Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

hai ca la faza cu poza trucat-o ati luat-o razna iar :D

 

sunteti ce mai mare gasca de oameni paranoici care se aplauda unu pe altu.

 

ieisit la plimbare profitati de ultimele zile bune ianinte sa vina omatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.sks-bikeshuttle.de/video.htm

 

In filmuletul al doilea o sa vedeti un convoi de camioane pline ochi cu motociclete. Poate unii au mai fost si au mai vazut, iar pentru cine nu stie - motocicletele le incarca baietii la Faak am See cand se termina si se duc cu ele la Mallorca unde incepe un nou festival moto. Nu toata lumea are chef sa strabata jumatate de Europa pe motocicleta, nu toata lumea are timpul necesar sa o faca, sau poate nu toata lumea are chef sa isi "jigareasca" motocicleta pe drum (sunt unii care au niste bijuterii de motoare si probabil le tin mai mult pentru parada; ar fi si pacat sa isi bata joc de ele).

 

Sa vedeti cate firme de shipping sunt in America. Dati o cautare pe goagal cu "motorcycle shipping" sa vedeti cate rezultate apar

 

Este insa o diferenta intre ce fac HOGii astia si ce a facut Dan Popescu. Primii nu ascund ca isi pun motocicleta pe camion si probabil ca nici nu le pasa ca i-ar comenta cineva pentru asta; scopul lor este sa se simta bine si sa isi faca viata mai usoara iar de dat cu motocicleta e alegerea lor unde si cat se dau. Corpul nostru expeditionar solitar a dorit sa ne impresioneze prin parcurgerea unui drum lung si plin de obstacole aparent de netrecut si pe care doar un motociclist deosebit precum domnia sa l-ar fi putut duce la bun sfarsit iar impresia generala lasata a fost ca a cam trisat si s-a pus singur intr-o situatie penibila. Poate ca si-a dorit omul cu ardoare sa demonstreze ceva (la cati contestatari are probabil ca ar fi avut o satisfactie suprema sa ii poata reduce la tacere, macar pentru catreva secunde) dar cred ca s-a straduit prea mult, a fost foarte stangaci in tot ceea ce a facut (incerc sa folosesc un termen mai finut) si in final a obtinut exact contrariul a ceea ce a dorit (ceea ce a facut este de apreciat, cel putin in opinia mea, chiar si daca a mers si cu camionul si cu trenul si cu avionul dar atentia tuturor s-a concentrat nu asupra expeditiei in sine ci asupra modului grobian in care domnul DP reuseste sa comunice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zavolzh'e

Niznhiy Novgorod

si dupa aia ce faci?

la anu e programata doar o excursie contra-cronometru la cap nord, singur, pentru descoperirea punctelor slabe si a echipamentului

 

Doar tur -retur ( cu avionul) sedere la Vladivostok.

 

Succes pentru viitoarea plecare la cap nord! Vom avea povestire si foto :D

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. Daca a fost, a facut si s-a intors, de ce nu mai scrie nimic aici?

 

Pai e suparat pe noi - sau considera ca noi, "pacalicii de internet", nu meritam sa ne povesteasca EL cum a fost in Expeditie.

 

Am facut o analiza pe mess dimineata cu un user "care nu vrea sa iasa in fata, ca de obicei" (nu, nu e DP, lol) si am descoperit ceva:

 

Deci .. a plecat pe 22 iulie, da? A ajuns la Magadan pe 30 august. Cate zile sunt?

 

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6.. ...30 - 40 de zile, da?

 

Pe 21 august a inceput efectiv drumul oaselor - pe care l-a parcurs in 9 zile - bucata de 1750km fara asfalt.

 

Am facut traseul Bucuresti - Magadan aproximativ cu http://www.routes.tomtom.com/ si da aproximativ 8184km ca distanta... Sa zicem ca DP a mers mai serpuit - sa-i zicem 9000km, sa-i zicem hai 10.000.

