Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe la 50k trebuia sa verifici distributia. Poate chiar schimbate lanturile. Curata-i carburatoarele :) .

Mie imi place buburuza mea cand merge cu benzina de cifra octanica mare...99+.... Nu percep toane la a mea, depinde de starea psihica a riderului. Inca o chestie. Cred ca depinde mult de umiditatea din aer si temperatura de afara. Aia se simte imediat. Asa cum si noi ne manifestam in ton cu vremea. Eu cand ies din Bucuresti simt motorul mergand mai frumos, sunet mult mai lin si tureaza mai smooth.

 

Gnomes...:) mi-ai adus aminte de filmul One Week. Daca nu l-ati vazut, il recomand http://www.youtube.com/watch?v=vCy6ijUlI7A

 

Va salut.

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: era apropo de pitici, apoi am vazut traileru'. Intr'adevar, pare un film tare interesant...abia astept sa am ceva bani deoparte sa-mi bag (cuvant urat) in el serviciu si stat la calculator toata ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau le poti demonta pe amandoua si sa franezi cu piciorul intre cauciuc si picioarele de la furca. Eu asa franam cu bicicleta cand mi se stricau franele in copilarie :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa merg la Predeal in 10-12. 07..........care mai are acelasi gand ?

 

 

Si eu as vrea sa merg la Predeal. Poate ne grupam mai multi si facem un colt plin cu SV-uri (si nu numai). :laugh:

 

Bizkit + Queensryche? Manowar? (da.. stiu.. ambele sunt duminica, se suprapun cu weekly meeting-ul de la Biker's)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoate-l si mergi fara :laugh:

 

serios vorbind acum, in cazul in care vedeti pe undeva garnitura aia de capac ambreiaj, dati-mi de stire, ca se pare ca aia de la repr. suzuki tac ca porcu in porumb si romi n-are. daca nu gasesc pe nicaieri cred ca o sa o comand din afara. alta alternativa nu prea intrevad.

 

 

Eu am luat garniturile de la Romi in urma cu 3-4 luni, avea chiar pe stoc, inclusiv cea de la capacul de pe partea staga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dihania

eu cred ca daca dai jos discul stricat si blochezi cumva etrierul fara disc, poti merge fara nici un stres, ca mai este unul

 

 

Asa i-am zis si eu, anula un etrier, il dadea jos de pe roata, scotea si un furtunas de frana si mergea doar intr-un disc si intr-un etrier. Nu era nici o problema daca nu aveai de franat in blana, cu ocazia asta se obisnuia sa franeze mai bine cu spatele :laugh: . Dar nu, ea Batman, Batman, vreau disc de frana.

 

PS: Pepuse, maine poate nu iesi pe strasse :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal...iar am o problema si vreau sa va cer sfatul...m-a lasat bateria deodata acum cam 2 saptamani...am sperat de fapt sa fie bateria si am incarcat-o.M-a tinut cam 70-80km si apoi buf.....a murit iar. Am inteles ca ar fi o problema la releul de incarcare....oicum maine merg la un service pt incercari.erca ceva mai ieftin daca se poate

Insa,daca e adevarat si releul este de vina....are cineva asa ceva de vanzare ca m-am interesat si nou e cam 640ron si as incerca ceva mai ieftin daca asa gasi...merci..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc o chestie, incep prin a spune ca nu cred ca-s nebun, dar cine poate stii. Motorul meu are toane, inca nu pot spune cu certitudine cand si de ce se intampla, dar uneori merge brici, zici ca-i ceas elvetian, suna mai altfel (in acceleratie suna de zici ca are o turbina, care aspira aerul si scoate un zgomot asemanator unu marait, bazait usor nervos) [chestia asta am observat-o cand umblu prin munti, pante, altitudine]; alteori zici ca-i un bondar nervos si cam puturos, nu trage asa bine, parca face mai mult zgomot decat power. Oricum zgomote ciudate nu se aud care sa ma faca sa cred ca e o problema mecanica.

Prima data am zis ca o fi de la calitatea benzinii, dar am alimentat aleator de la diferiti producatori si problema s-a manifestat tot aleator indiferent de benzina. Filtrul (K&N) e nou, n-are inca un an, bujiile la fel (NGK iridium, sub un an). Nu stiu cum stau cu carburatoarele, nu le-am deschis niciodata, nici de supape n-am habar. Motoru are acum vreo 62000km, yo l-am luat cand avea 48000 - in tot acest timp a mers brici si de aceea nu i-am facut nici o revizie majora, stiu ca ar fi cazul, dar suntem in plin sezon si nu vreau sa mai stau pe bara ca anul trecut cand am avut roata fata facuta muci si mi-am suflat in degete in mijlocul verii. Daca totul merge bine si nu apar probleme i-as face un full service la sfarsitul sezonului.

