Sari la conținut

S-a Terminat Asfaltu...


barthez
 Share

Postări Recomandate

Fratzilor avetzi mare grija cum mergeti ca handicapatii astia cu marea asfaltare mai uita sa puna indicatoare unde lucreaza si era s-o iau in freza in seara asta urat de tot, mare noroc am avut ca am scapat.

 

Coboram de la semanatoarea spre regie mai devreme undeva pe la ora 9.30, eram cu pasager, aveam ceva viteza undeva pe la 110-120, faza lunga ca de obicei si l-a un moment dat am vazut niste nisip pe carosabilul umed stropit de ploaie si de magaoaile :crack: care uda strazile si dupa ce ploaua, si o mare groapa, primul instinct a fost sa franez, am blocat fata, a fugit catre stanga, inpirat am dat drumul la franat si am trecut prin groapa plina cu nisip de vreo 5-6metrii lungime cu vreo 70-80km/h, speriat am tras pe dreapta sa-mi trag rasuflarea. Nu exista nici un indicator sa avertizeze ca este drumul in lucru, iar groapa este pe toata lungimea sensului de mers spre grozavesti.

 

Pe la vreo 11 ma intorc spre casa, o iau prin acelasi loc, 2 masini lovite la aceiasi groapa.

 

Cui sa dau in gura? Prima data mie ca mergeam prea tare, si dupa aia? :sick:

 

Mult noroc am avut ca eram echipat full si eu si pasagerul..si aici in dau dreptate marmotei...echipament always.

 

Sa ne vedem cu bine la o bere... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat!!!! Multa :disappointed: primariei. Si da, echipamentul always ca altfel doare :crack: Dar parca intr-un post anterior aveai alta parere...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:sick: Groapa aia era sa mi-o iau si eu in freza azi dimineata cand ma grabeam spre munca, dar find pe baditai enduroiul nu mi-a cerut decat un pic de atentie . Mai tarsa mi-a fost de conservele din jur sa nu se sperie vre-unul sa faca vre-o tampenie, ca vaca a galopat cu brio prin mini-desertul ala :lol: Kakapitala nu e loc de joaca decat pentru caprosenii cu min 200 mm cursa suspensie :lol:

 

Per total, Gorjului - P-ta Romana = cca 10 min, cu proba de slalom special pe strada aia decopertata paralela cu bulevardul in militari, cu capacele de canal iesite 10 cm, proba de "freestile" in groapa cu nisip de la grozavesti, proba de trotuar cu obstacole la Municipal pe chei ( mama ce inalta e bordura la "iesire" inainte de pod :crack:, inca putin si dadeam cu scutul la coborare daca o abordam incet ), pe urma vine proba de anduranta si tehnica pe linii de tramvai cu gropi la Matache, proba de spatii inguste la piata amzei si in final proba de tobe-libere pt speriat pietonii sa se urce dracului la loc pe trotuar nu sa caste gura pe carosabil.

 

 

 

Ochii in 14, Bucurestiul e o jungla numai ca lipsesc lianele, in rest avem de toate inclusiv maimute, daca nu le vedeti uitati-va in niste cutii de tabla, se tin de covrigi si din ureche le creste cate o mana cu telefon inclus. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai reusit sa eviti groapa. Nu uita ca gropi sunt peste tot si ca "cea mai buna aparare este atacul", adica mergi mai incet, cu ochii in 4x4 ca sa poti evita o eventuala groapa, gura de canal sau orice alta nebunie care apare din senin pe drum.

 

Coboram de la semanatoarea spre regie mai devreme undeva pe la ora 9.30, eram cu pasager, aveam ceva viteza undeva pe la 110-120[...]

