Sari la conținut

Accident 23.08.2010 - Bucuresti - Bd. Lascar Catargiu - Moto Politie


rdarogeorges
 Share

Postări Recomandate

Sinner, dar daca adapta viteza la conditiile de trafic, o mai comitea? ^_^ Da, stiu, era in misiune, dar ca sa te infigi intr-o ditamai cisterna pe un bulevard luminat... asta presupunand ca nu a fost altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

parerea mea e ca astia care blamati udatul pe jos sa invatati intai sa mergeti cu motoreta si apoi sa iesiti pe strazi.

 

ma gandesc ca merg cu masina pe ploaie, in fata mea un motoforumist din asta franeaza ca berbecul si se imprastie pe jos si eu dau peste el.

imediat imi sare "comunitatea" in cap in urmatoarele 5 minute

 

sanatate poltistului, se intampla, mai ales daca avea viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca astia care blamati udatul pe jos sa invatati intai sa mergeti cu motoreta si apoi sa iesiti pe strazi.

 

ma gandesc ca merg cu masina pe ploaie, in fata mea un motoforumist din asta franeaza ca berbecul si se imprastie pe jos si eu dau peste el.

imediat imi sare "comunitatea" in cap in urmatoarele 5 minute

 

sanatate poltistului, se intampla, mai ales daca avea viteza.

 

Daca ai stii sa te dai cu masina, n-ai da peste motoforumist... ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai stii sa te dai cu masina, n-ai da peste motoforumist... ^_^

 

bai inteligentule cand se merge in coloana si ala din fata ta cade nu prea ai de ales. si cade sigur daca merge pe carosabil ud si nu stie sa franeze.

 

mi se pare ca trebuie sa faca parte din minimul de cunostinte necesare sa te descurci cand e ud pe jos.

eu nu am cazut decat o singura data in urma unei cisterne din astea si atunci strict si direct din vina mea.

 

 

eu sunt pentru udatul strazilor. nu se intampla ca sa va faca voua in ciuda ci exista niste norme de intretinere ale asfaltului.

Editat de kooksee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat ca udatul strazilor nu se face cum ar trebui, nu asta am vrut sa spun. Daca uda florile, inseamna ca e posibil sa nu fi alunecat pe apa, ci pur si simplu a fost alt factor care l-a pus jos pe politai.

 

Eu sunt de acord cu spalatul strazilor, fiindca e necesar sa se inlature praful... dar la noi nu se spala strada, ci se uda cu apa murdara. E o mare diferenta!

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai inteligentule cand se merge in coloana si ala din fata ta cade nu prea ai de ales. si cade sigur daca merge pe carosabil ud si nu stie sa franeze.

 

Fara ironii fine, ok?

 

Pastreaza distanta fata de masina/moto din fata si ai sa ai timp sa franezi indiferent de conditiile de carosabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzi ca te intreb direct dar tu mergi cu altceva in afara de metrou in orasul asta?

 

 

sau iesi numai seara pe strasse sa turezi trotineta? depaseste putin faza de repetat ca papagalul din decret si incearca sa intelegi legea aia in spiritul nu in litera ei.

 

pe strazile din bucuresti se merge in coloana.

 

 

orice argument in favoarea intreruperii udatului strazilor te descalifica in orice discutie cu un om civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai inteligentule cand se merge in coloana si ala din fata ta cade nu prea ai de ales. si cade sigur daca merge pe carosabil ud si nu stie sa franeze.

 

mi se pare ca trebuie sa faca parte din minimul de cunostinte necesare sa te descurci cand e ud pe jos.

eu nu am cazut decat o singura data in urma unei cisterne din astea si atunci strict si direct din vina mea.

 

 

eu sunt pentru udatul strazilor. nu se intampla ca sa va faca voua in ciuda ci exista niste norme de intretinere ale asfaltului.

 

N-ar strica sa gandesti de 3 ori si sa postezi o data.

Problema cu udatoarele e ca imprastie o mizerie in loc de apa, adica nu spala strada ci doar fac o mocirla din praful deja existent si cu salata de alge si alte mizerii din cisterna. Amestecul chiar e alunecos, daca ai cazut ar trebui sa stii. Nu e ca apa de ploaie.

