Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Asta ne informeaza ACR-ul"Dan Popescu a incalecat pe “mobra sa” pentru intoarcerea in Romania pe acelasi traseu. In prima zi a strabatut deja 380 km din Magadan la Laryukovaya, pe temperaturi de +1 si -6 grade Celsius, pe lapovita si ninsoare."

 

Motivul invocat pentru intreruperea calatoriei pe motor (la intoarcere) ,este apropierea termenului de expirare a vizei.

 

Pai asta e adevarat mai oameni buni, cititi blogul lu' Popescu.

Dupa 380km pe drumul de intoarcere, inghetat de frig si vai de mama lui a realizat ca-i expira viza si nu-i de glumit, a lasat mobra acolo, a urcat in tren si a venit acasa.

Punct.

 

Ce tot o aburiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

,,.............Asa ca doamnelor, domnisoarelor si domnilor, "nashie programa za varshie - kanetz film". Va asteptam la emisiunea urmatoare, la alta expeditie, sau de ce nu, astept sa ma sune urmatorul roman care ajunge la Magadan macar fie si cu avionul, daca nu cu masina sau chiar cu motocicleta. In ceea ce ma priveste in mod sigur voi mai ajunge pe aici, macar cu masina, sa mai bag de o premiera, lasand altora placerea placerea de a fi nr.2 si la moto si la auto. Asa e la Rallyraid, este un sport comun auto-moto. Si cand oi avea bani de avion privat, mai bag inca una, sa fie acolo, atarnata pe peretele inimii mele......"

 

 

Cand nu a fost Dan Popescu ,,number one"..?? ;) :laugh:

 

 

PS-l-am cunoscut personal..si sincer mai bine nu-l cunosteam.

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,, lasand altora placerea placerea de a fi nr.2 si la moto si la auto. Si cand oi avea bani de avion privat, mai bag inca una, sa fie acolo, atarnata pe peretele inimii mele......"

PS-l-am cunoscut personal..si sincer mai bine nu-l cunosteam.

 

Hai ...

articol aiurea scris de ACR ,chiar si """expirarea vizei""" este una, dar asta este deja cu totul alta. Acum inteleg ce este cu aglomeratia aia de ursi din Siberia.

Mesaj completat

Acum am intrat si pe blog,galeria foto.

Imaginea unei motociclete cu nr . romanesc la Magadan ma bucura.

Fac abstractie de toate mesajele,informarile, "erorile" ,ursii,etc si spun pentru Bucuresti-Magadan pe motor, FELICITARI.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e adevarat mai oameni buni, cititi blogul lu' Popescu.

Dupa 380km pe drumul de intoarcere, inghetat de frig si vai de mama lui a realizat ca-i expira viza si nu-i de glumit, a lasat mobra acolo, a urcat in tren si a venit acasa.

Punct.

 

Ce tot o aburiti.

Pai asta nu mi se pare deloc o rusine. (Ete, frate, am ajuns sa-i tin partea lu' Popescu, shit!) Eu m-am intors de la doar 400 km cu mobra in traista, ca mi s-a prajit o bobina.

Pe blog o sa intru atunci cand Popescu va da o dezmintire (sau un drept la replica) vis-a-vis de articolele ACR in care sa ne spuna ca nu se considera un mare expeditionar, explorator si aventurier si intaiul mobrsit al patriei. Pana atunci...careinca cu budinca.

Chiar, Popescu a deschis topicul asta si n-a mai scris nimic pe el de atata timp?! Rusiniiica!

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei JOS PALARIA pentru Popescu.Nu este usor sa te dai cu mobra atatia km,si mai ales in zonele alea.Unii de pe aici se dau cu mobra din Grivitei pana la ARC si inapoi si sunt ,,extenuati"...Hai sa dam Cezarului ce este al Cezarului .Analiza pe text este hilara ,adevarat si chiar mi-a descretit fruntea (au unii niste texte in ei de nota 10)..Dar ca fapte ,in afara de baiatul acela care a ajuns in Mongolia(JOS PALARIA Domnul meu ) si retur si Dan Popescu eu nu am auzit de vre-un tinerel de pe aici sa se laude cu asemenea isprava.Adevarat ,intre cei doi exista o mare diferenta de varsta (doctrina ,inerenta perioadei in care Dan a trait ) si kilograme dar i-a dus mintea si muschiul sa faca CEVA..altceva decat sa dea in taste sau din gura .Ce aveti voi cu AMR-ul sau cum ii spune nu ma intereseaza chiar daca observ ca oameni care nu au nici o legatura cu aceasta asociatie(cei care au, au tot dreptul) isi dau cu parerea si critica doar ca sa nu isi piarda suflul.A facut omul cat a putut.Sa vad cati de aici pot face macar pe sfert cat au facut oamenii astia doi.

