Sari la conținut

Pasta Suruburi


parly
 Share

Postări Recomandate

Am inteles ca exista o pasta care se da pe suruburi pentru ca acestea sa nu se mai slabeasca de la vibratii.

Intrebarea mea este: De unde cumpar si eu asa ceva, sau cum ii spune. pentru ca am fost la cateva magazine de piese auto si s-au uitat la mine de parca i-as fi zis de mama :cheers:

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SuperGlue

 

:cheers: B) :P :D :D

 

Da, si in loc de surubelnita folosesti FLEXUL...

 

CRED ca poti sa dai cu bizon universal sau cu aracet de bricolaj (din ala care se face transparent de la librarie) daca floarea surubului nu sta pe metal (carene & such). Nici una nici alta nu o sa lipeasca surubul sa nu il mai desfaci ci o sa se intareasca intr-o masa plastica ce va ceda cand dai de surub. (A se nota ca am zis CRED)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super glue nu merge. e bun numai la lipit degetele :cheers: intre ele

loctite stiu ce e o marca de adezivi, as vrea ceva mai sigur ca sa stiu ce intreb B)

 

din cate am vazut eu pe suruburile pe care le-am desfacut inca era pasta, care facea surubul sa se miste greu, de-abia reuseam sa-l desfac cu mana, nu era nici urma de masa plastica

Editat de parly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de gand sa pun silicon rosu pe filetul de la piulita care tine cablul de kilometraj in vitezometru. Siliconul ala se lipeste bine, dar el in sine nu e foarte rezistent mecanic, deci se va desface usor cu cheie/surubelnita. Oricum, mult mai sigura ramane asigurarea cu sarma trecuta printr-o gaura data transversal prin capul surubului, daca e loc de dat aceasta gaura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu varianta cu sarma, dar daca capatul e in motor eu ce fac?

stiu si de saiba grower sau cum se scrie, dar daca capacul e din aluminiu se mananca cand desfaci surubul...

chiar nu foloseste nimeni asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu varianta cu sarma, dar daca capatul e in motor eu ce fac?

stiu si de saiba grower sau cum se scrie, dar daca capacul e din aluminiu se mananca cand desfaci surubul...

chiar nu foloseste nimeni asa ceva?

http://www.loctite.ro/int_henkel/loctite_r...id=336&layout=2

 

vezi ca-i si un numar de tel pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din linkul dat de adorlith, am mai sapat nitel si am gasit asta:

 

Loctite® 2701 - Maximum Strength (improved Loctite® 270)

For use on all metal fasteners (including stainless steels and those with protective coatings such as zinc) where regular removal for maintenance is not required. Recommended for permanently locking studs on engine blocks and pump housings.

 

All fasteners that must withstand heavy shock, vibration, or extreme environmental or chemical conditions.

 

Asadar intreaba de Loctite 2701 si 270

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@escu: ala e pentru blocuri motor

 

cel mai potrivit cred ca este Loctite® 243 - Medium Strength - Oil Tolerant.

in primul rand e la flacoane de 10 ml, si are rupere la 20 Nm destul de bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din linkul dat de adorlith, am mai sapat nitel si am gasit asta:

 

Loctite® 2701 - Maximum Strength (improved Loctite® 270)

For use on all metal fasteners (including stainless steels and those with protective coatings such as zinc) where regular removal for maintenance is not required. Recommended for permanently locking studs on engine blocks and pump housings.

 

All fasteners that must withstand heavy shock, vibration, or extreme environmental or chemical conditions.

 

Asadar intreaba de Loctite 2701 si 270

 

intreaba de 243, ca o sa plangi langa 270 cand o sa vrei sa-l desfaci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu varianta cu sarma, dar daca capatul e in motor eu ce fac?

stiu si de saiba grower sau cum se scrie, dar daca capacul e din aluminiu se mananca cand desfaci surubul...

chiar nu foloseste nimeni asa ceva?

