Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.06.2010 - Dr. Taberei (zona Moghioros)


20npo
 Share

Postări Recomandate

1.Daca vrei sa mergi nu cu 50 ci cu 30 poti sa o faci cu orice motor!Indiferent ca este R1,Hayabusa sau ce vreti voi!

2.Daca vrei sa te dai cu 100 poti sa o faci si cu un scuter de 50 tunat.Ce este peste 125 se duce lejer peste suta!

3.Pe segmentul de drum respectiv treci fara probleme de 50(si asta fara sa fi un maniac al vitezei)!Benzi multe,trotuar lat,scuar,automat vizibilitate asupra traficului f buna!

4.Viteza prea mare nu avea cum sa aiba ,altfel atat motorul cat si motociclistul ar fi aratat altfel(nu cred nici ca avea sub 50)

5.In afara de inconstienta sau mai ales neatentia pietonului mai este si probabila lipsa de experienta a motociclistului !In mod normal reduci cand vezi un cetatean pe marginea drumului stand sa treaca si bagi un claxon de ,,stai pe loc"!Inteleg ca pietonul sa oprit vrand sa treaca si apoi a luat-o din loc surprinzandul pe baiatul nostru nepregatit!Fatalitate si ceas rau!Oricat de paranoic sau atent ai fi nu poti evita tot!

Cum cred eu ca se mareau sansele de a evita o astfel de drama :intr-o situatie ca aceasta in care un cetatean este pe marginea drumului este bine sa reduci(ceea ce inteleg ca a facut) si sa degajezi in lateral incat sa poti evita la o eventuala coborare a lui pe carosabil!Valabil si pentru masini care stau sa iasa de pe o strada laterala,catei pe marginea drumului ,etc!

 

6.Sanatate baiatului si putere de a trece peste o astfel de drama iar pietonului tarana usoara si Dumnezeu sa-l ierte!

7.Multa sanatate tuturor si nu mai tratati atat de personal astfel de evenimente,atat timp cat nu sunt rudele sau prietenii vostrii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Motociclistul avea cam 60 de km/h,nu mai mult.Asta a spus si martorul care este si el motociclist si motociclistul.Baiatul are 4 martori de treaba.Viteza o sa iasa din calculele politiei.Motocicleta era putin lovita.

Imi schimb imi pare rau si de batranul ala sau mai ales de fata lui care a venit la locul accidentului si ne-a intrebat unde e.Nici nu stiam ce sa-i zicem........va imaginati de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu ai "calarit" niciodata o motocicleta, nu ai nici un drept sa-ti dai cu parerea! Cu masina, si cu motorul conduci total diferit, distanta de franare e alta, pericolele sunt mai mari si trebuie sa ai capu' "girofar", sa-ti fuga in toate directiile, multi nu te vad si se arunca in fata ca idiotii, multi cu masina dau peste tine, trebuie sa vezi fiecare picatura de ulei, fiecare portiune cu apa, nisip, balega, sau alt rahat, sa fii atent cum franezi, unde si cat blochezi roata, etc., etc..

2. Ia urca-te tu pe un motor si franeaza asa cu el! Sunt curioasa cate oase iti rupi! Motocicleta, surprinzator, am auzit ca are numai 2 roti, nu 4 ca la o masina, deci automat numai daca blochezi putin roata ai alunecat; dar ce stiu, numai am auzit chestiile astea... Poate ca au chiar 3 roti... :)

In masina pe tine nu te poate omori un pieton daca dai peste el, cel mult iti stramba putin caroseria. Pe cand cu motoru' sansele cresc de 100 de ori, sa mori.

3. Nu trebuie sa fii direct implicat, trebuie doar sa te gandesti ca puteai fi tu in locul motociclistului.

Mesaj completat

L.E.: Cei care zic: "Dar daca era mama, tata, sora, purcelu', ce faceai?". Pai e simplu, maica-mea nu traverseaza pana nu se opresc toate masinile in fata ei. Daca vede un singur far, sau un zgomot de motocicleta, nu se apropie de trecere, e atat de simplu (recunosc, asta cu motoru' e putin exagerata, dar prefer sa o invat asa ca e mai safe).

Copiii, la randul lor, au parinti, care trebuie sa aiba grija de ei; daca se arunca in strada, este numai vina parintilor, ca nu au grija de odraslele lor.

Daca tu nu ai grija de tine si de cei la care tii, ce pretentii ai de la altii?

 

Nu ma bucur ca a murit un alcoolic, dar nici rau nu-mi pare. S-au aruncat in fata mea o gramada de betivi de genu' asta, ca sa mi se faca sila de ei...

