Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

e chair interesant.

din momentul in care a declarat ca are o fotografie a unui biciclist devorat de urs, am speculat ca poza n-a facut-o el. si asa a fost.

ba chiar am intrebat daca ursul a fost grizzly, caci parca kriminal a declarat ca a vazut si poza cu ursul ucis.

n-am primit nici un raspuns.

apoi a declarat ca poza o are de la oficiali rusi. m-as mira iar ca oficialii sa dea unor necunoscuti poza din baza lor de date.

cel mai probabil este tot internetul bata-l vina, internetul blamat chiar de dan, cu o baza de date imensa.

 

ala e prea mare sa fie un grizzly siberian al carui cap de regula nu trece de 0.4m-0.5m la maturitate.

 

 

articolul e din 2003, oh my

 

e de inteles de ce nu vrea sa imparta cu noi pozele. nu prea are drept sa le foloseasca. doar e jurist nu?

 

si daca stau bine sa ma gandesc, se mai naste o intrebare:

cine a sters pozele prima data. si mai ales, de ce?

avem curaj sa raspundem?

cred ca nu

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A, apropo. Am văzut imagini (deloc plăcute) cu biciclist mâncat pe jumătate de urs. . Pozele nu erau făcute de Dan Popescu, le primise de la autorită?ile care investigau moartea omului. Am văzut ?i poze cu ursul vinovat, împu?cat de autorită?i. Huge motherfucker. :crack:

 

@kriminal si altii care ati mai fost prezenti la Raportul Expeditiei NU VA MAI LASATI MANIPULATI de asemenea personaje.

Mesaj completat

e chair interesant.

din momentul in care a declarat ca are o fotografie a unui biciclist devorat de urs, am speculat ca poza n-a facut-o el. si asa a fost.

 

@Tsunami daca mi se permite va aduc poza cu biciclistul chiar aici postata! Poza care spunea ca o are de la organele de investigatie..procuratura..etc. INDIVIDUL ASTA NE-A MINTIT PUTERNIC cu multe aspecte ale calatoriei.

L-am vazut cum povestea despre anumite situatii! Dan Popescu vrei sa iti mai spun unde ai mintit puternic?

Nu va mai lasati inselati de asemenea "povestitori".

Din punctul meu de vedere ar fi fost un om brav daca parcurgea cu motocicleta chiar si numai 1000 de km pe drumul Siberian,dar sa nu minta in halul acesta.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci se zvoneste ca Buratino a venit cu cioara vopsita la raportul de expeditie? Vaaaai, ce surpriza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami daca mi se permite va aduc poza cu biciclistul chiar aici postata! Poza care spunea ca o are de la organele de investigatie..procuratura..etc. INDIVIDUL ASTA NE-A MINTIT PUTERNIC cu multe aspecte ale calatoriei.

 

dpdv al eticii, eu te-0as intreba de unde ai poza? daca e de pe internet, poti pune legatura sau chiar poza si sa scrii de unde o ai. daca insa ai facut-o in timpul expunerii la acr, iti trebuie acordul lui dan. e imposibil ca o tara care te inchide sau deporteaza in cazul in care depastesti cu o zi valabilitatea vizei, intr-o tara in care diplomatii romani nu pot prelungii cu o saptamana valabilitatea vizei, sa faca publice necunoscutilor, documetele unei investigatii in desfasurare. mai ales daca tara se numeste, rusia chiar daca necunoscutul e militian

 

Deci se zvoneste ca Buratino a venit cu cioara vopsita la raportul de expeditie? Vaaaai, ce surpriza.

 

problema e ca politistul nu e buratino, are titluri, a fost ales ca reprezentant.

dar, e de fapt in ton cu politicienii romani. asta e romania. de ce-ar fi altfel si in miscarea poltica a motociclismului?

imi aduc aminte ca dupa revolutie imediat am vazut o emisiune unde cineva explica de ce industria romaneasca este falimentara si cum se faceau contractele cu capitalistii.

spionii romani, securisti, platiti bine din mancarea poporului, se distrau in vest, iar la revenirea in tara scriau rapoarte copiate din revistele cumparate de acolo. in plus mai aveau o sursa importanta din mita de la companiile capitaliste cu care semnau constracte defavorizante penru romania. un proiect d-asta a fsot rom-bac-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog stergeti si nu mai postati scarboseniile alea de poze cu oameni macelariti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!! Si nici scarboseniile alea de poze cu ursi macelariti de oameni!!!!!!!!!!!!!!!

