Sari la conținut

Era Sa Ma Fac Praf Un Tzaran ... Nu Pot Sa Cred Ca Exista Asa Ceva In


carstoc
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore veneam de la servici pe calea grivitzei. in apropiere de podul grand (cum mergi spre gara). eram pe banda 2 si megeam incet, cum merg eu ca sunt incepator. cred ca aveam cam 50-60. si deodata apare in spatele meu un tzaran cu un audi a4 . crispat om ... si blitzuri si clacsoane ... numai alea ma intimidau . eu conduc de 3 saptamani (kawa zzr400). in dreapta era masina nu puteam sa ma dua pe banda 1... cei drept mergeam incet maxim 60. si dintrodata se baga tzaranu pe langa mine si masina din drepta trece la juma de metru de mine :D :moto: :ok: ... trece in fatza mea 10 metri si pune frana cat poate ... eram exact sub podu grand ......

Sincer nu-mi explic cum am pus frana ... m-am oprit la jumatate de metru de el ... si evident scoate capu pe geam si incepe sa ma injure ....

:) :blink: :crack: :crack: :crack: :lol: :moto: :haha: :pow: :ok: :P

Cer prea mult ca vreau sa merg pe drum .... legal ??? ce drac sa-i fac ca era de 2 ori cat mine ...

 

Poate il stie cineva pe dobitoc .. nu am apucat sa-i iau numarul complet ... Audi a4 era 1.9 tdi (200-2004 cred)

cu numarul B - 97 .... tipu era chel .... tare ash vrea sai dedic cate ceva pe masina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit,si i-am explicat ca in oras limita de viteza ii 50 si el avea cam 70.Cred ca a frana tocmai ca sa intri in el,zicea ca a aprut un copil in fata si tu nu ai pastrat distanta corespunzatoare si te facea de ceva bani :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore veneam de la servici pe calea grivitzei. in apropiere de podul grand (cum mergi spre gara). eram pe banda 2 si megeam incet, cum merg eu ca sunt incepator. cred ca aveam cam 50-60. si deodata apare in spatele meu un tzaran cu un audi a4 . crispat om ... si blitzuri si clacsoane ... numai alea ma intimidau . eu conduc de 3 saptamani (kawa zzr400). in dreapta era masina nu puteam sa ma dua pe banda 1... cei drept mergeam incet maxim 60. si dintrodata se baga tzaranu pe langa mine si masina din drepta trece la juma de metru de mine :D :moto: :ok: ... trece in fatza mea 10 metri si pune frana cat poate ... eram exact sub podu grand ......

Sincer nu-mi explic cum am pus frana ... m-am oprit la jumatate de metru de el ... si evident scoate capu pe geam si incepe sa ma injure ....

:blink: :crack: :crack: :crack: :lol: :moto: :haha: :pow: :ok: :P :D

Cer prea mult ca vreau sa merg pe drum .... legal ??? ce drac sa-i fac ca era de 2 ori cat mine ...

 

Poate il stie cineva pe dobitoc .. nu am apucat sa-i iau numarul complet ... Audi a4 era 1.9 tdi (200-2004 cred)

cu numarul B - 97 .... tipu era chel .... tare ash vrea sai dedic cate ceva pe masina ...

 

 

 

Peste 10.000km o sa faci ca tzaranu cu audi!

 

 

Numai in romanica se merge pe banda 2 cu viteza legala.

Nu ca ma dau smecher, dar in orice alta tara se circula pe banda 1.

Numai la noi banda 2 e pentru masini "scumpe" ...si cu cat masina e mai scumpa (sau are geamurile mai negre) cu atat omu' are impresia ca se injoseste mai mult daca merge pe banda 1!