 

Asa ca Dane, ne-am injurat noi ,ne-am porcait ..imi esti tare antipatic..dar te felicit omule.Bravos.

 

 

 

 

 

 

 

I

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2007 am vazut documentarul "10.000 Kilometer Asphalt - Von Moskau nach Vladivostok"

si stateam de vorba cu un tip care avea o firma de Transport rutier (marfuri). A fost in multe locuri,dar imi spunea ca visul lui era sa ajunga personal cu tirul la Magadan.

Mai este o "filmare" a drumului de 30.000 de km a motociclistilor care au plecat de Londra la New York via Siberia. "Long Way Round SE, 10 episodes version"

Asteptam filmul Bucuresti-Magadan.

Stima si inca data felicitari pentru acest drum (dus) parcurs cu motorul.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS-l-am cunoscut personal..si sincer mai bine nu-l cunosteam.

 

 

Asa ca Dane, ne-am injurat noi ,ne-am porcait ..imi esti tare antipatic..dar te felicit omule.Bravos.

 

Si mie imi pare rau ca l-am cunoscut. Si tocmai pentru ca l-am cunscut ii dau dreptate celui care scria ca e infatuat, megaloman, snob si nu cred ca textele alea citate pe aici ii sunt straine. Ori a facut aceeasi scola cu aia de le-au scris ori sunt scrse de el. Cei care il cunosc pot confirma ca stilul este extrem de asemanator.

Cu putin timp in urma promitea elicopter la AMR. Cam ce om normal la cap face asa ceva?

 

Si daca tu te-ai injurat cu el, eu nu m-am putut cobora chiar atat de jos. Sper macar ca ai ijurat mai bine ca el.

 

Si daca chiar a facut pe bune aceasta calatorie nu sunt invidios cum ar crede altii. Eu am alte pasiuni decat sa ma duc singur la dracu in praznic. Si daca e sa plec undeva prefer sa ma duc cu prietenii fiindca eu am asa ceva.

 

Ma bucur totusi ca ii ies pe nas injuraturile alea pe care mi le-a adresat. E dupa sufletul fiecaruia.

Poate asa invata sa nu mai jigneasca oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"We were amazed to see another biker riding toward us, a solo Romanian guy who had ridden the Road of Bones to Magadan, he had enjoyed the ride so much that he decided to turn around and ride it again, back to Yakutsk. He did tell us of one more mountain pass we had to cross before Ust Nera so we kept going not wanting to have to cross the pass the following morning when things would be frozen again, we had enough falls for this week."

 

http://www.adventurebikerider.com/blog/the...e-made-it-.html]

 

Intalnire motociclistica multinationala in taigaua ruseasca :laugh:

post-56000-1286037976_thumb.jpg

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad topicul asta intoxicat de cativa indivizi, extrem de perseverenti care isi exprima STRICT pareri personale impotriva lui Dan Popescu. Ce ma intereseaza pe mine ca Dan Popescu e gras, urat sau cum ii mai ziceti voi, de parca ar trebui sa-l luati in casatorie maine? E un motociclist roman care de bine de rau a ajuns unde au mai ajuns inca vreo 3 alti motociclisti romani. Ca de d-astia care ajung de la Arc pana la carciuma si se lauda ca sunt asi in ale motoretelor mi-s satul.

Nu mi s-a parut nicaieri in relatare ca omul ala, singur in Siberia, s-a laudat cu deosebite calitati de pilot, ci doar a dat dovada de indrazneala si perseverenta.

Politica acestui forum, pe care eu ca moderator ar trebui sa o impun, este ca intr-o discutie se va ataca SUBIECTUL nu PERSOANA! 90% din acest topic este poluat cu atacuri la persoana. Totusi unii dintre noi chiar sunt curiosi cum arata un astfel de drum prin Rusia, drum pe care niciunul de aici nu este in stare sa il faca singur (Respect bizoo_n pentru expeditia Mongolia, e un subiect separat).