 

10.000 - 1750 = 8250km

 

Nelamurirea mea e asa: cum de i-au trebuit 31 zile sa parcurga 8250km de asfalt si doar 9 zile pentru a parcurge 1750 de drum.. fara drum? Din care 2 zile a stat impotmolit? Deci.. 7 zile de mers efectiv..pe drumul fara drum.

Ies mediile cam asa.. 266km de drum de asfalt parcursi zilnic si 250km de macadam zilnic..

 

Deci el abia s-a tarait cu 266 de km pe zi in sectiunea asfaltata a calatoriei si in sectiunea fara drum a facut 250km pe zi..

Si am vazut toti ce veleitati off-road are din clipul cu ridicatul.

Intelegeti unde bat? Ceva nu se leaga..

 

Si cheia ecuatiei este - KAMAZ! :D

 

(de ce insist? asa, ca nu am ce face si vreau sa-l demasc pe mincinosul mincinosilor. :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, m-ati innebunit cu flotoarele alea minune.

Aratati-mi si mie unul si explicati-mi cum functioneaza, sa nu mor prost.

Multam! :D

 

Extras din articolul ACR "adeseori, trecand peste rauri si lacuri cu flotoarele din dotare"

 

Poza spion din timpul testelor efectuate intr-o locatie secreta.

Mesaj completat

Cum functioneaza nimeni nu stie. Eu am o educatie inginereasca, dar nu-mi pot inchipui. :D

post-56000-1287415426_thumb.jpg

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu socoteala pe zile mi s-a parut si mie ciudata, dar socotind putin altfel: lui Mihai i-au trebuit aproape doua luni ca sa ajunga la Ulan Bator, iar lui DP i-au trebuit 40 de zile ca sa ajunga la Magadan, o destinatie care, cel putin pe planiglobul Google Earth, pare cu 50% mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, radem, glumim (ca avem subiect din plin) dar exista o parte foarte trista in toata povestea asta. Domnul Dan Popescu, pe care eu il felicit pentru excursia sa solitara pana la Magadan, ne-a dovedit din plin ceva - nu merita sa se numeasca presedinte al AMR. De ce? Pentru ca a dovedit cu varf si indesat ca nu are abilitati de comunicare si de organizare, este un personaj total necarismatic iar leadership este un cuvant strain pentru el. Poate ca in particular este o persoana agreabila, poate este de treaba, poate este saritor, ii acord toate calitatile din lume daca vreti dar nu mi se pare ca e potrivit pentru o functie de raspundere si reprezentare. Unii ar putea spune ca este exact personajul potrivit pentru ca multe lucruri sunt cu susul in jos in tara noastra si atunci el reprezinta perfect aceasta stare de anormalitate. Totusi, eu m-am cam saturat de bascalie, de stangacii si de lucruri facute dupa ureche. Au trecut 20 de ani de la revolutie, sunt mai batran cu 20 de ani, viata mea nu este infinita si incet incet imi mor toate visele si toate sperantele. Mi-as dori sa ajung si eu sa traiesc normalitatea in propria mea tara in loc sa jinduiesc dupa excursii in strainatate, sa nu mai stau sa ma minunez ca prostul ce bine e la altii si ce departe sunt de noi, sa nu mai fac sport extrem ori de cate ori ma sui pe motocicleta (asta pentru ca avem drumuri cum le avem si soferi cum ii avem) sa ajung sa ma mandresc si eu cu un compatriot de-al nostru care ajunge campion la motociclism intr-o competitie importanta, sa avem si noi macar un circuit moto si nu improvizatii si si si si ca as putea sa o tin asa pana maine. Ar fi foarte multe de facut din pozitia de presedinte al AMR iar o excursie solitara pe durata a peste 40 de zile pana la mama dracu' nu rezolva nimic din toate astea. Daca l-ar fi dus capul pe domnul Dan Popescu, daca i-ar fi pasat, daca ar fi vrut cu adevarat sa dovedeasca ceva, ar fi trebuit sa faca un tur de tara, sa stea de vorba cu cat mai multi motociclisti si sa asculte ce ofuri au ei, sa obtina sprijinul a cat mai multe MCuri romanesti pentru proiecte cu adevarat importante si folositoare pentru motociclismul romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cei trei americani-australieni care au plecat si ei catre Magdan de unde or sa sa ia ca toata lumea un avion catre Australia"

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/galerie.mbs

 

-Fotografie la 247 km de Magadan cu doi dintre ei.

