Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Nasoala intamplare, bine ca nu ai patit mai rau :rolleyes:. Eu in 2 zile m-am trezit cu TIR care depasea, cu toate ca ma vazuse, taximetristi care faceau stanga fara sa se deranjeze ca veneam, femei care nu se uita in oglinzi, asta in iasi. dar ce sa le fac, ma pazesc si sunt precaut si cam asta.

Bafta si ai grija.

 

 

am patit-o si eu de multe ori cu taxiuri, dube, femei la volan si tot ce vrei...dar cand e sa ti se intample...nu mai ai ce sa faci...decat sa porti echipamntul adecvat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am patit-o si eu de multe ori cu taxiuri, dube, femei la volan si tot ce vrei...dar cand e sa ti se intample...nu mai ai ce sa faci...decat sa porti echipamntul adecvat

 

 

Da, la partea cu echipamentu nu stau prea bine momentan, urmeaza sa imi iau cate ceva in viitorul apropiat.

 

Acuma eu am o curiozitate stupida poate, da totusi am sa intreb.... daca fac vreo pana de cauciuc si sunt cine stie pe unde ce e de facut? o imping pana la vulcazinare??? sper ca nu e o intrebare chiar jalnica :rolleyes: ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la partea cu echipamentu nu stau prea bine momentan, urmeaza sa imi iau cate ceva in viitorul apropiat.

 

Acuma eu am o curiozitate stupida poate, da totusi am sa intreb.... daca fac vreo pana de cauciuc si sunt cine stie pe unde ce e de facut? o imping pana la vulcazinare??? sper ca nu e o intrebare chiar jalnica :cheers: ms.

 

 

pai din cate stiu este este destul de greu sa faci o pana din asta de sa nu mai poti sa mergi pe ea...poate o explozie , doamne fereste, dar daca iei un cui , ceva nu se intampla mai nimic ...ajungi pana la prima vucanizare cu bine.... si daca e sa se dezumfle , ca si in cazul masinii, nu e indicat sa o impingi sau sa o misti pt ca strici janta ..... chemi si tu o duba, un papuc, o caruta :laugh: si o duci la vulcanizare...sau unde vrei tu... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E in regula daca nu se dezumfla de tot :rolleyes:

Si inca o intrebare, am nevoie de placute de frana pe fata... stie cineva de care se potrivesc? trebuie placute pt modelul asta de motoreta sau sunt "universale" sa zic asa pt o anumita "clasa" de motorete? sunt cam pe dinafara momentan cu toate astea ca am motoreta de 2 saptamani doar si m-am uitat asa cam ce schimburi tre sa ii fac ca sa stiu ce sa incep sa caut.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E in regula daca nu se dezumfla de tot :rolleyes:

Si inca o intrebare, am nevoie de placute de frana pe fata... stie cineva de care se potrivesc? trebuie placute pt modelul asta de motoreta sau sunt "universale" sa zic asa pt o anumita "clasa" de motorete? sunt cam pe dinafara momentan cu toate astea ca am motoreta de 2 saptamani doar si m-am uitat asa cam ce schimburi tre sa ii fac ca sa stiu ce sa incep sa caut.

Multumesc

 

la placute nu stiu, dar cred ca e valabil si pentru ele , dar pentru tot ce vrei sa schimbi trebuie sa fie pentru modelul de motoreta pe care il ai...

eu am schimbat filtru de aer, cablu de ambreiaj, filtru de ulei, oglinzi (care se potrivesc si la gsxr 600, gs 500 f ), doar oglinzile, de restul nu stiu...dar nu cred...in fine, multa bafta si sa o stapanesti sanatos si fara incidente. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri. Imi e clar ca e bun la caderi si alunecari echipamentul, oricum si cu echipament si tot nu m-as baza pe el, tot capul e cel care face si pana la urma cel care trage :cheers:

 

Ok, am inteles si cu placutele cum sta treaba, urmeaza sa ma apuc sa caut si apoi sa le schimb ca sa stau linistit.

Am vazut ca maine in buc sunt 21 de grade.. si la mine doar 14 :rolleyes: anyway cu siguranta o scot si maine la o plimbare :laugh:

 

Bafta!

 

Pana la urma in buc se strang ceva SV-uri la intalniri? Si intalnirile tot la arc se tin, sau mai sunt si alte locatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ola amigos ! :cheers: Numele meu e Mihai, iar de astazi dimineata am devenit posesorul unui mic SV650S :rolleyes: . Nu ma pot abtine din zambit, unul larg pana la urechi.

Cu toate ca acum "m-am pus" la uscat, asta e voia vremii, sunt nerabdator sa vina si ziua de maine.

Acum, intrebare rapida : cine are o oglinda de SV '99-'02 pe stanga ?. a mea e busita si mi-e greu fara ea.

Editat de EnduroKid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma in buc se strang ceva SV-uri la intalniri? Si intalnirile tot la arc se tin, sau mai sunt si alte locatii?

