Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Maine cati hornetisti vin la Constitutiei? Se mai tine sau nu? Ca de cand nu am mai fost cine stie ce s-a ales de intalnire :)

Pai vin eu (cu masina ;) ) ca sa iau niste bagaje pentru lumea ce vine in Vama Veche.

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bine ai venit in club domnule...nu te-am mai vazut de o groaza de vreme, dar poate recuperam la un suc prin brasov :D S-o stapanesti sanatos si sa fii incantat de ea mereu.

Pai si la enduro ai renuntat? ;)

 

Da, am lasat enduro-ul pt cand or fi bani de-un motor dedicat... pt ca e obositor cu 200 de kg in off...

Vorba unui prieten... hornetu e u moped misto :) ... bun pt oras, drum lung si linistit... cam asta cautam momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am lasat enduro-ul pt cand or fi bani de-un motor dedicat... pt ca e obositor cu 200 de kg in off...

Vorba unui prieten... hornetu e u moped misto :D ... bun pt oras, drum lung si linistit... cam asta cautam momentan.

 

cea mai tare afirmatie despre o viespe :)

bine ai venit printre viespari...sa ai bafta la ea si la cat mai multi kilometrii frumosi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

O mica problema si o simpla intrebare.

Dispozitivul care face posibila functionarea stopului cand actionez frana fata mi s-a ars,este chiar sub maneta si se prinde intr-un horsurub,stie cineva de unde pot sa achizitionez asa ceva?

 

...si eu am avut probleme cu el dar l-am desfacut si l-am razuit un pic si apoi a mers...dar se gaseste pe louis si costa 8 euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce lichid de racire am nevoie pt un pc34 din 2000 ?

Orice antigel pentru radiatoare din aluminiu. Eu folosesc antigel de la Dacia, care se gaseste in orice magazin de piese Dacia, costa 30 lei si iti mai trebuie 1 litru de apa demineralizata, care e 2-3 lei.

Spor la schimbat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

recent am devenit posesor de Hornet (an 2000, 28000 km):

 

 

 

..si deja am o prima intrebare de natura tehnica: cum se pot curata petele de ulei de pe motor (ma refer la capacele motorului propriuzis). Un astfel de produs ar ajuta? -> Autosol Aluminium Polish, cod Louis: 10004421

 

Bafta!

Mesaj completat

 

 

Am pus cap la cap o lista cu produse de curatare si ingrijire de pe Louis.eu, intentionez sa mentin motorul intr-o stare cat mai buna atat dpdv estetic cat si mecanic. Orice feedback in legatura cu aceste produse, pozitiv sau negativ ori cateva recomandari sunt binevenite (desigur la un pret cat mai aproape de buzunarul romanilor):

 

10004978 - PROCYCLE CHAIN CLEANER CONTENT: 500 ML - 4.95

10004987 - PROCYCLE ENGINE CLEANER 500 ML SPRAY CAN - 6.95

10004920 - PROCYCLE CHAIN SPRAY 300ML, WHITE, FULLY SYNT. - 5.95

10004928 - PROCYCLE CORROSION PROTECTANT, 300 ML SPRAY - 6.95

10004015 - AUTOSOL METAL POLISH CONTENT: 75 ML - 3.45

10004421 - AUTOSOL ALUMINUM POLISH CONTENT: 75 ML TUBE - 3.95

 

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am cumpărat hornet. E din 2004, are vreo 25.000km Âşi e în stare destul de bună.

Am făcut BucureÂşti Brăila cu un consum de vreo 5%, mers domol până în 140 că a cam bătut vântul. ÂŞaua e cam rigidă Âşi se simte lipsa unui parbriz. În rest mi s-a părut destul de ok.

 

Cam huruie rulmentul de la ambreaj, se simt uÂşor ceva trepidații în scăriță. Are rost să-l schimb? Ce afectează dacă îl las aÂşa ?

Poze o să pun mâine, n-am avut timp să-i fac astăzi.

 

Am nevoie de o scăriță stânga față, are cineva aÂşa ceva? Eu am cumpărat un set de scărițe, dar mai am doar scărița dreaptă care nu-mi foloseÂşte la nimic.

Mesaj completat

De unde se dă relanteul mai sus? Am căutat în fugă rotița magică dar n-am dat de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am cumpărat hornet. E din 2004, are vreo 25.000km Âşi e în stare destul de bună.

Am făcut BucureÂşti Brăila cu un consum de vreo 5%, mers domol până în 140 că a cam bătut vântul. ÂŞaua e cam rigidă Âşi se simte lipsa unui parbriz. În rest mi s-a părut destul de ok.

 

Cam huruie rulmentul de la ambreaj, se simt uÂşor ceva trepidații în scăriță. Are rost să-l schimb? Ce afectează dacă îl las aÂşa ?

Poze o să pun mâine, n-am avut timp să-i fac astăzi.

 

Am nevoie de o scăriță stânga față, are cineva aÂşa ceva? Eu am cumpărat un set de scărițe, dar mai am doar scărița dreaptă care nu-mi foloseÂşte la nimic.

Mesaj completat

De unde se dă relanteul mai sus? Am căutat în fugă rotița magică dar n-am dat de ea.

Relantiul se regleaza de aici

E destul de greu de ajuns, si sa ai grija sa nu te frigi de la motor.

Huruitul e o problema comuna, care cica e recunoscuta si acceptata de honda ca fiind "nedaunatoare".