-Motoarele la intrarea in Magadan

-In drum catre Magadan

Mesaj completat

Drumul cu zapada pe alocuri.

Mesaj completat

Pe Drumul Oaselor sunt indicatoare, se vad in foto.

post-56000-1287422233_thumb.jpg

post-56000-1287422351_thumb.jpg

post-56000-1287422592_thumb.jpg

post-56000-1287423432_thumb.jpg

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar tur -retur ( cu avionul) sedere la Vladivostok.

 

Succes pentru viitoarea plecare la cap nord! Vom avea povestire si foto :D

 

mersi

http://maps.google.ca/maps/ms?hl=en&ie...7a8d0c2&z=4

 

asta-i planul deocamdata

 

 

da' stiu c-o sa-ti intepeneasca fundul in avion atatea ore.

in vladivostok ce faci? biz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, radem, glumim (ca avem subiect din plin) dar exista o parte foarte trista in toata povestea asta. Domnul Dan Popescu, pe care eu il felicit pentru excursia sa solitara pana la Magadan, ne-a dovedit din plin ceva - nu merita sa se numeasca presedinte al AMR. De ce? Pentru ca a dovedit cu varf si indesat ca nu are abilitati de comunicare si de organizare, este un personaj total necarismatic iar leadership este un cuvant strain pentru el. Poate ca in particular este o persoana agreabila, poate este de treaba, poate este saritor, ii acord toate calitatile din lume daca vreti dar nu mi se pare ca e potrivit pentru o functie de raspundere si reprezentare. Unii ar putea spune ca este exact personajul potrivit pentru ca multe lucruri sunt cu susul in jos in tara noastra si atunci el reprezinta perfect aceasta stare de anormalitate. Totusi, eu m-am cam saturat de bascalie, de stangacii si de lucruri facute dupa ureche. Au trecut 20 de ani de la revolutie, sunt mai batran cu 20 de ani, viata mea nu este infinita si incet incet imi mor toate visele si toate sperantele. Mi-as dori sa ajung si eu sa traiesc normalitatea in propria mea tara in loc sa jinduiesc dupa excursii in strainatate, sa nu mai stau sa ma minunez ca prostul ce bine e la altii si ce departe sunt de noi, sa nu mai fac sport extrem ori de cate ori ma sui pe motocicleta (asta pentru ca avem drumuri cum le avem si soferi cum ii avem) sa ajung sa ma mandresc si eu cu un compatriot de-al nostru care ajunge campion la motociclism intr-o competitie importanta, sa avem si noi macar un circuit moto si nu improvizatii si si si si ca as putea sa o tin asa pana maine. Ar fi foarte multe de facut din pozitia de presedinte al AMR iar o excursie solitara pe durata a peste 40 de zile pana la mama dracu' nu rezolva nimic din toate astea. Daca l-ar fi dus capul pe domnul Dan Popescu, daca i-ar fi pasat, daca ar fi vrut cu adevarat sa dovedeasca ceva, ar fi trebuit sa faca un tur de tara, sa stea de vorba cu cat mai multi motociclisti si sa asculte ce ofuri au ei, sa obtina sprijinul a cat mai multe MCuri romanesti pentru proiecte cu adevarat importante si folositoare pentru motociclismul romanesc.

mai sus avem singura post care merita citit si analizat!

RESTUL ........................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extras din articolul ACR "adeseori, trecand peste rauri si lacuri cu flotoarele din dotare"

 

Poza spion din timpul testelor efectuate intr-o locatie secreta.

Mesaj completat

Faci KTM-ul de ras :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

...

 

hai c-o analogie.