Cum le luati voi pe toate la prima mana. Cata impetuozitate. N-ai citit tot topicul, este? Nu te-a interesat ce-am avut eu de zis, ai preluat doar opinia celor ce-l apara pe motociclist si te-ai gandit sa mi-o arunci mie in fata, pentru ca ti s-a parut ca eu sunt dusmanul. Nu sunt. Eu ii dezaprobam pe forumistii ce spun ca SE BUCURA ca acel om a murit.

Cat priveste accidentul, nu-s eu in masura sa spun cine-i vinovat, cine nu, ce viteza avea calaretul sau cate grame de alcool in sange batranul.

Relativ dreptul meu de a-mi spune parerea, las la latitudinea moderatorilor sa ma baneze pe viatza daca locul meu nu e aici. N-am niciun drept sa calaresc, e drept. Pe forum poate intra toata lumea, posesor de A sau nu, cu varsta legala sau nu, pensionar sau nu.

Voiam doar sa vad mai multa umanitate la voi, intr-o comunitate ce de afara parea frumoasa,alcatuita din OAMENI.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dezaprobam pe forumistii ce spun ca SE BUCURA ca acel om a murit.

Nu cred ca se bucura, nu l-au cunoscut personal si nu erau inamici declarati ca sa se bucure. Pur si simplu a murit un prost, a bagat in incurcaturi legale pe cineva care aparent nu are nici o vina si atata tot. Daca era musca si se strivea pe casca in mers era cam tot aia, povestile cu mama, bunica, copilul sunt pentru fraieri: cine are mama sau bunica atat de proaste ar trebui sa ii fie rusine, nu mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

son of god nimanui nu-i pasa cu adevarat cand un motociclist moare inafara cunoscutilor, prietenilor si familiei. in rest cei care mai aruncam cu un comment suntem terifiati de ceea ce ni se poate intampla si prin cateva fraze aruncate aici incercam sa ne asiguram ca nu va fi mama noastra cea care va boci la mormant.

oamenii care striga pe forum sunt cei care incearca sa mai prinda ziua de maine pe doua roti. e tras de par sa invinuiesti pe cineva de lipsa de respect pentru un pensionar care aproape ca a omorat un om si a reusit doar sa se sinucida.

 

succint , nu se bucura nimeni ca a murit pensionarul cum nu se bucura sau intristeaza nimeni pentru motociclist. asta-i adevarul. restul e doar frectie cand se plictiseste lumea la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

 

Nu prea scriu pe aici, dar de data asta imi calc pe suflet (desi presimt ca o sa regret).

 

Oameni buni, motociclisti sau mai putin motociclisti, ce s-a intamplat este regretabil, s-a intamplat si nu putem da timpul inapoi.

 

Dar voi de ce va invrajbiti si va certati plecand de la niste detalii, de ce nu putem fi cu totii calmi si trebuie sa ne dam in petec aruncand cuvinte fara rost in stanga si in dreapta? Ar trebui sa fim o comunitate, sa ne ajutam unul pe altul cand avem nevoie. Cu ce il ajutam noi pe cel implicat in accident daca stam si ne certam (aproape la fiecare accident) pe forum? In cel mai bun caz ne putem prezenta omagiile si ne putem oferi ajutorul, dar are oare rost sa starnim atatea reactii contradictorii in aceasta comunitate? La ce bun va intreb?

 

Cat despre batran, odihneasca-se in pace, si multumesc cerului ca motociclistul a supravietuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopaaa , din ce in ce mai multi conservari se infiltreaza si isi dau cu parerea despre cum se merge pe 2 roti. Sfatul meu , nu-i mai bagati in seama , poate se usuca si mor singuri.

Ar trebui poza cu carnetul , cind se face cont pe forum. Ce naiba sa-mi explice un conservar , cind astia provoaca cele mai multe accidente ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu cate situatii d-astea ai intalnit? De cate ori ai fost la limita?

de prea multe ori sa vreau sa-mi aduc aminte. dar din fericire adaptarea vitezei la conditiile de drum m-a facut sa raman pe ea.

Mesaj completat

Hopaaa , din ce in ce mai multi conservari se infiltreaza si isi dau cu parerea despre cum se merge pe 2 roti. Sfatul meu , nu-i mai bagati in seama , poate se usuca si mor singuri.

Ar trebui poza cu carnetul , cind se face cont pe forum. Ce naiba sa-mi explice un conservar , cind astia provoaca cele mai multe accidente ?

te inseli, 90% din accidente se intampla ca o urmare a neadaptarii vitezei la conditiile de drum. daca merg totzi cu limita bunului simt nu se intampla nimic. e pe probate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat , eu era sa fiu omorit din orice alt motiv , in afara de viteza. Esti cumva gabor de circulatie , cu ce exprimare ai ? Viteza e cam pe ultimul loc , tovarase plutonier , poate ai auzit de neacordarea de prioritate , de depasiri de coloana si in general de jmecheria la romani. Da' nu mai zic nimic , ca ori vorbesti la misto , ori nu ai nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Daca vrei sa mergi nu cu 50 ci cu 30 poti sa o faci cu orice motor!Indiferent ca este R1,Hayabusa sau ce vreti voi!

