Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Si pana la urma unde a ajuns?

 

Pai am primit mail de la Popescu,azi.A trecut cu bine de Muntii Ural .Se afla in localitatea Novoorsk.Nu a reusit sa puna bagajele la posta pentru ca ajungeau la destinatie mult dupa el.Le cara cu stiocism pe biata italianca ce are astfel prilejul sa consume mai mult.Cam 8,5%.Atac la buget.Cea mai grea problema pe acest segment este caldura.O simte si mobra si Popescu.I sa spus ca odata cu apropierea de Celiabinsk,va fi mai racoare.In masura in care am informatii de la Dan,le voi posta pe scurt.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De la criza s-a tampit lumea. Auzi "expeditie", in primul rand am 2 prieteni care calatoresc pe acolo foarte bine si fara probleme, in al doilea rand, de la o banala calatorie sa o dai in "EXPEDITIE", ori sunte-ti dusi cu capu ori e de la insolatie.

 

 

PS. Domnu moderator, de baiatul ala care scrie de pe patul din spital te luai ca nu folosea corect limba romana, dar de bazaconiile astea "expeditionare" nu zici nimic? :D, sau cunostintele tale in ceea ce priveste limba romana se opresc la bastonase si ousoare :P

 

Astept topicul cu "Aselenizarea Africana" sau "Amerizarea pe muntele Gaina" ;) hai sa bem ca oricum mintea noastra o ia razna :)

Nu te cunosc si nici nu as fi intereesat de asta, insa, vorbesti prostii, si eu mai beau o bere-doua in fata calculatorului dar incerc sa mi pastrez simtul ridicolului.., esti penibil si in locul tau as baga capul in nisip ca strutul vreo cateva luni! .Drum bun lui Dan Popescu, nu il cunosc dar as fi mandru sa dau mana cu el daca face treaba asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nici nu stiu ce sa fac: sa rad sau sa plang? comentariile de aici sunt... mai bine nu mai spun! ii urez succes in calatorie, pana la urma, indiferent de ce fel de om e (nu-l cunosc) a plecat intr-o calatorie grea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiu ce sa fac: sa rad sau sa plang? comentariile de aici sunt... mai bine nu mai spun! ii urez succes in calatorie, pana la urma, indiferent de ce fel de om e (nu-l cunosc) a plecat intr-o calatorie grea...

 

Total off topic, scuze pentru asta, dar nu ma pot abtine sa nu te intreb daca in avatarul tau "vorbesti" serios sau e doar o gluma ;)

 

daca moderatorii sunt nemultumiti de postarea mea, o pot sterge, nu ma supar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Total off topic, scuze pentru asta, dar nu ma pot abtine sa nu te intreb daca in avatarul tau "vorbesti" serios sau e doar o gluma ;)

 

daca moderatorii sunt nemultumiti de postarea mea, o pot sterge, nu ma supar

 

ti-a raspuns belbody inaintea mea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe harta si in google earth, pe unde merge acum e parfum, magadan ala este locul fostului gulag sovietic, in pustiu, la peste 2000km ce cea mai apropiata asezare, irkutsk. intre ele nu e drum asfaltat ci un macadam semipracticabil. daca a inceput sa i se indoaie aprilia aia de la bagaje pana acum, mergand pe asfalt, sunt curios daca si cum o sa reziste pe acolo. cred ca e un fel de loterie care tine numai de vreme. daca e uscat mergi cu orice oriunde, daca insa incepe cu ploi si namoale situatia se schimba. ce sa zic, mult noroc ii dorec ca de asta cred ca are nevoie.

btw, dintre astia mai dilii, a fost careva in tibet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il cunosc deloc pe dl. Dan Popescu, asa ca nu ma pot pronunta referitor la cei care il critica sau care il apara. Insa pot sa spun un lucru cu certitudine: expeditia lui e superba. Citesc in fiecare zi insemnarile de pe site-ul expeditiei. Daca ar pune si ceva poze ar fi super ... insa banuesc ca la intoarcere ni le va arata. Nu pot sa spun decat ca omul asta merita admiratie pentru ceea ce face. Bravo dl. Popescu si multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe harta si in google earth, pe unde merge acum e parfum, magadan ala este locul fostului gulag sovietic, in pustiu, la peste 2000km ce cea mai apropiata asezare, irkutsk. intre ele nu e drum asfaltat ci un macadam semipracticabil. daca a inceput sa i se indoaie aprilia aia de la bagaje pana acum, mergand pe asfalt, sunt curios daca si cum o sa reziste pe acolo. cred ca e un fel de loterie care tine numai de vreme. daca e uscat mergi cu orice oriunde, daca insa incepe cu ploi si namoale situatia se schimba. ce sa zic, mult noroc ii dorec ca de asta cred ca are nevoie.

btw, dintre astia mai dilii, a fost careva in tibet?