 

va angajati undeva intr-un loc cald.

nu stiti (foarte bine) care va sunt sarcinile

aveti pe mana o gramada de bani, din care se poate si fura

furati

seful va controleaza doar sa fie sigur ca mergeti la servici, fara sa stie nici el ce-ar trebui sa faceti

din cand in cand mergeti la el si-i indrugati minciuni pe care le cumpara fericit.

din banii furati ii cumparati cate-o sticla de vin ieftin pe care-l amestecati cu apa si in care dizolvati ceva zahar.

seful e multumit ca a primit ceva gratis, chiar daca e furt din buzunarul lui.

din cand in cand cereti mai multi bani. daca va refuza, vi-i luati singuri prin furt.

 

doamnelor si domnilor, v-am prezentat scenariul clasei politice si executive din romania.

in rolul angajatului, politicienii si ministrii

in rolul sefului, electoratul.

 

atata vreme cat la vot vor merge numai 30% din care peste jumate sunt direct interesati, iar o mare parte din celalata sunt orientati de biserica, atata timp cat nu exista controlul politicienilor, atata timp cat credem ca noi nu putem schimba nimic, atata timp cat vom fi superficiali cu viitorul nostru si al copiilor nostrii, asta avem in retur.

 

de ce ar face ei ceva pentru tara cand nu-i controleaza nimeni? cand dupa fiecare alegeri tot in aceleasi scaune se vor aseza.

de ce credeti ca o tara se conduce numai prin constiinta neavand presiunea controlului electoratului?

constiinta nu exista in mod normal.

 

ceea ce se intampla in fotbal este o reflexie a vietii noastre la toate nivelurile. politic, economic, asigurari sociale, motociclism, automobilism etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste PM-uri de la DP de moare lumea .. :D

Dar nu vi le arat ca nu-i frumos, il fac de ras de tot..

 

Ma intreb cum poate un om de 50 si ceva de ani sa scoata asa ceva din el. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste PM-uri de la DP de moare lumea .. :D

Dar nu vi le arat ca nu-i frumos, il fac de ras de tot..

 

Ma intreb cum poate un om de 50 si ceva de ani sa scoata asa ceva din el. :D

 

Fa un filmuletz, si intelegem noi :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci KTM-ul..... :D

Neee :D

Iata si foto cu flotoarele la scara 1/1 :D

 

 

Iata aici KTM-uri 950 Super Enduro .Aliniere la Magadan,dupa o calatorie de 7 luni, 45.000 km,27 de tari tranzitate.

Africa de Sud-Magadan.

Cele trei motoare aliniate la Magadan, sunt chiar cele intalnite de D.P.- referire pe site-ul oficial al expeditiei:

"Pe drum, la nici 10 km, surpriza... Mai mai sa ma lovesc de un KTM care venea tare din sens opus. Il injur in gand (era pe sensul meu) si hop abia il ocolesc pe al doilea, si decid sa incetinesc ca poate mai sunt si altii...surpriza, al treilea chiar opreste:....si aflu....doi maericani si un australian, sau doi australieni si un american (urmeaza sa ma dumiresc si eu) plecasera din Africa de Sud, au urcat pana la mediterana, apoi prin Orientul Apropiat, diverse -stane, Mongolia (ca toata lumea in afar de mine fireste) si bagau tare ca au auzit ca se inchide drumul ca a venit iarna si sa nu pateasca si ei ca tampitul ala de roman care a plecat singur de la Magadan si nu se mai stie nimic de el pana acum. Apoi au vazut ca pe parbriz la mine (sub noroi si praf) scria Romania si s-au asigurat ca sunt bine sanatos, le-am explicat pasajele mai grele si mai nasoale, unde si cu cine sa vorbeasca sa poata dormi la caldura (nu in cort cum sperau ei - de, veneau de la caldura inca nu dadusera de iarna Siberiana) "

post-56000-1287433995_thumb.jpg

post-56000-1287434416_thumb.jpg

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e suparat pe noi - sau considera ca noi, "pacalicii de internet", nu meritam sa ne povesteasca EL cum a fost in Expeditie.

 

Am facut o analiza pe mess dimineata cu un user "care nu vrea sa iasa in fata, ca de obicei" (nu, nu e DP, lol) si am descoperit ceva:

 

Deci .. a plecat pe 22 iulie, da? A ajuns la Magadan pe 30 august. Cate zile sunt?