 

Caz in care nu ne mai ramane decat sa-l credem pe cuvant pe DP.

 

 

Cred ca varianta asta e mai conforma cu ochii sensibili ai lui Angi.

Editat de ADMIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dpdv al eticii, eu te-0as intreba de unde ai poza?

2. problema e ca politistul nu e buratino, are titluri, a fost ales ca reprezentant.

dar, e de fapt in ton cu politicienii romani. asta e romania. de ce-ar fi altfel si in miscarea poltica a motociclismului?

 

1. Pot sa o postez aici sau pot sa pun link-ul. Fotografia pentru care el facea "tam-tam-ul" acela.

Nu stiu daca se accepta asemenea fotografie pe forum.

2. EXACT cum ai spus! Intocmai! Foarte bine spus!

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pot sa o postez aici sau pot sa pun link-ul. Fotografia pentru care el facea "tam-tam-ul" acela.

Nu stiu daca se accepta asemenea fotografie pe forum.

2. EXACT cum ai spus! Intocmai! Foarte bine spus!

 

Aran, pozele le-a pus SorinAvram mai devreme si au fost sterse

zi daca sunt astea:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php/to...post__p__387219

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aran, pozele le-a pus SorinAvram mai devreme si au fost sterse

zi daca sunt astea:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php/to...post__p__387219

 

Nu,nu sunt cele postate de @sorinavram.

O clipa,va caut site-ul si va dau link-ul.

 

Am salvat fotografia cu biciclistul,dar aici nu se permite genul acesta de imagini,acum este clar.

Primele 3 fotografii au fost prezentate de "psihologul" P.D. la Raportul Expeditiei,avand protectie la copiere in sala si prezentate in "circuit inchis".

Aici este link-ul: http://gunmagazine.com.ua/index.php?id=131

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

!!!!!!! Si nici scarboseniile alea de poze cu ursi macelariti de oameni!!!!!!!!!!!!!!!

 

Caz in care nu ne mai ramane decat sa-l credem pe cuvant pe DP.

 

 

Cred ca varianta asta e mai conforma cu ochii sensibili ai lui Angi.

Vad ca ADMIN a sters nu doar pozele, ci si link-ul catre pozele respective. Nu-i comentez decizia, mi se pare insa perfect legitima orice incercare de a lamuri povestea cu biciclistul papat de ursi. In fine, la urma urmei, oricine poate googali dupa "bear attack".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ADMIN a sters nu doar pozele, ci si link-ul catre pozele respective. Nu-i comentez decizia, mi se pare insa perfect legitima orice incercare de a lamuri povestea cu biciclistul papat de ursi. In fine, la urma urmei, oricine poate googali dupa "bear attack".

bear attack by DP

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acel site rusesc sunt si pozele cu ursul impuscat in Alaska si, din ce mi-am dat seama, victima ursilor e tot din Alaska (в штате Аляска) si se refera tot la un grizzly (Медведь Гризли). Dar cel mai bine ar fi ca cineva care stie rusa sa ne spuna ce scrie pe acel site.

 

Daca se confirma minciuna, DP ar fi bine sa faca un Raport asupra Raportului Expeditiei. La Sala Palatului, sa incapem cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' voi chiar nu va plictisiti? Nu realizati ca sunteti mult mai penibili decat el?

Nicidecum. Abia astept sa incep o noua zi pe forum sa vad ce prostii a mai debitat DP si cum decurge telenovela.

Si mai am si un fetish, imi place cand ceva ce banuiam se confirma.. (dar multi il avem, nu?)

Mesaj completat

Pe acel site rusesc sunt si pozele cu ursul impuscat in Alaska si, din ce mi-am dat seama, victima ursilor e tot din Alaska (? ????? ??????) si se refera tot la un grizzly (??????? ??????). Dar cel mai bine ar fi ca cineva care stie rusa sa ne spuna ce scrie pe acel site.

 

Daca se confirma minciuna, DP ar fi bine sa faca un Raport asupra Raportului Expeditiei. La Sala Palatului, sa incapem cu totii.

 

google traduce foarte bine..

