Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

nu nu, cam 6-7 vom face, dac anu pica schimbatoru vreunuia sau mai stiu eu ce probeme apar. De shuvyx mai stie careva ceva? Vic a zis ca nu are cum sa ajunga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic sa ne vedem plecati si sa mergem sanatosi. Ca o fi 6 ore ca o fi 7... ca o fi 8. Ce mai conteaza? Distractia este si drumul.

Cat despre pasager... eu am cam si uitat cum e sa mergi fara pasager. Acu'...ce sa fac daca fetei ii place si vrea sa se plimbe? :D

Dar voi aveti doape de urechi? Ca altfel sincer nu stiu cum puteti sa mergeti mai mult de 5-10 minute cu 140-150 la ora. Mie si la 120 imi bubuie creierii pe autostrada. Sau poate am eu casca mai proasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ne vedem plecati si sa mergem sanatosi. Ca o fi 6 ore ca o fi 7... ca o fi 8. Ce mai conteaza? Distractia este si drumul.

Cat despre pasager... eu am cam si uitat cum e sa mergi fara pasager. Acu'...ce sa fac daca fetei ii place si vrea sa se plimbe? :D

Dar voi aveti doape de urechi? Ca altfel sincer nu stiu cum puteti sa mergeti mai mult de 5-10 minute cu 140-150 la ora. Mie si la 120 imi bubuie creierii pe autostrada. Sau poate am eu casca mai proasta...

 

 

Norocosule! :lol:

 

Eu unul pot, desi o sa am castile-dop de la Sony-Ericsson cu multa muzica pregatita. Nici motorul nu mi-l prea aud. Dar conteaza si casca, destul de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine, hai ca deja o dam in diverse, si putem sa facem asta mai bine la un paharel de "ceva" la munte. Eu o sa aduc un kil de tuica buna si o sticla de lacrima lu' ovidiu, daca spatiul permite.

DAR, cum facem pana la urma sa ne intalnim? Ca nu de alta, dar v-am zis, semnal la munte nu am, si de ajuns la cabana nu-i greu, dar se poate destul de usor sa gresiti drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 3 variante de drum:

 

Bucuresti - Rm Valcea - Tg Jiu - Hateg = 401 km

Bucuresti - Rm Valcea - Brezoi - Hateg = 367 km

Bucuresti - Rm Valcea - Sibiu - Hateg = 414 km

 

Cel mai frumos e pe la Brezoi, dar daca ziceti ca e rupt... pentru mine e mai naspa daca o luati pe la targu jiu, eu trebui sa vin pe Valcea - Tg jiu - Hateg... total 319 km, mai vin si singur pana in valcea, fara pasagera :D... asa ca va propun varianta cu Sibiu :lol: Oricum o sa ma supun majoritatii. Pana la urma cred ca stau si eu peste noapte, mai sunt locuri la cabanuta sau dorm in motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci drumul cel mai scurt si mai frumos e cel mai prost?? eu pe acolo ma gandeam ca ar fi traseul. mda, m-am uitat acum la harta pusa de @Tija si e alt drum. pai sincer nu stiu ce s amai zic, cum e mai convenabil. SA vii din sibiu pan ain valcea si apoi spre hateg, mi se pare ocol degeaba. sa mai zica si restu care e traseul pe care il vor.

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@coprolith: Am cerut 3 casute cu 4 paturi. Ar trebui sa fie destul pt toata lumea.

@Redpik: N-ai inteles bine. Treci de satul Ostrov, nu faci stanga catre Rau de mori, mergi tot inainte, si undeva la cativa kilometri inainte de terminarea asfaltului e cabana. E cea mai de sus cabana de pe drumul inca asfaltat.