 

 

tibetul e provincie a chinei si nu e asa de usor de intrat pe mobra. bine posibil ca in ultmul timp sa mai fi schimbat legislatia fata de citisem eu acum cativa ani..

 

plus ca iti cam trebuie un enduro pursange acolo, tibetul nu e zona cu multe drumuri

 

Dorule vrei pe Acoperisul lumii? si sa-l cunosti pe Marele Dalai Lama?

Mesaj completat

PS drumul ala spre Magadam e rupere pentru orice mobra. indiferent ca e BMW sau KTM sau aprilia din cazul de fata. ideal e o mobra usoara cu suspensii cu cursa lunga. Eu m-as avanta cu TDM-ul pe acolo desi ma contrazic singur cu afirmatia de mai sus. Pana la urma nu e aventura daca nu te chinui un pic sa iesi la liman ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trans-Siberian_Highway.png

 

e totusi un "catch", ia uitati-va drumul ala merge in nord fix la magadan. pe acolo o ia sau taie siberia de-a dreptul?.

 

ser79ban:

rafuieste-te frate cu el cand vine si termina, esti complet penibil cu interventiile astea, numai rautati stupide. cred ca am sa deschis o lista cu idiotii de pe forumul asta, nu cred ca vei fi cap de lista dar vei avea un loc de cinste.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS drumul ala spre Magadam e rupere pentru orice mobra. indiferent ca e BMW sau KTM sau aprilia din cazul de fata. ideal e o mobra usoara cu suspensii cu cursa lunga....Pana la urma nu e aventura daca nu te chinui un pic sa iesi la liman ;)

Sigur ca e greu cu orice motocicleta ai merge. Dar cu unele e mai greu si cu altele mai usor. Poti sa mergi pe bolovani mari sau noroaie adanci si cu o roata fata de 17 si cu una de 21. Idem pentru cursa suspensii: nu e acelasi lucru daca e 10 sau 25. Ce sa mai zic de cuplu prin noroaie, mai ales cand esti incarcat? Dar fa testul si vezi cu care ajungi mai repede si mai odihnit. Cand e vorba de o tura de o zi-doua nu mai conteaza asa tare. Te simti jmecher, e aventura. Dar pe cateva luni... Sa vezi cum trei luni se transforma in sase fara sa-ti dai seama. Ori aici intra in joc rezistenta fizica si psihica.

Drum bun in continuare lui Dan si mai ales muuuuuuuuuuuuuuult noroc, pentru ca are nevoie.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il cunosc deloc pe dl. Dan Popescu, asa ca nu ma pot pronunta referitor la cei care il critica sau care il apara. Insa pot sa spun un lucru cu certitudine: expeditia lui e superba. Citesc in fiecare zi insemnarile de pe site-ul expeditiei. Daca ar pune si ceva poze ar fi super ... insa banuesc ca la intoarcere ni le va arata. Nu pot sa spun decat ca omul asta merita admiratie pentru ceea ce face. Bravo dl. Popescu si multa bafta.

 

Uite poza: (de la blagoslovire)

 

IMG_3081.jpg

 

Eu tot stau si ma intreb.. cum dracu sa i se indoaie suportii de bagaje..?? ;)

Eu am bagat cu gioarsa mea drumuri de cateva mii de km din care sute pe asfalt nasol cu gropi cu coburile grele de abia le ridicam de jos.. si n-am indoit nimic..

Nu mai zic de curs ulei pe la capacul chiulasei... ce fel de revizie i-au facut aia???

 

In rest tot respectul pentru domnul Dan, incep sa reconsider cele spuse.. a inceput sa povesteasca mai frumos :P). (cred ca a mai bagat si un ochi aici) Hai nenea Dan!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest tot respectul pentru domnul Dan, incep sa reconsider cele spuse.. a inceput sa povesteasca mai frumos ;)). (cred ca a mai bagat si un ochi aici) Hai nenea Dan!!

da ma mi-a spus mie ca a avut niste cosmaruri ingrozitoare ca un oarecare belbody nu e fericit cu felul lui de a povesti si s-a hotarat sa faca tot ce poate sa-i fie ple plac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba e ca daca merge pe asa-zisul trans siberian, cum e pe harta, pe acolo se poate duce cam oricine, ma rog, in loc sa mearga la vladivostok o ia in sus la magadan. daca insa taie siberia jos palaria frate si ciocu' mic.