 

 

mai...eu am incercat sa ii strang pe sv-istii din bucuresti la un suc , la o barfa mica, despre motorete normal, dar nu prea am avut succes....pe qruzzer am reusit sa il cunosc personal , :rolleyes: te salut omule, si in rest...nu a semnat nimeni condica. poate reusim intr-o zi cu soare sa ne vedem mai multi la un cico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma in buc se strang ceva SV-uri la intalniri? Si intalnirile tot la arc se tin, sau mai sunt si alte locatii?

 

 

 

mai...eu am incercat sa ii strang pe sv-istii din bucuresti la un suc , la o barfa mica, despre motorete normal, dar nu prea am avut succes....pe qruzzer am reusit sa il cunosc personal , :cheers: te salut omule, si in rest...nu a semnat nimeni condica. poate reusim intr-o zi cu soare sa ne vedem mai multi la un cico.

 

 

Eu pot sa onorez cu prezenta dupa 1 oct cand vin la facultate... dar onorez prezenta fara motoreta, si incerc sa mai aduc un SV-ist, coleg de facultate cu mine.

Abia astept sa mai cunosc ceva lume :laugh:

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ola amigos ! :cheers: Numele meu e Mihai, iar de astazi dimineata am devenit posesorul unui mic SV650S :rolleyes: . Nu ma pot abtine din zambit, unul larg pana la urechi.

Cu toate ca acum "m-am pus" la uscat, asta e voia vremii, sunt nerabdator sa vina si ziua de maine.

Acum, intrebare rapida : cine are o oglinda de SV '99-'02 pe stanga ?. a mea e busita si mi-e greu fara ea.

 

 

Daca o ai pe aia de pe dreapta mut-o pe stanga si intoarce-o, cu oglinzile stock merge sigur, poate si cu unele after market... EnduroKid??? de pe ce ai descalecat, ca sa inceleci pe un SV? Intreb ca yo vreau sa-mi iau si un enduro - mult mai potrivit pentru drumurile de la noi; uneori de SV mi se face mila cand umblu pe unele drumuri "bune" de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie. sa incerc maine . In drum spre casa am tras putin si de aia din dreapta si s-a desfacut un pic, ploua si n-am mai oprit sa vad ce are.

Pai am mai avut un RX de la aprilia, e mai cross asa. Daca umbli mai mult prin oras, un supermoto si-ar face toti banii.

Ah, am vazut acu ca esti din Brasov. acolo ai ceva padure si munte :rolleyes: poate fi distractiv

Editat de EnduroKid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey DIDI ce rau imi pare....:rolleyes: de motor ma :cheers: imi place rau a ta ca e full plastefiata

pacat ca nu s-a pus mana pe pitzi fashion aia, dar bine ca e cu leziuni si daune usoare

 

pentru pana de cui sau pierderi minore sunt chituri de reparatii ori niste sprayiuri cu nus' ce sampon lipicios in ele. chiar am folosit si eu, am un cui pe spate si imi era lene sa dau roata jos, plus ca eram curios daca poti sa te bazezi pe asa ceva...asa ca am bagat spay in el si cred ca sunt vro 1000km de la eveniment. roata se invarte in continuare, presiunea e inca stabila.

 

 

Aaa...si la treaba cu dragsterele, pai e normal ca alea din clasa 125-250 sa aiba gume mai slim, cum crezi ca ar trage un 125 cu o roata de cbr 600?:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey DIDI ce rau imi pare....:cheers: de motor ma :laugh: imi place rau a ta ca e full plastefiata

pacat ca nu s-a pus mana pe pitzi fashion aia, dar bine ca e cu leziuni si daune usoare

 

mai...motorul din cate stiu e e destul de bine, ieri nu am avut curaj sa ma duc sa vad, pe lumina, ce are mai exact . va trebuii sa schimb crash padurile ...si nu prea gasesc pentru modelul meu....in rest toate bune si frumoase...alti bani , alta distractie

 

:rolleyes: sa ne vedem cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, habar n-am daca sunt alea stoc, ideea e ca nu pot sa le inversez. :rolleyes: .

Plm, maine desfac ambreiaju ca nu debraiaza complet si ma f**e la semafoare .

 

 

daca te referi la faptul ca nu poti sa inversezi oglinzile.........nuti bate capul. am pierdut si eu o pereche prin februarie (intr-un accident), apoi am mers 2 luni fara (deloc) si intr-un final mi-a adus cineva din germania (luis) o pereche. cica scria pe ele ca-s univercale, dar vreau sa spun ca mie mi s-au potrivit de minune. mai sunt si cu carbon. nu au o forma prea placuta (zici ca-s urechi de magar) dar sunt foarte bune ca si marime si la urmatoarele 2 cazaturi s-au pliat atat de bine incat nu am reusit sa le sparg/rup. nici nu au costat fff mult. de ce nu incerci si varianata asta mai ales ca anul asta cei de la luis au reduceri destul de mari pentru ca e an aniversar??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica dilema, am fost azi sa imi comand placute de frana pt SV-u meu, pt fata si am aflat ca am nevoie de 2 seturi, ca fiecare set are doar 2 placute.... pai cum vine asta.... schimba cineva doar 2 placute de frana. mi se pare normal sa se schimbe toate 4 simultan nu??? si desigur nu am luat c aaveau doar un singur set :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placute de frana SV650 :

Ferodo FDB2048 si FDB2049 pe fata, indiferent de an.

