Sari la conținut

Motocicleta vs. animal


Jorge Lorenzo
 Share

Postări Recomandate

am luat prin zona Udriste un caine mare in plin. din fericire am avut timp sa franez si l-am lovit cu ~30km/h. Mi-a voblat ghidonul tin minte, dar mi-am continuat drumul si la fel si catelul.

 

@pantera: am semnat si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@pantera: am semnat si eu

:cheers: Am considerat subiectul ontopic...de-asta am postat link-ul catre petitie.

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului nu a vrut sa colecteze doar inedite experiente personale, ci si ceva idei din zona "how to". Nu am avut astfel de experiente, dar de la ce am auzit de la altii:

- la animale mici (caini, pisici, gaini, curci, rate) - oricat ar parea de cinic, dai gaz la maxim, treci peste animal cu full throtle. Inertia marita a motorului pe directia de deplasare te fereste, in momentul impactului, de forte laterale pe roata, care te-ar putea dezechilibra. Nu e gluma, omorati micul animal inainte sa va omoare el pe voi.

- la animale mari, doar sfantul countersteering (contravirare) te mai poate salva. E pe acest forum un topic dedicat al acestei tehnici, doritorii il pot citi cu mare atentie.

 

Mustele si alte ganganii care ti se lipesc pe viziera, oricat de sacaitoare ar fi, nu iti pun viata in pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca initiatorul topicului nu a vrut sa colecteze doar inedite experiente personale, ci si ceva idei din zona "how to". Nu am avut astfel de experiente, dar de la ce am auzit de la altii:

- la animale mici (caini, pisici, gaini, curci, rate) - oricat ar parea de cinic, dai gaz la maxim, treci peste animal cu full throtle. Inertia marita a motorului pe directia de deplasare te fereste, in momentul impactului, de forte laterale pe roata, care te-ar putea dezechilibra. Nu e gluma, omorati micul animal inainte sa va omoare el pe voi.

- la animale mari, doar sfantul countersteering (contravirare) te mai poate salva. E pe acest forum un topic dedicat al acestei tehnici, doritorii il pot citi cu mare atentie.

 

Mustele si alte ganganii care ti se lipesc pe viziera, oricat de sacaitoare ar fi, nu iti pun viata in pericol.

Da, asa procedez si eu . Am fost in situatia asta de cateva ori si intr-adevar gazul m-a salvat !

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mustele si alte ganganii care ti se lipesc pe viziera, oricat de sacaitoare ar fi, nu iti pun viata in pericol.

 

Of, cand stau sa ma gandesc ca in urma cu ceva ani buni cand integralele (mai ales de firma) erau ca si inexistente in dotarea motociclistului roman si ca atunci au mai murit cate unii de la muste / albine inghitzite.... :cheers:

A fost un caz cu un medic care avea o Jawa si a inghitit o albina in mers si a murit, dar nu mai tin minte ce si cum...

Si pana la urma, vorba aia... si cu un open face poti sa patesti de-astea.

Din fericire totusi sunt cazuri izolate, aproape extreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albinele inca imi dau fiori...

Mergeam cu 120-130 km/h, aveam casca integrala, viziera coborata. M-a lovit o albina in piept si a ricosat sub casca... Momnetele care au precedat vizita inoportuna a albinei in casca au fost interminabile, insa totusi daca vi se intampla asa ceva incercati sa nu faceti miscari bruste, nu deschideti viziera la viteze mari, doarece riscati sa vi se lipeasca de fata albina. Incetiniti si apoi eliberati insecta respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lovit un porumbel cu casca acum vreo 2 ani in drum spre Giurgiu (pe drumul de la Ghimpati).

 

Erau in grup de 3 pe mijlocul soselei, eu aveam 140 km/h. S-au ridicat toti 3, dar ultimul nu suficient de sus, Am strans din dinti, am incordat gatul si l-am luat cu partea stanga a castii.

