Sari la conținut

08.08.2010 - SOFER INTRAT PE CIRCUIT MOTO LA CARANSEBES


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 588
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doamne ce dobitoc ... si de ce a facut turul ala de pista pe contrasens ? Pentru asta se ia carnetul :)

Bă, tu ai baut gaz, apa de la câine, sau, pur Âşi simplu eÂşti un copil „special”?: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (stlk @ Aug 8 2010, 06:27 PM) *

Doamne ce dobitoc ... si de ce a facut turul ala de pista pe contrasens ? Pentru asta se ia carnetul smile.gif

 

Bă, tu ai baut gaz, apa de la câine, sau, pur Âşi simplu eÂşti un copil „special”?: unsure.gif

Nu cred ca a citit totul !!! Sau nu intelege :crack:

Editat de nacks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
QUOTE (stlk @ Aug 8 2010, 06:27 PM) *

Doamne ce dobitoc ... si de ce a facut turul ala de pista pe contrasens ? Pentru asta se ia carnetul smile.gif

 

Bă, tu ai baut gaz, apa de la câine, sau, pur Âşi simplu eÂşti un copil „special”?: unsure.gif

Nu cred ca a citit totul !!! Sau nu intelege :crack:

 

Ba, credeam ca e banc ... fgm de dobitoc conservar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cand te uiti la pozele de aici dupa care un personaj la realitatea sau antena vine si spune ca in 30 zile arest s-ar putea disciplina. Totusi, omul ala cand a facut tampenia asta in mintea lui a calculat a impartit a inmultit si a facut o cretinitate. Deci practic nu e o chestie de disciplina pentru ca nu a gresit. Gresit e sa participi cu masina la concurs si sa pierzi controlul. Baietii aia au reusit sa mearga tare totusi destul de aproape de spectatori an de an si sa nu strice meciu. Cum poti ca organizator sa te protejezi de nebunu ala cand el e pus pe fapte? nu e ca si cum s-a ratacit si a ajuns pe circuit. Omu a gandit treaba de la inceput la capat si asta a iesit. Nu cred ca va lua puscarie sau daca va lua, in 6 luni max iese. Va face va drege si cumva va scapa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e concurs moto pe un rahat de circuit improvizat pe o pista antica de aeroport ca vai de ea.

 

Cum mama dracu vrei sa te astepti la masuri de siguranta ca pe Silverstone ? Dati exemple circuite speciale pt. asa ceva, cu garduri si 1 milion de cauciucuri de protectie ? Mii de oameni de ordine si zeci de milioane de dolari investiti ? Cat de penibil e sa gandesti ca in conditiile de la noi poti sa ai aceleasi conditii de siguranta ca pe circuitele profesioniste ?

 

Masina aia a fost folosita exact ca o arma in acest caz, putea folosi foarte bine un pistol , cutit , bazooka sau ori ce altceva.. poti sa blamezi organizatorii unui concurs moto cu 500 de spectatori ca nu au cautat si'n chiloti un posibil criminal in serie ?

 

Te gandesti ca un motor scapa de sub control si sa nu cumva sa intre in public, sau mai stiu eu ce .. dar in nici un caz ca un tembel va putea face asa ceva, ce a facut asta. Nu ai precedent. Nu ai cum sa te gandesti chiar la toate absurditatile. Asa cum nici proiectatii turnurilor gemene nu sunt vinovati ca la un moment dat unii deturneaza niste avioane, si iti doboara tie turnurile. Si proiectantii ar fi vinovati ca "Domne, de ce nu te-ai gandit la posibilitatea ca unu sa deturneze un avion si sa-ti intre la etaju 75?" De ce nu ai facut un turn laser protector ?.

 

Hai sa incercam sa dam vina pe niste organizatori ca nu au anticipat ca un ratat pe care il apuca pandaliile, intra pe circuit sa arate tuturor cat de "special" este el.

 

Culmea.. nici politia nu l-a mirosit.. nici macar psihologii care i-au dat acceptu pt. permis nu l-au mirosit ca e debil mintal.

 

Din punctul meu de vedere, organizatorii sunt la fel de vinovati ca si psihologii care i-au dat avizu ala sa-si ia permis.

 

Chiar la inceput, cand a aparut stirea, o proasta de la realitatea intreba pe unu din organizatori parca :"Cum ati putea preveni in viitor astfel de incidente" ... Pai .. 1) sa avem comisarii si arbitri inarmati... sau 2) sa punem parcarea la vreun kilometru, specatorii sa vina pe jos pe un soare teribil 1000 de metri, sa ii punem sa sara vreo 3 garduri.

 

Problema e ce te faci cand imbecilului i s-a pus pata sa "arate cine e jmekeru" si nici kilometrul ala si nici alea 3 garduri nu o sa-l opreasca ? Tot organizatoru va fi de vina ca nu a pus 10 garduri, si parcarea la iesirea din oras ?

