Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.06.2010 - Dr. Taberei (zona Moghioros)


20npo
 Share

Postări Recomandate

Aseara , in Ploiesti , 2 accidentati , pe trecerea de pietoni. Erau pe verde. Agresorul , un CONSERVAR. Le-a spus ca se grabeste si a disparut. Acum are dosar. Deci , despre ce vorbim aici ? Motociclistii satanisti ? Ma umfla risul. Viteza excesiva ? Ma umfla risul.

Ce spuneti domnilor conservari , care va face-ti conturi pe motociclism.ro ca sa dati sfaturi de viata ? Voi sinte-ti pericolul major , nu noi. Si uite ca nu mai face nimeni atita vilva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aseara , in Ploiesti , 2 accidentati , pe trecerea de pietoni. Erau pe verde. Agresorul , un CONSERVAR. Le-a spus ca se grabeste si a disparut. Acum are dosar. Deci , despre ce vorbim aici ? Motociclistii satanisti ? Ma umfla risul. Viteza excesiva ? Ma umfla risul.

Ce spuneti domnilor conservari , care va face-ti conturi pe motociclism.ro ca sa dati sfaturi de viata ? Voi sinte-ti pericolul major , nu noi. Si uite ca nu mai face nimeni atita vilva.

 

 

Prietene nenormal in gandire si in tot ceea ce spui, nu exista "voi conservarii, si noi motociclistii", e idioata clasificarea asta!

 

Si vezi ca ai si niste probleme cu gramatica, nici nu mai conteaza care anume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a speriat de nici un pieton.Iar veniti cu ipoteze ca nu stia nu stiu ce despre pietoni.Ce tot e asa de greu frate.Nu vi s-a intamplat sa vrea un pieton sa traverseaze strada, sa va vada ca veniti si in ultimul moment sa sare in fata ca se gandeste el ca are timp?.Ce e discutat.Eu as fi reactionat la fel ca si motociclistul:ii dadeam flash,claxoane,franam,dupa ce se oprea imi continuam drumul.Daca aveam posibilitatea il evitam putin.Daca ala sare in fata mea in 2 m ce vrei sa ii faci ma?Daca mergi pe strada si nu e nici o trecere de pietoni in preajma dar sunt oameni pe trotuar ce faci?Daca sar aia dintre masini in fata ta?Ai timp sa opresti,normal ca noi suntem perfecti in tehnicile de franare aici pe forum.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hai sa fim toti la fel: daca aia ne considera donatori de organe si satanisti, noi de ce sa nu ne bucuram cand un pieton inconstient moare?

De ce sa mai avem...compasiune( parca asa ii zicea) de ce sa mai avem limita in cuvintele pe care le scriem si le gandim? De ce sa nu fim si noi la fel ca cei pe care ii uram atat de tare. Sa fim la fel cum sunt conservarii, pietonii inconstienti, nesimtitul ala de Craiova care a traversat, in felul asta oprind un haiduc de la intalnire....

De ce sa nu stam toti in cloaca asta, sa punem un muc pe piept si sa ragaim cu forta: " Traim in romania si asta ne mananca tot timpul"? Nu-i asa ca e mai comod?

"Ala", "Betivul", "Prostul", "inconstientul","Kamikaze" a murit. A traversat neregulamentar si a dat o motocicleta peste el. Parerea mea e ca totusi era un om. Un om care a murit intr-un accident. Atat.

 

Daca citeai tot topicul prindeai si faza aia cu sangele de conservar si cu ajutorul pe care in principiu il poti primi de la un conservar.

Adaug aici si pentru tine: cand merg cu masina(si merg destul de des), car dupa mine o trusa de scule(care pe mine nu ma ajuta la nimic) si cablu de curent. Ai fi surprinsa sa stii cat de necesara devine o surubelnita cateodata sau cata transpiratie economisesti folosind doua fire de curent.

Da, forumul asta este pentru motociclisti. Dar cum niciunul din voi nu e preastiutor, nu vad de ce va deranjeaza opiniile unuia care e doar conservar. Sau faptul ca va puneti poponeatsa pe sa va face brusc mai inteligenti?

Stii vorbele alea: "Cui pe cui se scoate", "Mahmureala se drege cu bere", "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", "A raspunde cu acceasi moneda", etc.?

Traim intr-o jungla, nu numai pe strada, ci si in viata de zi cu zi, la munca daca nu faci tot ce poti sa iesi in fata, nu esti avansat, acasa daca nu fugi repede sa-ti ocupi locul de parcare ti-l ia altu', cand eram mici, stim cu totii cum ne uitam ca vroiam jucaria mai frumoasa a fratelui/surorii si faceam ca toate visele ca s-o obtinem... Exemplele pot continua la nesfarsit.

Mediul inconjurator este o jungla in toata regula, unde cel mai bun supravietuieste, iar eu nu fac nimic in plus, doar ma adaptez conditiilor. Stii ca gandacii sunt cei mai vechi pe lumea asta pentru ca au reusit sa se adapteze indiferent de mediu, nu?

Atat timp cat eu pot s-o "exfoliez" in orice clipa dintr-o prostie, si tot eu sa ies vinovata, incerc sa elimin orice amenintare care ma poate pune in pericol.