De ce nu pot citi oare discutiile despre partea moto, care chiar ma intereseaza, pentru ca o masa de forumisti simte nevoia sa isi verse frustrarile pe acest topic? Eram curios sa citesc despre experiente similare, probleme aparute si la altii, drumuri, calatorii, aventuri. Cand colo 26 de pagini pline in proportie de 90% cu balarii si atacuri la adresa lui Popescu. Da' mergeti fratilor la el si spuneti-va parerile, comunicati-i lui Popescu PERSONAL ca va enerveaza, asa actioneaza niste barbati! Prosteala cu pozele photosopate pe forum tine mai degraba de adunarea babelor din scara blocului. Mai radem, mai glumim, nu zice nimeni ca trebuie numai discutii serioase, dar de la un moment dat incolo ma apuca greata.

 

Succese nebanuite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Mai radem, mai glumim, nu zice nimeni ca trebuie , dar de la un moment dat incolo ma apuca greata.

 

Succese nebanuite!

 

* bey, n-o lua asa personal, ca nu ai nimic de castigat, dimpotriva.

pe forumul asta (respectiv topicul aferent) s-a discutat modul de exprimare si ...implicit persoana. aici nu s-au pus prea multe informatii (de catre ...expeditionar si organizatorii expeditiei lui), ci s-au aruncat niste "mingi la fileu", cam atat. cum e lumea, neaosha, a reactionat la pase. atat.

pentru drum si ce te intereseaza pe tine, Dan Popescu a scris mai mult pe site-ul lui personal si alte site-uri (mai serioase, deh!), unde te poti informa strict despre ce vrei sa afli. eu una, cand vreau sa citesc despre o calatorie in Rusia sau pe altundeva in lume ma duc pe ADV Rider si caut. citesc de acolo tot felul de povesti interesante scrise de oameni interesanti. imi place. :laugh:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Hellryder: Radule, da-mi voie sa te contrazic. De lipsa "experientelor moto" e vinovat in primul rand DP, care nu ne-a relatat mai nici o experienta moto de-a sa din aceasta calatorie, nici pe acest topic deschis chiar de el, nici pe site-ul AMR-ului, sectiunea Corpul Expeditionar. Ba mai mult, dupa ce isi face publica intentia de calatorie aici, pe forum, gaseste de cuviinta ca, la intoarcere, sa nu povesteasca tot aici experienta sa, ci organizeaza o expunere (numita pompos Raport catre Organizatori) cu circuit inchis, unde trebuie sa iti rezervi loc, ca n-are scaune suficiente. Printre Organizatori se numara si AMR, la care eu figurez ca membru fondator. Si zau ca nu stiu ca DP sa ma fi informat vreodata de intentia lui de a pleca. In schimb, acum cateva zile, m-a invitat prin mesaj privat sa particip la Raportul catre Organizatori. Bineinteles, cu conditia sa confirmn participarea, ca locurile sunt limitate. Cum eu n-am fost Organizator, consider ca nu are ce Raport sa-mi dea. Nu mai zic ce alte aprecieri a mai facut in acest mesaj privat, tocmai pentru ca a fost mesaj privat.

 

In ce priveste topicul "Dan Popescu Facts", e consecinta directa a inabilitatilor sale de comunicare. Asta i-am reprosat-o direct cand a aparut la TV in cazul accidentului provocat de Nistorescu, spunandu-i pe acest forum "Dan Popescu, ai ratat ocazia sa taci". Cred ca aceasta expresie e valabila si in cazul anuntarii ditirambice a calatoriei sale la Magadan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad topicul asta intoxicat de cativa indivizi, extrem de perseverenti care isi exprima STRICT pareri personale impotriva lui Dan Popescu.

Ca un individ care a intoxicat acest topic cu pareri personale iti spun ca fara parerile noastre acest topic ar fi avut doar... 2 pagini, si acelea trase de par. Acum tu spui ca ai gasit 60 de pagini de balacareli, normal, sunt exact rezultatul .. calatoriei, nu crezi?

 

DP nu a dat nici o informatie nici pe asa-zisul sau jurnal de calatorie si aici nici atat.

Nu inteleg ce voiai sa gasesti aici.. de cum a inceput topicul, cand cineva vorbeste la persoana a III-s despre el insusi si "nu stie" cine pleaca in .. expeditie.

Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa vedem adevarul. OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi unii dintre noi chiar sunt curiosi cum arata un astfel de drum prin Rusia, drum pe care niciunul de aici nu este in stare sa il faca singur (Respect bizoo_n pentru expeditia Mongolia, e un subiect separat).

De ce nu pot citi oare discutiile despre partea moto, care chiar ma intereseaza, pentru ca o masa de forumisti simte nevoia sa isi verse frustrarile pe acest topic? Eram curios sa citesc despre experiente similare, probleme aparute si la altii, drumuri, calatorii, aventuri.

