Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Asta e genul de intrebare: "ce ulei imi recomandati pt motor, are 100 de cai si vreau sa aiba ungere buna". Ce suplimente ai mai luat inainte? Ce buget ai si care sunt obiectivele / interval de timp, cum e alimentatia/somnul, care este tipul somatic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/

vad ca e indisponibil, poti sa-ti iei la 2,7. sau sa cauti in alta parte la 5 kg. fa si tu un click pe compozitia nutritiva. eu zic ca daca iei o cupa e suficient. si iti ajunge 30 de zile.

Editat de latomeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput n-as vrea sa dau mai mult de 200 ron pe proteine, ma gandeam sa iau de la redis o galeata de proteine cu aroma de ciocolata si sa combin cu lapte, eu consum mai mult lapte decat apa, cam 1 cutie pe zi.

@latometru, ceva de genul aveam si eu in gand.

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput n-as vrea sa dau mai mult de 200 ron pe proteine, ma gandeam sa iau de la redis o galeata de proteine cu aroma de ciocolata si sa combin cu lapte, eu consum mai mult lapte decat apa, cam 1 cutie pe zi.

@latometru, ceva de genul aveam si eu in gand.

Decat sa iei Redis mai bine mananci orez mult :))

Nu sunt bune,cauta ceva "american" . Sunt f bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa iei Redis mai bine mananci orez mult :))

Nu sunt bune,cauta ceva "american" . Sunt f bune.

Nu sunt chiar asa rele cum zice lumea. Creatina mi-o luam din alta parte intotdeauna din alta parte, insa o proteina buna o mai 'diluam' cu din astea. Am luat si din aia slaba de soia si mergea, cel putin de mentinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca suplimente.ro > gama NOW > proteina whey + dextroza + complex de vitamine&minerale. Documenteaza-te bine, pt mine a fost f util getfit.ro/forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iti recomand BSN TrueMass sau RealMass de la Gaspari. si parerea mea ca ar fi suficient o cupa dupa antrenament si una dimineata sau cu o ora inainte de antrenament. in conditiile astea cu 4 antrenamente pe saptamana si 2 cupe pe zi de antrenament o cutie ti-ar ajunge 6 saptamani si ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e sa fie bun, nu sa-mi ajunga nush cat timp.
Prefer mai degraba sa fie cantitate mai putina dar calitate mai buna si sa nu imi afecteze organismul.

M-am uitat la produsul recomandat de icey de la NOW, dar parca nu-mi vine sa dau in prima luna 200 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai pentru ce. eu am luat si true mass si real mass, si parca mi-a placut mai mult true mass-ul. vezi totusi sa faci si putin cardio cand iei weight gainere (daca iei in cantitate mare) ca e posibil sa faci si putina burta. eu fac cate 20 de min bicicleta la sfarsitul antrenamentului, nu e usor da e sanatos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare; cam ce sali mai ok ar fi in Bucuresti? Momentan am abonament la World Class dar m-ar interesa ce alternative sunt.

 

Ma intereseaza urmatoarele:

- sa aiba echipamente destule, sa fie cat de cat mare ( ma intereseaza minim gantere, banci drepte, inclinate si declinate, cabluri, loc de facut tractiuni, dar si echipamente de cardio, multe benzi de alergare mai ales ma intereseaza, sa gasesc liber mereu, dar si bicicleta, masina de vaslit, stepper, ce o mai fi )

- curata, decenta, sa nu miroasa urat inauntru, si fara fel si fel de indivizi dubiosi si fara "incidente"

- sa nu fie extrem de aglomerata, sa pot lucra. Ma descurc sa gasesc alternative la exercitiile pe care le am de facut, dar daca toate aparatele sunt ocupate... chiar nu se mai poate face nimic

 

WorldClass ma multumeste in toate aspectele de mai sus, sunt mai mult curios, in plus, parca mi-as dori o alta atmosfera pe viitor ( aici sa zicem, desi e foarte curat, foarte civilizat, etc mi se pare ca e cam de fite, genul de sala la care s-ar duce vedetele; evident nu imi doresc nici o sala "de manelisti", dar as vrea o sala la care vin si oameni de la care sa am ce invata; in plus e si scump WorldClass ( din nou nu-i un criteriu de baza adica sunt dispus sa dau la fel de mult si in alta parte daca ma multumeste sala).