De ce sa nu recunosc asta, si de ce sa fiu o ipocrita, care pozeaza intr-o fetita inocenta, care vede lumea in roz, fara pericole, si care vrea "sa fim toti mai buni, sa ne iubim aproapele, sa culegem floricele roz pe campii si sa ni le agatam in par, sa cantam <Oda bucuriei> in cor"?

Stii ce? Nu consider pe oricine "aproape", nu-mi place rozul, lumea o vad in alb si negru... Nu-mi place stilul asta "neproductiv" si daunator pentru mine, individ.

 

Cat despre scule care nu-mi folosesc, stai linistit ca eu am geanta plina de asa ceva... Ca nu-mi folosesc mie mereu, dar pe drum ii poate folosi altcuiva. Nu cred ca-i un lucru atat de "mare".

 

Daca-mi pun poponeata pe sa, nu-s mai inteligenta, dar imi pot da cu parerea despre ceea ce tine de MOTOCICLISM! Pentru ca stiu ce inseamna sa franezi in conditii de urgenta si ce riscuri sunt, pentru ca iau o curba si-mi asum riscul sa fie "dupa colt" unu' cu tiru' care taie linia continua cu mult, pentru ca stiu ce inseamna sa fii hartuit in trafic pentru ca ai 2 roti, pentru ca stiu cum e sa patinezi pe sosea la -5 grade, pentru ca stiu cum e sa nu vezi drumul de ploaie, pentru ca stiu cum e sa pleci si maica-ta sa te conduca cu lacrimi in ochi ca vede cum suntem striviti, pentru ca... pentru ca... Crezi ca e suficient? Crezi ca un conservar a stat de atatea ori cu morcovul bagat adanc in c.u.r., asa cum sta si va sta un motorist? Ma indoiesc...

 

Nu am nimic impotriva cuiva care isi exprima opinia, dar sa fie una pertinenta si realistica. In cazul unui sofer, fara a stii ce inseamna a conduce motocicleta, aceasta e numai subiectiva, cu mici exceptii. La ce ma refer ? Simplu: cand o sa traiasca si el pe pielea lui zilnic , ce inseamna sa vezi moartea, sa vezi nesimtirea, delasarea si lipsa oricarei urme de respect si bun simt, doar pentru faptul ca merg pe doua roti, iar cei ce zac, bara la bara, ar trebui sa ne multumeasca ca scoatem masini din trafic si il eliberam, nicidecum sa ne arate invidie ca eu ma tarasc cu greu, dar el sta. Si daca sta el, eu de ce m-as tara?

Sa vada si el , soferul, ce inseamna sa iti fie frica sa treci pe verde, cum e sa iti tasneasca masina parcata pe trotuar direct in fata, iar apoi sa te faca alibie de porci, ca nu ai avut rabdare sa intre in trafic. Sa vada toate fetitele vesele, care au o mana pe mobil si una pe trusa de farduri , si conduc telepatic masina, direct in tine, fara macar sa isi dea seama ca o sa omoare pe cineva. Sa vada cum e sa ti se urce un jeep pe picior, pt ca soferita era prea profesionista in a aprecia si a o interesa daca are loc sau nu. Sa vada ce inseamna sa iti intoarca cineva pe dubla linie continua, blocand toata soseaua, sau sa mearga in permanenta pe banda a 2-a indiferent ca prima e libera sau nu.

Cand toate astea ti se intampla zilnic si simti pe pielea ta ca poti muri in orice clipa si culmea , fara sa fi vinovat, atunci imi vine greu sa inteleg, inghit, orice fel de scuze, indiferent din partea cui vin.

De cand ma stiu merg ca si cum sunt "vanat" . M-am saturat sa imi fie frica ca unul nu imi da prioritate, ca unul nu respecta culoarea rosie, dubla linie continua samd .... E oare mult in a-mi dori sa ma simt protejat de niste legi, care tocmai de asta au fost concepute ?

 

Oare ni se spune ca suntem sinucigasi, pentru ca "zburam prea jos" sau de fapt pentru ca nu vrem sa acceptam ca e imposibil de mers in Romania ? Ne incapatanam sa speram ca vom fi si noi vazuti ? Ca suntem mai mult decat musca ce se lipeste de parbriz ?

Pentru toti cei care sunt la volan si numai la volan, le recomand fara pic de ranchiuna, sa vorbeasca doar din punctul lor de vedere, pentru a pastra obiectivitatea. Sunt si sofer de asemenea, culmea mai mult decat rider, ca de asa e pe la noi, insa tot ceea ce am zis e vazut prin ochiul de rider, cel care stie ca in orice clipa e o "blonda" care ma va face afis instant, iar in urma sunt numai : "scuze , nu l-am vazut".

De ce oare ?

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi pierdeti ideea cu toate relatarile astea.

cand faci ceva itzi asumi responsabilitatea.

stii ca o sa fie un tir pe contrasens, dar nu te obliga nimeni sa iei curba cu viteza. stii ca sunt pietoni retardati ... mergi frate incet.

nu vrei sa faci astea, atunci nu te mai plange ca o femeie, si fa cum te taie capul, dar dupa nu urla ca pietonul sari, ca tirul taie, ca nush cine nush ce facu.

cand se intampla se intampla, macar ai decenta sa ridici capul si sa spui da bre, am fost idiot, puteam sa merg incet si sa evit, sa schimb banda, sa o culc si sa nu il omor pe ala, nu veni aici ca mie nu mi se intampla, ca mie mi s-a intamplat si nu a fost vina mea dar aveam 80 la ora langa trecerea de pietoni.

acceptati consecintele faptelor voastre fratilor. treziti-va la realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand faci ceva itzi asumi responsabilitatea.

cand se intampla se intampla, macar ai decenta sa ridici capul si sa spui da bre, am fost idiot, puteam sa merg incet si sa evit, sa schimb banda, sa o culc si sa nu il omor pe ala, nu veni aici ca mie nu mi se intampla, ca mie mi s-a intamplat si nu a fost vina mea dar aveam 80 la ora langa trecerea de pietoni.

acceptati consecintele faptelor voastre fratilor. treziti-va la realitate.

