Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai n-ar trebui sa curga daca scoti doar ce trebuie....si eventual sa fie si motoul pe stand sa stea drept.

 

@Redpik: cand pui sus video ala cu sunetul de la motorul tau? Seamana cu asta

?

 

Pai n-ar trebui sa curga daca scoti doar ce trebuie....si eventual sa fie si motoul pe stand sa stea drept.

 

@Redpik: cand pui sus video ala cu sunetul de la motorul tau? Seamana cu asta

?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu putin noroc nu va curge mult... pune motorul pe un stand, sa stea drept si deschide prima data dopul de ulei de pe partea ambreiajului. vezi daca trece uleiul de mijloc. daca nu trece, e safe. daca trece, e safe dar trebuie sa umpli dupa ce termini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca voi face si schimbul de ulei cand tot atunci, macar sa il scot pe tot si sa pun altu daca tot se lasa cu ceva pierderi :).

Mersi de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah nu ma...ca sa scoti uleiul, ai sub baia de ulei un surub. n-are treaba cu capacul acela din lateral stanga. :) Mane, mai asteapta cateva zile si schimbam amandoi ? e ok ?

 

Am facut o filmare cu tel, dar se aude ca naiba, nu se intelege nimic. O sa caut un aparat foto macar si sa capturez exact sunetul. La mine nu, a inceput ca in clipul asta si acum doar e mai des....sau incontinu :)

http://www.youtube.com/watch?v=uBb__oK4OcU

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:), stiu cum se schimba, ca doar tot eu l-am schimbat si data trecuta, ziceam ca daca tot ma apuc de mesterit sa le fac pe toate sau le intind.

 

Oricum mai stau cateva zile, dupa ce termin cu diploma abia sa imi iau ulei si filtru si sa vad pe unde le mesteresc

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fie numai contra ceasului, nu in ambele directii :)!

 

eu nu am desfacut motorul si nici nu m-am uitat in manual dar banuiala mea este ca se intampla ca in desenul atasat (scuze pt calitate )

 

daca gresesc trebuie sa ma scuzati nu e cu rea intentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drept e, asa scrie si in manual, "turn in normal running direction", adica spre "in fata", adica, invers sensului acelor de ceasornic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai stiti si alta sursa de piese in afara de Wemoto, va rog sa-mi ziceti (am vazut ca ei au shims doar pana la 1.8mm, iar in manual sunt pana la 2.2mm. Si inca ceva...daca ati comandat de la ei, cam in cat timp au ajuns piesele?

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, insa cand invarti alternatorul manual, cu cheia de 17, il invarti numai intr-o parte.

 

exista in manual scris cum se deblocheaza patina intinzatorului in cazul in care se constata ca este blocata folosind aceasta metoda ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajutoooor!!!

 

cine ma poate ajuta si pe mine cu un disc de frana fata??? am nevoie de el pana vin ale mele. le-am comandat dar s-a creat o mare incurcatura si mai dureaza pana ajung. va rog mult de tot..motorul meu este gata dar nu pot merge cu el din cauza discului stramb. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoate-l si mergi fara :)

 

serios vorbind acum, in cazul in care vedeti pe undeva garnitura aia de capac ambreiaj, dati-mi de stire, ca se pare ca aia de la repr. suzuki tac ca porcu in porumb si romi n-are. daca nu gasesc pe nicaieri cred ca o sa o comand din afara. alta alternativa nu prea intrevad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoate-l si mergi fara :)

 

serios vorbind acum, in cazul in care vedeti pe undeva garnitura aia de capac ambreiaj, dati-mi de stire, ca se pare ca aia de la repr. suzuki tac ca porcu in porumb si romi n-are. daca nu gasesc pe nicaieri cred ca o sa o comand din afara. alta alternativa nu prea intrevad.

 

pai asta aveam de gand dar m-a luat mecanicul intr-o serie de nu m-am vazut. mai eu iti pot da un numar de telefon al mecanicului meu si sa vb cu el de garnitura aia. nu stiu exact dar cred ca aia mi-a trebuit si mie si el mi-a comandat-o. nu stiu sa spun cat a costat . dar da-i un telefon si vb cu el... sorin 0752029136

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoate-l si mergi fara :)

 

serios vorbind acum, in cazul in care vedeti pe undeva garnitura aia de capac ambreiaj, dati-mi de stire, ca se pare ca aia de la repr. suzuki tac ca porcu in porumb si romi n-are. daca nu gasesc pe nicaieri cred ca o sa o comand din afara. alta alternativa nu prea intrevad.