 

Scuze dar audistu' are dreptate,....mai putin frana!! :)

 

Hai bafta!; si pana inveti da-i pe banda 1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O anumita conduita preventiva valabila pt, mersu cu motorul este:

"Sa nu mergi niciodata pe banda 1 in localitate sau in apropierea de intersectii pt ca exista riscul sa iti apara din senin un bot de masina in fata in intentia de a avea cat mai buna vizibilitate"

Este scrisa in manualul motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a frana tocmai ca sa intri in el,zicea ca a aprut un copil in fata si tu nu ai pastrat distanta corespunzatoare si te facea de ceva bani :blink:

 

Aici ai nimerit-o ! Exact situatia asta o vaneaza unii criminali. Sunt prea multe cazuri de genul asta. :moto: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calea Grivitei are 3 (TREI) benzi pe sens in zona aia Banda 1 acolo e taiata des de aia care se urca pe pod, pu|A cu urechi din "ASEIS" (Apatru sau cat o fi) nu are nici 0.000000000000000000000000000000000000001% dreptate.

 

PS:@ Bogdan kawa... ce-ar fi daca ne-am inghesui toti pe banda 1... si sa depasim pe banda 2 (din 3 sau in unele zone pe Grivitei 4 - sau macar loc de 4 benzi daca nu 4 definite prin marcaje ) disoponibile pe sens si sa tot dam semnal, depasim, ne bagam in coloana ca ine unu nitel mai tare din spate, p-orma iar de pe-o banda pe alta?! :moto:

 

Vine unu sa te depaseasca, si ai viteza legala, ok - treaba lui daca depaseste limita (de viteza) , ii faci loc - corect - DAR CAND si unde? Ca si locul ala i-l faci lui in spatiul dipsonibil si in siguranta ta maxima, nu te-azvarli in shantz una doo, ca vine un pu|lea spataru' din spate cu falshuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste 10.000km o sa faci ca tzaranu cu audi!

Numai in romanica se merge pe banda 2 cu viteza legala.

Nu ca ma dau smecher, dar in orice alta tara se circula pe banda 1.

Numai la noi banda 2 e pentru masini "scumpe" ...si cu cat masina e mai scumpa (sau are geamurile mai negre) cu atat omu' are impresia ca se injoseste mai mult daca merge pe banda 1!

 

Scuze dar audistu' are dreptate,....mai putin frana!! :ok:

 

Hai bafta!; si pana inveti da-i pe banda 1!

 

constantzene....eu mergeam pa banda INTAI ciu 60 shi un tzaran maneslist, concetatzean de la nostru mi-a facut aceeashi kestie asha ca nu are importantza banda.

Cat depre mer pe banda inatai :) sa fim serioshi eu inclin spre ai da dreptate lui tro5 citez: "Sa nu mergi niciodata pe banda 1 in localitate sau in apropierea de intersectii pt ca exista riscul sa iti apara din senin un bot de masina in fata in intentia de a avea cat mai buna vizibilitate".

 

a, shi inca o kestie...nu itzi doresc sa itzi un dobitoc fatza shi sa puna frana pentru ca s-ar putea sa nu ai reflexe atat de prompte pe cat ai vrea...... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-o vazut cu motor si vroia sa-si demonstreze ca audiu ii mai tare decat tine. cretini.. cine stie ce putea sa se intample daca erai mai incepator decat esti..

noi sa fim sanatosi..

Editat de mariusweed_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calmeaza-te si respira adanc.....tarani vei intalni la tot pasul, daca iti consumi cate un neuron pe fiecare ramai repede fara :blink:

 

E f normal sa eliberezi banda de langa axul drumului daca cel din spate vrea sa mearga mai tare, indiferent de limita legala de viteza...daca ai 250 si ala vrea sa mearga cu 300, te dai la o parte. Asta la modul general, in cazul de fata bou ala trebuia sa vada ca nu ai unde sa te dai ca ai masina in paralel pe banda 1.

 

Faza cu "merg legal" imi aduce aminte de matusa mea, care are carnet de 30 de ani dar conduce numai de pasti si de craciun cand bea unchiu' . :) Merge cu indarjire pe banda 2 cu viteza maxima legala, si e indignata ca altii vor sa o depaseasca incalcand legea :ok:

 

 

 

 

 

In mod normal cand te preseaza vre-un disperat din spate si nu ai cum sa schimbi banda sa il lasi, dai semnal dreapta sa inteleaga ca imediat ce poti, ii faci loc. Sau bagi mana in gaz si esti dus :moto: BTW, daca nu ti-a spus nimeni pana acum, supravegheaza-ti mereu oglinzile. Nu ca la conserva sa te mai uiti din cand in cand...e vital sa stii in orice moment ce se intampla 360 de grade in jurul tau.