 

Hey Hellrider,

 

Vrei sa ma apuc acum sa caut pasaje de informatii despre descierea lui dee. pee. asupra drumului?

ei uite ca si eu am fost curios sa aflu. si el ne-a dat-o peste bot, cu toate ca a fost acolo in numele nostru, al motociclistilor romani

 

ai grija sa nu sari si tu in partea cealalta cu: "drum pe care niciunul de aici nu este in stare sa il faca singur ". asta n-ai de unde s-o stii, o stie numai deepee

 

si hai sa revin si eu cu intrebarile tale:

 

"De ce nu pot citi oare discutiile despre partea moto, care chiar ma intereseaza"?

tu ai idee?

dan popescu are?

are cineva idee de ce nu putem afla informatii reale?

poti separa realul de abureli din textul lui?

 

sa-ti spun sincer, de asta nici acum nu cred ca el n-a ajuns la magadan ne-ajutat.

am aflat ca a fost speriat de ursi, am vazut un motor intr-o baltita si apoi o da inainte cu flotoarele, pe care eu nu vad cum le-a putut folosi.

 

tu ce informatii ai gasit de pe site-ul amr-ului?

 

el a facut excursia asta pentru el, acum vrea sa si-o vanda cat mai scump si sa auda aplauze, vrea si o statuie. atat si nimic mai mult.

pentru pleava, cateva injuraturi, "bah prostilor!"

 

cam asta e povestea lui si atitudinea pe care eu am inteles-o. tu ce reactie vrei la asa ceva?atacul glumelor la persoana lui nici mie nu mi-au placut, dar am apreciat imaginatia si am ras cu sughituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbody: As fi preferat 2 pagini trase de par in locul a 60 de pagini de balacareli personale.

@Tsunami: Nu am fost cu el acolo, nu vad de ce s-ar chinui cineva sa regizeze o calatorie ca sa dea bine pe un forum. Hai baieti, serios acum, PE UN FORUM? Nu faci o calatorie pana la Magadan pentru gloria eterna pe forum. Pentru asta poti sa stai acasa si sa bati din taste, ori pana acum nu am niciun motiv sa cred ca omul asta nu s-ar fi dus pana la Magadan. Si nu cred ca s-a dus cu avionul...

Pe site-ul AMR-ului am gasit diverse relatari din calatorie. Intr-o nota personala, din perspectiva autorului, evident. Nu ma intelegeti gresit, chiar incerc sa fiu echidistant: nu ii inchin ode lui Dan Popescu dar sub nicio forma nu il plasez in categoria "vinovat pana la proba contrarie".

 

Din relatarile de pe site-ul AMR-ului am citit cu interes partea de calatorie prin Rusia, cu problemele si surprizele ei. Ba chiar as citi si faptele mai pe larg, daca va exista o detaliere ulterioara, expeditia in sine mi se pare fascinanta. Pana la urma pentru asta citesc nu pentru rafuielile cu unii si cu altii inserate printre randuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca toti suntem interesati de partea moto a excursiei. popescu insa, in baza unor vechi rafuieli probabil, a ales sa dea peste bot cum se pricepe el mai bine (rudimentar dealtfel) cititorilor acestui forum. pana la un punct pot intelege reactia adversa de aici. nu mai pot intelege de ce o tineti langa cu fel de fel de prostii dupa ce v-ati exprimat odata, fiecare cum a putut, o opinie, chiar si personala. pentru mine popescu are 1-0, a facut ce voi nu ati facut, de dat din gura au dat ambele parti, la fel de prost. de asemenea, nu sunt de acord ca trebuie sa citesc advrider, fac si asta, la fel citesc cateva alte forumuri suto/moto care ma intereseaza. lumea de acolo e de pe alta planeta, sunt oameni civilizati. nu vad ce ce nu putem si noi fi la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca omul Dan Popescu are carente de exprimare si, fiind om, are antipatii si rafuieli si chestii de rezolvat (si cine n-are? aproape toti preopinentii lui au!), nu stiu daca facand misto de el sau balacarindu-l obtineti ceva. Dimpotriva, veti continua spirala asta a urii si-i veti alimenta si mai mult nevoia de a se lauda sau de a face ironii impotriva "motociclistilor de internet". La final, ce ramane? Un om acrit si inrait, tabere invrajbite, incapacitatea de a vedea padurea (realizarile lui) de copaci (modul cum le prezinta), pe scurt, nimic bun.

