Sari la conținut

GPS pentru Adventure


Postări Recomandate

Acumulatorul original il incarca . Cei pusi de mine nu se incarca in GPS . II scot afara si ii incarc . Acum stau sa analizez cu ce e mai rentabil sa merg .

GPS sta in suport si acolo se si incarca putin cand imi afiseaza harta .Daca este oprita harta imi incarca acumulatorul .Acumulatorul original ma tine cam 16 ore .. acum inclin sa cred ca am dat banii degeaba pe alti acumulatori .

 

Conform faq-urilor de la Garmin de pe site, Montana nu poate incarca acumulatori AA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 256
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O intrebare pentru cei care mai au aparate din seria Montana si suportul AMPS rugged mount, s-a mai gandit cineva sa taie firul ala lung al suportului sa sa puna o mufa intermediara? In caz contrar te cam obliga sa lasi suportul montat tot timpul pe motoreta, insa pentru mine solutia asta iese din discutie pt ca:

- motoreta sta parcata afara, nu am curte/garaj

- vreau sa folosesc GPS-ul pe 2 motorete, si nu am de gand sa cumpar al 2-lea suport, e scump rau.

 

Practic partea de montura RAM e finalizata pe ambele motorete, doar ca nu am conectat niciodata firul la baterie. Daca a mai taiat cineva firul ala ca sa puteti "plimba" suportul in voie, ce fel de conectori ati folosit? Din cate imi dau seama trebuie ceva simplu si preferabil waterproof (sau alta solutie ca acea mufa sa nu ia apa cand nu ai suportul de gps conectat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pentru cei care mai au aparate din seria Montana si suportul AMPS rugged mount, s-a mai gandit cineva sa taie firul ala lung al suportului sa sa puna o mufa intermediara? In caz contrar te cam obliga sa lasi suportul montat tot timpul pe motoreta, insa pentru mine solutia asta iese din discutie pt ca:

- motoreta sta parcata afara, nu am curte/garaj

- vreau sa folosesc GPS-ul pe 2 motorete, si nu am de gand sa cumpar al 2-lea suport, e scump rau.

 

Practic partea de montura RAM e finalizata pe ambele motorete, doar ca nu am conectat niciodata firul la baterie. Daca a mai taiat cineva firul ala ca sa puteti "plimba" suportul in voie, ce fel de conectori ati folosit? Din cate imi dau seama trebuie ceva simplu si preferabil waterproof (sau alta solutie ca acea mufa sa nu ia apa cand nu ai suportul de gps conectat)

 

Idee de conector http://shop.touratech.de/zumo-power-cable-with-isolating-plug-fuse-round-eye-fitted-for-connection-to-the-battery.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acumulatorul original il incarca . Cei pusi de mine nu se incarca in GPS . II scot afara si ii incarc . Acum stau sa analizez cu ce e mai rentabil sa merg .

GPS sta in suport si acolo se si incarca putin cand imi afiseaza harta .Daca este oprita harta imi incarca acumulatorul .Acumulatorul original ma tine cam 16 ore .. acum inclin sa cred ca am dat banii degeaba pe alti acumulatori .

 

Ideea cu acumulatorii aia AA este sa poti folosi GPS-ul si fara motocicleta. El e sau era intial in seria "Handheld" de la Garmin adica de principiu e un GPS de tinut in mana pt mers pe munte sau in natura w/e. I-au pus si un acumulator din asta dedicat tocmai ca sa-l poti incarca in timp ce mergi cu el pe mobra atv masina..etc.

Clar nu o sa incarce niciodata acumulatorii AA. Insa e bine sa ai optiunea asta. Eu am acum un Zumo 660 si am constatat ca imi mai trebuie un GPS [ma gandesc tot la un Montana] tocmai pt ca la asta autonomia e destul de jalnica si evident nu o sa imi cumpar alt acumulator dedicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta am inteles ERU . Eu sunt f Multumit de montana desi am ales cel mai scump din gama lui ( ma mancat in fund camera foto cu care pana acum am facut exact 5 poze ).

Acum sper sa evolueze hartile tot mai mult si va fi ok . Oricum inainte de traseu o privire pe google eart + harta de hartie si GPS la final.

 

Referitor la suportul de motocicleta . da eu il am pe cel cu alimentare . Daca vrei eu au undeva la 80 ron parca un suport fara alimentare .

Sfatul meu e sa il lasi fix si incet incet sa mai iei un suport .(Eu intentionez acelasi lucru pentru Atv .)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am apucat sa fac cateva ture cu eTrex-ul. I-am luat un RAM mount (#1 + #2).