 

Si nici pe mine nu nu m-ar mira sa aflu ca dobitocu ala sa aiba cont aici pe forum, dat se pare fiind faptul ca are cat. A, detine si un motor.. deci... conform ecuatiei.. e si asta motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăunami iar vorbesti ca sa te auzi doar.

Eu am o tarla de multe ha la țară. Nu o pazeste nimeni. Ce zici? E proprietate privata sau publica? :crack:

 

 

 

 

 

 

 

Offtopic:

si

On: Insanatosire celor accidentati, comment-urile noastre nu vor schimba nimic in legatura cu accidentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata agitatie pt un bolnav psihic chiar nu se merita.., nici nu am cuvinte sa pot comenta ceva care pare cel putin halucinant.., eu cred ca era drogat, alta explicatie ar fi ca daca nu era drogat era fugit de la Socola sau era in deprresie, cauzata de criza! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:
si

On: Insanatosire celor accidentati, comment-urile noastre nu vor schimba nimic in legatura cu accidentul

 

Din cate am inteles, accidentul lui Pascota a fost cu vreo 20 de minute inainte sa intre cretinu ala cu masina pe circuit.

In filmul postat de tine apare clar o masina de pulitie pe care scrie POLITIA, este pe circuit.

 

Intrebare : in astea 20 de minute , masina de pulitie a plecat?

 

Intreb pentru ca purtatoarea de cuvant a pulitiei Caransebes, o zdreantza mai mult decat probabil.. a spus in direct pe 2 posturi TV... ca nici un echipaj de politie nu se afla pe circuit, si ca pulitia nu a fost anuntata de organizarea vreunui concurs moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami, muresan de la frm a zis pe gura ca avem o improvizatie de campionat, nu sunt circuite, nu sunt bani, se tin etape afara, ce dracu, parca tu nu stii cum e treaba. gresesti ca dai vina pe organizatori, oamenii aia s-au aruncat in calea dobitocului sa-l opreasca.

 

daca nu sunt bani, nu se tin curse, e foarte simplu. e ca si cum mi-as construi o masina fara frane ca.. nu mai am bani, trebuie sa intelegem.

 

asta-i culmea, cine a cerut organizatorilor sa se arunce in fata lui? se expun si ei. organizatorii trebuiau sa previna nu sa se sinucida.

daca eu mi-as trimite copilul acolo mi-as dori sa vina si acasa inapoi. si de asta se ocupa organizatorii. daca ei sunt impotenti, nu se mai tin intrecerile sportive

 

Mda..am vazut acum cativa ani un caz asemanator in state, undeva in Florida, un individ a intrat cu masina tot la un concurs organizat..din fericire nu a apucat sa omoare pe nimeni.De ce? A fost rapid impuscat de catre politie :) Acolo nu a stat nimeni sa-l roage...a fost somat sa opreasca si apoi rapid impuscat. Cam asa se desfasoara lucrurile in alte parti.

 

o fi facut-o, dar au aprobare pentru asa ceva. la noi, au sarit sa-l linseze motociclistii. mare lucru sa nu-i dea el si ta-sau in judecata.

mai intreb de statut sau de manualul de calitate al circuitului?

as intreba degeaba. asa cum am spus in alte locuri sunt profesionisti.

 

 

A spus ca-s de vina baietii de bani gata, care se ascund dupa "puterea" parintilor si fac tot felul de prostii cu masinile, ca doar au masini puternice, ca daca asta avea un matiz, altfel era povestea. A spus asta dupa ce ala dinaintea lui, dadea vina pe organizatori cu nesimtire.

Vad ca sunt si motociclisti/forumisti care arata cu degetul organizatorii...Motociclistii care arata cu degetul organizatorii, am convingerea ca nu au organizat o petrecere la gradinita in viata lor, dar au impresia ca e usor de facut un campionat viteza in Romania...Mi-e scarba de oamenii care judeca fara sa gandeasca, care acuza din taste fara sa incerce macar o data sa faca ceva pentru asa zisa comunitate moto, fie ea de chopperisti, enduristi, sau posesori de vitezane.

 

din pacate pentru tine am organizat. nu intrecere moto dar nici spectacol de gradinita. fiecare data cand am fost RESPONSABIL pentru un proiect care presupunea si "omul" pe PRIMUL PLAN am pus siguranta.

daca nu sunt bani pentru siguranta, ma retrag indiferent cat de tentant si cat de banos e proectul.

in romania la ora actuala e un moft doar sa te gandesti la un circuit.

eu zic ca cei care nu se gandesc la siguranta or sa aiba de tras.

va doresc sa nu ajungeti sa aveti raspunderi

 

Hai sa incercam sa dam vina pe niste organizatori ca nu au anticipat ca un ratat pe care il apuca pandaliile, intra pe circuit sa arate tuturor cat de "special" este el.