Cam de unde credeti ca apare problema asta dubioasa?

A si apropo, nu cred ca e o chestie legata de cat de cald e motorul, uneori merge brici direct cand ii dau cheie dimineata, dupa o noapte de odihna in garaj.

nik

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc o chestie, incep prin a spune ca nu cred ca-s nebun, dar cine poate stii. Motorul meu are toane, inca nu pot spune cu certitudine cand si de ce se intampla, dar uneori merge brici, zici ca-i ceas elvetian, suna mai altfel (in acceleratie suna de zici ca are o turbina, care aspira aerul si scoate un zgomot asemanator unu marait, bazait usor nervos) [chestia asta am observat-o cand umblu prin munti, pante, altitudine]; alteori zici ca-i un bondar nervos si cam puturos, nu trage asa bine, parca face mai mult zgomot decat power. Oricum zgomote ciudate nu se aud care sa ma faca sa cred ca e o problema mecanica.

Prima data am zis ca o fi de la calitatea benzinii, dar am alimentat aleator de la diferiti producatori si problema s-a manifestat tot aleator indiferent de benzina. Filtrul (K&N) e nou, n-are inca un an, bujiile la fel (NGK iridium, sub un an). Nu stiu cum stau cu carburatoarele, nu le-am deschis niciodata, nici de supape n-am habar. Motoru are acum vreo 62000km, yo l-am luat cand avea 48000 - in tot acest timp a mers brici si de aceea nu i-am facut nici o revizie majora, stiu ca ar fi cazul, dar suntem in plin sezon si nu vreau sa mai stau pe bara ca anul trecut cand am avut roata fata facuta muci si mi-am suflat in degete in mijlocul verii. Daca totul merge bine si nu apar probleme i-as face un full service la sfarsitul sezonului.

Cam de unde credeti ca apare problema asta dubioasa?

A si apropo, nu cred ca e o chestie legata de cat de cald e motorul, uneori merge brici direct cand ii dau cheie dimineata, dupa o noapte de odihna in garaj.

 

stiu ca al tau e SV dar aceiasi impresie o am si eu uneori si am constatat acest lucru si la masini nu numai la motocicleta, si mai sunt conducatori carora li se intampla asta si cred la fel ca si redpik ca se manifesta in functie de temperatura de afara, de umiditate , de cat de curat este aerul etc.

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal...iar am o problema si vreau sa va cer sfatul...m-a lasat bateria deodata acum cam 2 saptamani...am sperat de fapt sa fie bateria si am incarcat-o.M-a tinut cam 70-80km si apoi buf.....a murit iar. Am inteles ca ar fi o problema la releul de incarcare....oicum maine merg la un service pt incercari.erca ceva mai ieftin daca se poate

Insa,daca e adevarat si releul este de vina....are cineva asa ceva de vanzare ca m-am interesat si nou e cam 640ron si as incerca ceva mai ieftin daca asa gasi...merci..

 

Daca intr-adevar e busit releul (ceea ce e o problema comuna la generatia veche din cauza racirii defectuase) cel mai bine ar fi sa-l schimbi cu alt model, cum ar fi cel de gsx-r srad. In mod sigur se potrivesc si alte relee, in principiu cam toate au 5 fire (3 faze de la alternator si iesirile +/- de 12V) si paramatri electrici apropiati. Depinde de tine daca vrei sau nu sa tai/lipesti/etc firele ca sa adaptezi alt model, sau ramai cu cel original. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal...iar am o problema si vreau sa va cer sfatul...m-a lasat bateria deodata acum cam 2 saptamani...am sperat de fapt sa fie bateria si am incarcat-o.M-a tinut cam 70-80km si apoi buf.....a murit iar. Am inteles ca ar fi o problema la releul de incarcare....oicum maine merg la un service pt incercari.erca ceva mai ieftin daca se poate

Insa,daca e adevarat si releul este de vina....are cineva asa ceva de vanzare ca m-am interesat si nou e cam 640ron si as incerca ceva mai ieftin daca asa gasi...merci..

Salutare,

NU da 640RON pe releul/regulatorul ala, cine ti-a cerut atatia bani vrea sa te tepuiasca fara nici o rusine.

