Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Am dat de Popescu si pe Advrider...

 

10-14-2010, 07:18 AM #1022

Dan Popescu

Adventurer

 

 

Joined: Jun 2010

Location: Bucharest, Romania

Oddometer: 13

very nice pics, I recognize a lot of places in the road of bones.

In august-September 2010 I ride my Aprilia Pegaso from Romania to Magadan and back to Yakutsk. The winter catch me, negative temperature and snow. Next year I will continue. Solo again.

 

some fotos at:

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/galerie.mbs

 

good luck

 

 

 

 

 

...dar nimeni nu l-a bagat in seama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cand intrebi pe cineva "de ce latri?" il faci caine. daca iti raspunde ca esti porc, la ce naiba te flausezi? la ce te vaiti ca o fata mare ca nu ai fost tratat cu noblete? altfel, multumesc de urare, sper ca ai mei copii sa ma depaseasca in toate privintele.

Eu nu ma simt lezat, vezi ca arunca cativa cu rahat (si nu ma refer la topicul cu mistouri) in respectivul individ si o iei de buna si tragi concluziile. Ca e farsor ca minte, analogia curvei batrane . Ce sa spun, multa coloana vertebrala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

and...... what's the point!?

 

asta da moderare, nene! :laugh:

 

hai, da-i un warn ceva, ca a zis ca nu-i "virgina", da' e...

"mincinoasa" mica ce esti, bey gabimaty! ...vezi ca pe topicul asta n-ai voie sa minti, este un topic curat si cinstit. imaculat!

si ai grija la limbaj, da? ca mai sunt si copii p-aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect ar fi "o agarice"

sau era "agaricioaica"?

 

btw, welcome tu da club.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma simt lezat, vezi ca arunca cativa cu rahat (si nu ma refer la topicul cu mistouri) in respectivul individ si o iei de buna si tragi concluziile. Ca e farsor ca minte, analogia curvei batrane . Ce sa spun, multa coloana vertebrala.

despre dp am cunostinta ce fel de om este de mai mult timp, concluziile au fost trase de mult, nu de acu' o saptamana. daca tu poti dovedi ca dp intruneste niste calitati si virtuti demne de invidiat, esti binevenit; imi voi face mea culpa imediat si public.

daca recitesti postul meu initial, pana sa ajungi la analogia cu mireasa si centurista o sa intelegi exact la ce ma refer. asta daca vrei sa intelegi, poti la fel de bine sa te prefaci in continuare ca nu intelegi.

sa ma scuzi ca nu cad pe spate la mareata realizare a stindardului calauzitor. dar asta pot sa fac si eu cu harley-ul, il plimb pe asfalt si cand se termina asfaltul il dau cu camionul sau trenul, e lesne. hai sa ne vedem de viata noastra, m-ai poolit, ti-am raspuns cu o mitocanie, nu mai e nimic de adaugat. la bere nu o sa iesim veci impreuna.

 

Observ ca atitudinea pe care o critici mai sus, o impartasesti totusi din toate punctele de vedere desi mai jos spuneai ca nu esti chiar asa "virgina": :laugh:

tie o sa iti fac un desen: in partea de sus a desenului am acceptat ca imi asum riscul sa iau flegme; mai jos putin s-a intamplat chiar sa imi iau una, si cum nu sunt un bun crestin sa intorc si celalat obraz, am dat-o inapoi pe cu bolta. in partrea de jos a desenului te insinuezi si tu cumva. ma vezi cumva zmiorcaindu-ma in vreun colt? ai vazut ca am dat cumva report? desi, in calitate de moderator ar fi trebuit sa intervii si sa moderezi mojicia lui @aleko (cea cu "de ce latri?"). sau pana nu se fac trimiteri abjecte la mame voi moderatorii nu interveniti?

hai ca maine am treaba, e cea mai mare prostie (pe imi propun ca de acum sa nu o sa mai o fac) sa intru pe forumul asta infect. ma mut pe alt forum, unde oamenii isi dau intalniri, vorbesc frumos si ies la ture, nu-si dau flegme din taste. asa ca nu te mai obosi sa imi raspunzi, posibil sa nu iti citesc raspunsul niciodata.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ma amuza la acest topic, este faptul ca desi au intrat putini sa-l apere sau multi sa-l huleasca pe cel ce nu a avut suficienta intelepciune, modestie, etc. sa spuna adevarul curat, despre aceasta reprezentativa (se dorea) expeditie, au ajuns sa-si netezeasca taisul vorbelor intre ei, lasand subiectul in bezna uitarii...

 

Am crezut ca scopul dvs. a fost intotdeauna, acela de a aduce la cunostinta subiectului ca, desi aceasta expeditie a fost una solitara cu multe satisfactii personale, ea nu este reprezentativa, cel putin datorita acestor devieri inspre fabulatie, pentru motociclismul din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e suparat pe noi - sau considera ca noi, "pacalicii de internet", nu meritam sa ne povesteasca EL cum a fost in Expeditie.