 

Si m-ar interesa si chestii mai specifice pe care nu prea le gasesti pe la salile noastre din cate stiu: bolovani, prowlere, powerrack-uri, eventual si un spatiu afara unde sa faci sprinturi si sa te lupti cu cauciucuri de camioane... fel si fel de chestii gen "strongman". Nu stiu daca avem asa ceva in Bucuresti...

 

In principiu caut un WorldClass la care sa mearga "baietii"... adica oameni mai puternici ca mine, care sa ma motiveze ( la WorldClass e plin de femei si grasi pe banda - nu vreau sa par rautacios, si eu acum 6 luni eram destul de gras - zic doar ca sa se inteleaga ce caut ). Am mai fost pe la sali de cartier, unde sa zic, erau oameni "mari", dar era si tiganie; o sala civilizata cu culturisti/strongmeni ceva in Bucuresti care ar fi?

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare; cam ce sali mai ok ar fi in Bucuresti? Momentan am abonament la World Class dar m-ar interesa ce alternative sunt.

 

Ma intereseaza urmatoarele:

- sa aiba echipamente destule, sa fie cat de cat mare ( ma intereseaza minim gantere, banci drepte, inclinate si declinate, cabluri, loc de facut tractiuni, dar si echipamente de cardio, multe benzi de alergare mai ales ma intereseaza, sa gasesc liber mereu, dar si bicicleta, masina de vaslit, stepper, ce o mai fi )

- curata, decenta, sa nu miroasa urat inauntru, si fara fel si fel de indivizi dubiosi si fara "incidente"

- sa nu fie extrem de aglomerata, sa pot lucra. Ma descurc sa gasesc alternative la exercitiile pe care le am de facut, dar daca toate aparatele sunt ocupate... chiar nu se mai poate face nimic

 

WorldClass ma multumeste in toate aspectele de mai sus, sunt mai mult curios, in plus, parca mi-as dori o alta atmosfera pe viitor ( aici sa zicem, desi e foarte curat, foarte civilizat, etc mi se pare ca e cam de fite, genul de sala la care s-ar duce vedetele; evident nu imi doresc nici o sala "de manelisti", dar as vrea o sala la care vin si oameni de la care sa am ce invata; in plus e si scump WorldClass ( din nou nu-i un criteriu de baza adica sunt dispus sa dau la fel de mult si in alta parte daca ma multumeste sala).

 

Si m-ar interesa si chestii mai specifice pe care nu prea le gasesti pe la salile noastre din cate stiu: bolovani, prowlere, powerrack-uri, eventual si un spatiu afara unde sa faci sprinturi si sa te lupti cu cauciucuri de camioane... fel si fel de chestii gen "strongman". Nu stiu daca avem asa ceva in Bucuresti...

 

In principiu caut un WorldClass la care sa mearga "baietii"... adica oameni mai puternici ca mine, care sa ma motiveze ( la WorldClass e plin de femei si grasi pe banda - nu vreau sa par rautacios, si eu acum 6 luni eram destul de gras - zic doar ca sa se inteleaga ce caut ). Am mai fost pe la sali de cartier, unde sa zic, erau oameni "mari", dar era si tiganie; o sala civilizata cu culturisti/strongmeni ceva in Bucuresti care ar fi?

Eu am fost multa vreme la Academia de Lupte Ciprian Sora, cand era pe la Dimitrov, am fost foarte multumit atat de cei care trageau de fiare cat si de patron si de atmosfera in general, erau multi luptatori de arte martiale, kickbox, etc, care chiar isi vedeau de treaba.

 

Din pacate s-a mutat la Polivalenta, unde nu am mai fost sa vad cum e ca e prea departe pentru mine.

Preturile sunt decente, la Dimitrov era si curat,totul ok, aici la noua locatie nu stiu.

 

Aparatele, benzile de alergat, bicicletele eliptice si altele au ramas aceleasi, de buna calitate.

 

http://www.cipriansora.ro/vezi-articol-215-despre-fitness-by-ciprian-sora-.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sala e de mult deschisa, daca stii bulevardul Pieptanari, ei bine sala este vis-a-vis de Pompieri.