2.Daca vrei sa te dai cu 100 poti sa o faci si cu un scuter de 50 tunat.Ce este peste 125 se duce lejer peste suta!

3.Pe segmentul de drum respectiv treci fara probleme de 50(si asta fara sa fi un maniac al vitezei)!Benzi multe,trotuar lat,scuar,automat vizibilitate asupra traficului f buna!

4.Viteza prea mare nu avea cum sa aiba ,altfel atat motorul cat si motociclistul ar fi aratat altfel(nu cred nici ca avea sub 50)

5.In afara de inconstienta sau mai ales neatentia pietonului mai este si probabila lipsa de experienta a motociclistului !In mod normal reduci cand vezi un cetatean pe marginea drumului stand sa treaca si bagi un claxon de ,,stai pe loc"!Inteleg ca pietonul sa oprit vrand sa treaca si apoi a luat-o din loc surprinzandul pe baiatul nostru nepregatit!Fatalitate si ceas rau!Oricat de paranoic sau atent ai fi nu poti evita tot!

Cum cred eu ca se mareau sansele de a evita o astfel de drama :intr-o situatie ca aceasta in care un cetatean este pe marginea drumului este bine sa reduci(ceea ce inteleg ca a facut) si sa degajezi in lateral incat sa poti evita la o eventuala coborare a lui pe carosabil!Valabil si pentru masini care stau sa iasa de pe o strada laterala,catei pe marginea drumului ,etc!

 

6.Sanatate baiatului si putere de a trece peste o astfel de drama iar pietonului tarana usoara si Dumnezeu sa-l ierte!

7.Multa sanatate tuturor si nu mai tratati atat de personal astfel de evenimente,atat timp cat nu sunt rudele sau prietenii vostrii!

 

:) Din punctul meu de vedere, acesta este unul dintre cele mai bune post-uri de pe acest topic.

 

Off topic. -HD- a luat ban? Ca am inteles ca aseara a avut cateva interventii in topicul asta si s-au sters ceva mesaje. Plus ca nu il vad deloc...

PS: Sa nu credeti ca ii duc lipsa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce aveti voi cu userul HD...omul spune un lucru banal si sigur: daca mergi incet..incet...si mai incet..incetisor de tot...nu risti sa faci accident. reduci viteza de la 40 la 20 la ora, de la 20 la 5 la ora..franezi usor, pui piciorul jos...apoi o iei la impins pe trotuar si eviti orice accident....sau mai bine eu propun sa stam toti acasa si nu riscam decat sa ne cada o lustra in cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator, imi permiteti sa ma exprim? sa va zic cati km am?

 

Domnilor, s-a intamplat un eveniment nefericit, pentru ca nici mosul nu a plecat cu gandul sa se sinucida si nici motociclistul nu a vrut sa omoare pe nimeni. Va rog nu mai aruncati in pietre in diverse directii, daca aveti ceva de zis, ziceti-o, daca nu, incercati doar sa cititi...

 

Eu, ca si fiecare dintre noi, avem cateva situatii pe zi, in care daca mergem pe mana regulamentului, ajungem pe jos. Trebuie sa evitam si sa prevenim cat mai mult, dar nu este posibil tot timpul. Eu am ca "norma" pe zi sa atrag atentia la cel putin 3 persoane din trafic, si anume, daca vad ca o MAMA ca isi trece copilul prin loc nepermis, daca imi permite traficul, opresc langa ea si ii spun ca nu e bine ce face si ca daca ei nu ii pasa de viata ei, macar copilul sa nu invete gresit, sau daca cineva nu are pozitia pusa cand deja e intuneric, bat in geam la semafor si spun AMABIL soferului ca nu ii ard pozitiile, sau daca vad ca sunt cativa pietoni care vor sa traverseze (pe trecere) dar brusc se opresc pentru ca vad un "satanist pe 2 roti" franez si le fac semn cu mana sa treaca. Las masinile sa se bage de pe stradute pentru ca oricum la urmatorul semafor ii depasesc.

 

Toate aceste fapte (mai putin cea cu atrasul atentiei la mamici inconstiente) aduc o reactie binevoitoare. Pentru multi, noi nu suntem decat niste Power Rangers fara fatza, fara nume, fara viata, suntem niste robotei. Unii raman surprinsi cand vorbesti cu ei (gen, domnule nu va merge stopul pe stanga. pentru ca si eu cand merg cu masina nu am de unde sa stiu ca mi-a ars stopul si m-ar bucura daca mi-ar spune cineva).

