Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Sorin128, on 05 Feb 2016 - 11:14, said:

Am avut eu. E o imbunatatire fata de stock pentru ca poti sa le reglezi dupa masura mainii tale.

Cea mai mare imbunatatire dpdv confort la drum lung la capitolul ghidon eu o gasesc a fi bucata aia de plastic ca sa poti folosi podul palmei sa tii acceleratia constanta....parca "cramp buster" ii zice...

zici de asta crampbuster de la scottoiler?

http://www.championmotouk.com/product-info-a.php?Scottoiler-Oversize-Crampbuster-pid9099.html

Ma gandeam la un moment dat sa iau..da am uitat de el.

 

 

Deci ziceti ca e de bine cu alea. Am vazut la cineva la dezmembrari, par mai de firma decat alea din China de pe care se ia vopseaua usor cred :)

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata hai ca m-am suparat. Mi-am luat si manete si cruise control. Deja e pimp my hornet :D

Adevaru e ca pana la mare, ma rupea la incheietura..mai ales cand dadeam gaz.


» Post actualizat in 05 Feb 2016 21:23

Eu care sunt retro si nu-mi place sa schimb nimic la dotarile de fabrica, ma gandesc sa-i pun si toba sport..deja.

Da inainte discuri de frana.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da inainte discuri de frana.

 

Vrei sa pui discuri noi sau second?

 

Si eu ma gandesc sa le schimb insa la second nu m-as baga iar noi costa ~2500 RON sa schimbi toate discurile (NG fata 924 RON x 2, NG spate 322 RON, plus seturile de placute de frana ~300-400 RON), asa ca mai trag de ale mele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa pui discuri noi sau second?

 

Si eu ma gandesc sa le schimb insa la second nu m-as baga iar noi costa ~2500 RON sa schimbi toate discurile (NG fata 924 RON x 2, NG spate 322 RON, plus seturile de placute de frana ~300-400 RON), asa ca mai trag de ale mele..

 

Buna intrebare. As prefera noi dar costa o carutza de bani cum ai zis si tu iar la alea second trebuie sa umblu cu micrometrul dupa mine, asta in cazul in care nu sunt deformate.

Nu stiu ce sa zic, acu la masuratoare sunt la limita de service...astept vreo oferta sau apelez la ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spate intra cel cu adaptoare forma L.

 

Eu am de asta, sunt mai ieftin.

Recomanda cineva un stander spate pentru hornet pc41 ? Sau merge si asa ceva ?

 


» Post actualizat in 08 Feb 2016 15:01

Eu nu as schimba ambele deodata. In rodaj nu prind asa de bine.
Placutele sinterizate mananca mai mult discul, daca schimbi placutele cu unul de carbon, poate tine discul inca un sezon.

 

Buna intrebare. As prefera noi dar costa o carutza de bani cum ai zis si tu iar la alea second trebuie sa umblu cu micrometrul dupa mine, asta in cazul in care nu sunt deformate.

Nu stiu ce sa zic, acu la masuratoare sunt la limita de service...astept vreo oferta sau apelez la ebay.

post-14780-0-56390000-1454943297_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as schimba ambele deodata. In rodaj nu prind asa de bine.

Placutele sinterizate mananca mai mult discul, daca schimbi placutele cu unul de carbon, poate tine discul inca un sezon.

 

Mai aiurea decat placute sinterizate noi pe discuri uzate nu cred ca poate fi. Foarte greu s-au rodat placutele.

Daca schimbi discurile evident schimbi si placutele si cu siguranta rodajul va fi mai rapid decat in situatia descrisa mai sus.

 

Totusi, de curiozitate intreb, si-a pus cineva discuri de frana noi pe Hornet sau ati apelat la dezmembrari?

» Post actualizat in 08 Feb 2016 15:15

Eu am de asta, sunt mai ieftin.

 

Ai cumva si un link la magazinul de unde l-ai luat?

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo cum verific daca discurile de pe 2004-2007 se potrivesc pe hornetul meu 2001?

 

Ma gandeam sa pun si eu CL pentru inca un sezon si apoi sa schimb si discuri si placute, dar nu fac decat sa aman inevitabilul cu un sezon, pana la urma tot trebuie sa iau taurul de coarne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vallach:de ce spui ca cel ma aiurea lucru sunt placute sinterizate pe discuri uzate?si ce intelegi prin uzate?