 

Mi-a dat capul un pic pe spate, impactul l-am simtit destul de bine, iar viziera era murdara de un lichid albicios, aproape incolor, ce facea parte din porumbel pana la acel moment.

 

M-am uitat in urma si l-am vazut cum zbura (cam ametit, ce-i drept). Nu stiu daca a supravietuit.

 

In tot timpul evenimentului nu am slabit acceleratia si nu am atins franele, m-am "incordat" doar pentru impact.

Editat de dancri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum doar o gaina la activ. Nu stiu cum am reusit sa trec cu ambele roti peste chestia aia destul de rotunda fara sa pa intind pe jos. O aparut dintr-un sant pe un drum pe care cu greu puteau trece doua masini una pe langa alta. Asa ca n-am apucat decat sa tin bine de ghidon. O clipa am vrut sa opresc, dar m-am gandit ca poate ma ia taranu cu vreo uluca din gard asa ca mi-am vazut de drum.

A, si a mai fost un dulau prin Bucuresti care a traversat prin loc nepermis si fara sa se asigure. Dar am intins piciorul stang si l-am nimerit cu pocancul in moaca inainte sa-mi intre intre roti, sub motor. N-a patit nimic, a taiat-o inapoi pe trotuar. Cred ca de fapt i-am salvat viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum vreo 5 ani, cred, mergeam spre Vulcanii Noroiosi cu gashca si aveam pasager (Yamaha GTS, un sport touring mare). Rulam cu vreo 60 kmh, cred, printr-un sat care avea casele, atat cele de pe stanga si cele de pe dreapta cam la 3-4 metri inaltime fata de acostament. Si cum rulam yo, pe o vreme perfecta, plin de voie buna, ma uit spre dreapta, sus, la casele care se succedau, si vad ca dintr-o curte iese un caine bej, cam cat un pitbull, coboara in plina blana dealul ala pe care erau casele, fix pe collision course cu motoreta mea. Deci ma uitam ca in filmele cu prosti cum venea dihania aia, care s-a oprit, ati ghicit, fix in roata mea fata. Cred ca bulanul meu a fost ca nu am furca traditionala pe fata, am o bascula, iar cainele s-a lovit cu capul fix de coltul ei, a ricosat pe langa genunchiul meu drept, s-a sters si de pasager (care nu era pe faza si nu a avut timp sa se sperie) si a aterizat undeva in spate, ramanand fix nemiscat dupa aia. Bine ca nu am franat niciun pic.... Am tras concluzia ca a dat coltul, iar satenii au inceput instant sa arunce cu obiecte si sa zbiere "criminalule". Ma rog. Ma bucur foarte tare ca nu am mai avut intalniri de acest fel cu animale, ca este extrem de usor sa te faci muci sau mai rau....

 

Rectific, recent, intr-o noapte, la 50 m de casa, eram in plina franare, undeva pe la 40 kmh, ca urma sa intru la stanga pe strada mea, si ma trezesc ca trec cu ambele roti, de data asta cu ZZR-ul, peste o pisica (neagra). Nu prea s-a simtit, am intors capul, nu era nimic pe sosea, deci maimuta aia a scapat. Uite-asa am invatat ca peste o pisica se poate trece cu 300 kile fara probleme si, mai ales, fara urmari nici de o parte, nici de cealalta

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am avut sansa sa nu lovesc nici un necuvantator, insa au fost multe situatii in care consider ca am evitat un astfel de accident cu ajutorul claxonului. In stituatiile in care e timp de ractie, folositi claxonul cu incredere. Ar trebui sa fie un reflex si prin urmare sa nu va ia din preocuparea cu dozarea franelor sau alte chestii aparent mai importante. Desi unii n-ar crede, multe animale - nu toate - reactioneaza cand sunt atentionate sonor.