 

Inca ceva, copii de 2-6 ani se uita la noi foarte ciudat pentru ca aratam ca personajele din desene lor animate, eu le fac cu mana tot timpul:) si ei zambesc, fac cu mana inapoi, si isi dau seama ca tot oameni suntem, si parintii lor parca nu se mai uita asa urat.

 

 

Va rog sa incercati sa contribuiti fiecare macar cu ceva la imbunatatirea imaginii de motocilisti, pentru ca de stricat ne-o strica destui....

 

revenind on-topic: sper sa aflam cat mai curand date din prima mana, fara rautaturi, sau sarcasm.

Cred ca de "Peace!" e mai multa nevoie decat de "Asflat uscat!"....

Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
:) Din punctul meu de vedere, acesta este unul dintre cele mai bune post-uri de pe acest topic.

 

Off topic. -HD- a luat ban? Ca am inteles ca aseara a avut cateva interventii in topicul asta si s-au sters ceva mesaje. Plus ca nu il vad deloc...

PS: Sa nu credeti ca ii duc lipsa :)

de asta nu l-am vazut pe aici?. cred ca o sa isi faca alt cont.

 

nu inteleg ce aveti voi cu userul HD...omul spune un lucru banal si sigur: daca mergi incet..incet...si mai incet..incetisor de tot...nu risti sa faci accident. reduci viteza de la 40 la 20 la ora, de la 20 la 5 la ora..franezi usor, pui piciorul jos...apoi o iei la impins pe trotuar si eviti orice accident....sau mai bine eu propun sa stam toti acasa si nu riscam decat sa ne cada o lustra in cap...

cel mai bine ar fi sa o trimiti cu masina si vii din urm cu masina, la locatie iti faci ceva poze pt feisbuc si haifaiv si apoi acelasi procedeu la intoarcere. nu mai faci accident, nu iti mai risti viata. probabil HD asa facea

 

sunt multi care viseaza R1, hayabuse, dar ei nu au mers 2 zile pe un motor de pana in 200cc. dar se dau raiceri sau cunoscatori in astfel de cazuri

 

si inca ceva. daca ma arunc dintrun avion e de vina pilotul avionului ca m-am aruncat eu? daca da, sa ma duc sa imi fac asigurare de viata, sa mai castig un ban.

daca tataia nu a avut grija de viata lui, nu inteleg de ce sa ii luam apararea. daca asta la claxonat, a dat flash-uri, ce a crezut? ca face ala stopie sa treaca el? sau poate tataia a vazut moartea pe partea celalalta si sa dus dupa ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mettal86

 

"Va rog sa incercati sa contribuiti fiecare macar cu ceva la imbunatatirea imaginii de motocilisti, pentru ca de stricat ne-o strica destui...."

 

Ei iata ca mai exista si bun simt pe topicurile astea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le luati voi pe toate la prima mana. Cata impetuozitate. N-ai citit tot topicul, este? Nu te-a interesat ce-am avut eu de zis, ai preluat doar opinia celor ce-l apara pe motociclist si te-ai gandit sa mi-o arunci mie in fata, pentru ca ti s-a parut ca eu sunt dusmanul. Nu sunt. Eu ii dezaprobam pe forumistii ce spun ca SE BUCURA ca acel om a murit.

Cat priveste accidentul, nu-s eu in masura sa spun cine-i vinovat, cine nu, ce viteza avea calaretul sau cate grame de alcool in sange batranul.

Relativ dreptul meu de a-mi spune parerea, las la latitudinea moderatorilor sa ma baneze pe viatza daca locul meu nu e aici. N-am niciun drept sa calaresc, e drept. Pe forum poate intra toata lumea, posesor de A sau nu, cu varsta legala sau nu, pensionar sau nu.

Voiam doar sa vad mai multa umanitate la voi, intr-o comunitate ce de afara parea frumoasa,alcatuita din OAMENI.

Am citit topicul "cap-coada", tocmai de aceea am si raspuns. De obicei nu ma bag la accidente, dar nu ma pot abtine atunci cand unui motociclist i se intampla ceva, mai ales daca e nevinovat.

 

Daca se bucura cineva de moartea aluia, stii de ce o face? Pentru ca a avut norocul sa nu fie el pagubitul. A avut norocul ca unu' d-asta sa nu-i iasa in fata, intelegi? Macar nu poti sa zici ca motociclistul nu a vrut sa opresca, sau ca avea viteza, sau orice altceva. A murit ala, asa si? Stii cum e vorba: "Decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-ta", ca si in cazul de fata.