E ok, curat, cald iarna si aer conditionat vara, nu te supara nimeni si nu dispare nimic din sala ca le este frica de propietar care e mare in cartier, daca zici ca ai locuit aici atatia ani sigur stii de "Chinezu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 4 antrenamente pe saptamana si 2 cupe pe zi de antrenament o cutie ti-ar ajunge 6 saptamani si ceva.

 

calcul incorect. se ia zilnic, nu numai cand bagi antrenament.

 

@wtf: te contrazici. nu te intereseaza pretul dar vrei sa fie un produs bun, poate la bani mai putini, ca nici 200 de lei nu vrei sa dai. daca gasesti un produs ok (daca a mers la altii nu inseamna ca neaparat o sa mearga si la tine) la o suma pe care esti dispus s-o dai si pentru tine nu conteaza cantitatea, sa inteleg ca astepti ca dupa ce ai bagat galeata aia de praf in tine ( sa presupunem ca te tine 30 zile) te-ai facut fat frumos si te opresti din antrenament? eu zic, ca reguli generale, sa dormi cat trebuie, lasa alcoolul (daca bagi), mananca 5 mese pe zi (chiar daca una consta din 3 fructe, dar sa nu fie asta una dintre cele 3 mese principale), lasa zaharurile si gaseste-ti un program de antrenament care sa vezi ca-ti da rezultate. si nu folosi aceleasi miscari tot timpul (pt anumite grupe, zic). daca n-ai bani de proteina, baga lapte. ai grija ca mesele alea sa nu fie garbage. n-ai sa mananci numai pui fript, dar totusi...

antreneaza-te. sometimes later means never :)

Editat de latomeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calcul incorect. se ia zilnic, nu numai cand bagi antrenament.

 

@wtf: te contrazici. nu te intereseaza pretul dar vrei sa fie un produs bun, poate la bani mai putini, ca nici 200 de lei nu vrei sa dai. daca gasesti un produs ok (daca a mers la altii nu inseamna ca neaparat o sa mearga si la tine) la o suma pe care esti dispus s-o dai si pentru tine nu conteaza cantitatea, sa inteleg ca astepti ca dupa ce ai bagat galeata aia de praf in tine ( sa presupunem ca te tine 30 zile) te-ai facut fat frumos si te opresti din antrenament? eu zic, ca reguli generale, sa dormi cat trebuie, lasa alcoolul (daca bagi), mananca 5 mese pe zi (chiar daca una consta din 3 fructe, dar sa nu fie asta una dintre cele 3 mese principale), lasa zaharurile si gaseste-ti un program de antrenament care sa vezi ca-ti da rezultate. si nu folosi aceleasi miscari tot timpul (pt anumite grupe, zic). daca n-ai bani de proteina, baga lapte. ai grija ca mesele alea sa nu fie garbage. n-ai sa mananci numai pui fript, dar totusi...

antreneaza-te. sometimes later means never :)

normal ca se ia zilnic, stiu si eu ca muschiul creste defapt cand te odihnesti, in timpul antrenamentului in fibre apar microfisuri care cu ajutorul proteinelor se regenereaza si cresc, iar daca aportul proteic este scazut apare asa numitul supra-antrenament, adica in loc sa cresti, scazi.

dar atata timp cat o cutie d-aia de proteine e 220 de lei, ar insemna sa-i ajunga maxim 20 25 de zile. iar daca ia o singura cutie nu o sa observe o mare diferenta. in schimb daca ia in zilele de antrenament o sa aiba un aport mai mare de energie, iar in zilele de pauza poate sa manance si el ceva mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre mass gainerul ala ce sa zic, eu nu folosesc nimic altceva decat un supliment de vitamine si minerale, pentru a fi sigur ca n-am vreun deficit ( nu sunt mereu atent sa mananc ultra-sanatos si cu suficiente fructe si legume, variate, nu e asa usor pe cat pare ) dar in urma unor analize destul de elaborate m-am hotarat tot pe Scitec, asta:

 

scitec_mega_daily_one_plus.png

Din ce am citit Scitec e in topul celor mai faine companii de suplimente alimentare.

 

Oricum, cu mass gainerele astea, in general trebuie avut grija, ca e important ce fel de masa pui: grasime sau muschi? Multi fac greseala sa isi masoare bratul si sa creada ca pun muschi. A fi mare nu inseamna neaparat ca esti mai puternic... si muschii cresc foarte, foarte incet; dar grasimea se pune cat ai zice peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...