Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Mai bine as fi fost atent si la tantari. Am remarcat abia duminica seara ca desi am avut pantaloni lungi, teroristii au gasit exact pielea neprotejata de sandale si ... "m-au ciuruit". Acum cand merg imi vine sa ma sui pe pereti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit merge forumu... acu downloadez si eu pozele si incet incet ma apuc sa le pun pe blog. Linku va fi in semnatura.

@anjin: ai dracu tantari... sunt terminat. nu observasem pana acu din cauza capusei, dar azi m-am speriat ce e pe mine de la nenorocitii aia.

@avic: la mine e blank intre 18:30 si dimineata :cheers:). tuica lui Radu e de vina. Mai trist cu sudistii ca nu prea s-au omorit dupa ea =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit merge forumu... acu downloadez si eu pozele si incet incet ma apuc sa le pun pe blog. Linku va fi in semnatura.

@anjin: ai dracu tantari... sunt terminat. nu observasem pana acu din cauza capusei, dar azi m-am speriat ce e pe mine de la nenorocitii aia.

@avic: la mine e blank intre 18:30 si dimineata :cheers:). tuica lui Radu e de vina. Mai trist cu sudistii ca nu prea s-au omorit dupa ea =))

[/quot]

bai...buna rau treaba dar la cat de obositi eram nu ne-ar fi trebuit multa ca sa adormim cu gratarul in dinti. asa ca am preferat sa o iau la pachet pe cea care a adus-o calin_cz sau mai bine zis taica-su, care este la fel de buna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa v-ati ales si cu suveniruri de la intrunire: Radu cu capusa, Didi cu tuica :-))

Despre insecte...asta e...unde-i padure si apa...e bine ca nu v-ati trezit cu unul dinasta prin pat:

http://en.wikipedia.org/wiki/Millipede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru anjin.....http://www.dolphincamping.ro/tarife_ro ca ai bagat frica in mine ...am sunat chiar sa ma asigut ca asa este ...deci in august voi fi in delta...sper! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa anunt ca mi-am rezolvat (partial) scurgerea de ulei - partial ca am scos surubul rupt si l-am inlocuit; partial - inca mai se scurge a little, dar acum e de la garnitura, mi-a zis si prietenul meu care m-a ajutat cu surubul ca, O-ringul e cam dus. Urmeaza sa caut unu si sa-l schimb, apropo nu stiti ce dimensiuni are? Cum unu e original e destul de scump, ma gandeam la o alternativa mai ieftina, dar imi trebuie dimensiunile.

 

p.s. in seara asta pun linkul si de la pozele mele, n-am reusit pana acum sa le fac upload.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa anunt ca mi-am rezolvat (partial) scurgerea de ulei - partial ca am scos surubul rupt si l-am inlocuit; partial - inca mai se scurge a little, dar acum e de la garnitura, mi-a zis si prietenul meu care m-a ajutat cu surubul ca, O-ringul e cam dus. Urmeaza sa caut unu si sa-l schimb, apropo nu stiti ce dimensiuni are? Cum unu e original e destul de scump, ma gandeam la o alternativa mai ieftina, dar imi trebuie dimensiunile.

 

p.s. in seara asta pun linkul si de la pozele mele, n-am reusit pana acum sa le fac upload.

 

Cauta surubul pe e-bay. Nu poate sa fie asa de scump! Baga canepa ca la calorifer :cheers: daca nu merge altfel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De surub n-am nevoie, l-am schimbat pe cel rupt din chiuloasa - 10x inca o data lui aoleks; iar faza cu catltiu pica, acolo trebe Oring (sau silicon) dar as prefera Oringu, e mai curat asa :cheers:

 

Am gatat si cu pozele, le-am urcat pe picasa, sunt in fullsize - de asta mi-a luat un pic mai mult - si le puteti gasi AICI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Didi: ce-i dolphincampingu' asta de fapt? Eu inca n-am planuri stabilite pt vara, daca se ajunge usor in delta de acolo, as fi si eu interesat.

@m4v3rick: faine poze. M-am documentat si despre dilema cu Mos Barbuta/Dr. Aumadoare :cheers:) exista amandoi, cred ca depinde ce carti de colorat am prins fiecare :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Didi: ce-i dolphincampingu' asta de fapt? Eu inca n-am planuri stabilite pt vara, daca se ajunge usor in delta de acolo, as fi si eu interesat.