Cum zice si Deadcow mai jos, cand un motociclist moare nimanui nu-i pasa, toti se gandesc: "Da' mah, inca un donator de organe; da-i dracu', nu vezi cum merg?". Nu-i pasa nimanui ca "donatorul de organe" are acasa o familie de intretinut, un copil pe drum, o logodnica, sau mai stiu eu ce...

 

Si in urma acestui accident infect, stii cu ce impresie va ramane lumea? Iti zic eu: "Ia uite, inca un nenorocit d-asta a omorat un om pe trecere, arza-i-ar focu' de dementi!". Mie una nu-mi convine treaba asta, pentru ca ma afecteaza direct, in timp ce pe tine, te cam doare la basca.

 

Si da, pe orice forum, poate intra toata lumea, dar nu-i asa ca ar fi frumos sa aiba macar 90% membri care chiar au legatura cu subiectul de fata (aici, motociclismul)?

 

son of god nimanui nu-i pasa cu adevarat cand un motociclist moare inafara cunoscutilor, prietenilor si familiei. in rest cei care mai aruncam cu un comment suntem terifiati de ceea ce ni se poate intampla si prin cateva fraze aruncate aici incercam sa ne asiguram ca nu va fi mama noastra cea care va boci la mormant.

oamenii care striga pe forum sunt cei care incearca sa mai prinda ziua de maine pe doua roti. e tras de par sa invinuiesti pe cineva de lipsa de respect pentru un pensionar care aproape ca a omorat un om si a reusit doar sa se sinucida.

succint , nu se bucura nimeni ca a murit pensionarul cum nu se bucura sau intristeaza nimeni pentru motociclist. asta-i adevarul. restul e doar frectie cand se plictiseste lumea la munca.

:)

 

de prea multe ori sa vreau sa-mi aduc aminte. dar din fericire adaptarea vitezei la conditiile de drum m-a facut sa raman pe ea.

Multumesc pentru raspuns, doar atat ai putut zice, nu? :)

 

Pentru multi, noi nu suntem decat niste Power Rangers fara fatza, fara nume, fara viata, suntem niste robotei. Unii raman surprinsi cand vorbesti cu ei (gen, domnule nu va merge stopul pe stanga. pentru ca si eu cand merg cu masina nu am de unde sa stiu ca mi-a ars stopul si m-ar bucura daca mi-ar spune cineva).

 

Va rog sa incercati sa contribuiti fiecare macar cu ceva la imbunatatirea imaginii de motocilisti, pentru ca de stricat ne-o strica destui....

Macar de ar face cativa asa, de cateva ori pe zi, poate ca am mai avea sanse sa nu mai fim niste "alien" cu o carcasa ciudata...

 

Mesaj completat

P.S.: Son_of_god, ia baga tu un ochi la clipul ala din semnatura mea! Cel cu "Ochii la drum!", si zi-mi cam cum te simti... Dar uite-te "cap-coada".

Eu, fiind mai emotiva, cam plang de fiecare data cand ma uit la el... Tu ce reactie ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopaaa , din ce in ce mai multi conservari se infiltreaza si isi dau cu parerea despre cum se merge pe 2 roti. Sfatul meu , nu-i mai bagati in seama , poate se usuca si mor singuri.

Ar trebui poza cu carnetul , cind se face cont pe forum. Ce naiba sa-mi explice un conservar , cind astia provoaca cele mai multe accidente ?

Nu stiu unde vedeti voi ca incercam sa va zicem cum sa mergeti pe mobra?

Eu unu' vad conservari ce simpatizeaza cu mobristii si vor un trafic mai civilizat si mai corect, astfel incat sa fie bine pentru toti.

Conservari care inteleg problemele voastre si incearca sa va dea un sfat DPDV al traficului, nu al pilotarii.

 

Eu zic ca ar trebui poza cu testul IQ la obtinerea permisului, ca prea multi scelerati sunt pe drumuri, indiferent de numarul de roti.

 

HD a luat suspend, nu ban. El a luat ca indeamna la mers preventiv, dar aveti un topic de 30 de pagini despre droguri, mod de preparare si administrare, dar ala e ok....

 

Din pacate multi mobristi nu au B si nu inteleg punctele moarte, nu inteleg ca un motor de 1.2 la 1200 de kg nu are aceasi acceleratie cu un R6 si sfarsesc in a intra in fundul unei corsa sau intrand pe contrasens

Editat de |ucif3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, doar atat ai putut zice, nu? :)

pai ce e mai mult de zis ? povestea vietii mele ? sa recunosc ca cel mai mult pe motor imi place momentul cand viziera mi-e lipita de nas de la viteza si acceleratie ? cred ca totzi vrem asta, problema e doar unde ne satisfacem placerile, unii in oras, altii in medii cat de cat controlate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde vedeti voi ca incercam sa va zicem cum sa mergeti pe mobra?