 

Am facut o analiza pe mess dimineata cu un user "care nu vrea sa iasa in fata, ca de obicei" (nu, nu e DP, lol) si am descoperit ceva:

 

Deci .. a plecat pe 22 iulie, da? A ajuns la Magadan pe 30 august. Cate zile sunt?

 

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6.. ...30 - 40 de zile, da?

 

Pe 21 august a inceput efectiv drumul oaselor - pe care l-a parcurs in 9 zile - bucata de 1750km fara asfalt.

 

Am facut traseul Bucuresti - Magadan aproximativ cu http://www.routes.tomtom.com/ si da aproximativ 8184km ca distanta... Sa zicem ca DP a mers mai serpuit - sa-i zicem 9000km, sa-i zicem hai 10.000.

 

10.000 - 1750 = 8250km

 

Nelamurirea mea e asa: cum de i-au trebuit 31 zile sa parcurga 8250km de asfalt si doar 9 zile pentru a parcurge 1750 de drum.. fara drum? Din care 2 zile a stat impotmolit? Deci.. 7 zile de mers efectiv..pe drumul fara drum.

Ies mediile cam asa.. 266km de drum de asfalt parcursi zilnic si 250km de macadam zilnic..

 

Deci el abia s-a tarait cu 266 de km pe zi in sectiunea asfaltata a calatoriei si in sectiunea fara drum a facut 250km pe zi..

Si am vazut toti ce veleitati off-road are din clipul cu ridicatul.

Intelegeti unde bat? Ceva nu se leaga..

 

Si cheia ecuatiei este - KAMAZ! :laugh:

 

(de ce insist? asa, ca nu am ce face si vreau sa-l demasc pe mincinosul mincinosilor. :P)

Nu ai luat in calcul "eroarea" de 700 de kilometri in plus pina la Sevastopol :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai luat in calcul "eroarea" de 700 de kilometri in plus pina la Sevastopol :D

 

Lasa-ma ca-s suparat.. si-asa m-a certat ca nu stiu sa fac calcule.

DP :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neee :P

Iata si foto cu flotoarele la scara 1/1 :P

 

 

Iata aici KTM-uri 950 Super Enduro .Aliniere la Magadan,dupa o calatorie de 7 luni, 45.000 km,27 de tari tranzitate.

Africa de Sud-Magadan.

Cele trei motoare aliniate la Magadan, sunt chiar cele intalnite de D.P.- referire pe site-ul oficial al expeditiei:

"Pe drum, la nici 10 km, surpriza... Mai mai sa ma lovesc de un KTM care venea tare din sens opus. Il injur in gand (era pe sensul meu) si hop abia il ocolesc pe al doilea, si decid sa incetinesc ca poate mai sunt si altii...surpriza, al treilea chiar opreste:....si aflu....doi maericani si un australian, sau doi australieni si un american (urmeaza sa ma dumiresc si eu) plecasera din Africa de Sud, au urcat pana la mediterana, apoi prin Orientul Apropiat, diverse -stane, Mongolia (ca toata lumea in afar de mine fireste) si bagau tare ca au auzit ca se inchide drumul ca a venit iarna si sa nu pateasca si ei ca tampitul ala de roman care a plecat singur de la Magadan si nu se mai stie nimic de el pana acum. Apoi au vazut ca pe parbriz la mine (sub noroi si praf) scria Romania si s-au asigurat ca sunt bine sanatos, le-am explicat pasajele mai grele si mai nasoale, unde si cu cine sa vorbeasca sa poata dormi la caldura (nu in cort cum sperau ei - de, veneau de la caldura inca nu dadusera de iarna Siberiana) "

Aici o filmare la trecerea peste un pod a unuia dintre cei trei pe care i-a intalnit D.P. pe drum.

(Mongolia)

 

Mesaj completat

Pentru ca tocmai prezentam mai sus trecerea unui pod ,avem aici trecerea unui alt pod.

Sunt uimit cum de a ratat sa fie si numarul 1 din Romania care intra in clubul "Vitim River Bridge" :laugh:

Clubul acesta este dedicat : "For any survivors who have crossed the world's most dangerous bridge ... the Vitim River road bridge, in extreme Siberia"

 

Poza harta: D.P. a ales varianta de la Sud de Baikal,varianta "bleu"

Varianta "verde" includea si "Vitim-ul"

Pe varianta verde,cea din Nord Baikal, ( drumul BAM) a sosit la Magadan grupul celor veniti din Sankt Petersburg ( foto de la Steak House-Magadan cu explicatia "...In poza sunt cei doi englezi, cei 4 rusi de la st. Petersburg..."

