Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vazut poze, intre timp am si vazut ca esti din Oradea.. :) Eu ma gandeam sa fac aceasta operatie la modelul din 2008. Dar nu stiu daca sa schimb ghidonul cu totul sau sa pun doar inaltatoare. Ma mai gandesc..


» Post actualizat in 21 Jun 2014 19:56

http://stores.sportbiketrackgear.com/Detail.bok?no=9677
Mi se pare cam scump... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut băieți.Stiti cum să dau electromotorul jos și daca as putea sa ii schimb singur carbunii?

E la operațiunea asta nu am auzit pe nimeni sa se bage, sfatul meu ar fi totuși sa apelezi la un mecanic Bun.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu. Electromotorul are 2 suruburi in care sta prins. Il dai jos. Dai piulitele jos de pe stutul cu firul de +. Dai jos cele 3 suruburi (sau cate ai) din capul electromotorului si l-ai desfacut. Nu e mare chestie. Acum nu stiu cum vin carbunii, cu platou sau fara. La unele am auzit ca vin doar cu platou si costa ceva. Poti gasi si separat (cauti ceva bun nu de bazar) si te duci la un service sa ti-i 'lipeasca' pe platou.

 

Ai aici imaginea:

http://www.cmsnl.com/suzuki-sv650s-1999-2002-usa_model16251/partslist/97284.html#results

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut băieți.Stiti cum să dau electromotorul jos și daca as putea sa ii schimb singur carbunii?

 

E la operațiunea asta nu am auzit pe nimeni sa se bage, sfatul meu ar fi totuși sa apelezi la un mecanic Bun.

Bafta!

 

Sunt simplu de schimbat daca ai noii carbuni, nu e nimic complicat.

La fostul meu sv 1st gen, dupa ce l-am vandut, noul proprietar i-a pus carbuni de dacie, adaptati "cu pila" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmarind ceva pe mobile.de am gasit ceva frumos,sper sa va placa,nu stiu cum sa salvez pozele si sa le pun aici asa ca o sa va dau anuntul

 

click aici

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu. Electromotorul are 2 suruburi in care sta prins. Il dai jos. Dai piulitele jos de pe stutul cu firul de +. Dai jos cele 3 suruburi (sau cate ai) din capul electromotorului si l-ai desfacut. Nu e mare chestie. Acum nu stiu cum vin carbunii, cu platou sau fara. La unele am auzit ca vin doar cu platou si costa ceva. Poti gasi si separat (cauti ceva bun nu de bazar) si te duci la un service sa ti-i 'lipeasca' pe platou.

 

Ai aici imaginea:

http://www.cmsnl.com/suzuki-sv650s-1999-2002-usa_model16251/partslist/97284.html#results

 

 

 

Sunt simplu de schimbat daca ai noii carbuni, nu e nimic complicat.

La fostul meu sv 1st gen, dupa ce l-am vandut, noul proprietar i-a pus carbuni de dacie, adaptati "cu pila" :)

Cele doua șuruburi și firul de plus le desfăcusem dar nu vroia sa iasă și m-am gândit ca mai are vreo prindere mai ascunsa. O sa incerc eu daca nu o sa ma duc cu el demontat la un mecanic. Multumesc de raspunsuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are un o-ring pe partea bagata spre motor. Si e bagat un pic fortat electromotorul ca trebuie sa etanseze oringul. Da-i cu un ciocanel de cauciuc si o sa iasa. Sau fa-i un pic de joc cu mana.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma nu stiu de ce va puneti de astea mici , oricum daca esti in masina nu vezi cand semnalizeaza motociclistul. am si eu semnale pe fata fumurii , dar daca te uiti in fata nu vezi nimic ....si nu , nu eu le-am pus... Lasa-le pe alea stock te rog ...Am atatia amici care au de astea "sport" si nu vezi cand esti in mers , cand semnalizeaza. Trebuie sa te uiti atent spre bec... e nasol , parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma nu stiu de ce va puneti de astea mici , oricum daca esti in masina nu vezi cand semnalizeaza motociclistul. am si eu semnale pe fata fumurii , dar daca te uiti in fata nu vezi nimic ....si nu , nu eu le-am pus... Lasa-le pe alea stock te rog ...Am atatia amici care au de astea "sport" si nu vezi cand esti in mers , cand semnalizeaza. Trebuie sa te uiti atent spre bec... e nasol , parerea mea.

 

cele cu bec normal sunt asa cum zici tu, daca pui cu led e alta poveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A schimbat cineva pastilele de la distributie sau axa cu came?

 

Da, yo am schimbat asta iarna pastilele supapelor si totdata si semeringurile de la supape. Daca te pricepi cat de cat la mecanica si mai ales AI TIMP, o poti face linistit si tu singur urmand indicatiile din manualul de service. iti trebuie pe langa TIMP si rabdare, o trusa de scule buna si destul de completa. In mod normal ai nevoie de niste chei speciale, daca vrei sa dai jos motorul de pe cadru - yo asa am procedat, este criminal sa incerci sa faci operatiunea cu motorul pe cadru, nu zic ca nu se poate face, dar... o sa vezi daca incerci!

Daca nu te pricepi, mai bine o duci la un mecanic de incredere :)

 

p.s. un filmulet facut, dar inca nu l-am uploadat, despre cum poti sa schimbi semeringurile(garniturile) de la supape folosind gheto tools :), daca e cineva interesat.

 

p.s.2. - DA, va recomand sa verificati jocul supapelor odata la 25-30000 km, si daca nu mai sunt in parametrii sa schimbati/rectificati pastilele supapelor, se dau peste cap mai mult decat credeti. Cu ele in parametrii motorul merge mult mai rotund si raspunsul la acceleratie este mult imbunatatit (cel putin asta am observat la K2ul (carburator) meu).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut 2 semnale misto pentru spate. anyone ?

Nu vrei tu mai bine sa treci pe l amine intro zi sa ti-l dau pe ala vechi, sa il schimbi ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...