 

MYMOTO in cotroceni nr 19, aduc piese OEM pt mai multe branduri inclusiv suzuki

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MYMOTO in cotroceni nr 19, aduc piese OEM pt mai multe branduri inclusiv suzuki

 

in cazul asta o sa intreb si la sucursala lor din Bv, poate aduc si ei. multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul asta o sa intreb si la sucursala lor din Bv, poate aduc si ei. multam.

Daca e doar un inel de cauciuc ( "o" -ring )........am vazut "snur " la metru, la diferite grosimi/ diamerte............il tai la lungimea potrivita si se poate lipi..... tata lucra la o firma de matrite, unde foloseau asa ceva pt. etansare la instalatia de racire/ il foloseau cu raportul 2/3 ....adancime canal si diam. inel.....sau masori diam. celui vechi . Eu la un scuter racit pe apa, pt . chiulasa, am facut una pe sistemul asta, adica am cumparat doua inele "O" la grosimea potrivita si le-am " facut " un inel mare :) .....si inca tine !.........

 

@ dihania ......discul de pe spate e la alt diametru....deci nu tine ideea, doar rabdare pana le ai pe ale tale ... sau second ... poate se potriveste de la Suzuki Bandit sai Suzuki RF....

sau vezi ca vinde unul....pe forum ceva piese de sv......roata, telescoape, discuri, etriere........ceva mai in josul pag.....tot la moto. de strada.

Incerc sa merg la Predeal in 10-12. 07..........care mai are acelasi gand ?

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dihania ......discul de pe spate e la alt diametru....deci nu tine ideea, doar rabdare pana le ai pe ale tale ... sau second ... poate se potriveste de la Suzuki Bandit sai Suzuki RF....

sau vezi ca vinde unul....pe forum ceva piese de sv......roata, telescoape, discuri, etriere........ceva mai in josul pag.....tot la moto. de strada.

Incerc sa merg la Predeal in 10-12. 07..........care mai are acelasi gand ?

 

stiu ca nu se potrivesc dar radu ma vazut mai mica si mai prost imbracata si s-a gandit sa faca misto de suferinta mea. rusine maaaa...:). pai asta e problema..ca eu nu vreau sa-l cumpar ca asa am de unde dar vreau doar imprumut pentru 1 saptamana 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc o chestie, incep prin a spune ca nu cred ca-s nebun, dar cine poate stii. Motorul meu are toane, inca nu pot spune cu certitudine cand si de ce se intampla, dar uneori merge brici, zici ca-i ceas elvetian, suna mai altfel (in acceleratie suna de zici ca are o turbina, care aspira aerul si scoate un zgomot asemanator unu marait, bazait usor nervos) [chestia asta am observat-o cand umblu prin munti, pante, altitudine]; alteori zici ca-i un bondar nervos si cam puturos, nu trage asa bine, parca face mai mult zgomot decat power. Oricum zgomote ciudate nu se aud care sa ma faca sa cred ca e o problema mecanica.

Prima data am zis ca o fi de la calitatea benzinii, dar am alimentat aleator de la diferiti producatori si problema s-a manifestat tot aleator indiferent de benzina. Filtrul (K&N) e nou, n-are inca un an, bujiile la fel (NGK iridium, sub un an). Nu stiu cum stau cu carburatoarele, nu le-am deschis niciodata, nici de supape n-am habar. Motoru are acum vreo 62000km, yo l-am luat cand avea 48000 - in tot acest timp a mers brici si de aceea nu i-am facut nici o revizie majora, stiu ca ar fi cazul, dar suntem in plin sezon si nu vreau sa mai stau pe bara ca anul trecut cand am avut roata fata facuta muci si mi-am suflat in degete in mijlocul verii. Daca totul merge bine si nu apar probleme i-as face un full service la sfarsitul sezonului.

Cam de unde credeti ca apare problema asta dubioasa?

A si apropo, nu cred ca e o chestie legata de cat de cald e motorul, uneori merge brici direct cand ii dau cheie dimineata, dupa o noapte de odihna in garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...