Pana acum sunt multumit de el, m-am folosit de el destul de mult si m-a ajutat la navigatie. Chiar daca nu avea drumul, puteam sa intuiesc daca merg bine dupa curbele de nivel :)

L-am folosit si pe ploaie usoara, pe ceata si o rezistat. ROAD 2012 sta suficient de bine cu drumurile, poate pt. offroad serios nu ar fi suficient dar la cum ma dau eu, pe DJ-uri mai mult si ocazional pe drumuri de exploatare, isi face treaba. Chiar daca nu are drumul de fiecare data m-am descurcat.

post-60128-0-08390100-1348989443_thumb.jpg

post-60128-0-69810700-1348989449_thumb.jpg

post-60128-0-14875200-1348989457_thumb.jpg

post-60128-0-82682800-1348989465_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 2 months later...

https://buy.garmin.com/en-US/US/on-the-trail/handhelds/monterra-/prod113522.html

 

Se pare ca in cele din urma Garmin, dupa ce a pierdut lamentabil batalia "smartphoneurilor", s-a hotarat sa aduca GPS-ul in secolul asta sau sa-l faca "smart".

So "android power" + Montana = Monterra

 

http://reviews.cnet.com/8301-13746_7-57590792-48/garmin-readies-android-powered-monterra-outdoor-gps/

 

Poate peste inca un an, doi o sa aiba si un display, macar HD daca nu FULL HD .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul de display de o asemenea rezoluţie, pentru că nu se va putea menţine acelaşi nivel de luminozitate. Oricum ecranul ce-i pus acum este de râsul curcilor, dar măcar o rezoluţie de 480p ar fi binevenită.

Măcar au mai mişcat ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul de display de o asemenea rezoluţie, pentru că nu se va putea menţine acelaşi nivel de luminozitate. Oricum ecranul ce-i pus acum este de râsul curcilor, dar măcar o rezoluţie de 480p ar fi binevenită.

Măcar au mai mişcat ceva...

Desi, dupa cum am scris mai sus, mi-ar fi placut un display cu rezolutie mai mare asta nu este chiar asa prost cum poate parea.

In primul rand as spune ca se vede perfect in soare fara lumina din spate.

Asta e realizat prin faptul ca are pixelii rari. In fapt, personal, cred ca Garmin foloseste display-uri cu rezolutie mai mare, dar care au pixeli morti. Se stie ca astia sunt gunoieri, aduna cel mai prost hardware si scot din el 210%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Un navigator ieftin si bun pentru motocicleta, ce recomandati ?

Sa fie nou sau second hand ?

Sa nu aibe super pretentii, super-gageturi, sau mai stiu eu ce ... doar sa stie drumul si atat !

 

... a inceput sa-mi fie cam greu cu harta pe rezervor ! :(

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze.i

tomtom ul e ok ca si harware ( adica au aparate faiunute)

 

ei sunt buni cu hartile de America . si cam atat

 

pe europa de est sunt slabuti

 

scuze de exprimare it-istica

 

in piata insa, daca scoatem ploaia din ecuatie si bagam bugetul exista gps-uri de la 200 - 300 ron, cu windows , pe care poti pune si garmin

 

sau telefoane cu android, cu rezolutia mare , integrate in bord-ul mobrei si protejate la intemperii, petrica asta se pricepe la suruburi si n-are fitze de bmw.

 

 

ma rog, e o idee doar

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot face clar o comparatie

intre TOM TOM 2 si iphone cu navigon

 

la tom super harti europa centrala si de vest

pe est mai slabut dar ok

NAVIGON PE IPHONE ..... demential

80 euro pe toata europa

iphone cu carcasa de protectie la apa si praf este perfect .... PERFECT

 

nu discutam de padure insa are o multime de drumuri marcate chiar la nivel de poteca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Navigon e garmin

Ma rog le au cumparat

Iphonele ala e peste 100e.merita daca l ai.si eu am ..stidar un android bun il iei sub 300 sh.ma rog.off topic oarecum

Fnmisto mufa laniphone vechi.mare groasa.f ok si pt off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Navigon e garmin

Ma rog le au cumparat

Iphonele ala e peste 100e.merita daca l ai.si eu am ..stidar un android bun il iei sub 300 sh.ma rog.off topic oarecum

Fnmisto mufa laniphone vechi.mare groasa.f ok si pt off

daca dai SCENIC pe ruta de calatorie si scoti autostrada are niste drumuri de inebunesti

de sus din norvegia pana in peloponez are toate stradutele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta zic, navigon e garmin deci are aceleasi harti faine

 

si tot timpul exista harti mai faine :) si moca.

 

Navigon e garmin

Ma rog le au cumparat

Iphonele ala e peste 100e.merita daca l ai.si eu am ..stidar un android bun il iei sub 300 sh.ma rog.off topic oarecum

Fnmisto mufa laniphone vechi.mare groasa.f ok si pt off

 

In plm t ar tbi sa f intzs p frm cat tmp n artclz clm. zgmt!

 

Un navigator ieftin si bun pentru motocicleta, ce recomandati ?

Sa fie nou sau second hand ?

Sa nu aibe super pretentii, super-gageturi, sau mai stiu eu ce ... doar sa stie drumul si atat !

 

... a inceput sa-mi fie cam greu cu harta pe rezervor ! :(

 

garmin sh.

 

PS Chiar vizez un Tom-Raider d-ala, pe bune.

 

cel mai prost customer support ever. harti de caca la vest de austria. nu exista variante de pus harti custom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...