@m4v3rick: faine poze. M-am documentat si despre dilema cu Mos Barbuta/Dr. Aumadoare :cheers:) exista amandoi, cred ca depinde ce carti de colorat am prins fiecare :D)

 

este eun camping , singurul de altfel, de 3 stele din sf. gheorghe. se mai poate sta si in curtile oamenilor dar poti pati ce a patit anjin sa ii ceara 50 lei /cort/nopate. in sf gheorghe ai si dunare si mare, o plaja salbatica situata la 1,5 km de sat . si in campingul respectiv ai bar, baie, dus, casute, este ingradit si foooaaarte frumos si mi se pare de bun simt 15 lei de cort . eu sper sa mergem in august cand are florin concediu si sper sa nu nimerim in perioada in care este festivalul de film pt ca este aglomerat. in rest ..se pot face plimbari cu barca pe canale si pe insula sahalin , sa vezi pelicani si egrete in mediul lor natural. este superb acolo. am mai fost acu vreo 5 ani cred.

problema este ca fac o zi pe drum, eu din bucuresti. ca tu de acolo....imbatranesti pana ajungi. din buc se ia un microbuz care costa 40 lei pana in tulcea si din tulcea mai faci vreo 4-5 ore cu vaporul pe dunare pana in sfantu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumu' nu-i mare bai, ca daca plecam cu motorul plecam sa facem o plimbare faina, nu doar sa ajungem din punctul A in B. Daca am vrea asa....am lua avionu' si trenu si gata. Dar nu...daca e sa venim incolo mergem pe acasa, apoi pe la munte pe undeva, ne cazam, apoi plecam mai departe, si, asa...intr-o dupa-masa sper eu simpatica, sa ajungem sa prindem apusul de soare la o bere rasuflata la malu' marii pe o plaja pustie. Si dupa aia om vedea...Delta Dunarii, Bulgaria...inca nu m-am hotarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus o parte din poze pe blog. Nu mai pun in seara asta, cred ca o s amai continui maine :cheers:

Deocamdata sunt pozele de la Alex si Andreea

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumu' nu-i mare bai, ca daca plecam cu motorul plecam sa facem o plimbare faina, nu doar sa ajungem din punctul A in B. Daca am vrea asa....am lua avionu' si trenu si gata. Dar nu...daca e sa venim incolo mergem pe acasa, apoi pe la munte pe undeva, ne cazam, apoi plecam mai departe, si, asa...intr-o dupa-masa sper eu simpatica, sa ajungem sa prindem apusul de soare la o bere rasuflata la malu' marii pe o plaja pustie. Si dupa aia om vedea...Delta Dunarii, Bulgaria...inca nu m-am hotarat.

 

problema cu motorul e un pic sensibila pentru ca trebuie sa o lasati in tulcea. nu aveti cum sa o luati cu voi si sincer...eu nu mi-as lasa motorul intr-o parcare pentru nimic in lume mai ales pentru cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e nu poti sa iti iei motoru cu tine... totu e sa vrei...

niste lemne, peturi, doze si/sau butoaie de bere, bineinteles MULTA sarma, faci ceva de genu asta

 

si apoi o iei incet incet in sus pe Dunare pana in Budapesta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@didi: nu aveam cumva un vitezist cu numere de tulcea printre noi? poate rezolvam sa inchiriem un garaj sau ceva daca nu.

Despre ideea cu pluta....suna a aventura! Dar n-ar fi pacat de frumusetea de motor sa se duca pe fundul dunarii daca mi se rupe vreo sarma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@didi: nu aveam cumva un vitezist cu numere de tulcea printre noi? poate rezolvam sa inchiriem un garaj sau ceva daca nu.

Despre ideea cu pluta....suna a aventura! Dar n-ar fi pacat de frumusetea de motor sa se duca pe fundul dunarii daca mi se rupe vreo sarma?

 

vitezistul nostru este din macin, daca bine tin minte. asa ca ...pica ideea!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Didi are dreptate cu accesul motocicletei. Si eu mi-am lasat motocicleta in Tulcea, de fapt langa Tulcea, la cineva cunoscut in curte. Ideea este urmatoarea :

 

- daca pleci "direct" doar pentru Delta , nu prea are rost sa mergi cu moto. Drumul e foarte frumos dar daca nu cunosti pe nimeni in Tulcea e mai nasol cu parcatul.

- daca pleci "in plimbare" cu moto si vrei sa ajungi si in Delta atunci sigur merita sa cauti si sa gasesti o solutie pentru lasat moto.

 

Eu eram in varianta 2. Cateva amanunte:

-drumurile din Dobrogea sunt EXCELENTE pentru moto. Redpik sigur stie mai bine care si cum si ar putea as dae detalii, insa eu tin minte uneel pline de curbe si cu asfalt bun.