Eu unu' vad conservari ce simpatizeaza cu mobristii si vor un trafic mai civilizat si mai corect, astfel incat sa fie bine pentru toti.

Conservari care inteleg problemele voastre si incearca sa va dea un sfat DPDV al traficului, nu al pilotarii.

 

Eu zic ca ar trebui poza cu testul IQ la obtinerea permisului, ca prea multi scelerati sunt pe drumuri, indiferent de numarul de roti.

 

HD a luat suspend, nu ban. El a luat ca indeamna la mers preventiv, dar aveti un topic de 30 de pagini despre droguri, mod de preparare si administrare, dar ala e ok....

 

Din pacate multi mobristi nu au B si nu inteleg punctele moarte, nu inteleg ca un motor de 1.2 la 1200 de kg nu are aceasi acceleratie cu un R6 si sfarsesc in a intra in fundul unei corsa sau intrand pe contrasens

 

Se face in cadrul testului psihologic, pe langa doua teste de atentie, se dau doua teste de inteligenta (pattern matching si serii matematice din cate amintesc, cateva complicatele, cel putin eu am fost la centrul RATB si am primit sincere felicitari din partea psihologului pt ca am facut 100/100, cei din sala, facusera doar jumate din serii...) insa proba nu este eliminatorie, plus ca nu poti sa tragi o limita si sa zici "asta e pragul de prostie". Am vazut coclari la care "m3rg3a mintea", intelectul e una, educatia e alta, rezultatul este produsul lor, daca una tinde la 0, cealalta ar trebui sa tinda la infinit ca sa iasa ceva...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ani am trecut aproximativ prin acelasi "model" de accident, numai ca am avut timp sa-i evit si sa nu-i omor/lovesc pe pietoni. Si am avut ~58km/h. Pe mine m-a costat ghips si probleme toata viata, motorul muci reparat pe banii mei, permis recuperat dupa mult timp, dar macar era cu NUP. Pentru ca legea era (si este) prea blanda cu traversatul deampulea. Si cu trecutul pe rosu. Si cu multe altele. De atunci am prins pica la propriu pe pietonii ce traverseaza cu tupeu deamboulea pe principiul "lasa bai ca opreste ala" si ma dau la ei uneori. Nu zic ca fac bine, dar macar de frica vor traversa mai atenti tura urmatoare.

 

Revenind la accidentul in cauza, numai in locul baiatului sa nu fiti, sau in locul familiei ce si-a pierdut tatal/bunicul. E o tragedie ce s-a intamplat si trebuie tratata ca atare, nu cu puleli si amenintari, cum am vazut ca au fost "sterse" azi-noapte de pe aici. Trebuie invatat ca degeaba ai legea de partea ta, trebuie sa ai atentie si mai mare si mai ales cand ai pietoni traversand aiurea, nehotarati, mai bine opresti sau schimbi 2 benzi sa ai distanta, decat sa "fortezi" pe ideea ca ai prioritate. Asta zic ca trebuie priceput din asemenea tragedii.

 

Si nu face cinste nimanui sa va "bucurati" intr-un fel sau altul ca un om a murit. E rusinos asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Va rog sa incercati sa contribuiti fiecare macar cu ceva la imbunatatirea imaginii de motocilisti, pentru ca de stricat ne-o strica destui....

 

revenind on-topic: sper sa aflam cat mai curand date din prima mana, fara rautaturi, sau sarcasm.

Cred ca de "Peace!" e mai multa nevoie decat de "Asflat uscat!"....

Pace!

 

 

Cel mai de bun simt post.

 

Ce se intampla in tara asta este un raspuns la lipsa crasa de educatie. Si cel putin pe moment nu vad semne de ameliorare. Nivelul de incultura din Romania este in crestere (cu toti "licentiatii" de carton) si la un asemenea grad de necivilizare lucrurile nu se vor indrepta in veci daca nu va creste nivelul educational.

 

"cu totii am incalcat legea, am mers peste viteza legala..." Ei da. Asa este. V-ati intrebat de ce? Pentru ca nu platim cu varf si indesa incalcarea legii. Pentru ca ni se falfaie de lege. Dar pe afara de ce sunteti mielusei? Aaa, acolo sunt amezi cat tot salariul pe o luna?! Aaa, nu merge cu spaga?! Aaa, se poate face puscarie pe bune?!

Nu putem avea pretentii de la altii sa fie ei cei ce respecta legea pana nu vom fi noi cei ce o respectam mai intai. Dar si asta tine de educatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai de bun simt post.

