Sari la conținut

Periboina


Postări Recomandate

Impins de curiozitate, si pentru ca oricum eram in vama, am dat o fuga sambata pana la Periboina sa vad si eu cu ochii mei si sa-mi dau seama cum se prezinta podetul si daca se poate trece cu un motor ca al meu. Drumul foarte misto pana acolo, mai ales daca o iei pe varianta mai apropiata de plaja, care are bucati prin nisip moale. Foarte distractiv, mai ales cand e vorba sa ridici motorul de jos si sa-l scoti de unde se afunda. De unu singur. :crack:

Parerea mea e ca in doi se poate trece destul de usor, dar cu o singura problema, podetul de la capat, care pare destul de subtirel si mie mi-e cam jena ca se rupe si n-as vrea sa-mi pescuiesc motorul din apa. Am facut cateva poze si astept sa va spuneti si voi parerea.

 

PS Foarte buna ciorba de peste si salaul prajit la cherhana acolo.

post-3177-1154941948_thumb.jpg

post-3177-1154941986_thumb.jpg

post-3177-1154942006_thumb.jpg

post-3177-1154942034_thumb.jpg

post-3177-1154942068_thumb.jpg

post-3177-1154942154_thumb.jpg

post-3177-1154942301_thumb.jpg

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am stat cu cortul de vineri pana duminica in zona aia. In fiecare an merg acolo de cel putin doua ori. Am fost si noi la Grindul Lupului. Am ajuns sambata pe la 10 acolo, deh aveam cortul al vreo 20km mai jos. Pe podul ala din scanduri se poate trece dar cu foarte mare grija. Unul trebuie sa tina roata de fata iar celalalt roata spate. Conditia este sa nu fie motocicleta foarte voluminoasa. De acolo mai ai 30 KM pana Portita drum doar pe plaja (nisip moale). Baiatul cu pesti este baiatul lui Remus bucatarul de la Periboina.

 

Niste poze mai vechi. Cele de ieri am sa le pun mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se trece fara probleme, dar sa fie macar 2 persoane, mai mult de siguranta iar drumul pana la portita, pa langa lac la dus si pe malul marii la intors este de senzatie.

Totusi nu ma bucur ca acest colt de tara a inceput sa fie descoperit si aratat si sltora, asta este, sunt egoist dar imi place sa ma duc acolo, si sa 20 de km de plaja pustie si sa faci tot ce iti trece prin cap fara sa deranjezi pe nimeni.

Este un colt de tara rupt de realitate.

Bafta tuturor dar eu nu arat drumul nimanui. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Totusi nu ma bucur ca acest colt de tara a inceput sa fie descoperit si aratat si sltora, asta este, sunt egoist dar imi place sa ma duc acolo, si sa 20 de km de plaja pustie si sa faci tot ce iti trece prin cap fara sa deranjezi pe nimeni.

Este un colt de tara rupt de realitate.

Bafta tuturor dar eu nu arat drumul nimanui. :crack:

:crack: :lol: 100% , asa era si cu Vama Veche ... pana cand au aparut toti babunii ...:D , pacat de ea ca era frumos inainte, anul asta am fost dezamagit 200% de ceeia ce am gasit in Vama, sper sa nu ajunga si acest colt de rai la fel.

 

 

:crack:

Editat de dezu_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut podul ala de trei ori.....inclusiv cu Aprilia pegaso, Cagiva Canyon, dar niciodata cu Adventure-ul. Cu grija si cu ajutor se poate....Poduletul ala daca se rupe ai (cuvant urat) steagul.....Motocicleta nu o mai scoti oricum dar acolo e un curent atat de puternic incat te poti inneca din cauza echipamentului. Acolo lacul Sinoe se varsa in mare si curentul poate fi foarte puternic (depinde de perioada - primavara e mai periculos). Dupa Periboina ai ca 15 km (si nu 30) pana la gura Portitei (unde e raiul pe pamant) si de acolo 10 km pana la zatonul mic, 20 - 50 m de apa la 2 m si apoi alti cativa km pana la Zatonul Mare (pe care nu l-am vazut) si de acolo urmeaza insula Sahalin - o fasie de 25 km sl lata de 50 - 100 m. vreau sa fac toamna asta excursii cu motoarele dar si cu Jet Ski - uri si sa incropim o pluta.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu ma bucur ca acest colt de tara a inceput sa fie descoperit si aratat si sltora, asta este, sunt egoist dar imi place sa ma duc acolo, si sa 20 de km de plaja pustie si sa faci tot ce iti trece prin cap fara sa deranjezi pe nimeni.