Am luat la 380ron acum vreo 3 saptamani.

Poti vedea preturi aici: http://www.electrexworld.co.uk/ - mai exact, pt SV aici: http://www.electrexworld.co.uk/rr85-regula...rld-3206-0.html

Eu am de-asta pus acum si sunt multumit; mi-am pus si un mic ventilator de calculator pe el (ca sa-l mai raceasca) si e ok.

Si iti pot da persoana care le aduce cu adaos mic, daca-mi dai PM.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu, si eu prezent la predeal :) ,poate asa mai vedem si noi fiecare ce are pe la motoare,tobe ,chestii, socoteli,ca la intrunirea de sv-uri nu am reusit sa ajung din pacate.. :laugh:

 

Si eu o sa ajung la Predeal sambata dupa-amiaza, venind direct din Plaiul foii ( Piatra Craiului) unde am un party grav de tot ( e ziua unui bun prieten din gasca). O sa vin cu un grup destul de maricel ( peste 10 motoare, estimez eu , din care 2 SV-uri: Xena mea de 650, si Xenu :)) , miaru' lui Shuvyx ) , si sper sa ne intalnim pe acolo sa ne cunoastem si sa schimbam impresii... Eu personal o sa am grija de trag de maneca si sa-l intreb de sanatate pe orice individ suspect de SV-ism :)

 

P.S. Maine merge cineva la Miss Moto ? incepe la ora 20, la Biker's Otopeni, si na..mai radem si noi :)

Editat de SZERZO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mica bestie rupe :)

Tocmai m-am intors dintr-o mica tura Codlea-Bran-Rucar- Pitesti-Bucuresti-Ploiesti-Sinaia-Brasov-Codlea (548km). SVul manca asfaltul, nici nu vreau sa imi imaginez ce face cel de 1000 :laugh:

Cu aceasta ocazie am descoperit noul sport al romanului meltean, intoarcerea pe simpla si pentru avansati dubla continua. Il putem ridica la rangul de sport national.

In cazul in care v-a manca si vrei sa vizitati Castelul Bran, venind dinspre Pitesti, pregatitiva de o repriza de hard enduro - in acea zona trebuie montat un nou indicator de circulatie "CAD METEORITI" si/sau "BOMBE CU FRAGMENTATIE"; iar daca prindeti o vreme ca mine azi - v-a fi de vis [ud fleasca pe jos, plin de nisip si pietris spalat de pe versanti, o nebunie]. Iar asta nu e tot, tabloul se poate completa, de minune, cu o etapa de VTM in compania metisilor de ciobanesc mioritic care au o pofta nebuna de a face cunostinta cu herghelia pe doua roti. (Grija mare, ca au experienta, se feresc de roti si tintesc picioarele, daca aveti cizme de enduro ii puteti trimite in vizita la stoma).

Ce sa mai zic, a da, voi cei din Buc. aveti nervii tari frate, autostrada Pitesti-Buc am facut-o cu tot cu pauze in cam o ora si ceva, dar centura bucurestiului e monumentala, mi-a luat o ora sa ies de pe autostrada si sa ajung (la probabil cel mai bun drum din ro) DN1, am zis ca ma coc in suc propriu :)

Dar, sincer, a fost fain :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar te cam plimbi domnule M4v3rick :laugh: Foarte frumos traseul (mai putin partea cu Bucuresti = boring. ) Mi-e cam dor de plimbari lungi. In B poti sa fii linistit si sa astepti sa ti se faca loc (si sa fierbi) sau sa fii rau si sa te bagi peste ei :) . Pe ploaie, nu mai zic, parca toti si-au luat permisul in ziua respectiva. Foarte ciudat fenomen....

 

Maine ma bag la "operatiunea secolului" . Desfac capacele cilindrilor si masor jocul valvelor. Scot intinzatoarele, apoi le pun la loc .Imi bate cam tare motorul pe acolo, multi au zis ca se aude lantul, nu supapele. Mai curat filtrul de aer (probabil e imbacsit rau ) si gata .

 

Cred ca o sa fie tare la Predeal, dar eu tot nu vin

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@redpik: cand vrei sa te apuci sa defaci toate alea si unde? si eu vreau sa fac aceeasi operatiune, si tot maine. eu doar scot intinzatoarele invart motorul si le pun la loc. supapele inca nu le masor ca nu mi se pare sa fie de la ele zgomotul :laugh:. poate facem impreuna verificarile astea sa fie mai fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...