 

legat de standere,mi-au mai sarit unii in cap cand am intrebat:care e rostul unui stander scump?eu am unul de 100ron,cu adaptoare L,il folosesc de cativa ani buni si nu are absolut nimic.a fost folosit si la circuit,si in garaj,si pe asfalt,si pe pietris,mama lui.


» Post actualizat in 08 Feb 2016 22:42

Apropo cum verific daca discurile de pe 2004-2007 se potrivesc pe hornetul meu 2001?

2004 teoretic merg,2005-2006 respectiv 2007 sunt diferite prinderile parca.verifica in manualul fiecarei generatii,ai sa vezi dimensiunile acolo si la surube si distantele.dar banuiesc ca asta stiai deja.:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vallach:de ce spui ca cel ma aiurea lucru sunt placute sinterizate pe discuri uzate?si ce intelegi prin uzate?

 

Din cauza rodajului ce se face destul de greu. Discurile mele sunt la limita service, iar suprafata este uzata neuniform cu santuri mai mult sau mai putin adanci.

 

Prin toamna 2014 am schimbat placutele vechi (Brenta) cu Ferodo FDB570/574ST, si mult timp abia daca am avut frane. Am incercat inclusiv sa le rodez fortat, in linie dreapta sa merg cu frana usor trasa, insa si asa dupa prea multi km am simtit ca franele sunt din nou eficiente.

 

Poate era mai indicat sa pun placute organice.

 

In orice caz, acesta e ultimul sezon ce il fac cu discurile curente, cum nu am de gand sa vand motorul, probabil la iarna investesc in niste discuri + placute noi.

» Post actualizat in 09 Feb 2016 11:29

Tocmai am rezolvat cu verificarile de inceput de sezon, schimbul de consumabile, inclusiv verificarea releului de incarcare. Functioneaza foarte bine, in concluzie bateria Varta a fost o pocnitoare scumpa!

Am zis ca merg pe ceva mai ieftin, asa ca am luat o baterie VoltOn iYTX7L-BS (baterie cu gel si chip de verificare a tensiunii), 125 RON. Sunt curios cat va duce..

 

Update: inca se tine bine dupa 3 sezoane ;)

» Post actualizat in 09 Feb 2016 11:31

legat de standere,mi-au mai sarit unii in cap cand am intrebat:care e rostul unui stander scump?eu am unul de 100ron,cu adaptoare L,il folosesc de cativa ani buni si nu are absolut nimic.a fost folosit si la circuit,si in garaj,si pe asfalt,si pe pietris,mama lui.

 

De unde l-ai luat?

 

Vreau un stander neaparat, mi s-a luat de metoda "scandura"

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vallach:de ce spui ca cel ma aiurea lucru sunt placute sinterizate pe discuri uzate?si ce intelegi prin uzate?

 

legat de standere,mi-au mai sarit unii in cap cand am intrebat:care e rostul unui stander scump?eu am unul de 100ron,cu adaptoare L,il folosesc de cativa ani buni si nu are absolut nimic.a fost folosit si la circuit,si in garaj,si pe asfalt,si pe pietris,mama lui.

» Post actualizat in 08 Feb 2016 22:42

2004 teoretic merg,2005-2006 respectiv 2007 sunt diferite prinderile parca.verifica in manualul fiecarei generatii,ai sa vezi dimensiunile acolo si la surube si distantele.dar banuiesc ca asta stiai deja. :)

Ma gandeam la vreun program o baza de date ceva, lene mare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baterie am luat Landport, acum are un an, totul ok pana acum. Daca o sa am probleme cu el, o sa trec pe Exide sau caut ceva cu Li-ion.

 

Stander-ul am luat la un magazin local. Marca este Motoprofessional (Made in China ca si toate celalalte).

Din cauza rodajului ce se face destul de greu. Discurile mele sunt la limita service, iar suprafata este uzata neuniform cu santuri mai mult sau mai putin adanci.

 

Prin toamna 2014 am schimbat placutele vechi (Brenta) cu Ferodo FDB570/574ST, si mult timp abia daca am avut frane. Am incercat inclusiv sa le rodez fortat, in linie dreapta sa merg cu frana usor trasa, insa si asa dupa prea multi km am simtit ca franele sunt din nou eficiente.

 

Poate era mai indicat sa pun placute organice.