 

Mi-am pus si eu problema asta inainte sa postez topicul, ca probabil multa lume nu va povesti de traseu, tocmai pentru ca nu au chef sa se umple de "tinere talente". Pe de alta parte, nu cred ca forumul asta este atat de vizitat ca sa faca o diferenta in popularizarea si suprapopularea zonei.

Oricum, am inteles mesajul si va multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Asa e. Voi nu spuneti nimanui de traseul asta , altii nu spun nimic de alte trasee iar la sfarsit de sezon o sa constatati ca ati vazut fiecare doar locurile pe care le cunosteati si nimic altceva. Felicitari. Cu mentalitatea asta nu o sa cunoasteti niciodata frumusetile patriei in totalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus si eu problema asta inainte sa postez topicul, ca probabil multa lume nu va povesti de traseu, tocmai pentru ca nu au chef sa se umple de "tinere talente". Pe de alta parte, nu cred ca forumul asta este atat de vizitat ca sa faca o diferenta in popularizarea si suprapopularea zonei.

Oricum, am inteles mesajul si va multumesc pentru sfaturi.

Gata ma duc si eu in August acolo cu vreo 5-6 tovarasi. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la gura portitei acum vreo 3 saptamani,si m-am intalnit cu un prieten care venise cu motorul pana acolo cu inca cativa enduristi.Nu am fost deranjat(ca erau baieti educati),dar daca ar venii vreo 20 de motoristi nu stiu daca ar mai fi asa liniste prin zona.Si sincer sa fiu mie imi place asa cum e acum.

De aceea cine stie drumul pana acolo,bravo lui; cine nu,sa vina cu vaporasul din Jurilovca !!!

post-1871-1183837836_thumb.jpg

Editat de viespe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mentalitatea asta nu o sa cunoasteti niciodata frumusetile patriei in totalitate.

 

Cu mentalitatea ta o sa distrugi repede frumusetile patriei in totalitate.

Aceea este rezervatie=zona protejata unde nu ar trebui sa se faca enduro la scara industriala.

Incearca sa intzelegi. Eu abia dupa ce am fost acolo am intzeles. Si mi-a parut rau. Sunt atatea locuri frumoase unde se poate. Unde nu se poate, nu se poate si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la gura portitei acum vreo 3 saptamani,si m-am intalnit cu un prieten care venise cu motorul pana acolo cu inca cativa enduristi.Nu am fost deranjat(ca erau baieti educati),dar daca ar venii vreo 20 de motoristi nu stiu daca ar mai fi asa liniste prin zona.Si sincer sa fiu mie imi place asa cum e acum.

De aceea cine stie drumul pana acolo,bravo lui; cine nu,sa vina cu vaporasul din Jurilovca !!!

 

Te salut si multumesc pentru caracterizare :wave:

Asa cum spunea si cineva mai sus insa, nu cred ca ne mai bagam cu motoarele acolo.

deranjul prea mare pentru fauna si oamenii care au fugit de mamaia.

Te-ai intalnit si cu initoatorul topicului, numai ca nu stiai :lol:

 

L.E.

 

Azi tocmai m-am intors de acolo, de data asta fara motorete. A fost si mai fain.

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Voi nu spuneti nimanui de traseul asta , altii nu spun nimic de alte trasee iar la sfarsit de sezon o sa constatati ca ati vazut fiecare doar locurile pe care le cunosteati si nimic altceva. Felicitari. Cu mentalitatea asta nu o sa cunoasteti niciodata frumusetile patriei in totalitate.

 

Incearca sa-ti faci cati mai multi prieteni si o sa vezi ca fiecare din ei stie un traseu nou asa ca o sa ai o sumedenie de noi trasee de explorat. Ne este tipic genul asta de gandire , ca daca e interzis - hai sa incerc . E pacat de toata zona aia , de animalele salbatice si de peisajul prea putin atins de oameni.

 

. nici eu nu o sa mai trec pe acolo calare pe mobra , mai degraba as incerca cu o bicicleta , asta da provocare.

 

 

 

cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Voi nu spuneti nimanui de traseul asta , altii nu spun nimic de alte trasee iar la sfarsit de sezon o sa constatati ca ati vazut fiecare doar locurile pe care le cunosteati si nimic altceva. Felicitari. Cu mentalitatea asta nu o sa cunoasteti niciodata frumusetile patriei in totalitate.

nenea ai tu treaba cu enduro ca baba cu mitraliera. cand ti-am propus un traseu soft, spre targoviste pe malul dambovitei - iti era frica ca nu ajungi (desi mergeam cu iju) si acu vrei sa te bagi unde se baga numai oameni experimentati.