 

Rectific, recent, intr-o noapte, la 50 m de casa, eram in plina franare, undeva pe la 40 kmh, ca urma sa intru la stanga pe strada mea, si ma trezesc ca trec cu ambele roti, de data asta cu ZZR-ul, peste o pisica (neagra). Nu prea s-a simtit, am intors capul, nu era nimic pe sosea, deci maimuta aia a scapat. Uite-asa am invatat ca peste o pisica se poate trece cu 300 kile fara probleme si, mai ales, fara urmari nici de o parte, nici de cealalta

E posibil totusi sa o fi aruncat intr-o parte si sa ti se fi parut ca ai trecut peste ea, sau ai intins-o pe asfalt prea bine ca s-o mai vezi... greu de crezut ca scapa matza dupa un astfel de tratament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... o albina...m-a compostat de doua ori.

Permiteti va rog sa corectez: albina era o viespe, fiindca albina nu "composteaza" decit o singura data!

On topic:

-in cei ~30 ani legali pe moto m-am tavalit de cel putin 5 ori marcant in urma ciocnirii cu ciini, javre care ori mi-au sarit instant in fata ori i-am luat din cauza intunericului direct in freza; dupa trintele luate de trei ori am facut motorul zob si oasele mele au avut de suferit si de doua ori m-am ales cu daune minore si fara lovituri;ATENTIE MAXIMA la ciini, ii consider nr.1 in accidentele produse intre animal-moto! Frinati imediat cum in raza vizuala apare o javra, au comportament ciudat si sar atunci cind nu te astepti, direct in roata fata!

-tot in acest interval m-am ciocnit usor cap (casca made in RDG) in cap un cal, ciocnire in urma careia calul a cazut in mijlocul drumului si amicii mi-au spus ulterior ca a fost gasit mort! Io am plecat imediat fiindca zona era locuita dominant de tigani si calul le apartinea, iar ca sa astept ar fi fost nebunie curata din partea mea! Daca cineva imi povestea asta nu credeam, dar s-a dovedit ca timpla calului a fost mai slaba decit plasticul comunist-german! Nopatea pe drumurile din localitati caii sint un pericol major, fiind foarte greu de observat si imprevizibili in miscari!

-prin 1984, avind si sotia gravida ca pasager, mi-a sarit in fata un cal venit ghiulea de pe un cimp aflat dupa o curba fara vizibilitate si m-am oprit exact sub burta acestuia, calul sperait ridicindu-se pe picioarele din spate si apoi si-a dat drumul in lateral fara sa ma atinga!

-alta data am luat din zbor o gisca domestica ce venea de pe un cimp cu stolul si s-a lasat exact in fata mea, primind un soc de zile mari in piept, soc ce m-a lasat fara suflare pe moment! Gisca a scapt doar cu citeva pene lipsa la inventar!

-albine, viespii si gargauni din aia mari, albastri am luat pe sub casca, geaca sau direct in mecla cu zecile...singura faza mai de memorat fiind odata cind eram cu aceeasi sotie pe post de pasager, iar un gargaune mi-a intrat pe sub geaca si simtind dihania mi-am rugat din mers sotia sa loveasca puternic locul cu mina...caz in care sotia m-a masat usor si dihania iritata mi-a aplicat vreo 3-4 muscaturi care in citeva clipe mi-au umflat spinarea de parca avusesem ventuze pe ea! O ora m-a durut capul si am stat pe marginea drumului cu comprese cu apa rece...

-alta data retin ca de dupa o masina de pe celalalt sens de mers mi-a aparut in fata un porc in fuga, pe care l-am lovit usor, pe frina, acesta cazind usor si mie...mi-a s-a strimbat furca pe fata la CZ-u'!

-de citeva ori am evitat in ultimul moment vaci iesite instantaneu, doar prin viraje scurte sau pur si simplu slalom printre ele...

-porumbei, pisici, ciori, iepuri, vulpi...am destul de multe suflete pe constiinta, fiindca is greu de evitat si in urma impactului scapi ~fara probleme;

-intr-o noapte de iarna mi-a sarit din lateral dintr-o liziera direct in fata un cerb, care m-a facut sa frinez si m-am tavalit binisor ajungind in sant, cu daune destule.

