Sari la conținut

Accident Bucuresti - 22.06.2010 - Zona Brancoveanu


Bobozauru
 Share

Postări Recomandate

Zona Brancoveanu, foarte aproape de intesectia cu sos. Oltenitei, aproximativ ora 19:00.

Ma indreptam catre intersectia cu sos Oltenitei, deodata am vazut ca pietonii alergau toti intr-o singura directie, o vulcanizare din apropiere. Dupa ce am mai inaintat cativa metri, pe banda a doua zacea o mobra, un Gpz negru, destul de avariat din care curgea benzina. Motoretistul zacea si el pe marginea drumului in stare de soc dar lucid, se intamplase cam cu 2 minute inainte. Dupa o prima constatare: blugii rupti rau iar pe coapsa se arata o vanataie destul de nasoala; nu avea rani deschise. Am stat de vorba cu el cateva minute, era constient si avea reflexele de baza.

Nu am vazut urme de franare...Din cate am inteles un Vw Jetta a intors pe dubla linie continua pentru a intra la vulcanizare (locuiesc in zona si treaba asta se intampla frecvent).

Soferul era si el in stare de soc si se plimba de colo colo. Intre timp a sosit un echipaj de politie, s-au dat jos din masina si au inceput sa dirijeze traficul, in loc sa se intereseze de starea ranitului...m-au deceptionat maxim... am ramas cu gura cascata... In viziunea lor, dirijarea traficului era cea mai importanta treaba...

Langa vulcanizare se afla un service, noaptea serveste drept parcare pt. mobre..

Un moto-manelar s-a oferit sa-i parcheze mobra in service dupa ce politia face masuratorile...

 

Toti martorii au sustinut ca motociclistul nu avea viteza.. chiar l-a incurajat si felicitat toata lumea pentru ca nu circula blana..

La randul lui si motociclistul se felicita singur pt. ca este in viata iar in acelasi timp se injura pt. ca nu purta echipament (doar casca)...daca avea cu 20-30 km mai mult cred ca era la IML acum..

 

Ochii-n saispe!!

Editat de Bobozauru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie tot FZR imi pare... CRED ca e fzr 400/600 cu codita de R1 ('99-00). Codita nefiind originala, modificari aduse prinderii, deaia a si zburat de la locul ei. Repet, CRED, spun doar din ce vad eu in poze, daca nu vad bine, imi cer scuze :)

 

Bine ca nu s-a lovit rau baiatul, si ca in sfarsit aud si eu ca este cineva apreciat ca merge incet.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona Brancoveanu, foarte aproape de intesectia cu sos. Oltenitei, aproximativ ora 19:00.

Ma indreptam catre intersectia cu sos Oltenitei, deodata am vazut ca pietonii alergau toti intr-o singura directie, o vulcanizare din apropiere. Dupa ce am mai inaintat cativa metri, pe banda a doua zacea o mobra, un Gpz negru, destul de avariat din care curgea benzina. Motoretistul zacea si el pe marginea drumului in stare de soc dar lucid, se intamplase cam cu 2 minute inainte. Dupa o prima constatare: blugii rupti rau iar pe coapsa se arata o vanataie destul de nasoala; nu avea rani deschise. Am stat de vorba cu el cateva minute, era constient si avea reflexele de baza.

Nu am vazut urme de franare...Din cate am inteles un Vw Jetta a intors pe dubla linie continua pentru a intra la vulcanizare (locuiesc in zona si treaba asta se intampla frecvent).

Soferul era si el in stare de soc si se plimba de colo colo. Intre timp a sosit un echipaj de politie, s-au dat jos din masina si au inceput sa dirijeze traficul, in loc sa se intereseze de starea ranitului...m-au deceptionat maxim... am ramas cu gura cascata... In viziunea lor, dirijarea traficului era cea mai importanta treaba...

Langa vulcanizare se afla un service, noaptea serveste drept parcare pt. mobre..

Un moto-manelar s-a oferit sa-i parcheze mobra in service dupa ce politia face masuratorile...

 

Toti martorii au sustinut ca motociclistul nu avea viteza.. chiar l-a incurajat si felicitat toata lumea pentru ca nu circula blana..

La randul lui si motociclistul se felicita singur pt. ca este in viata iar in acelasi timp se injura pt. ca nu purta echipament (doar casca)...daca avea cu 20-30 km mai mult cred ca era la IML acum..

 

Ochii-n saispe!!

Cred ca politistii pe care i-ai vazut tu au fost trimisi acolo fix pentru dirijat circulatia si protejatul zonei accidentului ca nu cumva sa apara accidente in cascada de la frane puse aiurea in zona accidentului, erau din aia de la 112 care nu au treaba cu accidentele ci cu circulatia. Dupa aia vin cei de la SMURD si salvare care se ocupa de accidentat si vin politistii de la circulatie/judiciar care se ocupa efectiv de accident si de masuratori si alte alea. Mie nu mi se pare nimic dubios, primii politisti care au ajuns la locul accidentului erau de circulatie dar nu de la judiciar, asa ca menirea lor e sa dirijeze circulatia pana vin colegii sa vada cve si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar FZR, baiatul ar trebuii sa-si faca radiografii sa nu fie osul fisurat.