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/galerie.mbs

 

Podul se afla la o inaltime de 15 metri si are o lungime de 570 metri

 

 

Mesaj completat

Tocmai prezentam mai sus trecerea unui pod ,avem aici trecerea unui alt pod.

Sunt uimit cum D.P.a ratat sa fie si numarul 1 din Romania care intra in clubul "Vitim River Bridge" :D

Clubul acesta este dedicat : "For any survivors who have crossed the world's most dangerous bridge ... the Vitim River road bridge, in extreme Siberia"

 

Poza harta: D.P. a ales varianta de la Sud de Baikal,varianta "bleu"

Varianta "verde" includea si "Vitim-ul"

Pe varianta verde,cea din Nord Baikal, ( drumul BAM) a sosit la Magadan grupul celor veniti din Sankt Petersburg ( foto de la Steak House-Magadan cu explicatia "...In poza sunt cei doi englezi, cei 4 rusi de la st. Petersburg..."

http://euroasia2010.amoro.ro/scm/galerie.mbs

post-56000-1287671583_thumb.jpg

post-56000-1287672346_thumb.jpg

post-56000-1287672355_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu de ce guiti? (doar vierii grohaie, restul guita).

a organizat o mascarada pentru ca e un ??????. ia vezi, ghicesti?

 

pluralul majestatilor ... sau tu esti purtatorul de cuvant al aplaudacilor.

 

te tine elasticul de la suspensor? baga, esti moderator, stim ca poti. contez pe tine.

si eu am facut anul asta vreo 100mii km cu avionul si pana se termina anul dublez suma, se pune sa fac un topic de calatorie :D ?

Stimate domn gabimaty dati-mi voie sa va pun 2 intrebari la care mi-as dori sa raspundeti sincer

1 Cat au costat cele 2 motociclete pe care le aveti?

2 Cati km au la bord pana in momentul de fata?

 

Nu am stat sa urmaresc acest topic sa vad daca domnul Dan Popescu a fabricat o poveste sau nu iar daca minte se minte pe el

nu pe mine,insa nu vad interventia dumneavoastra potrivita aici unde se discuta despre o aventura,fie ea si pana in Ucraina,cu

motocicleta in tren,in aer,pe drum sau nu mai stiu unde,dormit la cort,mancat din traista,apa in cizme,praf etc.

 

Poate gresesc,insa nu vad cum unele din cele enumerate mai sus s-ar porivi cu profilul dumneavoastra de om la costum

cu doua"bijuteri" in garaj

 

Incerc, cat se poate,sa ma bucur de motociclismul practicat de mine si nu stau sa fac anchete pe forumuri sa vad daca a fost sau nu a fost!

 

Nu pot intelege de ce sunteti asa de invelsunat impotriva lui Dan Popescu pe care eu il consider-unul dintre noi-(nu acelasi lucru pot spune despre dumneavoastra,care totusi aveti o alta viziune asupra motocilismului),din moment ce,banuiesc, nu vreti sa organizati o expeditie similara!

 

Calatoria mi s-a parut foarte interesanta de la inceput si daca a facut-o dupa cum a prezentat-o,cinste lui,daca nu...

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn gabimaty dati-mi voie sa va pun 2 intrebari la care mi-as dori sa raspundeti sincer

1 Cat au costat cele 2 motociclete pe care le aveti?

2 Cati km au la bord pana in momentul de fata?

 

Nu am stat sa urmaresc acest topic sa vad daca domnul Dan Popescu a fabricat o poveste sau nu iar daca minte se minte pe el

nu pe mine,insa nu vad interventia dumneavoastra potrivita aici unde se discuta despre o aventura,fie ea si pana in Ucraina,cu

motocicleta in tren,in aer,pe drum sau nu mai stiu unde,dormit la cort,mancat din traista,apa in cizme,praf etc.

 

Poate gresesc,insa nu vad cum unele din cele enumerate mai sus s-ar porivi cu profilul dumneavoastra de om la costum

cu doua"bijuteri" in garaj

 

Incerc, cat se poate,sa ma bucur de motociclismul practicat de mine si nu stau sa fac anchete pe forumuri sa vad daca a fost sau nu a fost!

 

Nu pot intelege de ce sunteti asa de invelsunat impotriva lui Dan Popescu pe care eu il consider-unul dintre noi-(nu acelasi lucru pot spune despre dumneavoastra,care totusi aveti o alta viziune asupra motocilismului),din moment ce,banuiesc, nu vreti sa organizati o expeditie similara!

 

Calatoria mi s-a parut foarte interesanta de la inceput si daca a facut-o dupa cum a prezentat-o,cinste lui,daca nu...

 

Numai bine

 

dane, las-o jos ca macane

nimeni n-are nimic cu tine ca ai plecat incarcat din bucuresti cu motorul in pompa, ci are are cu minciuna.

de ce nu lasi sa moara postul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost prezentata la Motomagia prima parte a reportajului despre excursia asta.