Cel mai devastator cred insa ca este impactul cu animalul numit "om" inconstient, beat sau/si neatent!

Am atins odata un betiv cazut in drum, noaptea, dupa care m-am imprastiat pe vreo 100m...alta data am evitat sa nu lovesc doua femei crincen de bete, desfundind cu motorul un sant pe lungime de vreo 30m...iar de impacturi majore m-a ferit Dumnezeu, excluzind un Oltcit al carui conducator nu vedea noaptea si m-a facut sa sar peste masina lui cit ai zice "peste"! Nu va spun cit de mare a fost dauna motorului si a masinii!

De fiecare data frinele mi s-au parut chestii optionale, fiindca daca nu frinezi la timp, mai bine nu frinezi...incerci alta varianta.

Vitezele cu care m-am ciocnit au fost unele moderate, cuprinse zic io intre 50 si 80, maximum 110km/h (asta in afara localitatilor, pe drumuri drepte si cu vizibilitate, cind am fost totusi surpins de cite un patruped).

Viteza, in doua din cazuri, m-a salvat de la impact frontal cu animale mari, dar m-a si tavalit lasindu-ma inconstient pentru citeva minute in cazul unuia dintre ciini.

Fiecare trage concluzii! Ochii mari! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sorinavram: Da, dupa cum am spus si in primul topic, ma interesa si cum ati procedat voi in momentul impactului cu animalele. Si eu cred ca ai dreptate, daca vezi o pisica sau un caine, mai bine te ti bine si il iei pe sus, decat sa pui frana si sa te imprastii. Si iarasi un bun sfat, a fost cel cu claxonatul. Am observat chestia asta din masina, cand vedeam caini ca intra pe sosea, la auzul claxonului, acestia reactionau si o luau la fuga din fata masinii (chiar daca distanta era ceva mai mare, adica nu cred ca s-au speriat de masina, ci de claxon)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ivane,de apreciat ca ai mentionat ca era vorba de aceeasi nevasta

30 de ani nu sunt un fleac

a mea dupa o tura pe drum drept cu vreo 200 la ora refuza cu indaratnicie sa se mai urce pe mobra :cheers:

cat despre claxon,poate ca e o idee buna,dar la anumite animale mai tampitele poate cauza reactii neasteptate. cred ca cel mai bine e sa incetinesti cand vezi un animal si/sau sa cauti in acelasi timp o eventuala zona de eschivare

exceptie fac animalele care traverseaza in viteza si perpendicular(sau in zbor,gen fazanii,unul era sa imi ia capul la propriu) caprioare sau de astea,pe care nu ai timp sa le vezi

daca impactul e iminent cred ca e bine sa te incordezi sa tii motorul pe 2 roti,fara a brusca franele sau acceleratia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uitati si de faruri, mai ales noaptea. cel mai dubios e noaptea la intoarcere de undeva, obosit, prin satuce d-alea prost luminate.

 

io de ex am observat cat de ok sunt bixenoanele de pe s10-le meu. cum observ vre-o sclipire de retina la mai jos de 1m bag rafala de flashuri. ca e animal sau copil, ii ingheatza. ceea ce apropo, noi acum vorbim de animale, dar la tara si tancii au fix acelasi comportament. ideea e ca e mai bine sa stii ca a inghetzat pe loc, oriunde o fi, decat sa inceapa sa alerge de nebun. de multe ori in zig-zag spre tine. nu e tocmai ortodoxa metoda si nu recomand a fi folosita daca ai alti participanti la trafic pe sens opus. dar daca ai faruri ok, si daca dupa cum a zis mai sus tov. ivan pedala actionezi preventiv nu panicard...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un accident din cauza unui animal(cu doua picioare).Asta vara mai aveam ultimele doua zile din concediu si m-am hotarat sa merg sa o vizitez pe bunica-mea.Am plecat la prinz cu scuterul(nu aveam motor),am mers 120km,i-am facut cumparaturi babei si am rezolvat unele probleme,mi-am vizitat pina noaptea toti amici de acolo...am mers 200km in total si trebuia sa alimentez.Cu mare noroc am reusit sa ajung la benzinarie(eream pe rezerva de 1L),am alimentat,eream foarte obosit si pentru ca erea trecut de 1AM am hotarat ca e timpul sa ma retrag.Am ajuns in comuna unde locuieste bunica undeva la 2 dimineata si fiind soseaua libera mergeam cu 100-110km/h,dar am redus la 70km/h in apropierea unei discoteci