 

Hai baieti, sariti pe el ca nu sta ca voi calare pe tastatura. Ce daca a intors cretinul ala masina in fata lui ? daca era super motociclist ca unii de pe forum era o joaca sa pui o frana la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bag mana-n foc ca era Gpz, oricum era modificata, revopsita...nu prea m-am uitat bine la mobra.

Motociclistul cred ca era incepator iar varsta in jur de 25 ani.

In ceea ce priveste gaborii, cred ca era ok daca aruncau macar o privire si la accidentat..asa macar de curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bag mana-n foc ca era Gpz, oricum era modificata, revopsita...nu prea m-am uitat bine la mobra.

Motociclistul cred ca era incepator iar varsta in jur de 25 ani.

In ceea ce priveste gaborii, cred ca era ok daca aruncau macar o privire si la accidentat..asa macar de curiozitate.

 

FZR de 750?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam eu ca fac ceva rau..

el m-a rugat sa-i fac si sa i le trimit.

 

:) pai da sa ii faci poze si sa i le trimiti ca sa le aiba ca probe, NU sa le incarci pe forum!!! :)

 

@moderatori...modificati unul din voi subtitlul, ca "fara mortaciuni" suna al naibii de prost!!!

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai , ca iar incepe.

Avea viteza ? Nu. Era devina ? Nu. Avea echipamnet. Asa si asa. Ahaaaaaa , deci NU avea echipament ! Desi , unde e el lovit , ce trebuia sa aiba , armuri medievale ?

Baaaa , faci poze si pui pe forum ? Dusman al poporului ce esti. Retrogradule.

Sanatate multa baiatului cu motorul , se repara , nu-i mare lucru. Sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. :) eu cred ca tu uiti in ce tara traiesti! Ce sa faca GOGOSARII aia care stau toata ziua cu cu-n Logan? Tu crezi ca aia stiu vreo boaba de cum se acorda primul ajutor?? Tu crezi ca politia romana a atins starea de normalitate cand e clar ca pute de sus? Sunt total de acord ca ei sa astepte ambulanta, dar ei o asteapta si daca accidentatul ar fi in convulsii. Nimic nu ii obliga sa intervina. ei sunt politisti. sa vina smurdu dupa 15min cand ai intrat in coma deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. :) eu cred ca tu uiti in ce tara traiesti! Ce sa faca GOGOSARII aia care stau toata ziua cu cu-n Logan? Tu crezi ca aia stiu vreo boaba de cum se acorda primul ajutor?? Tu crezi ca politia romana a atins starea de normalitate cand e clar ca pute de sus? Sunt total de acord ca ei sa astepte ambulanta, dar ei o asteapta si daca accidentatul ar fi in convulsii. Nimic nu ii obliga sa intervina. ei sunt politisti. sa vina smurdu dupa 15min cand ai intrat in coma deja.

 

"Face si ei ce poate" , ca de , "ei nu e doctori, bre" .

Acum serios vorbind, cred ca e prea mult sa avem pretentii de la politie sa fie si medici. Sa fim seriosi ! poate un pic de prim ajutor, da, dar mai mult e cam imposibil.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. :) eu cred ca tu uiti in ce tara traiesti! Ce sa faca GOGOSARII aia care stau toata ziua cu cu-n Logan? Tu crezi ca aia stiu vreo boaba de cum se acorda primul ajutor?? Tu crezi ca politia romana a atins starea de normalitate cand e clar ca pute de sus? Sunt total de acord ca ei sa astepte ambulanta, dar ei o asteapta si daca accidentatul ar fi in convulsii. Nimic nu ii obliga sa intervina. ei sunt politisti. sa vina smurdu dupa 15min cand ai intrat in coma deja.

 

Da` tu sti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Face si ei ce poate" , ca de , "ei nu e doctori, bre" .

Acum serios vorbind, cred ca e prea mult sa avem pretentii de la politie sa fie si medici. Sa fim seriosi ! poate un pic de prim ajutor, da, dar mai mult e cam imposibil.

Sa auzim de bine !

Eu cred ca unii au facut curs de prim ajutor, si altii (majoritatea, care au doar drept de dirijat si ocazional amendat) habar n-au, asa ca daca te ating mai rau te strica, si au primit ordin clar de la sefi sa nu puna mana sa te strice si sa se mai trezeasca si supendati ca au vrut sa faca bine si din nepricepere au facut rau... Ar trebui sa intelegeti ca azi majoritatea celor cu casti albe nu sunt politisti de la rutiera, ci politisti obisnuiti care au fost trimisi sa faca munca de rutiera (fluierat, etc...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam la un film american. 2 gabori , impuscaturi , civil doborit. In fine , un gabor fuge dupa infractor , unu' ramine cu civilu' , il apasa pe rana , il calmeaza , ii tine pe toti prostii la distanta. Si da prin statie sa vina ajutoare.