Mesaj completat

Despre drum, eu v-am recomandat ce am crezut eu ca ar fi si cat-de-cat scurt, si destul de rapid. Puteti incerca si pe la Brezoi...dar e pe pielea voastra. Nu are rost sa ocoliti prin Sibiu, convingeti-l pe @coprolith sa va intalniti la Valcea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mergeti prin Brezoi, ca ajungeti la Obarsia Lotrului si acolo e spart drumul (sau lipsa in unele portiuni), @Anjin stie.

 

Anjin, cum e drumu? eu am fost anul trecut pana la Obarsia Lorului in primavar si era ok... mai departe nu stiu ca am luato pe Transalpina... Sa stricat intre timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca mergem pe varianta1 : Bucuresti-Targu Jiu - Hateg ,cea pusa si de Tija.

 

Pe traseul asta am fost acum o luna pana la Izverna (traseu comun pana in Tg Jiu ). Asfaltul e bun, aglomeratie n-am prins f mare. Singura parte nasoala e ca ajungem la Tg Jiu si de abia atunci incepe trecerea muntilor... :D

 

Pe varianta 2 ( Bucuresti - Brezoi - Obarsia Lotrului - Hateg ) am fost anul trecut si drumul incepea as se rupa dupa Voineasa spre Obarsia Lotrului iar de la Obarsie asfaltul disparea cu totul. Inca o perioada mai era pietris (care pentru mine, cu pasagera si bagaje a fost chiar nasol in vreo 2 locuri) Iar apoi... nada. Asfaltul revine aproape de Petrila. Acuma nu stiu... ca baietii lucrau la Transalpina ( era la Obarsie plin de camioane, betoniere, tigani, harmalaie, praf ). Poate au avut in plan sa asfalteze si spre Petrosani. Desi ma cam indoiesc sincer.

 

Oricum ar fi varianta 3 prin Sibiu mi se pare cea mai dezavantajoasa ( ca nr de km, aglomeratie pe valea oltului si timp total o sa fie sigur cel mai mare ).

 

Cred ca cei din estul tarii, Brasov, Sibiu chiar nu au de ce sa se intoarca spre Rm. Valcea...ocolul e destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut drumul (cel putin intre Petrosani si Obarsie) era spart si in multe locuri asfaltul lipsea. Bine, se poate face, dar cam dureaza, si depinde de preferinte. Daca va riscati, e practicabil...dar pe propria raspundere, sa nu ma injurati dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

astazi am "reusit" prima tavaleala cu mobra...clasic: masina iesita de pe strada laterala fara se se asigure, frana brusca, alunecat pe vopseaua lucioasa a marcajului dintre benzi....poc, buf :D

 

eu putin julit, mobra putin mai mult....

 

ma puteti indruma va rog catre cineva de incredere pt achizitia de piese (de preferat SH ca-i criza)

- ghidon

- schimbator viteza

- carcasa ceas turometru

 

 

mobra e un sv650n, model '99

 

multumesc anticipat,

ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre drum, eu v-am recomandat ce am crezut eu ca ar fi si cat-de-cat scurt, si destul de rapid. Puteti incerca si pe la Brezoi...dar e pe pielea voastra. Nu are rost sa ocoliti prin Sibiu, convingeti-l pe @coprolith sa va intalniti la Valcea. :D

 

mai raule -_- diferenta e doar de 13 km... cel putin asa ma minte pe mine google maps... dar hai ca sunt baiat bun si ma sacrific si vin pe valcea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in iarna in voineasa. spre brezoi drumu era praf, nu am putut trece. erau gropi pline de apa si nu m-am bagat in ele ca nu stiam cat de adanci sunt. Atunci ca sa nu ne mai chinuim aiurea, mergem pe ruta cu tg jiu si aia e. :D

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- schimbator viteza

 

Sudeaza-l daca ti0-ai recuperat bucatile din el !!

http://www.okazii.ro/catalog/41190025/Ghid...-650-99-02.html

 

 

 

on : Daca reusesc maine sa-mi iau anvelopele vin si eu in weekend cu voi.!!

Intrebare: Unde le montez si ekilibrez ieftin si bine (pt bucuresti)!

