, uscat si schilod erai candva. si o sa-ti dai cu tesla in c :( aie pentru ce ai facut acum.

 

 

gasiti aici si dincoace niste retete pentru a dobandi rapid masa musculara, fara efort fizic semnificativ :P .

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Bravo, o explicatie clara si la obiect.

Mesaj completat

Nu inteleg de ce insisti sa iti pierzi timpul pe aici,cind nu ai contribuit ,din cite imi amintesc,cu nici o informatie interesanta/discutie ........Echipele sunt facute,meciul a inceput....de copii de mingi nu avem nevoie.

Politicos ca intotdeauna. Ai facut primii 7 ani in jungla?

 

 

Da, se poate face masa musculara doar din mancare normala. Pana la descoperirea creatinei atletii greci de care se vorbea mai devreme au reusit sa puna ceva muchi pe ei - oare cu ce? Alimentatia "stiintifica" a culturistilor e doar de 3-40 de ani, iar inainte oamenii nu erau slabanogi. Acum se poate face masa musculara mai usor si poate mai multa, dar se poate si fara creatina, proteine procesate si alti aditivi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci masa musculara cu mincare normala , ori maninci de te c-a-c-i pe tine , ori ai un metabolizm de invidiat. Dar , cum trasul de fiare se adreseaza TUTUROR categoriilor de populatie , suplimentele devin inerente. Hai sa-l vad eu pe ala care a facut brand numai cu mincare. Cine are bani sa manince natural , bun si mult. Si cine are si timp. Se considera urmatoarea reteta ca fiind ideala pt. masa musculara. 2 grame de proteina pe kg/corp. Deci o medie de 70 kg ori 2 egal 140 grame proteina. Corpul uman poate sintetiza cam 20 de grame la o masa , intre mese tre' sa fie minim 2 ore , avem deci SAPTE mese pe zi. Aud ????

Inainte sa dati cu destu' in tasta , ginditi-va la ce o sa apara pe ecran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scopul pregatirii fizice e ca peste 10/15/20/50 de ani sa poti face ce faci si acum. aproximativ. :(

 

metabolismul ti se schimba oricum datorita varstei. daca faci sport apare fenomenul de "masivizare" daca nu cel de "ingrasare".

daca tu iti fortezi corpul sa "creasca " acum prin diferite procedee ( incepand de la suplimente si pana la prafuri ce...ajuta masivizarea ) s-ar putea sa ai surprize la varste mai inaintate. cand o sa visezi la ce baiat finut, suplu, uscat si schilod erai candva. si o sa-ti dai cu tesla in c :rose: aie pentru ce ai facut acum.

 

 

gasiti aici si dincoace niste retete pentru a dobandi rapid masa musculara, fara efort fizic semnificativ :rose: .

 

 

Nu voi folosi suplimenetele,pentru a creste in masa musculara,mai ales acum sa incep,sa cred ca reusesc ar fi aiurea,le-as folosi,intre mese,ca o masa.

Nu vreau sa fiu "capcaun" chel ,cu multi muschi.Muschi sunt pentru mine,nu pentru altii.

Intre mic dejun,prinz,cina,as baga doua "meal replacement",sub forma unui shake,din fructe in blender cu ceva proteine adaugate.

Oule le maninc tot cum le maninc de cind eram mic,nu am ajuns sa fiu "nebun" sa maninc doar albusul,asta ca un exemplu ca nu ma "tai la vene" dupa o mincare "clean".

Scopul meu nu e de creste in masa,oricum asta se va intimpla tot mergind la sala si ridicind fiare,ci de a creste timpul pina sunt epuizat,de a avea cit mai mult timp explozie in miscari,de a -mi intari corpul,de aavea alt suflu (chestie reusita deja)

Ma repet,dar asta este,vreo 10 ani din viata mea,au trecut aiuristic,prin si peste mine,iar la primele ture mai serioase prin munti cu mobra,rezultatele(negative) nu au asteptat sa apara.

In cazul meu,acesti ani,au fost total daunatori mie,pentru ca nivelul de sport era apropiat de 0,fumatul era ridicat la rang de performanta,mincatul aiurea,cind cum,nu conta ce ,era prezent,odihna si aia vai mama ei,deci toate premizele unui esec,mai devreme sau mai tirziu.Nivelul colesterolului,era sus de tot.....inetelegeti ideea.

Ligamentele s-au dus dracului,tot din cauza ca imi foloseam picioarele doar la mers.

Dupa atitia ani,sa incerci sa faci ceva,ca si cind ai conditie fizica...........pfu,ligamente rupte.

Prima zi la sala,imi aduc aminte,am incercat ,usor ,sa fac gambe,fara nici o greutate,si cu toate ca dpdv medical eram recuperat, tot nu puteam sa fac miscarea cap-coada.

Acum,cu 35 de kg la gambe,e meserie.

Daca am fi intr-o alta tara,as avea 15 ani,ar exista o posibiliatate sa te faci mare,fara steroizi,fara sa devi robot (exista filme cu marii culturisti............roboti),sa cistigi bani super faini ,din asa ceva,ar fi ceva,(cu toate ca o diploma de faculta suna mai bine) dar in conditiile naostre de aici,sincer,nu vad rostul de atrage de fiare ca nebunul pentru a deveni "culturist",cind tot ce primesti sunt bani de tigari si statuete.Bine....la fel primesc si cei care iau locul 1 la ceva Olimpiada de mate sau fizica,macar aia pleaca in State dupa 18 ani :P

 

 

 

Eu unul imi cer scuze pentru cele scrise anterior,dar ramin la ideea ca datul cu parerea doar de dragul de a avea o parere,daca continutul e 0 ,nu este obligatorie.

O zi faina.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...