Stima multa celor care doresc sa protejeze natura si au inteles ca multe locuri nu sunt pt publicul care vine la show (sau care zice ca o intrunire moto a fost nasoala ca nu a avut concerte beton, etc).

Anul trecut am fost acolo, din 8 zile state am facut doar o plimbare de 2 ore cu moto la ralanty si fara sapat santuri si cu mers doar pe urme facute de altii inainte - am considerat ca locul ala e pt stat la soare in poola goala nu pt deranjat fauna locala cu mobra

 

 

enduristule - vrei trasee - mergi in grup de 2- 3 motoare, alegeti drumuri si mergeti pe ele. Mai mult curaj si spirit de aventura , usurel ajungi si in zone mai retrase. cu un bmw st si putina experienta nu ai ce cauta acolo deocamdata

 

si sa nu uit -- se trece foarte greu , nu e de joaca si nu e pt oameni care nu stiu sa tina mobra pe 2 roti, o puteti pierde in 2 secunde, Risc major pt motoarele grele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara asta merg cu caiacul - gonflabil de doua persoane. E mult mai mishto pe caldura sa stai prin apa.

La toamna sau mai bine la iarna pe motoare. Oricum se munceste mult in nisip si e mai bine sa fie racoare mai ales pt motoare.

Intradevar e zona de protectie pana la Portitza si de reconstructie pana la Sf. Ghe. Dar ce mizerie in special dupa Zatoane....Tre ca o organizatie sa se implice in curatarea litoralului de acolo...ca e pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

samolapraga, sper ca esti constient ca ai facut reclama nedorita unui colt inca frumos, in care bocancul manelist inca nu se simte. chiar crezi ca ajuti pe cineva cu acest gest??cu siguranta ca pentru ce inseamna Periboina esti un blestem, nu pot decat sa sper ca vei realiza asta cat mai curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind zona protejata riscati prea mult pe acolo

amenzile sunt f mari si politia de frontiera de abia astepta sa mai dea cate o amenda ...

am sa ma interesez si am sa va zic cat este amenda

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind zona protejata riscati prea mult pe acolo

amenzile sunt f mari si politia de frontiera de abia astepta sa mai dea cate o amenda ...

am sa ma interesez si am sa va zic cat este amenda

:wave:

haha :lol: si ce fel stau la panda! Stiu asta ca obisnuiam sa pescuiesc in ape de frontiera, sa vezi ce fel ii salta pe baietii veniti la picnic... fara acte fara nimic!! Si ce amenzi frumoase sunt! Si ce confiscari misto fac daca esti tare in gura!... :lol:

E bine sa nu se stie de astfel de locuri, am patit de multe ori cu locuri faine de pescuit unde nici picior de om nu umblase sa gasesc anul urmator urme de picior de manelist si totul schimbat... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha :lol: si ce fel stau la panda! Stiu asta ca obisnuiam sa pescuiesc in ape de frontiera, sa vezi ce fel ii salta pe baietii veniti la picnic... fara acte fara nimic!! Si ce amenzi frumoase sunt! Si ce confiscari misto fac daca esti tare in gura!... :lol:

E bine sa nu se stie de astfel de locuri, am patit de multe ori cu locuri faine de pescuit unde nici picior de om nu umblase sa gasesc anul urmator urme de picior de manelist si totul schimbat... :wave:

lasa ca e bine ca dau amenzi pt ca asa mai stie omu pe unde nu are voie

si lor chiar le convine sa dea amenzi pt ca la sfarsit de an cand se trage linie si vede ca a avut activitate ii da un calificativ ...care conteaza la urmatoarea avansare :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, citeam si eu forumul si ma minunam cum puteti sa va certati. Parerea mea ca om care am fost la Periboina esteurmatoarea. Stati linistiti ca stie suficient de multa lume de Periboina. Cauza pentru care nu ajung acolo este lenea, drumul si faptul ca nu au cui sa arata ce masini au. Mai mult decat atat risca sa zgarie si masinile pe drumul din stuf inainte de Periboina. Asa ca nu are rost sa ma i discutati in contradictoriu. Cine vrea sa mearga sa mearga.

Eu nu pot weekendul asta dar va stau la dispozitie saptamanile viitoare pt iesiri unde vreti voi.

ID de mess klauss_h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...