"Da, am fost un idiot si am traversat aiurea, reusind sa ma sinucid si sa provoc pagube! Imi asum faptul ca nu m-am asigurat si nu mi-a pasat nici macar de propria viata!"

E bine asa? :)

 

Si am uitat, baiatul avea viteza foarte mica, ba chiar a intentionat sa opreasca... Tu ai citit topicul de la inceput, sau esti vreun conservar sub acoperire? :)

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu cat am desfacut eu la mobra mea sa imi scot vitezometrul sa ii schimb becurile. nu imi spune mie ca ala era pe mijlocul drumului inainte de impact, sau ca sare asa ca dau cu 20 la ora in perete.

da, sunt foarte conservar, merg zilnic 200 de km cu masina. vreo problema ca mai merg si pe 2 roti sau cum ? eu nu inteleg ce te bagi tu in discutie defapt, ce ai de zis ? ca e vinovat cine ?

din punctul meu de vedere singurul vinovat este motociclistul ca l-a vazut pe ala pe mijlocul drumului si nu a oprit de tot, sau nu a trecut MUUUUULLLT in stanga. restul e cancan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]da, sunt foarte conservar, merg zilnic 200 de km cu masina. vreo problema ca mai merg si pe 2 roti sau cum ?[...]

din punctul meu de vedere singurul vinovat este motociclistul ca l-a vazut pe ala pe mijlocul drumului si nu a oprit de tot, sau nu a trecut MUUUUULLLT in stanga. restul e cancan.

din fericire, punctul tau de vedere (de motociclist de duminica) nu conteaza.

daca vrei sa simti ca parerea ta e luata in seama, poti sa bagi sms-uri cand mai e cate un sondaj pe la tv.

 

din pacate, batranul nu avea rca valabil si nici motociclistul nu cred ca are avocati ca sa ceara daune morale si materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fericire, punctul tau de vedere (de motociclist de duminica) nu conteaza.

daca vrei sa simti ca parerea ta e luata in seama, poti sa bagi sms-uri cand mai e cate un sondaj pe la tv.

 

din pacate, batranul nu avea rca valabil si nici motociclistul nu cred ca are avocati ca sa ceara daune morale si materiale.

woooaaa, ce geniu esti bre.

ai visat azinoapte cand ma dau eu pe 2 roti sau a fost la stiri la OTV si eu am ratat ? ce ma amuza tara asta, plina de stiutori. tu cum te dai ma cu motoru? cand vezi unu pe strada te duci spre el, ca te fereste asa e ? la cat mai multzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vezi unu pe strada te duci spre el, ca te fereste asa e ? la cat mai multzi!

Nu, eu nu fac asa. Dar tu cand treci strada si vezi ca vine un motor te arunci in fata lui?

Multumesc la fel! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, trebuie sa imi dea cineva vreun drept sa fac afirmatii?

Tre' sa cer voie? :)

Afirm ce vreau si cum vreau eu.

 

Eu am zis doar ca punctul lui de vedere nu conteaza (cum nu conteaza nici al tau si nici al meu).

La final conteaza doar parerea judecatorului si, conform legii, dupa cum ai spus si tu, vina o poarta in totalitate pietonul.

Si da, vina morala o sa o poarte motociclistul si din pacate nu o sa ii dea nimeni despagubiri morale pentru asta.

 

A murit un om (foarte bine ca nu avea mosul un copil in brate) si cam asta e tot.

Oameni mor in fiecare zi. Pentru cei care se simt atat de atasati de semenii lor, exista voluntariat in tarile subdezvoltate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, vad ca se mai vorbeste inca de conservarii de pe aici...deci era si vb de mine.

 

daca citeai cu atentie (Beatrice) eu unu nu am zis ca pietonul nu e vinovat, ci doar ca daca mobristul conducea preventiv se scutea pe sine insusi de o gramada de probleme.

In plus, nu cred ca e nimic de sarbatorit in moartea unui om, oricat de (cuvant urat) a fost.

 

Multi din conservari (si sunt convins ca si din mobristi) au auzit de defensing driving, o metoda de condus conceputa tocmai pentru a micsora riscul de accident, iar in caz de accident minimizarea pagubelor.

 

Cat timp vedeti in noi, pietoni, gropi si ale naibii marcaje rutiere alunecoase niste inamici, nu stiu de ce va mirati de reactile pietonilor dupa un accident in care e implicat un mobrist...

 

Am cont si pe vwforum, fiind posesor de Seat, dar nu imi aduc aminte sa fi vazut acolo o sectiune de accidente unde oamenii sa se imparta in seatisti, vwisti, skodisti si sa isi scoata ochii unii altuia. La voi se intampla asta din pacate...choperisti, speedisti...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a spune ca imi pare rau si pentru pieton si pentru motociclist.