Melteni se deplasau pe sosea(trotuarul find inchis circulatiei pietonale),am clacsonat sa ma auda si....la 20 de metrii de un cuplu a intors ciumpalacul capul sa vada(probabil)la ce distanta sunt,la TREI metrii a intors capul si mi-a sarit brusc in fata.Stiu doar ca am virat putin(atat cat am reusit in 3m) sa nu il lovesc in plin,urmarea de la impact....12metrii m-am dus taras cu scuterul pe asfalt

Eu am avut echipament complect si am avut contuzie la piciorul drept,desi am cazut pe stanga..degetul opozabil luxat si manusile facute praf,precum si casca de 230e.Armura si genucherele nu au avut de suferit

Melteanul erea intins pe asfalt si o datuse-n spasme.Avea mana stanga rupta si buba destul de mare la capatana(contuzii craniene cu pierdere de memorie).Amici lui ereau destul de trotilati incepusera sa caute lumanari,sa-i aprinda la capatana aia bubuita(credeau ca o sa dea coltu')

Eu nu m-am ridicat 5min de jos din cauza socului,pentru ca aia 12m i-am parcurs cu fata-n asfalt.Au venit politisti din comuna destul de repede,dupa juma de ora a ajuns si ambulanta si l-au luat pe bulangiu la spital.....pina sa plece cand il carau pe targa,tipa accidentatul ca lui ii e sete.Omul a fost atat de beat....ca nu simtea mana rupta si lovitura de la cap

Cu patrupede sper sa nu am incidente neplacute pen' ca asta cu betivanul e mai mult decat suficient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Mustele si alte ganganii care ti se lipesc pe viziera, oricat de sacaitoare ar fi, nu iti pun viata in pericol.

Nu as pune pariu. In vara trecuta am luat o lacusta zemoasa fix in mijlocul vizierei care mi-a produs o pata verde de circa 6x10cm (latime respectiv inaltime). Practic nu aveam vizibilitate decat pe laterala, asa ca am pus instantaneu semnalizator, am intors capul spre dreapta si m-am uitat la drum numai cu ochiul stang prin stanga petei alea. Norocul meu a fost ca eram cam singur pe drum (Shumen-Ruse). Dupa ce am oprit nevasta-mea nici nu m-a mai intrebat de ce am oprit dupa ce mi-a vazut viziera, s-a dus direct la lazi sa caute apa. Daca goanga e suficient de mare si de zemoasa te poate face aproape orb instantaneu, si daca esti pe drum virajat si/sau in trafic intens nu e bine de loc, daca nu esti clar-vazator din ala sa vezi drumul bine si cu ochii inchisi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până acum am doar doar peste niÂşte mici Âşerpi. îi găseam vara când se umplea tot drumul Tulcea-Brăila de ÂşerpiÂşori, nici o problemă în primă fază, până când m-am trezit cu vrei doi luați la roată pe o curbă, alunecă destul de usor pe ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pescarus.....avea o fractura deschisa la aripa si am decis sa ii tai gatul,chiar imi pare foarte rau.eu am rupt o semnalizare si degetele ciupite cand examinam pescarusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zburatoarele mai mari (pasari) sunt periculoase rau. am un amic care a luat o cioara paca cu CBR-u si a ramas fara retrovizoare pe dreapta. tipu zicea ca asa de dur a fost impactul ca daca ar fi luat-o in piept sau mai sus il facea knock-out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o vrabie

 

cred ca aveam cam 80-100kmph cand o vrabie s-a angajat in traversare neregulamentara. Am izbit-o cu barbia castii. Am ramas cu niste fulgi gri in ventilatie dar impactul a fost mult mai violent decat imi puteam imagina. E ca si cum cineva mi-ar fi dat un pumn in fata.