 

Bineinteles ca in situatia de fata berbecul merita cateva casti in gura, dar nu intotdeauna sa poate :crack:

 

Bafta si ai grija de tine si de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto:

O anumita conduita preventiva valabila pt, mersu cu motorul este:

"Sa nu mergi niciodata pe banda 1 in localitate sau in apropierea de intersectii pt ca exista riscul sa iti apara din senin un bot de masina in fata in intentia de a avea cat mai buna vizibilitate"

Este scrisa in manualul motociclistului.

:ok:

Sincer si eu evit banda 1, cind consider in anumite situatii ca nu este periculos o folosesc...in rest o evit pt. ca am patit-o de citeva ori si sincer am fost destul de speriat la momentul respectiv incit sa ajung la concluzia ca este de evitat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai deci asta e o chestie comuna, mi s-a intamplat si mie cand mergeam cu IJ-ul prin Tartaseshti pe banda doi si nu aveam 60 ci 100 km/h si nu aveam chef sa merg pe banda 1 ca era full de carutze! Unu' cu BMW a venit nervos din spate si dadea flash-uri si claxoane si nu a vrut muschiu meu sa ma dau si cand a prins ocazia a facut exact acelasi lucru! L-am prins la giratoriul de mai tarziu si i-am urat multa :ok: :) si eu si un prieten de pe spate.. si numai sa fi avut tupeu sa vina dupa noi!!! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum depinde de :trafic, de strada, de vizibilitate s.am.d.....normal ca nu o sa mergi pe banda 1 in oras unde sunt intersectii cu strazi secundare, si unde mai sunt si masini parcate si exista posib. sa-si bage unu botu' mai mult ....sa-si faca loc.

 

Numai la noi se merge pe banda 2 pentru ca:

1. avem viteza maxima legala!!!!!!

2. suntem prea smecheri sa mergem pe banda 1 pt. ca banda 1 e pt. prosti!!!!!

 

Oare cate accidente sunt din cauza asta??? Mai ales ca ne-am obisnuit sa depasim pe stanga (cand sunt mai multe benzi) si in oras si afara.Ne-am saturat sa facem flesuri la babe si la smecheri si ...depasim linistiti pe stanga.

De cate ori pe banda 1 se circula mai tare decat pe banda 2. .....oare de ce?

 

Politia ar trebui sa ia permisu' pt. "depasirea" pe stanga! Pun pariu ca acidentele vor scadea cu 50%!

Ci

 

p.s.Eu am un amarat de tico si de multe ori ma apuca spumele cand merge cate unu pe banda 2 cu 80 il depasesc tec in fata lui si pun frana ...cu cat masina depasita e mai de smecher cu atat pun frana mai tare! (cu motoru' mi-e frica sa fac figura asta :moto: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

p.s.Eu am un amarat de tico si de multe ori ma apuca spumele cand merge cate unu pe banda 2 cu 80 il depasesc tec in fata lui si pun frana ...cu cat masina depasita e mai de smecher cu atat pun frana mai tare! (cu motoru' mi-e frica sa fac figura asta :moto: )

 

 

Asta e fix tiganeala. :ok: Dovedesti ca poti fi mai nesimtit decat ei :) Ai grija sa nu dai peste vre-un sofer de RABA care tocmai se aplecase sa schimbe caseta cu maneaua pe partea ailalta si nu iti vede stopurile :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu-mi iau prea mule injuraturi, dar sunt de acord cu bogdan_kawa in privinta benzii a 2a. Trecand peste faptul ca Grivita are 3 bezni (pot parea 2 pe alocuri avand in vedere ca pe prima mai sunt masini parcate), nu dovedesti nici un fel de respect pentru partenerii de trafic daca rulezi pe banda a 2a astfel incat sa nu-i lasi pe altii sa treaca; nici macar legal nu stiu daca e. Probabil ca e firesc sa nu observi semnalele in oglinda ca incepator sau sa reactionezi mai greu, dar trebuie sa ai in vedre chestia asta si sa te formezi ca atare.