Continui prin a spune ca poate exagerati putin cu stabilirea unei vinovatii absolute, indiferent de care parte o considerati.

 

Am fost implicat intr-un accident foarte similar, dar cu 2 diferente majore: eram cu masina, iar pietonul-betivan a suferit "doar" o fractura la bazin. In rest, scenariul este aproape identic... pieton vizibil beat (avea 2 la mie alcool in sange) traverseaza strada in viteza, pe la 7-8 m de trecerea de pietoni. L-am vazut, am franat (de la aprox 40km/h), pietonul s-a oprit, iar eu am dat drumul la frana. Masina se misca cu 5-10km/h iar imbecilul s-a gandit (probabil) sa treaca prin mine.. a sarit in aripa dreapta, in dreptul oglinzii laterale. A picat in fund si si-a fracturat bazinul.

Nu m-am considerat nici atunci, si nici acum responsabil pentru ce a patit dobitocul. Desi, privind in urma, imi dau seama ca am gresit dand drumul la frana. Puteam (si ar fi trebuit) sa ma gandesc ca fiind beat, este foarte imprevizibil. Am considerat ca daca s-a oprit, va ramane oprit.

Nu stiu cum m-as fi simtit daca ar fi murit, dar probabil nu foarte indiferent, chiar daca nu consider ca a fost vina mea.

 

Ei... problema este ca desi eu nu ma consider responsabil (si nici pe motociclistul din acest accident), s-ar putea ca in cazul unui proces penal instanta sa nu considere acelasi lucru. Desi avea probabil viteza legala, desi nu a incalcat nici o regula de circulatie, instanta poate considera ca trebuia sa anticipeze posibilitatea unei reactii neprevazute si sa opreasca complet pentru a evita ce s-a intamplat. Chiar daca se va considera ca pietonul a fost vinovat in proportie de 99% si motociclistul in proportie de 1%, urmarea va fi o condamnare pentru omor din culpa (pedeapsa minima cu suspendare, ma rog.. nu conteaza detaliile).

Din punctul meu de vedere (poate putin subiectiv, pentru ca am fost intr-o situatie similara) motociclistul nu este vinovat, dar in cazul unui proces penal, nu e totul atat de simplu.

 

PS: Pentru cei care au impresia ca mersul preventiv si legal si atent si paranoic si .. etc te salveaza de orice si ca nimic nu te poate lua prin surprindere, ar trebui sa tina cont ca viteza de reactie pentru un om poate fi chiar de 1 secunda. Asta inseamna ca exista o intarziere de 1 secunda de cand creierul percepe situatia neprevazuta pana cand da o comanda pentru o anumita actiune. Iar o secunda in trafic.. inseamna metri buni.... chiar si la 30km/h. Viteza asta de reactie nu se refera la situatii previzibile, la care te astepti si pentru care esti pregatit, ci la situatii care te iau efectiv prin surprindere. Dar chiar si pentru situatii previzibile, viteza de reactie nu scade sub 0.2-0.3 secunde. Ceea ce la o viteza de 30km/h inseamna 2 metri.. asta fara sa se ia in calcul spatiul necesar pentru manevra de evitare/franare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noapte buna!

mai nea motociclistule,zeule,etc etc. cum mergi tu LEGAL in BUCURESTI?

cu 30 km\h pe banda 2?ca poate iti sare sinucigasiu sub roti si la viteza aia TU zeul frinelor opresti atelaju' instant ferind boul de moarte.ala a vrut sa moara .

daca dorea sa mai traiasca traversa pe unde trebuie nu pe unde i sa sculat lui.

sa vezi cum arata unul cu bazinul si picioarele rupte de o masina ca a traversat tot la f u t .ui neamu .atunci mi a fost mila de sofer care a intrat in stare de soc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nea motociclistule,zeule,etc etc. cum mergi tu LEGAL in BUCURESTI?

cum AR TREBUI sa mearga toata lumea, mai putzin astia ca tine, care cred ca pentru ei NU EXISTA legi, si ca daca ei vor merg cu cat vor ei la ora, si nu conteaza restul, toti trebuie sa le faca loc.

daca TU VREI sa mergi cu 100 mergi, dar nu trambita ca ASA TREBUIE sa mearga.

TREBUIE sa mergi legal, incet, prevazator. Ca nu se merge, e alta mancare, terci, ce vrei tu. dar atata timp cat exista oameni ca tine care considera ca E NORMAL sa mergi cu viteza in oras, si peste viteza legala, imi pare rau, dar chiar aveti nevoie de psiholog.

sa nu intelegi din asta ca eu nu merg tare, sau ca nu am avut probleme.departe de mine. dar asta nu inseamna ca trebuie sa le spun la toti sa mearga tare, sa nu dea prioritate la pietoni si asa mai departe.

de ce nu vreti toti sa intelegeti odata ca exemplele date de voi aici se pun pe strada de copiii de 18 ani.

pune tu peste tot pe forum ca te dai pe o roata, si se vor da toti, ca daca poti tu pot si ei.

pune tu peste tot pe forum ca toti merg cu 50 la ora in oras, si ca asa trebuie , si ca asa e frumos, si o sa vezi ca lumea va tinde sa mearga asa. ca vor exista exceptii, asta e. dar trebuie ascunse si tinute in liniste.

ganditi oameni buni. ajutati pe cei de langa. nu mai huiduiti cand va stiti cu musca pe caciula si nu va mai laudati ca ati calcat legea.