Cat despre normele de intretinere ale asfaltului, fii serios!! Sau poate nu vezi ca asfaltul nostru se valureste ca dracu, se gaureste si se toarna in cea mai mare bataie de joc posibila.

 

In sfarsit, 'tanarul' ^_^ ghinionist nu s-a asteptat sa dea peste o cisterna in stationare (sau cu viteza neglijabila) tocmai pe banda 3. Riscul meseriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimicuri...

 

Desi observ ca nu se merita efortul cu tine, iti spun doar atat: am permis din '88, peste 1.000.000 km cu masina si niciun accident in tot acest timp.

 

Cand o sa ajungi la performantele astea, mai discutam.

Pana atunci, respecta legile, altfel platesti...ca "papagalul", ca sa te citez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ar strica sa gandesti de 3 ori si sa postezi o data.

Problema cu udatoarele e ca imprastie o mizerie in loc de apa, adica nu spala strada ci doar fac o mocirla din praful deja existent si cu salata de alge si alte mizerii din cisterna. Amestecul chiar e alunecos, daca ai cazut ar trebui sa stii. Nu e ca apa de ploaie.

Cat despre normele de intretinere ale asfaltului, fii serios!! Sau poate nu vezi ca asfaltul nostru se valureste ca dracu, se gaureste si se toarna in cea mai mare bataie de joc posibila.

 

In sfarsit, 'tanarul' ^_^ ghinionist nu s-a asteptat sa dea peste o cisterna in stationare (sau cu viteza neglijabila) tocmai pe banda 3. Riscul meseriei.

 

 

recunosc ca ganditul poate nu e punctul meu forte

 

insa

 

merg zilnic cu motoreta si vorbesc in cunostinta de cauza despre stropitorile alea. amestecul ala se poate forma si dupa o ploaie. daca nu stii sa abordezi problema in trafic stai acasa si citeste forumul.

 

 

 

 

 

Mesaj completat

Desi observ ca nu se merita efortul cu tine, iti spun doar atat: am permis din '88, peste 1.000.000 km cu masina si niciun accident in tot acest timp.

 

Cand o sa ajungi la performantele astea, mai discutam.

Pana atunci, respecta legile, altfel platesti...ca "papagalul", ca sa te citez!

 

 

asa asa.

 

s-au terminat argumentele punctuale, nu?

 

nu se merita efortul cu tine, am studii universitare si postuniversitare de lunga durata, cu accent important pe logica

 

 

cand ajungi la performatele astea mai discutam

 

 

pana atunci eu sustin in continuare udatul strazilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, dar am vaga impresie ca cisterna aia nu uda doar strada, ci si uda si florile din scuar.

fixed. De obicei nu uda foarte selectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anu' trecut un prieten si-a facut praf motorul si odata cu el a mai avariat si cateva masini dupa ce a dat in rond la Alba Iulia de o banda si jumatate scufundata in ulei...La politie a primit clasicul sictir si amenda aferenta pt ca n-a adaptat viteza la conditiile oferite de tarisoara noastra( ^_^ ) si dupa ceteva ore s-au deranjat niste neni de la primarie care au inchis curculatia si au facut curatenie...

 

Asta e RRomania si asta ne ocupa tot timpul

 

Acum vreo cativa ani am asistat in direct la un mini accident in care un motociclist a alunecat pe o balta de ulei exact in fata unui politist care dirija circulatia. Politistul l-a abordat imediat, l-a intrebat daca sta bine si daca motocicleta e ok (eu eram in masina la semafor, oprit). Motociclistul avea blugii un pic rupti, in rest ok el si motorul, i-a raspuns politistului ca e ok si se descurca (putea sa ceara daune la primarie). In acceasi ordine de idei, acum cateva luni prietena sefului meu a dat cu masina (Toyota Aygo) intr-o groapa nesemnalizata si a strambat roata+alte daune. S-a dus la primaria pe teritoriul careia era strada cu pricina si a facut reclamatie. Rezultat? In 2 ore groapa era astupata, iar masina a fost sistemata GRATIS la un mecanic conventionat cu primaria, impreuna cu scuzele de rigoare.