Vibratiile in scarite, probabil le simti la 5-6k rpm, (e dearanjant mai ales ca pasager), dar probabil acolo intra in rezonanta si de asta face asa, evita sa mergi constant in zona aia de turatii :lol:

Si eu am reusit sa scot un consum de 5,33 de la Alexandria la Bucuresti, mers ce l mai mult 120km/h cu scurte reprize deviteze mai ridicate.

Cu relantiul la 4 in linie, vezi ca pierzi din frana de motor, de asta multi il tin pe la un 1100:P, eu il tin la 1300, cate scris in manual.

Apropos, ai manualul?

Pui niste poze? ai modelul cu furca USD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relantiul se regleaza de aici

E destul de greu de ajuns, si sa ai grija sa nu te frigi de la motor.

Huruitul e o problema comuna, care cica e recunoscuta si acceptata de honda ca fiind "nedaunatoare".

Vibratiile in scarite, probabil le simti la 5-6k rpm, (e dearanjant mai ales ca pasager), dar probabil acolo intra in rezonanta si de asta face asa, evita sa mergi constant in zona aia de turatii :lol:

Si eu am reusit sa scot un consum de 5,33 de la Alexandria la Bucuresti, mers ce l mai mult 120km/h cu scurte reprize deviteze mai ridicate.

Cu relantiul la 4 in linie, vezi ca pierzi din frana de motor, de asta multi il tin pe la un 1100:P, eu il tin la 1300, cate scris in manual.

Apropos, ai manualul?

Pui niste poze? ai modelul cu furca USD?

Mulțumesc pentru răspunsuri. Am întrebat de relanteu pentru că vreau să îl dau puțin mai sus, Âştiu că se pierde din frână de motor.

Vibrațiile de la 5000 de ture nu-s o problemă, am avut 2t înainte, astea nici nu se simt. Vroiam să spun că se simt niÂşte vibrații uÂşoare în scăriță de la rulmentul de la ambreaj.

 

Manualul îl aveam prin calculator pentru modelul mai vechi. Are furca normală, cursa e destul mică dar sunt foarte ok suspensiile în comparație cu cele de pe fosta motoretă. Poze pun puțin mai încolo.

 

Am uitat să spun că ăsta a fost primul drum când nu m-a durut spatele, dar m-a spart Âşaua :drink: da' e bine Âşi aÂşa.

 

ÂŞtie cineva unde aÂş putea găsi un parbriz ca cel din imaginea de mai jos?

post-29418-1283838874_thumb.jpg

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!!.De curand am intrat in posesia unei viespe an de fabricatie 2000,imi puteti spune si mie unde este busonul de golire la uleiul din motor si cel de golire a lichidului de racire?Va multumesc si va doresc numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!!.De curand am intrat in posesia unei viespe an de fabricatie 2000,imi puteti spune si mie unde este busonul de golire la uleiul din motor si cel de golire a lichidului de racire?Va multumesc si va doresc numai bine!!!

mai, dar deloc nu va place sa cititi in manual:P

post-56821-1283841147_thumb.jpg

post-56821-1283841156_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Câteva poze.

E posibil ca în Italia să fi stat pe lângă mare Âşi din cauza asta să aibe piese cu ceva rugină pe ele?

 

Până acum restul motoretelor le-am ținut numai afară fără husă Âşi nu aveau mai deloc rugină. Asta are Âşi pe scărițe Âşi pe cadru/jug. Nu e multă dar există Âşi nu-mi place.

Mesaj completat

ÂŞtiți pe cineva care dezmembrează hornet? Mi-am cam luat țeapă :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Câteva poze.

E posibil ca în Italia să fi stat pe lângă mare Âşi din cauza asta să aibe piese cu ceva rugină pe ele?

 

Până acum restul motoretelor le-am ținut numai afară fără husă Âşi nu aveau mai deloc rugină. Asta are Âşi pe scărițe Âşi pe cadru/jug. Nu e multă dar există Âşi nu-mi place.

Mesaj completat

ÂŞtiți pe cineva care dezmembrează hornet? Mi-am cam luat țeapă :moto:

 

WHAAAAAAT? :lol: ...ce piese ai nevoie?mai am eu ceva una alta..in afara de partea fata.da un semn cu ce piese ai nevoie si vedem ce putem face :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtiți pe cineva care dezmembrează hornet? Mi-am cam luat țeapă :lol:

 

 

ce are maestre mobra???

nu dispera ca draq nu este asa de negru cum pare la prima vedere.

eu am motor de hornet din '99,

o bascula spate,

o janta spate

etrieri fata spate....

 

bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telescopul dreapta față cu probleme.

În primul rând jamba e fisurată în două locuri. Tija, ce-a strălucitoare a fost îndoită de sub jug apoi îndreptată, a rămas cu o "umflătură" în exterior, se vede destul de greu.

Fisurile sunt fix sub protecția ce apără semeringul de praf, din cauza asta nici n-am reuÂşit să le văd. Am pus două poze.

 

Se pare că Âşi în asta tre' să arunc cu bani ca Âşi în ce-a de data trecută :lol: Poate reuÂşesc să mai scot vre-un ban de la fostul proprietar. Pe el îl Âştiam băiat serios, chiar nu mă aÂşteptam să-mi vândă un motor cu furca fisurată. Măcar de mi-ar fi spus.

Mesaj completat

Se potrivesc telescoape Âşi de la modelul anterior sau de la f2,f3 ?

post-29418-1283861628_thumb.jpg

post-29418-1283861723_thumb.jpg

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...