 

Si bascalia asta e buna cand e indreptata impotriva defectelor unui om, dar facuta in exces nu duce la "indreptarea pacatelor", ci la "adancirea" lor.

 

Voi faceti cu vreti, 20% din poantele de pe topicul cu Dan Popescu facts sunt chiar bune, am ras si eu la ele (restul sunt doar lame si atat sau adaptari ad-litteram dupa Chuck Norris facts, not so funny...), sper ca Dan Popescu sa nu le ia personal si sa raspunda si el cu "[insert user here] facts", dar parerea mea e ca totul are o limita si un om cu bun simt simte cand o trece. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce n-ar lua si el partea pozitiva a misto-ului?

 

parca doru zicea ca pe alte forumuri e civilizatie. really? sa-ti dau un exemplu la indemana?

chuck norris!

de ce au aparut bancuri cu el?

 

eu zic ca el ar trebui sa invete din mistocareala asta. asta a fost reactia la ceea ce a scris el si la ceea ce au scris altii (daca au fost altii) despre el.

daca o ia ca un tantalau personal si ataca si el, ramane la acealsi stadiu si ii poti ghici destul de usor, fara prea mare efort iq-ul. daca o ia ca pe un feed back, e o revolutie. data viitoare stie ce are de facut.

 

are el 1-0?

in meciul cu tine poate. eu n-am jucat pe terenul ala. in meciul cu mine privit de la magadan e 0-0, iar in viata mea am mai mult de 5 in fata lui.

au mai fost oameni la magadan, cu toate astea, nimeni nu mi-a spus, "bah, ce prost esti, am ajuns aici, daca o sa ajungi si tu o sa fie numarul doi, (cuvant jignitor). si-acum pupa-ma-n dos!"

 

despicati in 2 parti "aventura" lui

 

1. el a fost. penstru societate e zero, pentru el e un big deal, cum ar fi si pentru mine. nici nu pot sa-i zic bravo, el trebuie sa-si zica

2. relatia lui cu societatea, pute big time. si aici, insulta prin atitudine. organizeaza singur o competitie pe care s-o castige. dupa mine a alergat singur si a iesit pe locul 2.

 

cum pot eu sa aplaud asa ceva? de ce mi s-ar rupe ca a facut ceva care ar putea sa faca altul sau care a si facut-o deja dar o tine pentru el?

chiar crezi ca conditia lui fizica nu poate fi depasita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1-0 in meciul cu detractorii, la asta ma refeream, in sensul ca popescu a facut ceva care conteaza, restul ioc, iar la prostie deversata scriptic meciul e egal. in rest cam nasol, prea multa ura, prea multa patima. pentru ce? ca unul sau altul, simpatic sau antipatic a facut cine stie ce. oameni mici, probleme pe masura.

Mesaj completat

p.s. tsunami:

incearca frate si tu si ceilalti sa vorbiti ori romaneste ori englezeste, imi va fi si mie si tuturor cred mai usor sa va citim, nu faceti ca tarfulitele alea pe care le ia unu' in america sa le buleasca si pe urma se fac ca uita cum se spune una sau alta pt ca vezi doamne au jucat 50$ la vegas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a disparut topicul Popescu facts. Mai baieti moderatori, daca Popescu si-a atras toata hlizeala de pe net e DOAR DIN CAUZA LUI. E un tip ingamfat, scuipa pe ceilalti si abereaza de te umfla rasul. De ce nu s-a facut atata misto de bizon sau chiar si de broasca pe melc? Popescu a semanat vant si a cules furtuna. De fapt, asta si merita un pesonaj ca el.

Pe de alta parte, nu uitati ca suntem pe un forum. Pe forum asta se face! Se da din "gura" vrute si nevrute! Oricum 3 sferturi din toate comentariile de pe forum sunt aberatii. Dar daca nu ar exista "aberantii", probabil nici forumul asta n-ar exista. Daca ne exprimam civilizat, nu vad de ce sa fim cenzurati intr-un hal asa de comunist?!

Daca doar unul facea caterinca de Popescu, atunci intelegeam sa-l taiati p-ala, c-o fi nebun si o avea ceva cu astalaltu'. Dar aici nu e cazul! De Popescu rade juma' de forum, si asta nu pentru ca am inebunit toti ;)

Nu trebuia din start sa mai faceti inca un topic. Trebuia sa lasati aici pozele alea haioase de care sunt sigur ca si voi v-ati amuzat.

Asa ca, dragilor moderatori, administratori sau ce-oti mai fi, va rog lasati atitudinea comunista si nu mai interziceti "vocea poporului" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...