Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vin si eu cu o rugaminte la voi, poate ma ajuta cineva. In proportie de 90% sunt sigur ca ce am auzit nu e corect, dar ca sa fiu 100% apelez la voi. Am fost azi sa dau comanda de la un magazin local de ulei si filtru atat pentru motorul meu, cat si pentru a tatalui meu. Motul 7100 10w40, si surpriza a aparut cand in baza domnului de date, aparea ca FZ6 are un filtru mai special. Eu din ce m-am uitat pare pe cat de standard se poate, si va intreb pe voi care este indicativul pentru un filtru Hiflo sa zicem ? Ca el mi-a spus ca nu-i apare in baza de date, ca ar fi un filtru refolosibil care are un fel de carcasa, mi s-a parut aiureala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HF 303 este la catalog insa merge si HF204 . cel din urma este cu 70 mm mai mic

Online Catalogue Yamaha FZ6 Fazer (5VX,4P5) Motorcycle
2004 to 2006
Oil Filter Part No. HF303 HF303%20Oil%20Filter%202015_02_19-wtm.jp HF303.png Available in Glossy Black (HF303) and Chrome (HF303C) Finish

» Post actualizat in 10 May 2016 11:41
Acelasi timp de o-orig-uri dupa 24 de ore de stat in benzina. Afecteza sau nu, trageti voi concluzia.

post-34920-0-00104900-1462880340_thumb.jpg

post-34920-0-14751100-1462880359_thumb.jpg

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cine tine 24h lantul si implicit inelele alea in benzina. Practic, in max 1/2 ora ai terminat un spalat si uns lantul. :)

asa este cum spui tu. insa te ai intrebat daca in acea jumatate de ora acel o ring trage benzina in el? eu zic ca da, iar asta nu face decat in timp sa l deterioreze.

pana la urma nu am vrut decat sa arat ce face benzina in cazul asta restul e can-can. fiecare este liber sa faca ce doreste.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

benzina sau motorina...bleah,stau sa ma manjesc sa ma car cu pensula,sticla etc,mai put si a benzina dupa,sprayul de la dedeman e cel mai rentabil,17 lei 500 ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine sta sa bibileasca cate1/2 ora fiecare za în parte, ala chiar e dus cu pluta. Îl apuca iernatul fără sa miște mobra. În 1/2 ora cu spălat, suflat cu aer/șters cu cârpă moale și gresat, lanțul nici nu are timp sa își dea seama ce se petrece cu el. :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre oameni buni , nu stiu cum faceti voi , dar eu imi curat lantul cu spray din ala de frane dupa care ung lantul . La fiecare 4-500 km parcursi.

Fac chestia asta de ani de zile ( mai exact din 2008 ) si n-am nici o problema.

Invit pe cine vrea sa se uite la lant si daca gaseste vreo buba sunt de acord sa ofer un kit de lant moca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu curat lantul cam tot asa la cate 5-8 sute km,daca merg mai mult in oras posibil sa il fac mai des

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ma poate lamuri și pe mine cineva în legătură cu un yamaha fz6 din 2006

Vreau sa o achiziționez dar smuceste tare de tot cand cupleze prima treapta.. Parca prea tare fata de altele... Știe cineva sa imi zică de ce?

Editat de Mitza Erdos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o mare problema cu FZ6 ,

Azi am lasat motoreta in ploaie , m-am gandit sa o bag in garaj dar mi-a fost " frica " de apa . Dupa 2 ore m-am dus si am dat o tura cu ea , cand m-am intors am observat o eroare !!! Aveam in bord 35 km in loc de 55 mii de km adica mi-a scazut 20 mii de km dupa ploaie . De asemenea nu mai functioneaza decat 3 liniute de la benzina din 6 . Daca am plin am 3 liniute , am scos pe rand benzina din motor si functioneaza martorul doar la primele 3 liniute si pe rezerva palpeaza

 

Un sfat , o idee ? Poate fi de la ploaie ?

 

o fi ceva nasol ? :tomato:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o mare problema cu FZ6 ,

Azi am lasat motoreta in ploaie , m-am gandit sa o bag in garaj dar mi-a fost " frica " de apa . Dupa 2 ore m-am dus si am dat o tura cu ea , cand m-am intors am observat o eroare !!! Aveam in bord 35 km in loc de 55 mii de km adica mi-a scazut 20 mii de km dupa ploaie . De asemenea nu mai functioneaza decat 3 liniute de la benzina din 6 . Daca am plin am 3 liniute , am scos pe rand benzina din motor si functioneaza martorul doar la primele 3 liniute si pe rezerva palpeaza

 

Un sfat , o idee ? Poate fi de la ploaie ?

 

o fi ceva nasol ? :tomato:

Stai linistit, putin in soare si isi revine bordul. Nu sunt 100% etanse soi formeaza condens in interior.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...