 

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6.. ...30 - 40 de zile, da?

 

Pe 21 august a inceput efectiv drumul oaselor - pe care l-a parcurs in 9 zile - bucata de 1750km fara asfalt.

 

Am facut traseul Bucuresti - Magadan aproximativ cu http://www.routes.tomtom.com/ si da aproximativ 8184km ca distanta... Sa zicem ca DP a mers mai serpuit - sa-i zicem 9000km, sa-i zicem hai 10.000.

 

10.000 - 1750 = 8250km

 

Nelamurirea mea e asa: cum de i-au trebuit 31 zile sa parcurga 8250km de asfalt si doar 9 zile pentru a parcurge 1750 de drum.. fara drum? Din care 2 zile a stat impotmolit? Deci.. 7 zile de mers efectiv..pe drumul fara drum.

Ies mediile cam asa.. 266km de drum de asfalt parcursi zilnic si 250km de macadam zilnic..

 

Deci el abia s-a tarait cu 266 de km pe zi in sectiunea asfaltata a calatoriei si in sectiunea fara drum a facut 250km pe zi..

Si am vazut toti ce veleitati off-road are din clipul cu ridicatul.

Intelegeti unde bat? Ceva nu se leaga..

 

Si cheia ecuatiei este - KAMAZ! :laugh:

 

(de ce insist? asa, ca nu am ce face si vreau sa-l demasc pe mincinosul mincinosilor. :D)

 

 

Bai nene, tu nu auzi ca el s-a ratacit din prima "decat" 700km? Nu a anuntat omul de la inceput ca el va face 35.000 km? De unde ai scos-o matale cu 10.000? Eee?

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu de ce latri?

@sorinavram, schimba dioprtria, se vede Airoh scris invers.

In plm decat sa se chinuie sa organizeze o mascarada, mai simplu era sa se duca pana la Magadan, ceea ce a si facut.

tu de ce guiti? (doar vierii grohaie, restul guita).

a organizat o mascarada pentru ca e un ??????. ia vezi, ghicesti?

 

nici noi nu stim

pluralul majestatilor ... sau tu esti purtatorul de cuvant al aplaudacilor.

 

 

Schimba cineva titlul topicului in

 

"Penibila excursie pana la Magadan a lui Dan Buratino Popescu a.k.a. Pinocchio inceputa in 2010 - sfarsita.. nu se stie cand. Aprox 10.000km - cu chiu cu vai - noroc ca n-a plouat" ?

te tine elasticul de la suspensor? baga, esti moderator, stim ca poti. contez pe tine.

 

si eu am facut anul asta vreo 100mii km cu avionul si pana se termina anul dublez suma, se pune sa fac un topic de calatorie :laugh: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu de ce guiti? (doar vierii grohaie, restul guita).

a organizat o mascarada pentru ca e un ??????. ia vezi, ghicesti?

 

 

pluralul majestatilor ... sau tu esti purtatorul de cuvant al aplaudacilor.

 

te tine elasticul de la suspensor? baga, esti moderator, stim ca poti. contez pe tine.

 

si eu am facut anul asta vreo 100mii km cu avionul si pana se termina anul dublez suma, se pune sa fac un topic de calatorie :laugh: ?

Esti subtil ca un grohaitor de partid (vezi ferma animalelor). Ai bani si iti doresc ca urmasii tai sa capete ceva noblete.

 

Astept sa vad alte dovezi cu "mascarada" lui Dan Popescu, cu diversiunea si marea inselatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti subtil ca un grohaitor de partid (vezi ferma animalelor). Ai bani si iti doresc ca urmasii tai sa capete ceva noblete.

 

Astept sa vad alte dovezi cu "mascarada" lui Dan Popescu, cu diversiunea si marea inselatura.

cand intrebi pe cineva "de ce latri?" il faci caine. daca iti raspunde ca esti porc, la ce naiba te flausezi? la ce te vaiti ca o fata mare ca nu ai fost tratat cu noblete? altfel, multumesc de urare, sper ca ai mei copii sa ma depaseasca in toate privintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...