In Romania , accident , gabori , TOTI dirijeaza circulatia , ala ranitu' , poate , intre timp , are o gaura suplimentara prin care curge singe. Sau ii scoate unu' casca din cap , cu juma' de coloana cu tot. Da e bine ca nu s-au produs ambuteiaje. Deci , ii respect eu pe gabori ? NU. De ce , sint eu un jegos sau nu prezinta ei garantii ?

Faza tare , sa vede-ti ce baieti buni sint gaborii. Lucram la o circiuma , veneau mereu sa-si ia pachetu de haleala si sticla de vin. Ce zic eu pachet , ditai sarsanaua. Intr-o zi il ard pe unu' (merita) , cam tare. Ai dreacu , direct pe mine , "ce ai facut domne , e nasol , sa nu dispari". Unde dreacu' sa dispar , eram in program. M-am scos , cu ajutorul cui trebuia. Acu' , sa vina si ei sa ma anunte cum merge dosaru' , ceva. Canci , da' dupa pachete tot veneau. Nu e relevant , da' mi-am adus aminte de o faza , atita tot.

Deci , nu sint nici profi , nu sint nici "baietasi". Cum s-o mai dai frate cu ei ?

Atentie mare , nu ma refer la TOTI gaborii , pun pariu ca sint si superadevarati printre ei si chiar am intilnit. Doar ca sint putini.

Mesaj completat

Erata: cind am zis ca l-am ars pe unu' , nu ma refeream la un gabor , ma refeream la un civil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt nemernicul care l-a daramat pe colegul vostru, si sunt niste completari de facut.

 

Baiatul e sanatos, nu a patit nimic grav, a fost luat de salvare imediat si dus la urgenta, i s-au facut radiografii si un consult ortopedic si a fost eliberat pe loc, neavand nevoie de spitalizare.

 

A 2-a zi ne-am ocupat sa luam motocicleta de acolo si mai departe toate daunele motorului vor fi rezolvate pe asigurare.

Motorul e un fzr de 600 din 92.

 

Sunt urme de franare, chiar daca cel care a postat topicul nu le-a observat, si sunt chiar 2: una de 21m si alta de 8.5m.

 

In principiu linia aceea continua nu apare in schema de marcaj a drumului, cum nu apare nici o linie continua in acea parte a Bd. Brancoveanu, este o eroare facuta de firma care se ocupa de marcaje, si pe care au incercat s-o indrepte in alte locuri ale bulevardului cu niste vopsea neagra data peste.

 

Greseala este oricum a mea si nu incerc sa abat atentia de la ea, doar am considerat ca trebuie facute niste precizari.

 

A scris cineva mai sus de treaba cu Judiciarul si Rutiera, si are perfecta dreptate.

post-3192-1277538991_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit printre motoristi!

Pe viitor ai grija si beleste ochii mai bine, ca puteai sa-l omori.

In rest, felicitari pentru interventie si te asteptam cu A-ul in bzunar si pe 2 roti.

 

PS: Fratilor, ce bine e cand se termina cu bine! de-ar fi toate accidentele asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intru pe aici din 2004, dar n-am avut niciodata motive sa postez.

 

m-am oprit ca sa fac stanga, din fata o masina a oprit la trecerea de pietoni si mi-a facut semn sa trec, am trecut si poc, noi nu l-am vazut pe el, el nu tine minte masina care a oprit la trecere...nu tine minte s-o fi depasit sau nu pe dreapta...

 

ce-i drept e ca nimeni nu l-a auzit venind, si nu au fost martori care sa poata lamuri situatia mai mult de atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...o masina a oprit la trecerea de pietoni si mi-a facut semn sa trec, am trecut si poc...

Au mai fost cazuri cand o masina s-a oprit, a facut semn alteia sa treaca si a venit motociclistul prin dreapta si s-a infipt in ea. Normal ca nu putea gandi motociclistul: Bai, de ce s-o fi oprit ala? Ia s-o las mai moale, ca poate lasa pe vreunul sa treaca, doar este o intersectie sau ce o mai fi... Dar nuuu, motociclistul o arde blana, ca doar are prioritate, nimeni nu merge si la mica intelegere, nimeni nu greseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A 2-a zi ne-am ocupat sa luam motocicleta de acolo si mai departe toate daunele motorului vor fi rezolvate pe asigurare.

Motorul e un fzr de 600 din 92.

 

...

Greseala este oricum a mea si nu incerc sa abat atentia de la ea, doar am considerat ca trebuie facute niste precizari.

 

A scris cineva mai sus de treaba cu Judiciarul si Rutiera, si are perfecta dreptate.

 

Respectele mele, domnule sofer!

Si mie mi s-a intamplat ca fiind cu masina sa vreau sa schimb banda si in ultimul moment sa ma retrag inapoi pe banda vazand un motociclist, asta in conditiile in care fiind motociclist si eu, belesc ochii in patru dupa ei(noi), dar cateodata se intampla venimente mai triste.

 

apreciez curajul de a posta aici, si faptul ca dupa ce ai gresit ai recunoscut, fara a deschide parantezele pe care le face HD :laugh: (si care sunt in cazul dat partial adevarate...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...