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu a zis ca e versiunea N. nu are semighidoane.

despre anvelope, stie redpik in militari unii care fac si bine si ieftin. o sa posteze mai incolo ce cum unde :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles, deci este vorba de cabana GURA ZLATA - e in mijlocu' muntilor :D . Bagati va rog in http://maps.google.com/ coordonatele astea: 45.391356,22.769237 Daca apare cabana gura zlata si daca in dreapta ei apare parcu retezat, in cazul in care pot venii stiu unde va gasesc; daca nu, va rog o coordonata GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tinlevan : eu mi-am schimbat cauciucurile la baietii astia.

 

/index.php?...t&p=2161213

 

Deasemeni pe threadul ala cred ca poti sa mai gasesti si alte optiuni si locatii.

 

@lupusofer : schimbatorul nu cred ca merge sudat. Am incercat si eu cu al meu rupt si mi-au spus vreo 2 sudori ca nu pot sa faca mare lucru. Pe de alta parte eu l-am pus la loc cu poxilina atunci cand l-am rupt. Arata rau dar e ca piatra. Si cand am vazut ca ma tine nici ca l-am mai schimbat pana la urmatoarea revizie. Iar dupa ce l-am schimbat l-am luat acasa. Cred ca il mai am si acum in debara. Banuiesc insa ca tu vrei unul nou. Daca insa nu te deranjeaza "guguloiul" de poxilina si vrei unul gratis da-mi de stire.

 

Despre drum : din ce zice si Radu cred ca e cel mai bine sa evitam drumul prin Brezoi.

Cel mai rau imi pare de Maverik ca nu prea avem cum sa ne intalnim cu el decat in Hateg. Dar poate nu merge totusi singur, parca mai era un baiat care zicea ca vine din Iasi?

Mesaj completat

Se pare ca sunt unii pe langa Piata Muncii care schimba cauciucurile cu 20 ron pret total si sunt foarte seriosi. Ar fi interesant de incercat. Detalii in threadul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici am schimbat eu anul trecut : /index.php?...t&p=1770068

 

Mi-a placut: aveau standere, s-au miscat repede. Au aparat special, am stat si eu pe langa ei si au facut-o bine bine. Acum au si terasa acolo si pot sta linistit la umbra si la un suc. :D Nu mai stiu preturile, dar cred ca tot alea sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel din iasi a zis ca daca mai gaseste pe cineva din zona vine direct in hateg, daca nu se alatura grupului din bucuresti. probabil ca mai vorbesc cu el in seara asta sau maine sa vad ce va face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea inteleg cum se alatura grupului din Bucuresti...decat daca vine de vineri seara in Bucuresti -_- Ceea ce desigur ca ai putea sa faci si tu Maverik ;)

Mai da' stiti ce nu inteleg eu? Locatia asta e mult mai avantajoasa pentru vestul si nord-vestul tarii. Ce fac cei din Timisoara, Cluj, Arad etc etc :D Sau pe acolo nu sunt deloc SV-uri?:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sv-uri au, da nu stiu daca au fonduri. Una peste alta mai erau din sibiu cativa, dar vad ca nu au mai zis nimic.

 

da (ma trezesc eu purtator de cuvant), mai era alin_zbr care e plecat in concediu... si torgu3 zice ca nu stie sigur daca poate sa vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes pentru ponturi!!

Azi am sunat ,am fost sa ma intalnesc cu omul si cand sa imi dea cauciucurile si-a dat seama ca o parte din transportul care nu a venit pt ca nu a lasat masina sa astepte in Germania pt o niste cauciucuri intarziate se aflau si ale mele :D.. Deci sapt viit o sa-mi iau incaltari:(. colac peste pupaza nici anul asta nu vin..f naspa ..nush cum recuperez... Distractie placuta ! Asfalt uscat ! Fara gropi si sa faceti multe poze!!

NUMAI BINE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...