Asta nu e viteza de mers prin oras. Punct. :sick:

 

Off-topic:

In alta ordine de idei iti cumperi un enduro si te bucuri de gropi si hopuri :crack:

 

Asfalt uscat! :disappointed:

Editat de declspec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"groapa plina cu nisip de vreo 5-6metrii lungime"

 

si eu in drum spre Sema Parc am vazut groapa de care zici.E proaspata, produsa w/e asta. Nu e semnalizata, e pe prima banda si nu-mi doresc sa fi fost in locul tau.

 

o sa trimit o sesizare la politia rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu ieri ca bou` intr-o groapa de am crezut ca imi iasa matzele afara.Era chiar dupa o panta in mijlocul drumului , drum pe care eu il stiam foarte bun, proaspat taiata de baietii de la drumuri.Grija maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat un radar inainte de portiunea aia, duminica.

pe uverturii, chestia aia paralele cu bulevardul, sunt pe langa canale si bucati de teava metalica iesite cam 5 cm pe fundul gaurilor. acum 2 saptamani am sfasiat un cauciuc de ij in stare super buna pe strada aia (si stiti si voi ce inseamna cauciucul rusesc de ij).

 

 

 

cretini de la primarie udau asfaltul razuit pe acoolo :disappointed: desi statea sa ploua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand se investec mai multi bani in drumuri apar tot mai multe probleme. La noi problema majora nu o reprezinta lipsa banilor ci lipsa unei maini de lucru de calitate. Eu cand ii vad cum lucreaza de fiecare data ma enervez (unul duce roaba, unul ii tine companie, unul aduce tigarile si apa, altul vine mai din spate sa culeaga tot ce cade din roaba si ...etc, exemple ar mai fi o gramada). Sa auzim numai de bine si fiti cu ochii in 16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Groapa aia era sa mi-o iau si eu in freza azi dimineata cand ma grabeam spre munca, dar find pe baditai enduroiul nu mi-a cerut decat un pic de atentie . Mai tarsa mi-a fost de conservele din jur sa nu se sperie vre-unul sa faca vre-o tampenie, ca vaca a galopat cu brio prin mini-desertul ala :lol: Kakapitala nu e loc de joaca decat pentru caprosenii cu min 200 mm cursa suspensie ;)

 

Per total, Gorjului - P-ta Romana = cca 10 min, cu proba de slalom special pe strada aia decopertata paralela cu bulevardul in militari, cu capacele de canal iesite 10 cm, proba de "freestile" in groapa cu nisip de la grozavesti, proba de trotuar cu obstacole la Municipal pe chei ( mama ce inalta e bordura la "iesire" inainte de pod :lol:, inca putin si dadeam cu scutul la coborare daca o abordam incet ), pe urma vine proba de anduranta si tehnica pe linii de tramvai cu gropi la Matache, proba de spatii inguste la piata amzei si in final proba de tobe-libere pt speriat pietonii sa se urce dracului la loc pe trotuar nu sa caste gura pe carosabil.

Ochii in 14, Bucurestiul e o jungla numai ca lipsesc lianele, in rest avem de toate inclusiv maimute, daca nu le vedeti uitati-va in niste cutii de tabla, se tin de covrigi si din ureche le creste cate o mana cu telefon inclus. :disappointed:

:crack: :sick: :lol:

good posting

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nimeni nu a prin momentul 0 al gropii. Groapa aia nu e o groapa artificiala :disappointed: . E una naturala, de prabusire. Eu am vazut-o cand m-am dus la serviciu, avea cam 1 m adancime, si era lata cat toata banda si lunga de 1 m - 1,5 m. In ea, partea din spate ale unei basculante de 16T, pline cu nisip. Probabil ca a cedat soseaua sub ea.

 

La un sfert de ora dupa, o alta basculata tragea de prima si venisera niste baieti cu un mini-excavator si se pregateau sa sape.

 

Azi vad ca au asfaltat-o deja. S-au miscat destul de repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul e o jungla numai ca lipsesc lianele

 

 

Ba nu lipsesc de loc. Atunci cind mai da o pala de vint si cad fibrele cablistilor avem si d-astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...