Sari la conținut

IMZ M72


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

incap in duba. nu cioparesc nimic, din contra, sper sa arate cat mai clasic la final.

 

Lupalb, al tau traieste? eu am reusit sa curat de vopsea un butuc, sa mai montez o roata noua. si sa cumpar rulmentii. intr-o luna. peste trei generatii cineva il va termina, eu nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca tocma vroiam sa readuc threadul in atentie

Vali, gata nene, resuscitarea incepe sa dea roade. A trebuit sa cumpar un cadru nou, cel al motoretei era un pic hait de spate si am luat altul pecare tocmai l-am dus la sablat. Am dus si motorul si cutia de viteze, 2 zile is in delegatie si de vineri ma apuc sa inchid motorul si cutia.Am totul nou in el, am un ambielaj de M72, el a fost nou dar a luat un pic de rugina si mi-e cam frica de bilele dinauntru sa nu se mucifice in timp, asa ca o sa-i dau comanda lui dany de ambielaj.

Pe joi cred ca duc si atasul la sablat, ca asta m-atinut mult, altfel il gateam de ceva vreme.

 

A, si Gabi tocma mi-a facut cadou doi cilindrii cu pistoane inauntru noi-nouti. De m72, nu de k750. Cica ii are de vreo 20 de ani de la un mos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe mam bagat si eu pe forum:))...incerc cu minsku pe aici :(

 

eu unul m-am acrit de restaurari si altele. nu mai doresc decat sa mearga.

 

atat!!

Heheh mam bagat si eu pe forumu asta...poate reusesc odata cu minsku ala :D hai mai vorbim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe mam bagat si eu pe forum:))...incerc cu minsku pe aici :(

 

Heheh mam bagat si eu pe forumu asta...poate reusesc odata cu minsku ala :D hai mai vorbim

 

 

hehehe io cred ca tu esti dobitoc rau.cine dracu te-a pus sa te bagi pe forum?hehehe :kali:

 

hai nu mai vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahhahaa, bah, imi strici topicul si apoi vin eu sa-ti stric fatza. vezi ca ai optiunea search, cica merge. si topicuri cu minsk sunt destule. ca sa nu mai vorbim cate sunt la scuteristi, ca pentru incput, oficial asa, acolo ai treaba.

 

p.s. : daca te prind la "curse" cu scuterul iti rup si piciorul drept, da? :baldy:

 

gata cu offtopicul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6126281_1.jpg

Să vă arăt ce drăcie mi-am mai luat pt m.

 

 

Vali sau Aleko, care ai repede, imi trebuie piesa asta.

post-263-1216161710_thumb.jpg

 

Si aÂşa arată spartă.

post-263-1216161747_thumb.jpg

 

Schimb cadru de m72, fara acte, sablat, cu un scaun de atas (nipru,ural) in stare buna.

Cadrul are o sudura in partea stanga, eu cred ca se poate folosi fara probleme.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am capac de-ala asa ca Vali produ repede.

Scaunul de atas de Nipru difera de cel de Ural/M72, si spatarul.

Daca vrei scaun de atas iei o placa si o stinghie de lemn, pui o agatatoare de fier sa se prinda in atas si pui mana pe burete( care e si ala patratos, nu are profil) si invelesti. Treci pe la mine si iei masuratorile. Sau il pui pe pedros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu găsesc original de Ural, mă apuc Âşi-mi fac eu.

 

Tot m-a mancat in kur, mi-am mai luat ceva pt m.

 

 

Vreau un atas de m72, care stiti pe undeva.

Ma intereseaza in mod special cadrul de atas cu bara peste aripa de atas.

 

Adica asa ceva.

 

Vreau din asta sa ma doara kuru si sa fac pietre la rinichi.

post-263-1216280472_thumb.jpg

post-263-1216280486_thumb.jpg

post-263-1216323195_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza cu motorul sablat.

post-263-1216560916_thumb.jpg

Azi m-am apucat de grunduit cadru si restul pieselor, pana la pranz am facut cadrul si aripile. Din cauza principalei problemei din viata barbatilor, in speta nevasta, m-am oprit. Pe seară o să mai grunduiesc rezervorul si ce dracu mai am pe acolo.

post-263-1216561052_thumb.jpg

post-263-1216561117_thumb.jpg

 

 

Haideti bah m72iÂşti, eu am lucrat si azi.usor aÂşa, ca naÂşpa cu rotile astea. Daca il mai aud pe vreunu ca dupa ce muncesti la un motor si vrei sa-l vinzi esti biÂşnițar, îi crăp capul. Dacă are.

La restul rahaturilor nu mai are rost sa le pun poze, la cele 4 roțis-a muncit vreo 4-5 ore, cu pregatire cu tot. De vopsit eu nu le mai vopsesc, m-am gazat destul. Tre să manânce Âşi vopsitorul o pâine. I-am făcut totul, tre doar sa dea sprițchitul Âşi vopseaua.

post-263-1216674170_thumb.jpg

post-263-1216674295_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdea, tocmai am terminat de spitat roata fata pt M. m-a intarziat filetul unei spite (noi, de altfel). am sa incerc s ao centrez singur, sa vad daca am rabdare.

 

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-wheels/spoke-wheels/

 

 

Vali, fără banc de centrat, o să-ți fie greu. Mai ales dacă n-ai experiență cu centratul roților de bicicletă (nu Âşti dacă ai sau nu). Succes!

Toate bune! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza cu motorul sablat..............I-am făcut totul, tre doar sa dea sprițchitul Âşi vopseaua.

 

bravo lupule.

acum vroiam sa te intreb altceva. ia zi motorul il lustruiesti sau il vopsesti?

una peste alta ma bucur sa vad ca mai sunt oameni ca tine, dany, vally si altii care mentin fiarele astea. :unsure:

sa ne tii la curent ca m-ai facut curios rau de tot. :)

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, fără banc de centrat, o să-ți fie greu. Mai ales dacă n-ai experiență cu centratul roților de bicicletă (nu Âşti dacă ai sau nu). Succes!

Toate bune! :unsure:

Dap, cam dificil fara un banc de centrat...Dar gasesti la LOUIS , vreo 500 de euro si ai rezolvat problema elegant...

...sau mai stiu eu un banc, prinzi axul rotii intr-o menghina , bagi roata pe el , si o centrezi(sau cum fac cei cu 'biciglete" , folosesti axul si bascula spate, si ai si un reper fix)...care altfel trebuie confectionat dintr-o bucta de sarma indoita...

dificil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo lupule.

acum vroiam sa te intreb altceva. ia zi motorul il lustruiesti sau il vopsesti?

 

Nici una, nici alta. După ce o să-l suflu de praful de sablat, o să-i dau cu un ulei, să "apară" mat Âşi aÂşa o să-l las.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...