 

In orice caz, acesta e ultimul sezon ce il fac cu discurile curente, cum nu am de gand sa vand motorul, probabil la iarna investesc in niste discuri + placute noi.

 

» Post actualizat in 09 Feb 2016 11:29

 

Update: inca se tine bine dupa 3 sezoane ;)

 

» Post actualizat in 09 Feb 2016 11:31

 

 

De unde l-ai luat?

 

Vreau un stander neaparat, mi s-a luat de metoda "scandura"

» Post actualizat in 09 Feb 2016 13:37

 

Discurile de frana fata sunt la fel din 2000 pana 2006. Roatiile de 16" (<2000) parca au alte discuri. Din 2007 cu PC41 se schimba iarasi.

Ma gandeam la vreun program o baza de date ceva, lene mare :D

Editat de winky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 09 Feb 2016 13:37

 

Discurile de frana fata sunt la fel din 2000 pana 2006. Roatiile de 16" (<2000) parca au alte discuri. Din 2007 cu PC41 se schimba iarasi.

 

Mersi, fix asa am gasit si eu acum. deci 2000-2006 sunt la fel.

Am gasit un set de pe un 2004 cu 20% uzura 150E.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti siguri ca potrivesc discurile de 2005 pe 2000?nu de alta dar axul rotii fata nu cred ca la fel.

George iti dai seama ca nu ma bat cu caramida in piept acu, dar dupa ce am gasit pe net, se pare ca dimensiunile discurilor se modifica de la 2007.

Uite mai jos un exemplu:

http://www.oemmotorparts.com/parts.asp?G0=150000001&G1=200D00001&G2=141HO0001&G3=141HO4020&T0=Spare%20parts&T1=Motor&T2=Honda&T3=CB%20600%20F%20HORNET&D=Sfam

Acu eu am gasit discuri de 2004, deci teoretic nu ar trebui sa-mi fac griji.

Asta e le cumpar si daca nu merg le dau mai departe, Pretul e foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George iti dai seama ca nu ma bat cu caramida in piept acu, dar dupa ce am gasit pe net, se pare ca dimensiunile discurilor se modifica de la 2007.

Uite mai jos un exemplu:

http://www.oemmotorparts.com/parts.asp?G0=150000001&G1=200D00001&G2=141HO0001&G3=141HO4020&T0=Spare%20parts&T1=Motor&T2=Honda&T3=CB%20600%20F%20HORNET&D=Sfam

Acu eu am gasit discuri de 2004, deci teoretic nu ar trebui sa-mi fac griji.

Asta e le cumpar si daca nu merg le dau mai departe, Pretul e foarte bun.

aaa,you got me wrong.eu doar intrebam,ca de la 2004 in sus nu prea sunt sigur ce vorbesc.:)ca si piese and shit nu prea sunt la zi cu mdelele din 2005 in sus,doar cu felul in care se comporta Viespile mai noi.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa,you got me wrong.eu doar intrebam,ca de la 2004 in sus nu prea sunt sigur ce vorbesc.:)ca si piese and shit nu prea sunt la zi cu mdelele din 2005 in sus,doar cu felul in care se comporta Viespile mai noi. :)

Iti dai seama ca nu pot sa zic 100%, ma dau si eu cu parerea. Le cumpar le incerc si daca nu-s bune le vand mai departe :)

» Post actualizat in 15 Feb 2016 10:24

M-am combinat de 2 discuri ptr Hornet 2003 noi noutze nu au uzura de loc. Mai merg putin cu astea si le schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Dupa un an de pauza m-am intors in stup :) Ieri am luat o viespe din 2005 si am venit pe ea de la Miercurea Ciuc :burnout:

Vreau sa-i schimb ghidonul, pentru ca nu imi place pozitia cu cel stock. Ce stiti de ghidoanele WRP, sunt ok? Am gasit ceva la pret bun la ambulanta moto:

http://www.ambulantamoto.ro/produse-comercializate/motocicleta/honda/600/cb-600-f-hornet-s-abs/?good_detail=ghidon-alu-street-low-negru-a855f7d008464cb5d266e78ddbc1acfcm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune cineva daca modelul 2005-2006 are comutator sub rezervor pentru a trece pe rezerva sau pentru a opri alimentarea cu benzina? Stiu ca modelele pana la 2004 au asa ceva.

Arata ca cel din poza.

post-81243-0-89119400-1455959142_thumb.jpg

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...