 

corect, nu trebuia permis accesul cu masina pe pista.

 

Mesaj completat

Ăunami iar vorbesti ca sa te auzi doar.

Eu am o tarla de multe ha la țară. Nu o pazeste nimeni. Ce zici? E proprietate privata sau publica? :crack:

 

gica, ce-ar fi tu sa adresezi doar intrebarea fara alte comentarii. parerea ta despre mine nu ma intereseaza

intrebarea nu-si are nici un rost. eu zic ca daca ai acte pe teren e proprietate privata.

daca cineva iti aproba organizarea de concursuri pe tarla, tu trebuie sa-ti iei radpunderea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate vorbi si de organizare deficitara, fara-ndoiala. nu o spun cu rea intentie ci ca un fost comisar de traseu la etapa de cnr. in romania nu exista suport financiar pt a putea tine sub control astfel de manifestari. sa nu uitam ca suntem un popor primitiv iar semenii nostrii trebuie tinuti in lesa. din pacate unii sufera din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa faceti brigada mare de motociclisti si sa-i rupeti picioarele nenorocitului , asta nu merita sa mai traiasca , e prea prost .

 

Acum a dat la realitatea un interviu cu tatal handicapatului , culmea , nu-i tine partea , ma mira .

Editat de Billy_thedoctor_46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corecta observatia ta.

La urmatoarea etapa, cind se va organiza "sedinta de evaluare a riscurilor" sa se aiba in vedere si faptul ca ar putea veni un lunetist nebun care sa traga in motoretisti. Iar daca nu vor gasi solutie pt rezolvarea problemei sa nu mai organizeze etapa. :crack:

 

ce zici tu poti intra cu o arma la laguna seca raceway?

dar la hungaroring?

de ce nu?

 

hai sa (va) mai pun o intrebare:

ce credeti voi? cand organizatorul a semnat actele de concurs au semnat niste acte?

isi lua angajamentul acolo ca asigura securitatea?

eu zic ca fara asta nu se putea organiza concursul. acum se va face (sau intr-o tara civilizata politia asa ar face) investigatii despre in ce fel s-a organizat securitatea.

 

ce ziceti, ati vrea sa fiti in pielea organizatorului acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Taunami: Cand mai organizezi ceva, invita-ma si pe mine, sa-ti demonstrez ca niciodata nu te-ai gandit suficient la siguranta. Nu este o amenintare, este strict ideea de inprevizibil. Astfel de curse se fac de ani buni, dar fara sa existe un dement cu "spate" ca spectator, nu s-a intamplat nimic pana acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Taunami: Cand mai organizezi ceva, invita-ma si pe mine, sa-ti demonstrez ca niciodata nu te-ai gandit suficient la siguranta. Nu este o amenintare, este strict ideea de inprevizibil. Astfel de curse se fac de ani buni, dar fara sa existe un dement cu "spate" ca spectator, nu s-a intamplat nimic pana acum...

 

 

este foarte corect ce spui tu.

dar faptul ca ala a reusit sa intre pe pista cu masina in timpul desfasurarii concursului insa nu poate fi trecut la imprevizibil.

eu sunt absolut sigur ca daca iei un manula d-asta de racing track si evaluezi pista respectiva, nici la 25% nu "trece" ca pista aprobata.

chiar daca se organizeaza de ani buni (acum am auzit ca politia nici nu stia de ea), in conditiile date de superficialitate era doar o chestie de timp pana asa ceva se intampla.

iar sa opresti accesul vehiculelor pe pista nici nu-ti trebuie foarte multi bani. e clar ca acest risk analysis n-a fost facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata agitatie pt un bolnav psihic chiar nu se merita.., nici nu am cuvinte sa pot comenta ceva care pare cel putin halucinant.., eu cred ca era drogat, alta explicatie ar fi ca daca nu era drogat era fugit de la Socola sau era in deprresie, cauzata de criza! :crack:

 

pai nu pentru un bolnav psihic e agitatia. au fost rantiti grav niste oameni total nevinovati. daca "bolnavul" isi dadea singur foc era treaba lui dar, repet, a intrat cu masina in niste oameni nevinovati si doar norocul a facut sa nu se intample ceva si mai grav.

 

am vazut si eu cateva reportaje la televizor. ceea ce mi se pare strigator la cer este atitudinea autoritatilor. deja au inceput sa o scalde - unul a zis ca el nu crede ca "tanarul" aka "bolnavul" a facut-o intentionat.

ar fi bine ca toti cei prezenti care vor da declaratie la politie (din pacate am auzit ca nu s-au inghesuit prea multi sa depuna marturie) sa sublinieze PREMEDITAREA. sunt niste nuante juridice - una e vatamare corporala din culpa (cum se spune acum) care s-ar putea transforma in vatamare din imprudenta si una e sa il incadreze la tentativa de omor cu premeditare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corecta observatia ta.