 

Mi-am invatat mai demult lectia si cu banda 1, cand era sa ma ia o masina ce iesea cu spatele din parcare, din acest motiv sunt cu ochii in 4 si eventual merg pe partea din stanga a benzii. Daca merg pe banda a 2-a (din 2 disponibile), ma uit in oglinzi mereu.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, scuzati, dar sunt unii pe aici "tari in clanta... pardon ... tari in TASTATURA! " si atat. Atata imaturitate in gandire mai rar gasesti pe cate un forum. Nu ma refer numai la topicul asta... E o poblema generala pe forumul motociclistilor. Din pacate, nu poate omul sa-si spuna pasul, ca imediat sare cate unu mai destept sa il apostrofeze...

La fel ca si Axa, iti recomand o gura de aer proaspat, si multa rabdare! Fii pregatit sa intalnesti idioti din astia - ca sunt multi care au impresia ca daca au audi sau BMW - gata, strada e doar a lor, semnele de circulatie sunt obiecte de decor iar regulile de circulatie- doar pt fraieri. Mai ales in Bucuresti... ufff, e jale la voi baieti, ma mir cum supravietuiti in jungla aia :ok: .

In situatii ca cea descrisa mai sus io am doua alternativa:

1 - daca sunt cu motorul - gaz si ii fac loc boului, ca n-am chef de complicaii

2 - daca sunt cu papucul, reduc viteza astfel incat sa merg in paralel cu ala din dreapta mea... si merg asa, taraneste, babeste... iar la prima intersecte incep linisitit sa dau semnal stanga :) . N-are decat sa ma impinga de la spate daca are chef. A mai incercat unu acum cateva luni, cu un C-klasse.. hihi - urmari la el: far stanga fata praf, spoiler spart capota indoita, aripa stanga fata zgariata... si asta pt ca statea ca bou in curu meu si cred ca avea omu un fix ca se blocase mana la el in airbag / clacson, plus ca era miezul zilei da el considera ca nu e destul de vizibil asa ca imi lumina insistent ceafa cu farurile... omu avea numere rosii de germania, de-abia adusese masina :moto: - deci nu avea casco, da avea grandomanie si jmecherie cat cuprinde. Bineinteles ca atunci cand am dat semnal stanga, omu a dat sa ocoleasca pe dreapta... in momentul ala io am REDUS si el mi-a impins papucul nitel de la spate... la mine nu era nici o zgarietura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai spus cam cit timp l-ai tinut pe banda 2. E o chestie de curtoazie sa te dai la o parte din fata alora care merg mai repede ca tine, insa numai daca ai unde.

Pe de alta parte se pare ca toata lumea face o confuzie: domnilor, chestia cu banda 1 inceata si banda 2 de depasit/viteza NU se aplica in oras, ci numai in afara. Daca o baba care merge incet vrea sa faca la stinga nu e normal sa mearga pe banda 3?

Oricum daca poti sa-i faci loc trebuie sa-i faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai deci asta e o chestie comuna, mi s-a intamplat si mie cand mergeam cu IJ-ul prin Tartaseshti pe banda doi si nu aveam 60 ci 100 km/h si nu aveam chef sa merg pe banda 1 ca era full de carutze! Unu' cu BMW a venit nervos din spate si dadea flash-uri si claxoane si nu a vrut muschiu meu sa ma dau si cand a prins ocazia a facut exact acelasi lucru! L-am prins la giratoriul de mai tarziu si i-am urat multa :ok: :) si eu si un prieten de pe spate.. si numai sa fi avut tupeu sa vina dupa noi!!! :moto:

 

Mi se pare aiurea punctul tau de vedere... Nu o sa mai ai ij in curand, shi o sa vrei sa mergi cu 120 pe banda 2 in afara localitatii.... Are sa iti placa aunci cand un dragutz sofer cu o troaca de dacie mai batrana cu 5 ani decat tine merge cu 80 pe banda 2 ca "nu vrea muschiu' lui sa se dea?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul spune ca nu avea cum sa se dea pe banda din dreapta deoarece era ocupata.

Daca el nu se simtea in siguranta sa accelereze, poate stia el ceva.