 

... si era doar o vrabie de 50grame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ziua femeii, acum 2 ani, in padure la Snagov. Abia ma urcasem pe motor si ma pregateam sa ma duc la bunicii prietenei mele. Lume la gratare, caini care atarna la o bucata de paine cu mustar... Dintr-un sant au sarit vreo 3 caini la roata spate. M-am uitat in oglinda sa vad ce intentii au si, dupa ce mi-am dat seama ca niciunul nu este sinucigas, mi-am indreptat privirea in fata. Fix in acel moment, am lovit un ditamai dulaul. Nu am apucat nici sa clipesc, ce gaz, ce frana, ce tine-te de ghidon? Am cazut pe partea dreapta si am alunecat vreo 10m. Eu echipat full, prietena mea, doar casca. Eu am avut dubla fractura cu deplasare de os la degetul mare al mainii stangi, fractura de menisc si ruptura de ligament incrucisat, la piciorul drept. Ea, a avut o umflatura la mana dreapta. De caine nu stiu nimic ca a disparut in padure, desi erau o groaza de prieteni pe acolo. Nimeni nu s-a uitat la el.

Imediat dupa prima operatie la genunchi, m-am urcat pe motor. Pe la gara de nord, mi-a tasnit un caine dintre 2 masini parcate. Credeti-ma ca nu stiu cum l-am evitat. Cert este ca l-am sters cu bocancul drept in loc sa-l iau in plin.

Plus alti caini evitati la mustata, dintre care unul nu stiu cum l-am evitat, fiind inclinat intr-o curba pe undeva prin spatele pietii Delfinului.

 

A mai fost odata, pe un drum de tara. Abia mi-am evitat prietenul care a franat super brusc cand a evitat o caruta al carui cal putere se speriase de ceva si intrase pe contrasens, fix dupa o curba.

 

Dupa fiecare eveniment de genul asta, am bagat 2-3 tigari lipite :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat o vrabie

 

cred ca aveam cam 80-100kmph cand o vrabie s-a angajat in traversare neregulamentara. Am izbit-o cu barbia castii. Am ramas cu niste fulgi gri in ventilatie dar impactul a fost mult mai violent decat imi puteam imagina. E ca si cum cineva mi-ar fi dat un pumn in fata.

 

... si era doar o vrabie de 50grame.

 

Pfffai s-apoi sa mai aud de casti fara protectie la barbie gen pt scooter sau chopper. Integrala e ce trebuie :lol:

Si eu am luat la 100 kmph un bondar in viziera.....mi-a murdarit-o de nu vedeam mai nimik si a trebuit sa opresc.....initial am crezut ca e piatra, sau vrabie care a dat cu ciocul.......dar era doar un amarat de bondar :D

Am mai trecut la viteze de sub 30kmph peste pisici....nu cred ca am omorat v-una, dar nici n-am cazut :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca animalul e suficient de mic pentru a fi mancat la o singura masa, nu-i bai. Pana acum n-am dat decat o data peste o gaina, insa am evitat in extremis un porc, doua caprioare, o capra neagra si am alergat un iepure vreo 4km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca animalul e suficient de mic pentru a fi mancat la o singura masa, nu-i bai. Pana acum n-am dat decat o data peste o gaina, insa am evitat in extremis un porc, doua caprioare, o capra neagra si am alergat un iepure vreo 4km.

 

Te dadeai in Gradina Zoologica ? :cheers:) *joke*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...