Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut. am probeleme cu claxonul. mai precis, cand temperatura motorului sare de 85 de grade, nu mai merge claxonul. din intamplare ieri la rar m-am intalnit cu mecanicu de la suzuki. acesta mi-a zis ca e ceva normal si sa-l schimb(dar nu tot cu unu de SV). intentionez sa-l iau de la cineva care dezmembreaza o mobra. aveti idee daca se potriveste orice claxon? sau si astea-s pe categorii?

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am primit de la un fost coleg, e de Kawasaki Drifter...VN800 parca. Are 100 db si sta bine tare sub carena, ferit de apa si alte alea. Din cate stiam, originalul statea in fata radiatorului si era facut praf. Trebuie avut grija ca la mine facea scurt pe cadru...sau ce naiba facea, pentru ca m-a lasat fara baterie. :)

 

Untitled-1.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam, originalul statea in fata radiatorului si era facut praf.

 

nu ar fi asa rau daca sta in fata, la 1000 sta in spatele radiatorului...

 

eu am pus de stebel, e urat ca dracii dar imi place cum oracaie, ma gandesc sa il pun si pe al doilea (inalte/joase) da sunt un pic in dubii cu cosumatorii.

 

http://www.youtube.com/watch?v=8p6FDdjpcJ0...eos=loF04kpHiSo

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am schimbat claxonul pt ca atunci cand am luat mobra oracaia doar cand avea el chef. In principiu merge orice goarna cu functionare pe 12V, numai sa aveti loc sa o montati. Eu l-am luat de la baietii aia care au magazin langa gradina botanica (MYMoto parca?) si am dat pe el in jur de 40 de lei, deci nu e un capat de tara. De atunci nu am avut probleme, nici cu incalzirea si nici de la mizerie nu a facut figuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-o pe o sina de tren, ia o sarma, leag-o de motor si apoi arunca capatul celalalt al sarmei astfel incat sa faca contact cu firu de inalta tensiune de deasupra sinelor...

metoda b. - leaga o tija de fier de vreo 5m inaltime, in pozitie verticala, mergi pe un teren de golf in timpul unei futuni zdravene cu fulgere... asteapta un pic si in functie de cum iti e norocu' (ca sa ai mai multe sanse, fa tija cat mai inalta).

 

:)

 

p.s. fi si tu un pic mai explicit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca omul a fost destul de explicit. Se poate, chiar simplu, iti trebuie doar un intrerupator cu 2 contactoare separate electric dar cuplate mecanic :D (unul de sursa de PC merge) montat la locul potrivit in circuit...si...bingo! Ai buton de avarii. Am facut si o tentativa de schema in atasament, chestiile cu rosu sunt contactoarele.

post-12539-1277448232_thumb.jpg

 

@dr.aumadoare: cam cat de inalta sa fie tija? ca a mea e buna? ca o donez, pentru un scop nobil... :laugh:

 

Mesaj completat

Aveti idee, la Gura Portitei e fain? Se poate sta cu cortul pe plaja? Cazarea am vazut ca e cam "piperata"...

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai asa ca acum m-am prins; avarii = semnale/blinkere de avarie; aseara dupa 12 ore de munca, am citit avarii si am inteles "damage"(ce ti-e si cu limba romana) :laugh: de aici si exemplele date :D

 

cat despre gura portitei, acum ceva vreme (cativa ani) cand au fost niste prieteni de-ai mei, am auzit numai lucruri bune; acum nu stiu cum o mai fi (yo unu n-am fost acolo niciodata). Din cate am citit/auzit se pare ca e ceva destul de modern acolo, frumos si curat; yo daca ma duc singur, prefer genu pustiu/supravietuire, yo, cortu si motoru. daca sunt implicate si femei, genu meu preferat de iesire pica din start - am incercat in trecut sa impac si capra si varza si dupa ce ne-am intors din pustiu, aproape ca am dormit pe pres in urmatoarele 2 saptamani ;)

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tija: Nu stiam, dar am gasit pe undeva ca releele care clipesc mai des cu un bec ars nu pot fi facute sa mearga pe avarii sau merg aiurea. Daca nu ar avea functia asta ar fi destul de simplu de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tija: Nu stiam, dar am gasit pe undeva ca releele care clipesc mai des cu un bec ars nu pot fi facute sa mearga pe avarii sau merg aiurea. Daca nu ar avea functia asta ar fi destul de simplu de facut.

Deci de aia nu imi blinkaneau mie semnalele cand puneam alarma.

Credeam ca leg eu aiurea ceva p'acolo si nu imi dadeam seama ce draq :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai asa ca acum m-am prins; avarii = semnale/blinkere de avarie; aseara dupa 12 ore de munca, am citit avarii si am inteles "damage"(ce ti-e si cu limba romana) :laugh: de aici si exemplele date ;)

 

cat despre gura portitei, acum ceva vreme (cativa ani) cand au fost niste prieteni de-ai mei, am auzit numai lucruri bune; acum nu stiu cum o mai fi (yo unu n-am fost acolo niciodata). Din cate am citit/auzit se pare ca e ceva destul de modern acolo, frumos si curat; yo daca ma duc singur, prefer genu pustiu/supravietuire, yo, cortu si motoru. daca sunt implicate si femei, genu meu preferat de iesire pica din start - am incercat in trecut sa impac si capra si varza si dupa ce ne-am intors din pustiu, aproape ca am dormit pe pres in urmatoarele 2 saptamani :cheers:

 

pai probabil nu ai ales locatia sau femeia potrivita. as inclina spre femeie daca zici ca ai dormit pe pres dupa. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la avarii pe moto si modul de semnalizare.

Ar merge pus pe un fir de la semnalizare un releu cu un intrerupator, care cand inchizi intrerupatorul sa aiba comanda releul de la firul semnalizarii. Consumul nu ar trebui sa creasca semnificativ fata de cei aprox 1.5A ai semnalizarii, asta daca ai un releu cu curent de actionare mic.

Daca nu, se poate rezolva un mic montaj cu un tranzistor de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se poate face folosind tot releul acela. :laugh:

Pe un anume fir de la becu de semnalizare, de ex. semnalizarea stg, se leaga un capat al unui intrerupator. Celalat capat va fi legat in baza unui tranzistor de putere. Tranzistorul va fi legat in asa fel incat sa actioneze cealalta semnalizare (fiind legat dupa eventuale masuratori) sau la 12V si semnalizare sau la masa si semnalizare. Avaria ar functiona (ambele semnalizari sa se aprinda) numai daca intrerupatorul ar fi inchis si semnalizarea ar fi activa pe stanga.

Releul standard de semnalizare ar fi folosit si montajul cu tranzistor nu ar fi asa greu de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai problema era urmatoarea (din ce am citit, pentru ca nu am incercat niciodata): releul are acea functie sa iti dai seama cand ai un bec ars, deci el inchide si deschide contactele cu un anumit timp la 2 consumatori, cu alt timp la unul. Daca ai pus 4 consumatori pe el.. ce face? daca merge la fel e ok, dar daca cumva merge mult mai incet sau deloc. that is my point. repet, doar din ce am citit, nu bag mana in foc pentru info astea :laugh:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, ai dreptate :laugh:

Pai asta e "smecheria" ca el vede consumatorii dupa curentul consumat, ori noi daca i-am lega un consumator neglijabil ca procent din cel normal ar considera ca totul e normal. Eu ma gandeam la un tranzistor la care curentul de comanda e unul infim (ceva in genul unui MOS de putere) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...