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii vorbele alea: "Cui pe cui se scoate", "Mahmureala se drege cu bere", "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", "A raspunde cu acceasi moneda", etc.?

Traim intr-o jungla, nu numai pe strada, ci si in viata de zi cu zi, la munca daca nu faci tot ce poti sa iesi in fata, nu esti avansat, acasa daca nu fugi repede sa-ti ocupi locul de parcare ti-l ia altu', cand eram mici, stim cu totii cum ne uitam ca vroiam jucaria mai frumoasa a fratelui/surorii si faceam ca toate visele ca s-o obtinem... Exemplele pot continua la nesfarsit.

Mediul inconjurator este o jungla in toata regula, unde cel mai bun supravietuieste, iar eu nu fac nimic in plus, doar ma adaptez conditiilor. Stii ca gandacii sunt cei mai vechi pe lumea asta pentru ca au reusit sa se adapteze indiferent de mediu, nu?

Atat timp cat eu pot s-o "exfoliez" in orice clipa dintr-o prostie, si tot eu sa ies vinovata, incerc sa elimin orice amenintare care ma poate pune in pericol.

De ce sa nu recunosc asta, si de ce sa fiu o ipocrita, care pozeaza intr-o fetita inocenta, care vede lumea in roz, fara pericole, si care vrea "sa fim toti mai buni, sa ne iubim aproapele, sa culegem floricele roz pe campii si sa ni le agatam in par, sa cantam <Oda bucuriei> in cor"?

Stii ce? Nu consider pe oricine "aproape", nu-mi place rozul, lumea o vad in alb si negru... Nu-mi place stilul asta "neproductiv" si daunator pentru mine, individ.

 

Cat despre scule care nu-mi folosesc, stai linistit ca eu am geanta plina de asa ceva... Ca nu-mi folosesc mie mereu, dar pe drum ii poate folosi altcuiva. Nu cred ca-i un lucru atat de "mare".

 

Daca-mi pun poponeata pe sa, nu-s mai inteligenta, dar imi pot da cu parerea despre ceea ce tine de MOTOCICLISM! Pentru ca stiu ce inseamna sa franezi in conditii de urgenta si ce riscuri sunt, pentru ca iau o curba si-mi asum riscul sa fie "dupa colt" unu' cu tiru' care taie linia continua cu mult, pentru ca stiu ce inseamna sa fii hartuit in trafic pentru ca ai 2 roti, pentru ca stiu cum e sa patinezi pe sosea la -5 grade, pentru ca stiu cum e sa nu vezi drumul de ploaie, pentru ca stiu cum e sa pleci si maica-ta sa te conduca cu lacrimi in ochi ca vede cum suntem striviti, pentru ca... pentru ca... Crezi ca e suficient? Crezi ca un conservar a stat de atatea ori cu morcovul bagat adanc in c.u.r., asa cum sta si va sta un motorist? Ma indoiesc...

 

Ce incerci mataluta sa explici aici se cheama "legea talionului" care nu mai e valabila de ceva vreme, cel putin din punct de vedere legal (scuze, mai e legala la triburile de papuasi, noua guinee, cred ca si prin africa). Ce ma amuza maxim este ca faceti apel la aceasta lege doar cand trebuie sa o aplicati voi (in cazul de fata batranul si-a meritat soarta), dar cand unul de-al vostru moare pe mana lui (ca se infige in pom, sub tirul de pe contra-sens), atunci legea asta nu mai e valabila si se umplu zeci de pagini cu RIP si amintiri si "ce baiat/fata" bun/a a fost. Asta se cheama dublu standard. Cum la fel am vazut acest dublu standard si pe un alt topic, tot la accidente, cand o fata a fost acrosata de o masina, a tras de volan si a lovit la randul ei un pieton. Multi i-au zis "vezi sa nu depuna plangere pietonul, iar pe conservar jupoaie-l".Genul asta de mentalitate m-a deranjat, toti sunteti rechini cand sunteti in gasca sau aveti puterea (generalizez, imi pare rau, dar sunt un pic nervos). As intelege legea talionului daca cineva ar fi fost implicat direct in accident (el sau prin rude), sau daca raul pe care-l dezbatem ar fi fost provocat intentionat. De asta judecata si pedeapsa n-o da fiecare dupa capul lui, ci e o lege, un judecator, un proces, o sentinta. Ca sa incheiem odata pentru totdeauna, daca aveti curajul sa traiti dupa legea talionului, atunci aplicati-o in tot si toate, nu cu dublu-standard, si o sa vedem si CAT si CUM o sa traiti.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ma bucur ca mai moare cite unu' ? Pai , daca mosu' nu avea nimic si motoristu' se ducea in stilp = git rupt / picior amputat / paralizie , sau ce vrei tu/voi , cum era ? Lu' ala cine ii repara mobra ?

Baiiiiiii orbilor , care nu vedeti la 5 centimetri , sper si ma rog sa ajunge-ti intr-o situatie nasoala (nu nasoala rau , doar nasoala) , sa va adunati mobra cu penseta de pe strada si sa nu fie nimeni devina. Asta nu intele alde Smire , care nu se coboara la nivelul meu. Si altii ca el. Cind oi crapa , sper sa crap pe mina mea , nu pe mina lu' unu cu scuza in gura.