FDB338 pe spate pentru 99-2002 (carburatele)

FDB754 pe spate pentru 2003-> (injectatele)

 

Oglinda de stanga pentru SV650S am eu parca. E putin zgariat plasticul, dar oglinda e buna. Mi-a ramas de pe vremea cand aveam CASCO :rolleyes:

 

In legatura cu ambreiajul : nu trebuie desfacut, ai un surub de reglaj la levier si se regleaza de acolo cat de intins sa stea cablul.

Daca l-ai intins la maxim si tot nu e suficient, desfaci plasticul de jos si mai poti regla si de acolo, dar manualul recomanda reglarea de la maneta.

Editat de mihaip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Mai este loc pentru un esve-ist inrait pe aici??? :rolleyes:

De vreo 2 saptamani sunt fericitul posesor al unui SV650S din 2002. Sunt foarte incantat de alegerea facuta si nu regret nici o clipa. Pana acum am doar vreo 400 Km rulati cu animalu' si deja ne intelegem de minune :cheers: .Pacat ca vremea nu tine cu noi, sper sa se incalzeasca cat mai repede ca sa pot face cat mai multi km sezonu asta, cat a mai ramas din el. Asa ca V2 Power Ruleaza :laugh:

 

Si cv poze cu mandra me :lol:

post-12433-1221850674_thumb.jpg post-12433-1221850690_thumb.jpg post-12433-1221850705_thumb.jpg

 

Asfalt uscat si sezon de motoreala cat mai lung!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, habar n-am daca sunt alea stock, ideea e ca nu pot sa le inversez. :D .

Plm, maine desfac ambreiaju ca nu debraiaza complet si ma f**e la semafoare .

 

sorry my bad, am crezut ca ai varianta dezbracata, la aia merge figura cu oglinzile, ca-s prinse de ghidon, nu de semicarena (varianta S). Cat despre ambreiaj, vezi ca si yo am avut ceva asemanator, dar mai mult se inrautatea cand strangeam cablu\\\', solutia, destul de evidenta, era sa-l las mai moale :lol:

 

Cat despre vreme, ce sa zic, a venit toamna, cel putin la mine, asa with a vengeance. Ieri am iesit cu ea, dar seara cand am ajuns acasa de la munca, era o \\\"apa\\\" in aer :laugh: cel mai enervant - nici nu ploua, nici nu era uscat, pur si simplu apa in aer de zici ca mergeam prin nori, am cam ajuns cu turturi la degete (mor ca releu\\\' nu-mi duce o pereche de manere incalzite :rolleyes: ). Sper sa se mai relaxeze vremea astfel incat sa imi fac o prelungire de asigurare, ca-mi expira mintenas, daca nu, o bag in garaj si pun o patura pe ea sa nu-i fie frig :cheers: .

Ride on...

 

p.s. Radum90 - welcome

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

savurati :laugh:

http://forum.svrider.com/showthread.php?t=84586

 

Am o mica dilema, am fost azi sa imi comand placute de frana pt SV-u meu, pt fata si am aflat ca am nevoie de 2 seturi, ca fiecare set are doar 2 placute.... pai cum vine asta.... schimba cineva doar 2 placute de frana. mi se pare normal sa se schimbe toate 4 simultan nu??? si desigur nu am luat c aaveau doar un singur set :rolleyes:

 

pt ca fiecare etrier are 2 pistonase si pt fiecare pistonas este necesar o placuta, astfel 2 placute care vint pt un etrier se numesc un set :cheers:

 

LE: am uitat sa bag linkul

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: , nu sunt grozave, mai mult as putea spune ca majoritatea sunt urate, tunate fara gust sau poate gusturile difera.

Ambreiajul: in pauza de masa bineinteles ca m-am dus cu trusa in parcare si da-i bataie (multumesc pe aceasta cale colegului cu SVu galben ca m-a ajutat cu niste chei ). Am incercat sa reglez din melcusorul acela cu tija si arc, ca la manual. si de jos si de sus, am incercat tot. cupleaza mai bine, dar incepe deja sa-si piarda efectul. Manerul e foarte foarte tare: ma doare incheietura de la el. E foarte ciudat pentru ca nu ar trebui sa faca asa, trebuia sa intre in neutral si de pe loc, iar la mine e chin ..

@mihaip : daca nu mai ai ce face cu ea, as fi bucuros sa facem afacerea.

Editat de EnduroKid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e prea dur ambreiaju' e clar ca e prea intins, tre sa il mai relaxezi. Maneta de ambreiaj tre sa aiba un joc, de un cm si ceva parca. Ia manualul de service si vezi acolo ce si cum. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...