Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Nu suntem baloane sa depunem si retragem zi de zi. Corpul depune doar daca are exces de calorii si o viata sedentara. Un sportiv, si daca baga in el ca spartul, nu depune deoarece corpul lui "stie" ca in curand va folosi energia aceea, asa ca o stocheaza temporar. Un sedentar, daca mananca in exces, ii sare colesterolul, LDL-ul, etc in aer, si depune vizibil.

 

Nu stiu daca ai cunoscut muncitori in constructii, dar aia baga pranz si cina de te sperii, stiu unul care mananca 3 paini pe zi din care una seara, si nu cred ca are pic de grasime pe el. In schimb exista si sedentari de birou care se ingrasa si cu salate.

True.

aici ai foarte multa dreptate

 

Nu are nici o legatura cu ce am spus eu mai sus. Eu ti-am raspuns tot tie, dar la postul anterior.

Si da, e logic ca surplusul se depoziteaza. Si cand corpul are nevoie, nu-si ia din grasime ci din muschi si abia apoi din depozitul de grasime ;)

Asta e un subiect foarte complex si daca cauti pe site-uri si forumuri de specialitate ai sa te sperii cata informatii gasesti :peace:

daca ii dai un anumit numar de proteine zilnic,si consumi mai putine calorii decat ar trebuii,corpul o sa consume grasimile

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Diego

daca ii dai un anumit numar de proteine zilnic,si consumi mai putine calorii decat ar trebuii,corpul o sa consume grasimile

 

Grasimi si muschi, chiar daca bagi proteine. Tocmai d'aia e obligatoriu fitnessul in timpul curelor de slabire, pentru a mentine musculatura. Slabitul prin miscare la sala oricum e al naibii de greu, trebuie sa alergi vreo 15Km pe banda ca sa dai jos un meniu Big Mac. :)

 

Scopul fitnessului e sa nu ajungi piele si os la propriu, cu problemele de sanatate de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grasimi si muschi, chiar daca bagi proteine. Tocmai d'aia e obligatoriu fitnessul in timpul curelor de slabire, pentru a mentine musculatura. Slabitul prin miscare la sala oricum e al naibii de greu, trebuie sa alergi vreo 15Km pe banda ca sa dai jos un meniu Big Mac. :)

 

Scopul fitnessului e sa nu ajungi piele si os la propriu, cu problemele de sanatate de rigoare.

da corect,si aici ai dreptate,mananci un baton cu ciocolata si alergi 3 zile la banda,ce viata :crack:

Cunosc persoana oricat ar manca,frate nu pun deloc pe ei,si au numa fibra,dar nu prea au nici masa musculara,si cu greu pun pe ei 2-3 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca mananci inainte de culcare atata timp cat mananci ce trebuie, poti manca la ce ora vrei tu.Cei care vor sa puna masa musculara trebuie sa faca exces de carbohidrati si proteine si de la excesul de carbohidrati automat se depune si grasimea care dupa perioada de masa se da jos in perioada de definire.N-ai cum sa pui masa musculara fara grasime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca mananci inainte de culcare atata timp cat mananci ce trebuie, poti manca la ce ora vrei tu.Cei care vor sa puna masa musculara trebuie sa faca exces de carbohidrati si proteine si de la excesul de carbohidrati automat se depune si grasimea care dupa perioada de masa se da jos in perioada de definire.N-ai cum sa pui masa musculara fara grasime.

Eu cred ca poți pune dar mult mai lent,pui si puțina grăsime .Eu nu consider un mod sănătos sa te incarci si apoi sa te fibrezi.ideal e sa fi constant nu sa oscilezi in funcție de nevoi sau anotimp.oricum iarna ești mai puțin activ decât vara.deci poți pune masa mai ușor.temperaturile scăzute îți conferă o rezistența la efort mai mare,respiratie normala etc.. pe când vara daca forțezi pulsul creste mai rapid si nu mai ai randamentul din iarna.oricum vara poti slabi mai usor decat iarna.eu cred ca e cel mai natural așa, si aici mă refer la mod de viața .