Mesaj completat

despre asta vorbesc:

http://adventure.nationalgeographic.com/20...enzie-funk-text

Mesaj completat

vedeti toate pozele, sunt misto:

http://adventure.nationalgeographic.com/20...uey-photography

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe harta si in google earth, pe unde merge acum e parfum, magadan ala este locul fostului gulag sovietic, in pustiu, la peste 2000km ce cea mai apropiata asezare, irkutsk. intre ele nu e drum asfaltat ci un macadam semipracticabil. daca a inceput sa i se indoaie aprilia aia de la bagaje pana acum, mergand pe asfalt, sunt curios daca si cum o sa reziste pe acolo. cred ca e un fel de loterie care tine numai de vreme. daca e uscat mergi cu orice oriunde, daca insa incepe cu ploi si namoale situatia se schimba. ce sa zic, mult noroc ii dorec ca de asta cred ca are nevoie.

btw, dintre astia mai dilii, a fost careva in tibet?

 

 

salutare daca na fost nimeni merem noi la anu dar la cat de boier esti ma voi duce singur acum sap caut compar cer pareri plec de la un motor fac ce fac si tot la un bmw ma intorc cred ca nu mai scap mia intrat in cap r1150 gs caci cei ce calatoresc cu astea merg in cel priveste pe dan se va opri Novosibirsk si cineva deacolo il va ajuta sa faca niste coburi tapeni deoarece va incepe si caratul benzinei 2 canistre fiecare de 10 kg va incalta motocicleta pentru of road si va purcede mai departe de unde era ultima data mai sant cam 5000 pana la magadam drum bun dane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nene de la novosibirsk la irtskusk e autostrada, ce siberie face neica? ma rog, un fel de. eu credeam ca o ia pe tarla. ruta pe sosea nu are absolut nici o trecere de apa prin vad, sunt poduri.

http://en.wikipedia.org/wiki/M53_highway_(Russia)

Mesaj completat

pompi: nu te mai amagi cu vechitura aia. nu mai gasesti nimic la ele, ia adv din asta nou sunt 2 la bavaria, al lui vlad si al lui saga.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din punctul meu(si nu numai al meu)de vedere, mobre cum sunt 1100 si 1150 gs sunt cu mult peste 1200-le astea noi dpdv al fiabilitatii.

Oricum, cu mult mai pretabile la un asemenea drum, care presupune benzina mai proasta, drumuri rele, etc.

Dar asta este o discutie care se aplica la tot ce era vechi, facut mai din topor, dar fara moarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur daca esti lider de opinie al celor care nu au avut nici un bmw de nici un fel niciodata nu poti fi contrazis. ce am observat eu este ca in general sunt din ce in ce mai bune, cu exceptia unor probleme care apar datorita pietei de consum, imposibilitatii de a face teste lungi de anduranta. mai apar componente slabe, probleme de soft, toate insa se remediaza. eu as prefera sa plec la drum cu un motor din astea noi. ce se poate strica la astea se strica si la cele vechi. se intampla sa fi mers pe ceva bmw-uri.

 

Posada02.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur daca esti lider de opinie al celor care nu au avut nici un bmw de nici un fel niciodata nu poti fi contrazis. ce am observat eu este ca in general sunt din ce in ce mai bune, cu exceptia unor probleme care apar datorita pietei de consum, imposibilitatii de a face teste lungi de anduranta. mai apar componente slabe, probleme de soft, toate insa se remediaza. eu as prefera sa plec la drum cu un motor din astea noi. ce se poate strica la astea se strica si la cele vechi. se intampla sa fi mers pe ceva bmw-uri.

 

Posada02.jpg

 

 

unde remediezi tu probleme de soft cand esti in mijlocul rusiei si nu stiu decat in ruseste "ne poniemaiu" ( sau cum s-o scrie)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde remediezi tu probleme de soft cand esti in mijlocul rusiei si nu stiu decat in ruseste "ne poniemaiu" ( sau cum s-o scrie)...

Uite si un mic ajutor:

http://www.touratech.com/shops/001/product...8ba08162cebba9c

 

On-topic: si eu apreciez limbajul civilizat al lui Dan Popescu din ultima postare pe site; chiar nu vad rostul cuvintelor urate/vulgare, puse parca fortat, intr-o astfel de povestire. Ii doresc drum bun si sa se intoarca cu bine!

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...