-Tulcea nu e chiar ultima locatie udne se poate lasa motocicleta. Se mai poate merge o buna bucata pana la Mahmudia sau chiar Murghiol si se ia vaporasul de acolo. Tin minte ca cel putin in Mahmudia vazusem de pe vaporas parcare ce parea ... pazita. Aas ca ar fi solutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cu exactitate ceva date, cod louis, orice pentru pipa si fisa bujiei din spatele radiatorului la un Sv650S din 1999? Din cauza fisei sau pipei care e rupta scanteia/curentul care ar trebui sa se duca la bujie mi-o da afara pe cilindru cu un tacanit specific, si foarte des imi merge intr-un cilindru si multe alte probleme care vin la "pachet". Vreau sa fac o comanda de oriunde si nu stiu nici un fel de date despre fisa/pipa si nici daca o dau jos nu imi dau seama. Am catalogul Louis 2010, si acestea difera in functie de unghi, si distanta (combinatii intre 10,12 si 14 mm)

Mesaj completat

PS: Si cum lipesc fisa de pipa?

Editat de vonmario_mc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa comanda la un service, eventual dealer suzuki. daca nu ai in galati, incearca in bucuresti. cred ca e cel mai simplu, le spui ce vrei si cauta ei dupa codurile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. de curand mi-am luat si eu un sv n din 2003:D toate bune, trebuie doar placutele spate schimbate. le-am cumparat azi dar efectiv nu pot desface etrierul spate. a mai schimbat cineva? mi-ar putea spune cum a reusit sa deschida suruburile alea? cred c-as gripate sau se desfact in sens invers? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, yo! si pana sa le schimb am insirat toti sfintii, de la JC in jos! Nu a mers cu nici un fel de spray decapant. Singura solutie la mine a fost sa desfac etrierul in doua! grija mare la garnitura dintre cele 2 segmente ale etrierului (in mod normal ea ar trebui schimbata - da yo n-am avut alta,) sa nu iti curga lch de frana pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog important, nu sunt chiar vitezist! ;)

Daca vreti sa va dau cateva rute frumoase, cu cea mai mare placere. Veniti la mine si va indrum numa' bine. Mai urat cu parcatul pentru ca nici eu nu cunosc pe nimeni din Tulcea. :P

 

Ruta 1 : Bucuresti - Drajna - Slobozia - Harsova - Topologu- Tulcea (Super drum. Lung dar este de obicei gol si asfalt nene', viraje mai largi....dar sunt dealuri.)

 

Ruta 2 : Bucuresti - Drajna - Slobozia - Harsova - Atmagea - Horia -> Tulcea (cam plictisitor, din cate imi amintesc e putin cam valurit asfaltul,)

-> Cerna - Macin - Isaccea - Tulcea ( de la horia la macin asfaltul e cam valurit...in rest, curbe, dealuri si asflat lin cum nu prea vezi....e o varianta destul de lunga. Partile interante virajate sunt Atmagea-Horia , Macin-Isaccea+Tulcea, vedere la stanga spre Ucraina :) )

 

Ruta 3 : Bucuresti - Drajna - Slobozia - Harsova - Garliciu - Daieni - Cerna - apoi incotro vreti voi ( De la Daieni la Cerna sunt 10-12 km de drum spart, in rest asfalt neumblat, namarcat si curbele cele mai periculoase sunt semnalizate. :P este interesant pt ca mergi cu dealuri in stanga si dunare in dreapta si anyway, parca esti pe alta lume acolo )

 

Ruta 4 : Bucuresti - Buzau - Braila - Macin - Isaccea - Tulcea (Braila - Macin cu bacu [parca e 6 lei de motor]l, urmeaza 17 km de drum dig. plin de viraje si asflalt bun... )

Astea ar fi cam cele mai bune. Bineinteles, variante mai sunt, dar cam urate. Puteti merge si pe Galati, si de acolo e dragut si scurtati cativa km.

 

Radare am intalnit de obicei la Topologu si pe la Harsova. Nici la Macin nu este exclus sa prindeti. Aproape de Tulcea la fel. De notat, trecerea pod la Giurgeni e de 4 lei.

Editat de Redpik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la manowar merge careva? ca am bilet si nu am cu cine sa ma duc...careva? :)

 

eu...

 

Da, traiesc, stiu, n-am fost la Hateg, m-a certat Radu pe privat destul, probabil v-a povestit si voua:P Mai iesim in Biker's?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...