Partea a doua saptamana viitoare.

 

Am tot citit acest topic , si nu am comentat nimika , deoarece nu prea imi place sa ma bag unde nu cunosc , dar dupa emisiunea Motomagia de astazi , nu m-am mai putut abtine .

 

Am vazut si eu reportajul la Motomagia astazi , dar si la modul cum povestea , parca mai mult iti venea sa crezi ,ca nu a facut tot drumul calare pe motor .

 

Ex. : ,, Am facut cateva zile la rand prin Rusia , 800 -- 900 km pe zi '' ......la care Prezentatorul , zice ,, cum ai reusit sa faci atatia km pe zi ??? si zile la rand ?? '' ..........la care protagonistul nostru spune , ca era bucata de drum gata asfaltat , si era doar el si cucu pe acolo , asa a reusit .............HMMMM ?!!!

 

Dar dupa povestea de pe site-ul oficial , acoloa spune ca a facut aproximativ :

-- 31 zile sa parcurga 8300 km de asfalt -- cu o medie de 268 km / zi

-- 9 zile pentru a parcurge 1800 km ...pe ,,Drumul Oaselor '' ........care este mai mult drum forestier , sau drum inexistent -- la o medie de 200 Km / zi .

 

Tot pe site-ul lor se spune ca zilnic a parcus multi km ... deci unde sunt cei 800 -- 900 km facuti cateva zile ??? despre care povestea in emisiune de azi , ca nu prea dau la media zilnica ???

.

.

.

.

Pe mine , nu ma deranjeaza ca poate toata aceasta poveste contine si o mare minciuna ........il apreciez pe DP pentru ca a avut curajul sa si plece in aceea directie , doar ca sunt cam sictirit de felul romanesc in care a facu-o ( ASTA DACA A MINTIT ) , felul in care a incercat sa minta pentru a parea cee ce nu este .

 

.........................................................................................................................................

 

Daca nu am dreptate , astept ( si asta de cand sa intors in Romania tot astept ) sa vina cu o replica , cu o poveste , unde sa explice pas cu pas , exact cum sa petrecut totul , si atunci nu va mai lasa loc de interpretare , si totul va vi foarte clar .

 

 

RESPECT

Editat de ACHIMOTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O surpriza placuta, dupa vizionarea emisiunii. Dan Popescu pare mult mai simpatic si chiar cu un oarecare simt al umorului decat rezulta din ceeace a scris pe forum sau din caracterizarile celor care-l cunosc. Cat de adevarata, sau nu, este calatoria lui, nu stiu, dar parca nu-mi vine sa cred ca poate minti la TV. Din partea mea felicitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A murit deja!

 

 

 

AMIN

 

 

 

 

 

Bleah!

Haha, asta suna intr-un mare fel. Dane.

 

In alta ordine de idei, am tras prima parte a reportajului de la Motomagia. Astept si a doua parte. Cine nu l-a vazut sa zica, inca nu stiu ce sa fac cu el din motive de copyright. Pana la episodul 2 o sa aflu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, asta suna intr-un mare fel. Dane.

 

In alta ordine de idei, am tras prima parte a reportajului de la Motomagia. Astept si a doua parte. Cine nu l-a vazut sa zica, inca nu stiu ce sa fac cu el din motive de copyright. Pana la episodul 2 o sa aflu.

 

In aceasta seara ora 00.30 este in reluare la TVR2.

Nu am vazut deocamdata prima parte,daca o vedeam si o "trageam", o postam pe youtube.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta seara ora 00.30 este in reluare la TVR2.

Nu am vazut deocamdata prima parte,daca o vedeam si o "trageam", o postam pe youtube.

Super!

 

Azi chiar cautam sa vad de unde sa fac rost de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa vad reportajul pentru ca un coleg de-al meu (care nu e motociclist) l-a vazut si a fost placut impresionat de isprava lui Popescu...deci inca o data ne-au mintit cu televizorul...cred ca Popescu iar sa laudat cu "reusita" lui...

 

E incredibil cum poate dezinforma mass media, mai ales televiziunea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu reportajul aseara.. a durat cam.. 10 minute maxim.

Interviu cu un DP smecheros, cu ochelari de soare si sacou, vesel si amuzant (at).

A descris traseul in mare.. cateva poze pe fundal si cateva filmari, nu multe. EXACT aceleasi poze ca si pe site-ul amoro plus inca 2-3.

S-a incheiat cu VA URMA...

 

Ce mi-a atras atentia a fost ca la intrebarea "Cati km ati mers pe zi?" a raspuns ceva de genul: "Au fost zile cand am mers si 800-900km.." de s-au mirat si prezentatorii.. :D

 

In rest totul OK, nimic nou. DP e simpatic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...