Asa ca pina una-alta, ramine valabila legea si pentru ceilalti: se circula cu maxim 50km/h. Daca vrei cu mai mult, te descurci, dar nu ii incurci si pe ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot uit, de ceva timp la discutiile de pe forum, despre accidente si cine si de ce are dreptate.

Concluzia mea ramane una, condusul ata a unei masini , motociclete sau alt vehicul ramane o chestiune de educatie(cei sapte ani de acasa) aptitudini si atentie.

Din pacate cele mai multe accidente se intampla din lipsa de respect a unora fata de altii, a impresie ca suntem cei mai tari si ca numai noi avem dreptate-din pacate nu este asa.

Ca esti motociclist, sau conducator auto, cred ca in primul rand trebuie sa-i respecti pe ceilalti si pe tine insuti de aici rezultand toate celelalte........

E o vorba "Prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai doua posibilitatzi:

 

1. Este sa-l lashi sa plece, o sa ai parte de multzi idiotzi pe shosele mai ales in Bucureshti.

 

2. Daca, in schimb, eshti "greucean" puteai sa-l prinzi la prima intersectzie shi sa-iu tragi fro trei picioare-n portiera shi sa-i zbori shi oglinda in functzie de cat de nervos eshti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In mod normal cand te preseaza vre-un disperat din spate si nu ai cum sa schimbi banda sa il lasi, dai semnal dreapta sa inteleaga ca imediat ce poti, ii faci loc.

 

Da,de cat timp ai permisul?Iata parerea cuiva cu experienta!Daca am face toti la fel,ce bine ar fi. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,de cat timp ai permisul?Iata parerea cuiva cu experienta!Daca am face toti la fel,ce bine ar fi. :)

 

Am permisul de anul trecut din august. experientza 2 saptamani de cand am motorul. Inca nu ma simt sigur pe mine sa schimb banda cum vreau eu.

Cat desptre

2. Daca, in schimb, eshti "greucean" puteai sa-l prinzi la prima intersectzie shi sa-iu tragi fro trei picioare-n portiera shi sa-i zbori shi oglinda in functzie de cat de nervos eshti.

 

Si cam cum faceam eu chestia asta ? :moto: eu am 22 de ani ... ala avea peste 30 ... iar de plecat cu motoru tare sa fug de el out of the question ....

 

Oricum .... atentzie la idiotzi ca sunt multzi :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, scuzati, dar sunt unii pe aici "tari in clanta... pardon ... tari in TASTATURA! " si atat. Atata imaturitate in gandire mai rar gasesti pe cate un forum. Nu ma refer numai la topicul asta... E o poblema generala pe forumul motociclistilor. Din pacate, nu poate omul sa-si spuna pasul, ca imediat sare cate unu mai destept sa il apostrofeze...

.....

daca sunt cu papucul, reduc viteza astfel incat sa merg in paralel cu ala din dreapta mea... si merg asa, taraneste, babeste... iar la prima intersecte incep linisitit sa dau semnal stanga :moto: . N-are decat sa ma impinga de la spate daca are chef. A mai incercat unu acum cateva luni, cu un C-klasse.. hihi - urmari la el: far stanga fata praf, spoiler spart capota indoita, aripa stanga fata zgariata...

 

1. Cine a apostrofat pe cine? Justifica-ti afirmatiile data viitoare. Ce s-a discutat pana acum pe acest topic a fost pur la subiect, pe un ton calm si lispit de orice atitudine de superioritate sau mai stiu io ce. Am inteles toti cred ca omul e la inceput si nu i se poate reprosa nimic.

 

2. Bine vere, i-ai aratat tu BMW-ului ala, ce sa zic... esti barosan. :ok:

 

----

 

Carstoc, una peste alta nu stiu daca ar trebui sa te gandesti la cum "sa-l prinzi la prima intersectzie shi sa-iu tragi fro trei picioare-n portiera shi sa-i zbori shi oglinda in functzie de cat de nervos eshti", ci mai degraba la cum sa "...dai semnal dreapta sa inteleaga ca imediat ce poti, ii faci loc", desigur, in masura in care se poate, nu ai de facut la stanga etc. Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...