M-am enervat ? Normal. Regret ? In mod sigur NU.

 

Offff...Cam greu cu acceptarea in ziua de azi.

Tu ai auzit de pierderea controlului vehicolului?

Ai auzit de conducere preventiva?

Ai auzit de atentie la volan/ghidon?

Cand un motociclist cade atunci cand ocoleste un obstacol iesit in calea lui, acest lucru se inatmpla din urmatoarele cauze:

-viteza

-neatentie

-oboseala

-droguri si alcool

-oricare combinatie dintre ele

-lipsa de experienta

Desigur ca e frustrant, dar iti zic eu ca fiecare mobrist cand face o boacana dinasta isi musca limba si-si zice"uite bah, daca mergeam eu mai incet/mai atent...?".

Pe forum insa o da ca zmeul, ca i-a sarit masina, pietonul, etc. Moarte conservarilor si bosorogilor si femeilor si in general tuturor celor care nu merg pe 2 roti. Eu numesc genul asta de oameni- LIMITATI.

Eu numesc amenzile care se dau in cazuri dinastea- amenzi de prost. Pentru ca trebuie sa fii prost sa nu fi in stare sa ocolesti un obstacol, indiferent de felul lui.

@ toti "doar" conservarii/automobilistii de pe forum: Din punctul meu de vedere sunteti bineveniti aici. Prefer sa citesc niste replici pertinente si bine scrise de catre oricine decat sa vad derapaje verbale de la motociclisti repetenti.

 

off: Eram la militie intr-o noapte sa-mi iau o dovada pentru casco pentru o zgarietura. Intr-o jumatate de ora, 5 oameni au declarat cu mana pe inima in fata politistului ca si-au busit masinile ocolind un caine.... Niciunul n-ar fi zis ca e sofer prost sau ca era sa loveasca vreun om. L-am intrebat pe politist cam cati caini sunt ocoliti intr-o zi- mi-a zambit. Cam la nivelul cainelui se opreste responsabilitatea romaneasca...

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin zona pe la ora 22 , am traversat cand ridica salavarea pe targa un barbat plin de sange care nu misca, motorul era inca pe jos si in zona mirosea puternic a benzina, la intoarcere, dupa o ora, multimea si politia erau inca acolo, traficul complet blocat si am vazut duba de medicina legala. Se poate sa se fi lasat cu deces.

Trecerea aia de pietoni este extraordinar de periculoasa oricate lumini ar avea, necesita semafor.

nu am citit tot topicul dar am o parere :)

Ptr motociclisti orice trecere fara bariere ca la tren e prea periculoasa Asta e singura solutie Semibariera automata, sau mai bine barierea intreaga, ca altfel sigur se gaseste vreun centaur care ocoleste daca are pe unde.

Dzeu sa-l ierte, am inteles ca a murit pietonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii vorbele alea: "Cui pe cui se scoate", "Mahmureala se drege cu bere", "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", "A raspunde cu acceasi moneda", etc.?

Traim intr-o jungla, nu numai pe strada, ci si in viata de zi cu zi, la munca daca nu faci tot ce poti sa iesi in fata, nu esti avansat, acasa daca nu fugi repede sa-ti ocupi locul de parcare ti-l ia altu', cand eram mici, stim cu totii cum ne uitam ca vroiam jucaria mai frumoasa a fratelui/surorii si faceam ca toate visele ca s-o obtinem... Exemplele pot continua la nesfarsit.

Mediul inconjurator este o jungla in toata regula, unde cel mai bun supravietuieste, iar eu nu fac nimic in plus, doar ma adaptez conditiilor. Stii ca gandacii sunt cei mai vechi pe lumea asta pentru ca au reusit sa se adapteze indiferent de mediu, nu?

Atat timp cat eu pot s-o "exfoliez" in orice clipa dintr-o prostie, si tot eu sa ies vinovata, incerc sa elimin orice amenintare care ma poate pune in pericol.

De ce sa nu recunosc asta, si de ce sa fiu o ipocrita, care pozeaza intr-o fetita inocenta, care vede lumea in roz, fara pericole, si care vrea "sa fim toti mai buni, sa ne iubim aproapele, sa culegem floricele roz pe campii si sa ni le agatam in par, sa cantam <Oda bucuriei> in cor"?

Stii ce? Nu consider pe oricine "aproape", nu-mi place rozul, lumea o vad in alb si negru... Nu-mi place stilul asta "neproductiv" si daunator pentru mine, individ.

 

Cat despre scule care nu-mi folosesc, stai linistit ca eu am geanta plina de asa ceva... Ca nu-mi folosesc mie mereu, dar pe drum ii poate folosi altcuiva. Nu cred ca-i un lucru atat de "mare".

 

Daca-mi pun poponeata pe sa, nu-s mai inteligenta, dar imi pot da cu parerea despre ceea ce tine de MOTOCICLISM! Pentru ca stiu ce inseamna sa franezi in conditii de urgenta si ce riscuri sunt, pentru ca iau o curba si-mi asum riscul sa fie "dupa colt" unu' cu tiru' care taie linia continua cu mult, pentru ca stiu ce inseamna sa fii hartuit in trafic pentru ca ai 2 roti, pentru ca stiu cum e sa patinezi pe sosea la -5 grade, pentru ca stiu cum e sa nu vezi drumul de ploaie, pentru ca stiu cum e sa pleci si maica-ta sa te conduca cu lacrimi in ochi ca vede cum suntem striviti, pentru ca... pentru ca... Crezi ca e suficient? Crezi ca un conservar a stat de atatea ori cu morcovul bagat adanc in c.u.r., asa cum sta si va sta un motorist? Ma indoiesc...