 

du-te la SKF. au solutiile astea. or sa te intrebe ce suruburi vrei sa blochezi pt ca exista si pt temp inalte ,pt suruburile care au leg cu blocul motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica unde mai exact? locatie?

 

eu nu sunt din bucuresti, deci nu te pot indruma unde sa mergi , acolo.am sa intreb la reprezentanta din ploiesti , unde au magazin in bucuresti si am sa-ti dau raspuns .daca te grabesti tel meu 0720636028. in caz ca nu ajung sa dau raspuns pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Pasta respectiva se numeste "thread lock" si se foloseste mai pe la toate motocicletele. Se gasesc cateva feluri pe louis.de dar nu mai stiu exact cum se cheama pe nemteste. Totusi am sa ma uit in manualul de service german al unui prieten ca sa imi amintesc, dupa care revin cu link-ul de pe louis.de...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata !! L-am gasit !! :cheers: B)

 

In germana se numeste "SCHRAUBENSICHERUNG" si se gaseste pe loius.de dupa cum urmeaza:

 

- Pentru "reziztenta medie" aici.

 

- Pentru "rezistenta inalta" aici.

 

Daca face cineva comanda de undeva de pe vreun site ziceti-mi si mie (eventual pe PM) pentru ca vreau si eu (si n-am chef sa platesc transportul pentru cateva sticlutze de 10 ml)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Folositi cu incredere Locktite 243 (albastru). Am vazut mai peste tot pe site-uri din domeniu de afara ca din asta folosesc (pentru ca este removable). Un exemplu, daca mi-as delimita scuterul, sa-i scot saiba din variator, as folosi Loctite 243 pe piulita de la variator la strangere (ca sa nu se mai desfaca) - parerea mea, nu dati cu pietre.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am sunat la reprezentanta si mi-au dat distribuitori Loctite:

 

1. Vigra SRL

Str. Gratioasa, Nr. 6, Sector 1, Bucuresti, Cod postal 013955, este in Baneasa, la capatul tramvaiului 5,

Telefon: 021-233.33.34, 021-233.33.35, 021-233.33.36

- 5ml - 16,77 RON - fara TVA

- 50ml - 88,99 RON - fara TVA

 

------------------------------------------------------------------------

 

2. Aspad SRL

 

Str. Zeletin nr. 12A Bucuresti, Sector 1, Romania (zona ROMAERO BANEASA ).

Este tot in Baneasa, dar dupa ce se trece Podul, spre Barbu Vacarescu (Porsche Romania), a 2-a strada pe dreapta, dupa Pod. La pod este o benzinarie AGIP in intersectie.

Telefon: 021-233.30.11, 021-233.30.12, 021-233.30.13

 

Observatii: NU VINDE DECAT LA FIRME, NU LA PERSOANE FIZICE.

- 5ml - 16,77 RON, fara TVA

 

edit: completare cu preturi.

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar...loctite e cel mai stong adeziv gen super glue pe care-l pueti gasi pe piatza...daca vrei sa lipesti ceva,chiar nu-l mai scoti...am lucrat cu asa ceva si am inteles ca are o forta de prindere de 600kg/cm patrat..dar e si al naibi de scump...un tub de 20g era parca vreun milion si ceva..aveti dreptate..nu prea se incurca cu persoane fizice decat daca iei in cantitati cat de cat rezonabile..dar omule'?te-ai gandit?ca-n loc de adeziv sa bagi ceea ce folosesc cei ce lucreaza la tevi,etansari,robinete si etc?ceva gen caltzi,banda adeziva plastifiata care se infasoara in jurul surubului pe filet si dupa ce-l strangi nici naiba nu-l mai desface..sau azbest care se pune in jurul filetului...exista o gramada de solutii mult mai la indemana sau mai ieftine..din alte domenii[ti-am dat ex]facute si alea sa-ti reziste la temperaturi si sa-ti stranga si sa etanseze in ac timp orice e filet...louis e solutia originala dar scumpa.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...