Cine face culturism si vrea vara sa fie tăiat... Atunci se încearcă iarna si primăvara încep regim si alte cele ...pt fibrare.

 

Eu pun 3-4 kg iarna.nu țin regim încă, după ce mă las de țigări încep sa fiu mai atent.ca target am nevoie de ceva sa mă motiveze ... Fiecare are nevoie de un scop prestabilit.

 

:)

 

Recenta

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.Eu unul prefer sa pun masa apoi sa ma definesc.Misto vascularizare, ai bagat ceva farmacie sau natural?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.Eu unul prefer sa pun masa apoi sa ma definesc.Misto vascularizare, ai bagat ceva farmacie sau natural?

natural.

Sunt prea vascularizat de fel, mie nu imi place, pentru ca se umfla si mai tare de atat la unele exercitii, in special la brate, si atunci deranjeaza, imi desfac manusile si imi scutur bratele..

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, nu am luat Tribulus dar aveam intentia, m-am luat cu altele.Tribulus am inteles ca iti mareste secretia de testosteron, deci rau nu prea are cum sa-ti faca.Am un prieten care a luat si a zis ca lui i s-a parut bun dar nu a fost mare smecherie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

daca vrei sa nu asimileze noapte in timpul somnului,incearca sa nu mananci pana crapi,si incearca sa mananci cu 3-4 ore inainte de culcare,ca sa aibe si stomacul ala timp sa digere ce ai papat,si nu mai ai treaba de nicio asimilare de grasimi,iar daca faci sala si vrei sa depui masa musculara,mancarea e cam egala cu zero,pentru ca tot ce mananci aproape dai la antrenament si abea te mentii,si aici intervine problema suplimentelor

nunununu, nu e ok deloc :nono: (cel putin pt masa musculara) . MANCAREA ESTE EGALA CU TOT ,NU CU 0 . prima data e mancarea ,apoi SUPLIMENTUL :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

E ok cu 5-6 mese, dar sa fie consistente, multa proteina si multi carbo. La sala e de ajuns de 4 ori pe saptamana, antrenamente simple cu execitii de baza si greutati moderate spre grele. Pastreaza lucrurile cat mai simple in sala, axeaza te pe exercitii cu bara si ganterele, lasa deoparte aparatele un timp, evita exercitiile de izolare un timp si incearca sa te odihnesti cat mai mult, fara alte eforturi mari in afara de sala, in special aerobice (deci fara fotbal etc). Poti incerca un mass gainer sau un concentrat proteic bun, un complex multivatimin si multimineral si o creatina buna. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok cu 5-6 mese, dar sa fie consistente, multa proteina si multi carbo. La sala e de ajuns de 4 ori pe saptamana, antrenamente simple cu execitii de baza si greutati moderate spre grele. Pastreaza lucrurile cat mai simple in sala, axeaza te pe exercitii cu bara si ganterele, lasa deoparte aparatele un timp, evita exercitiile de izolare un timp si incearca sa te odihnesti cat mai mult, fara alte eforturi mari in afara de sala, in special aerobice (deci fara fotbal etc). Poti incerca un mass gainer sau un concentrat proteic bun, un complex multivatimin si multimineral si o creatina buna. Succes!

Ai uitat ce-i mai important: rabdare de chinez batran...

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum reusiti sa va mentineti psihicul la locul lui si sa trageti serios - dupa munca (dupa orele 18 sa zicem)? Eu randament as avea de dimineata, dar naiba, nu pot din cauza programului. Iar seara cand scap de la munca, parca sunt praf. Cu tot cu mancare la pachet, vitamine, stuff, degeaba. La un momentdat mergeau niste energizante+energizant la plic de la redis, insa uneori aveam probleme cu somnul din cauza asta... Ceva sfaturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...