Mersi. Uitasem sa adaug la sforaituri si chestia asta cu "lumea/viata a o jungla". Viata e periculos. Dar e atat de periculos pe cat vrei tu sa fie.

Daca fugi pe sosele cu stresul ca esti haituita, sigur o sa o imbulinezi intr-o zi. Daca n-ai aflat pana acum, orice vehicul pe lumea asta se conduce relaxat. Fie ca e masina, motor, naveta spatiala, tractor sau ce-o mai fi. Daca ti se pare ca soferii au ceva cu tine, incearca mai intai sa reduci viteza. Dup-aia incearca sa mergi mai incet decat merg "haituitorii" din masini. Apoi admira peisajul. Cand e vreun neatent gata sa-ti taie fata, dar se opreste in ultimul moment- multumeste-i, nu-l injura. Daca-ti traverseaza un mos senil aiurea, fa in asa fel incat sa poti sa si opresti si eventual sa-l si protejezi de alte masini/ motoare care trec pe langa tine. Daca trece un ORB ( intr-o zi cineva o sa ia in plin un orb si o sa spuna ca a traversat aiurea!!!!), aplica acelasi lucru. Descopera cate smecherii poti sa faci cu motoreta la 30-40km/h si cate nu poti sa faci de la 80 in sus. Repeta. O sa-ti placa. Si o sa incepi sa simti siguranta si nici n-o sa mai stii cum era cand erai haituita.

Daca stii atat de bine cum sta treaba cu societatea actuala si stii ca trebuie sa faci "ceva" ca sa fii in fata, afla ca la fel este si pe strazi. Toti vor sa fie primii la semafor, toti vor sa fie primii acasa. Incearca sa fi mai mult desteapta decat adaptata. Ramai tu a doua la semafor.

 

PS: Piata aia nu se mai numeste Moghioros din 1990. Alexandru Moghioros a fost unul din cei care au adus comunismul in Romania. Personal m-am p.i.s.a.t. pe monumentul lui. Si as face-o zilnic dar nu mai e. Acum piata se numeste Sergiu Celibidache sau mai popular Drumul Taberei. Rog moderatorii sa modifice in titlu. Multumesc.

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca la 0 tv se da un exemplu si tu il pui in practica fara sa l treci prin filtrul gindirii personale esti prost punct!

nu ma dau pe o roata.

acord prioritate la pietoni.

nu merg mai tare decat media (participantilor la trafic)!

pt mine exista legi si incerc sa le respect iar atunci cand le eludez incerc sa nu fac nimanui rau.

marea voastra majoritate ati capatat un obicei urit daca accidentul s a produs din cauza unui sofer si accidentatul are preteni p'aci "conservarul" o ia la m .u.i.e. de la toti forumistii(virtual)

daca nu e vreun zeu al forumului EL SI NUMAI EL este de vina!

NU MAI CONTEAZA CINE SAU CU CE A GRESIT . EL este vinovat ca sa intimplat nenorocirea aia!

toti motoristii implicati in accidente mergeau tare!aveau viteza maica!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am fost lovit stationind in coloana!

tot felul de haotici traverseaza pe unde li se scoala ! ca animalele in turma . de multe ori vad "mamici"cu copii de mina fugind printre masini,sau "sprinteri" octogenari facind acelasi lucru.

soferi care nu au nici o vaga urma de bun simt(golesc scrumiere la semafor, arunca resturi din masini si in mers etc.etc)

conducatori auto care au fost nascuti pe banda a doua si prin urmare i se cuvine sa tina in spate un card de vehicole ,el circulind cu viteza nejustificat de mica pt ca asa vrea muschiul lui si banda unu e decadenta pt el.

am fost "inghesuit" in masini parcate si au soptit mieros"nu te am vazut"

am evitat la mustata "dobitoci"care fugeau pe trecere ca "e dreptul lor"

bai frate daca nu tii la viata ta nu te astepta sa o faca altii!

pacat de motorist !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nota 10 tuturor "conservarilor" de pe acest topic, am citit cu placere si constat ca mai exista si oameni care stiu sa scrie si ce sa scrie si pot gandi impartial si exprima o parere corecta si coerenta.

Intrebare retorica pentru acei "motociclisti pana la moarte" care in viata lor nu s-au urcat intr-o "conserva": chiar nu v-ati urcat in viata voastra intr-o conserva? Cand erati in acea conserva nu erati automat "conservari"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt foarte conservar, merg zilnic 200 de km cu masina. vreo problema ca mai merg si pe 2 roti sau cum ? eu nu inteleg ce te bagi tu in discutie defapt, ce ai de zis ? ca e vinovat cine ?

din punctul meu de vedere singurul vinovat este motociclistul ca l-a vazut pe ala pe mijlocul drumului si nu a oprit de tot, sau nu a trecut MUUUUULLLT in stanga. restul e cancan.