 

Sunt istorii generale despre comportamentul ursilor vis-a-vis de oameni si descrise cazuri cand chiar au atacat oameni, nu e despre un fapt specific de la data X..

 

Tragedia din poza s-a petrecut in Alaska, scrie clar..

 

 

 

 

 

 

 

Am vazut chiar zilele trecute la National Geografic Wild un documentar despre ursi si explicatii de ce ataca uneori oameni.

Era vorba despre un cercetator rus care a petrecut cativa ani impreuna cu ursii in kamchatka (sau cum se scrie) si in final a fost ucis de un urs cand si-a intins norocul la maxim.. Dar mosul rus chiar a insistat, nu asa oleaca... adica l-a fugarit putin pe mos-martin sa-i faca poze, si ursul satul de paparazzi, dupa cateva amenintari clare in prealabil i-a ars o laba cercetatorului si l-a linistit. For good..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog nu te supara, dar chiar sunt sensibil la chestii d-astea. Poate mai sunt si altii...

Intru aici sa ma delectez, nu sa am cosmaruri...

 

:crack:

 

daca te referi la minciuni, sunt de acord.

mai ales ca vorbim de reprezentantul catorva asociatii "de frunte" ale motociclismului romanesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, pozele pe care le-am văzut la prezentare sunt cele de pe site-ul respectiv. Deci e cam poantă, cum ar veni. :crack:

Asta e cam de cacao. Totuși, omul se pare că a fost pe motoretă acolo, că avea o căruță de filme on-board de pe drum (lacul Baikal, drumul oaselor, monumente de pe acolo, muzee etc). Nu înțeleg de ce a vrut să condimenteze istorioara cu povești despre urși și atacuri. În fine, to each his own.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu kilometrajul nu are deloc? Sau poate d-aia a lasat motocicleta p-acolo, sa nu se vada cati km avea la sfarsit? :crack:

 

motivul pentru care nu am crezut ca a facut tot drumul pe 2 roti fara asistenta:

 

6 august - Chelybinsk

 

 

 

Am reparat tot la mobra si am schimbat si primul rand de cauciucuri. M-am hotarat sa nu mai trimit nimic prin posta si sa mai bag o etapa pana deseara.

 

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/blog/6_au..._chelybinsk.mbs

 

ia sa ne uitam nitel la poze:

 

 

Novoorsk - Chelyabinsk - krasnoyarsk

 

sarcina utila a motorului este 200kg.

el a declarat ca are peste suta.

bagaeje, aproximez ca pe la suta (numai flotoarele inutile cred ca au peste 30kg), daca nu mai mult.

 

acum, cat timp se poate merge pe drumuri neasfaltate, de proasta calitate cu sarcina maxima fara sa distruga suspensia?

 

any idea?

post-5820-1286535596_thumb.jpg

post-5820-1286535618_thumb.jpg

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totuși, omul se pare că a fost pe motoretă acolo, că avea o căruță de filme on-board de pe drum (lacul Baikal, drumul oaselor, monumente de pe acolo, muzee etc). Nu înțeleg de ce a vrut să condimenteze istorioara cu povești despre urși și atacuri. În fine, to each his own.

Tot nu ai inteles?

 

 

"Точнее и не скажешь! Простой люд помогает как только можно, а те кто "обременен" хоть какими то полномочиями пытается на этом "заработать"! Жаль! Ребята, кто решается на такие поездки думаю "дикого экстрима" выхватывают на территории России по полной программе! " Brav om.

 

 

Cred ca o sa intelegeti corect chiar si cu translatorul electronic.

Poate ne traduce D.P. ceea ce spune un om de-al casei,din zona extrema,in contextul calatoriei facute de D.P.

Am bolduit pentru ca este foarte important.

@zabist cred va poate traduce exact :crack: si o sa intelegeti foarte bine.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, m-ati innebunit cu flotoarele alea minune.

Aratati-mi si mie unul si explicati-mi cum functioneaza, sa nu mor prost.

Multam! :crack:

 

Stiu un exemplu de pe advrider.

 

http://metaljockey.smugmug.com/Motorcycles...9000_iVdp4-A-LB

 

sau mai pe lung http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=584006

Mesaj completat

Si "verso" la prima poza:

 

http://metaljockey.smugmug.com/Motorcycles...986_vbTaE-L.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...