La urmatoarea etapa, cind se va organiza "sedinta de evaluare a riscurilor" sa se aiba in vedere si faptul ca ar putea veni un lunetist nebun care sa traga in motoretisti. Iar daca nu vor gasi solutie pt rezolvarea problemei sa nu mai organizeze etapa.

 

ce zici tu poti intra cu o arma la laguna seca raceway?

dar la hungaroring?

de ce nu?

 

hai sa (va) mai pun o intrebare:

ce credeti voi? cand organizatorul a semnat actele de concurs au semnat niste acte?

isi lua angajamentul acolo ca asigura securitatea?

eu zic ca fara asta nu se putea organiza concursul. acum se va face (sau intr-o tara civilizata politia asa ar face) investigatii despre in ce fel s-a organizat securitatea.

 

ce ziceti, ati vrea sa fiti in pielea organizatorului acum?

Mesaj completat

Din cate am inteles, accidentul lui Pascota a fost cu vreo 20 de minute inainte sa intre cretinu ala cu masina pe circuit.

In filmul postat de tine apare clar o masina de pulitie pe care scrie POLITIA, este pe circuit.

 

Intrebare : in astea 20 de minute , masina de pulitie a plecat?

 

Intreb pentru ca purtatoarea de cuvant a pulitiei Caransebes, o zdreantza mai mult decat probabil.. a spus in direct pe 2 posturi TV... ca nici un echipaj de politie nu se afla pe circuit, si ca pulitia nu a fost anuntata de organizarea vreunui concurs moto.

 

:crack: :)

MAI 27395

idiotii naibii, poate au vrut si ei sa "vada" cursa si au venit cu masina de politie.

daca organizatorii n-=au avut aprobarea de la politie, astia sunt arsi!

 

faptul ca tu ai vazut o masina pe politie pe circuit nu inseamna si ca aceasta cursa ar fi fost aprobata de politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut stirea la Tv si am ramas mut. aici organizatorii poarta vina de a permite spectatorilor sa intre cu masinile foarte aproape de pista. Trebuie sa recunoastem, suntem comozi si vrem sa parcam masinile/motocicletele, cat mai aproape de locul unde avem treaba, sa mergem cat mai putin pe jos (nu ma exclud ). In rest ce sa zic, este ingrozitoare atitudinea indivizilor din masina, atitudine ce trebuie comentata de pshiatrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce zici tu poti intra cu o arma la laguna seca raceway?

dar la hungaroring?

de ce nu?

 

hai sa (va) mai pun o intrebare:

ce credeti voi? cand organizatorul a semnat actele de concurs au semnat niste acte?

isi lua angajamentul acolo ca asigura securitatea?

eu zic ca fara asta nu se putea organiza concursul. acum se va face (sau intr-o tara civilizata politia asa ar face) investigatii despre in ce fel s-a organizat securitatea.

 

ce ziceti, ati vrea sa fiti in pielea organizatorului acum?

 

 

eu zic sa te abtii de la a mai posta pe acest topic!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este foarte corect ce spui tu.

dar faptul ca ala a reusit sa intre pe pista cu masina in timpul desfasurarii concursului insa nu poate fi trecut la imprevizibil.

eu sunt absolut sigur ca daca iei un manula d-asta de racing track si evaluezi pista respectiva, nici la 25% nu "trece" ca pista aprobata.

chiar daca se organizeaza de ani buni (acum am auzit ca politia nici nu stia de ea), in conditiile date de superficialitate era doar o chestie de timp pana asa ceva se intampla.

iar sa opresti accesul vehiculelor pe pista nici nu-ti trebuie foarte multi bani. e clar ca acest risk analysis n-a fost facut.

Inprevizibil e sa te calce unu cu masina intentionat, cum a facut nataraul asta. Ca se poate intra acolo, intradevar, nu tre sa fii un geniu sa-ti dai seama de asta. Daca pe asta il apucau pandaliile in noaptea de inviere si clca cativa enoriasi, nu cred ca biserica era invinuita de cineva, sau mai rau, Dumnezeu...

 

L.e. Si politia se pare ca era acolo, doar apare in filmuletul de pe youtube.

Editat de Pupila Dilatata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
eu zic sa te abtii de la a mai posta pe acest topic!!!

 

De ce ? Tsunami a facut niste observatii pertinente. Eu ii dau dreptate. E vina organizatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent daca e vina organizatorilor sau nu idiotul merita tot respectul... la zid cu esarfa neagra la ochi...

iar tac'su udeava in public, pe randul din fata, cat mai din fata sa vada bine

daca nu-i dadea ala nas si bani nu avea tupeul asta...

 

adfsdfsadfas mamii lor de putzoi de bani gata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...