Du-te d-aici, ca esti tare comic! :)

In care discutie ma bag? Nu asta inseamna forum? Dezbatere, discutie, "aruncat cu pareri"? Sau prezenta mea aici te deranjeaza? Nu e vina mea, ca tu nu esti in stare sa-i dai o replica mai de "Doamne-ajuta". :P

 

Forumul este o comunitate de oameni care se aduna sa discute probleme de zi cu zi sau probleme legate de Internet.

In general se incearca crearea unei comunitati care sa dezbata un anumit aspect al vietii cotidiene. Se alege numai un aspect al vietii cum ar fi relatiile dintre sef si angajat, un forum auto sau un forum dedicat problemelor web-design-ului.

 

Da, adevaru' e ca motoristu' s-a gandit ca i-ar prinde tare bine un accident in care sa-si riste viata, sau macar sa-si distruga motoreta si sa-si rupa ceva; si cum mergea el asa, reising, cu genunchiu' pe jos la 40km/h, l-a vazut pe bietul om betiv - sinucigas - care traversa aiurea, si ce si-a zis in sinea lui: "Bah, ia uite-l pe bietul om betiv - sinucigas - care traverseaza aiurea, ia sa ma infing eu in asta, ca poate ma imprastii si eu putin, ca am un chef de reparat oase si fiare, si bani cu care n-am ce face, si timp pe care n-am cu ce sa-l umplu!" Si uite asa am ajuns noi pe topicul asta.

 

Multi din conservari (si sunt convins ca si din mobristi) au auzit de defensing driving, o metoda de condus conceputa tocmai pentru a micsora riscul de accident, iar in caz de accident minimizarea pagubelor.

Cat timp vedeti in noi, pietoni, gropi si ale naibii marcaje rutiere alunecoase niste inamici, nu stiu de ce va mirati de reactile pietonilor dupa un accident in care e implicat un mobrist...

"Defensing driving"? :) In viata mea n-am auzit de asa ceva... Daca ti-as zice sub forma de gluma ca merg de obicei cu +200km/h prin oras, cred ca m-ai lua in serios. :D

Reactiile negative exista indiferent daca motoristu' e de vina sau nu. Asta ma deranjeaza...

 

@son_of_god: Ti-am mai zis si pe PM, cum ar fi daca ai avea pe cineva drag motociclist...

Legea asta se aplica si daca vrem, si daca nu. Vrem sa credem ca am evoluat de la stadiul de trib, dar nu e deloc asa.

Si nu vad cum pot aplica legea asta impotriva mea, sau impotriva "grupului meu", in cazul de fata. Eu doar observ cum se aplica impotriva mea.

E ca in liceu, cand aveam fiecare cate-o gasca (sau ma rog, cea mai mare parte a liceenilor), si sareau toti pentru unu' din tabara lor.

Nu spun ca nu sunt si unii care si-o cer pur si simplu... De ei imi pare putin rau, dar asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. Uitasem sa adaug la sforaituri si chestia asta cu "lumea/viata a o jungla". Viata e periculos. Dar e atat de periculos pe cat vrei tu sa fie.

Daca fugi pe sosele cu stresul ca esti haituita, sigur o sa o imbulinezi intr-o zi. Daca n-ai aflat pana acum, orice vehicul pe lumea asta se conduce relaxat. Fie ca e masina, motor, naveta spatiala, tractor sau ce-o mai fi. Daca ti se pare ca soferii au ceva cu tine, incearca mai intai sa reduci viteza. Dup-aia incearca sa mergi mai incet decat merg "haituitorii" din masini. Apoi admira peisajul. Cand e vreun neatent gata sa-ti taie fata, dar se opreste in ultimul moment- multumeste-i, nu-l injura. Daca-ti traverseaza un mos senil aiurea, fa in asa fel incat sa poti sa si opresti si eventual sa-l si protejezi de alte masini/ motoare care trec pe langa tine. Daca trece un ORB ( intr-o zi cineva o sa ia in plin un orb si o sa spuna ca a traversat aiurea!!!!), aplica acelasi lucru. Descopera cate smecherii poti sa faci cu motoreta la 30-40km/h si cate nu poti sa faci de la 80 in sus. Repeta. O sa-ti placa. Si o sa incepi sa simti siguranta si nici n-o sa mai stii cum era cand erai haituita.

Daca stii atat de bine cum sta treaba cu societatea actuala si stii ca trebuie sa faci "ceva" ca sa fii in fata, afla ca la fel este si pe strazi. Toti vor sa fie primii la semafor, toti vor sa fie primii acasa. Incearca sa fi mai mult desteapta decat adaptata. Ramai tu a doua la semafor.

 

u nail it brother!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Survolaj! Ce mai faci frate!? Vin in Bucuresti prin august! Mergi la o bere ?

@ moderatori: La bere vom discuta despre acest accident ca sa nu poluez si eu pe aici !

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Defensing driving"? :) In viata mea n-am auzit de asa ceva... Daca ti-as zice sub forma de gluma ca merg de obicei cu +200km/h prin oras, cred ca m-ai lua in serios. :D

defensing driving nu se limiteaza la viteza, asa ca mi-e teama ca ai facut doar o traducere :)

Am 30 de ani...deci nu as lua in serios o astfel de afirmatie, insa ce ma ingrijoreaza este faptul ca tu la 20+ ani consideri legea talionului o lege numai buna de aplicat.

Iar dpdv al unui absolvent de psiho, ma ingrijoreaza paranoia dezvoltata, vazand in conservari niste haituitori...in TOTI.

Editat de |ucif3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...