 

Ce se intampla in tara asta este un raspuns la lipsa crasa de educatie. Si cel putin pe moment nu vad semne de ameliorare. Nivelul de incultura din Romania este in crestere (cu toti "licentiatii" de carton) si la un asemenea grad de necivilizare lucrurile nu se vor indrepta in veci daca nu va creste nivelul educational.

 

"cu totii am incalcat legea, am mers peste viteza legala..." Ei da. Asa este. V-ati intrebat de ce? Pentru ca nu platim cu varf si indesa incalcarea legii. Pentru ca ni se falfaie de lege. Dar pe afara de ce sunteti mielusei? Aaa, acolo sunt amezi cat tot salariul pe o luna?! Aaa, nu merge cu spaga?! Aaa, se poate face puscarie pe bune?!

Nu putem avea pretentii de la altii sa fie ei cei ce respecta legea pana nu vom fi noi cei ce o respectam mai intai. Dar si asta tine de educatie.

adevarat grait-ai.

zilele trecute sunase un nene la mircea badea si povestea ca prin 40 si ceva a luat trenu pana la bv fara bilet. A primit 14 zile de arest, paine uscata si apa.

Dupa ce a iesit de acolo si a baut o bere la Gambrinus, a urmarit toata viata sa nu mai se intoarca in arest si sa se bucure de libertate.

Asta se intampla in Romania. Asa ar trebui din nou.

Ai bout o bere la volan. 1 luna puscarie. Ai depasit viteza cu 10 km la ora peste limita...7 zile puscarie. Da' toti...nu numai saracii...

Mesaj completat

Se face in cadrul testului psihologic, pe langa doua teste de atentie, se dau doua teste de inteligenta (pattern matching si serii matematice din cate amintesc, cateva complicatele, cel putin eu am fost la centrul RATB si am primit sincere felicitari din partea psihologului pt ca am facut 100/100, cei din sala, facusera doar jumate din serii...) insa proba nu este eliminatorie, plus ca nu poti sa tragi o limita si sa zici "asta e pragul de prostie". Am vazut coclari la care "m3rg3a mintea", intelectul e una, educatia e alta, rezultatul este produsul lor, daca una tinde la 0, cealalta ar trebui sa tinda la infinit ca sa iasa ceva...

infinit *0 tot zero da :)

Testul ala e frectie la picior...sau cel putin ala dat de mine cu luminita si manivelele in 2002

Ce vezi azi pe strazi e tupeu jegos, nu neaparat prostie. Tupeu ptr ca la noi politaiu daca scoate pistolu da cu subsemnatu 3 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cineva vorbeste cu baiatul, dati-i nr de telefon al unei avocate care e foarte buna pe chestiuni atat de circulatie, dar si penal 0722448266 av. Ion.

 

e profesionista, nu motociclista ci pasager si nu cred ca se pune problema sa nu fac tot posibilul sa-l ajute pe el, sau oricare altul

 

sper sa scape baiatul fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

son of god nimanui nu-i pasa cu adevarat cand un motociclist moare inafara cunoscutilor, prietenilor si familiei. in rest cei care mai aruncam cu un comment suntem terifiati de ceea ce ni se poate intampla si prin cateva fraze aruncate aici incercam sa ne asiguram ca nu va fi mama noastra cea care va boci la mormant.

oamenii care striga pe forum sunt cei care incearca sa mai prinda ziua de maine pe doua roti. e tras de par sa invinuiesti pe cineva de lipsa de respect pentru un pensionar care aproape ca a omorat un om si a reusit doar sa se sinucida.

 

succint , nu se bucura nimeni ca a murit pensionarul cum nu se bucura sau intristeaza nimeni pentru motociclist. asta-i adevarul. restul e doar frectie cand se plictiseste lumea la munca.

Da, stiu, e multa ipocrizie in lumea de azi. Cum voi dati cu RIP pentru ai vostri si l-ati omori cu mainile goale p'ala de zice "bine ca s-a dus sceleratul asta" si cereti respect pentru decedat, la fel trebuie sa oferiti respect si in cazul de fata pentru batran.

 

Am citit topicul "cap-coada", tocmai de aceea am si raspuns. De obicei nu ma bag la accidente, dar nu ma pot abtine atunci cand unui motociclist i se intampla ceva, mai ales daca e nevinovat.

 

Daca se bucura cineva de moartea aluia, stii de ce o face? Pentru ca a avut norocul sa nu fie el pagubitul. A avut norocul ca unu' d-asta sa nu-i iasa in fata, intelegi? Macar nu poti sa zici ca motociclistul nu a vrut sa opresca, sau ca avea viteza, sau orice altceva. A murit ala, asa si? Stii cum e vorba: "Decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-ta", ca si in cazul de fata.

Cum zice si Deadcow mai jos, cand un motociclist moare nimanui nu-i pasa, toti se gandesc: "Da' mah, inca un donator de organe; da-i dracu', nu vezi cum merg?". Nu-i pasa nimanui ca "donatorul de organe" are acasa o familie de intretinut, un copil pe drum, o logodnica, sau mai stiu eu ce...

 

Si in urma acestui accident infect, stii cu ce impresie va ramane lumea? Iti zic eu: "Ia uite, inca un nenorocit d-asta a omorat un om pe trecere, arza-i-ar focu' de dementi!". Mie una nu-mi convine treaba asta, pentru ca ma afecteaza direct, in timp ce pe tine, te cam doare la basca.

 

Si da, pe orice forum, poate intra toata lumea, dar nu-i asa ca ar fi frumos sa aiba macar 90% membri care chiar au legatura cu subiectul de fata (aici, motociclismul)?

 

 

 

Mesaj completat

P.S.: Son_of_god, ia baga tu un ochi la clipul ala din semnatura mea! Cel cu "Ochii la drum!", si zi-mi cam cum te simti... Dar uite-te "cap-coada".

Eu, fiind mai emotiva, cam plang de fiecare data cand ma uit la el... Tu ce reactie ai?

 

Cum spunea si Lucifer, nu va invat sa calariti motoarele, am intervenit pentru ca atitudinea voastra mi se pare rusinoasa, cum spune si Thomas. Daca ati fi gandit ca el, n-as fi scos un cuvintel. El a spus tot ce era de spus, gata nu mai fac off-topic, oricum nu influentez pe nimeni.

"Ochii la drum!" e trist, e groaznic, multe destine finalizate. Simteam acelasi lucru si daca erau conservari/pensionari/copii/sau orice alta vietate. Cand vezi macel nu te poti gandi decat la razbunare ca sa-ti stergi gustul amar din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu, e multa ipocrizie in lumea de azi. Cum voi dati cu RIP pentru ai vostri si l-ati omori cu mainile goale p'ala de zice "bine ca s-a dus sceleratul asta" si cereti respect pentru decedat, la fel trebuie sa oferiti respect si in cazul de fata pentru batran.

 

[...] atitudinea voastra mi se pare rusinoasa, cum spune si Thomas. Daca ati fi gandit ca el, n-as fi scos un cuvintel. El a spus tot ce era de spus, gata nu mai fac off-topic, oricum nu influentez pe nimeni.

"Ochii la drum!" e trist, e groaznic, multe destine finalizate. Simteam acelasi lucru si daca erau conservari/pensionari/copii/sau orice alta vietate. Cand vezi macel nu te poti gandi decat la razbunare ca sa-ti stergi gustul amar din gura.

Respect pentru ce? El nu a murit nevinovat, nici macar lui nu i-a pasat de propria-i viata, de ce mi-ar pasa mie, un om pe care il poate omori dintr-o prostie?

Nu stiu de ce de fiecare data, trebuie sa "oferim respect" mortului, de ce "sa se odihneasca-n pace", si de ce sa-l spalam de pacate doar pentru ca e mort? Daca baiatu' asta murea (motociclistul), betivul lasa in urma lui o tragedie....

Psihologie inversa: baiatul murea, betivul traia - atunci nu mai merita respect nu? Pentru ca era viu... Asa daca e mort, sa-i oferim respect ca a reusit sa se sinucida, si sa mai provoace si pagube. Asta ca tot ziceai de ipocrizie... :)

 

Nu mi se pare nimic rusinos in faptul ca incerc sa-mi apar integritatea, a mea, si a celor pe care-i iubesc, sau a lucrurilor pe care le ador ( motociclismul, in cazul de fata, cu tot ce vine la pachet ).

 

Asa cum cei din exterior nu simt compasiune pentru noi, cand suntem striviti ca niste muste, fara vina (mai am 2-3 clipuri si mai dure), nici eu nu pot simti pentru ei... Nu ma misca suferinta lor catusi de putin, asa cum nici pe ei nu i-ar misca suferinta maica-mii sau a familiei si prietenilor mei.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu mai zic nimic , ca iar se ia mosnegutzu de mine :)) , ca sunt nou pe aici si "dubios" :) . Salutare wawesh. Sper sa treaca cu bine peste treaba asta baiatu de aseara , ma refer la partea pshihica , pt ca eu banuiesc ca va scapa cu bine cu politia pt ca are martori care spun adevarul. Imi pare rau si de batranel, na ... Dar am mai auzit eu de accidente dinastea cu pietoni beti care daca dupa ce l-ai aruncat 2 3 metrii il iei (cu masina) il duci acasa (pt ca zice ca e bine si e imbuibat de alcool) si a doua zii te suna fie-su sa ii dai bani. Asta nu e treaba .

Numai bine va doresc . Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...