Unde? In nordul Italiei.

Vi auguro una buona giornata :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca ganditul poate nu e punctul meu forte

 

pana atunci eu sustin in continuare udatul strazilor

 

esti sofer si motociclist... si sustii udatul strazilor? sau vrei sa spui curatatul lor. ti a mai explicat cineva ca e o mare diferenta. tie iti convine sa strangi mocirla aia si pe motocicleta si pe masina? daca da esti cam ciudat.

si cum e puisor cu intretinutul asfaltului? ca nu sunt prea lamurit

 

Eu astept postul lui Nightwolf! ^_^

 

si eu il astept dar cred ca mai urmareste dezbaterile pe tema asfaltului bine intretinut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pentru udatul strazilor. nu se intampla ca sa va faca voua in ciuda ci exista niste norme de intretinere ale asfaltului.

 

ceva argumente ai?

singurele motive ar fi sa adune praful langa bordura si sa scada temporat temperatura cu un grad sau ceva de genul asta.

implicatiile pe care le are udatul insa tine de securitatea rutiera si pot fi dezastruoase.

 

corect ar fi ca politistul motociclist sa fie penalizat si sa trebuiasca sa-si plateasca singur reparatia la motor.

si asta doar pentru ca pe pustimea care se da pe strazi si cade ca urmare a cisternelor n-o despagubeste nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce ma rog sa fie penalizat politistul ? Ca n-a adaptat viteza bla bla ?

Exact. Daca erai tu in locul ce crezi ca pateai ? Dosar de vatamare din culpa, ca te-ai tavalit ca fraierul si iti reparai motorul din banii de pensie a bunicii. Dar cica era in emisiune politistul, fugaring pa cineva, si ca atare, nu va pati nimic. ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Daca erai tu in locul ce crezi ca pateai ? Dosar de vatamare din culpa, ca te-ai tavalit ca fraierul si iti reparai motorul din banii de pensie a bunicii. Dar cica era in emisiune politistul, fugaring pa cineva, si ca atare, nu va pati nimic. ^_^

 

 

 

da da .... in misiune imposibila...acum tu daca ai fi pulitist si te dai pe jos ca zmeu din cauza incompetentilor care unda strazile cu "smac" ti-ai da singur amenda? sau? ...pe dreq...traim in romanica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca politia stie ca udatul strazilor e periculoasa si totusi nu face nimic.

politaiul care a cazut a avut ghinion. eu ii doresc sanatate.

mie mi-ar placea sa fi cazut tariceanu sau vreo alta oficialitate. acolo era satisfactie maxima.

 

mie nu de cazatura mi-e frica, dar mozolul ala care se pune pe lant, stropeala de la masini, imi sfasie sufletul.

mama lor si cu cine a aprobat tampenia asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da .... in misiune imposibila...acum tu daca ai fi pulitist si te dai pe jos ca zmeu din cauza incompetentilor care unda strazile cu "smac" ti-ai da singur amenda? sau? ...pe dreq...traim in romanica!

Pai din cate stiu Codul Rutier nu specifica nimic special in sensul in care, daca esti politist se aplica alte reglementari. Singura treaba speciala este aia cand apasa pa butonul de "nino-nino". ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o asculati - finaul este GENIAL - " daac este cineva de vina".

cand se intampla un incidend - se intampla dintr-o anumita cauza. asa ca nenea ziaristu' este..no comment

Doi vinovati : luna si florile ce tocmai erau udate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt in m asura sa dau sfaturi, insa cred ca fiecare ar trebui sa stie ca se expune la niste riscuri cand iese pe doua roti. udatul strazilor e simtit diferit de fiecare dintre noi. numai pe motociclisti ii afecteaza negativ, eu unul, cand sunt la volan, nu simt diferenta, iar cand sunt pieton, simt diferenta de temperatura de cateva grade. soferii de autobuze simt ca nu se mai afunda in asfalt la semafoare sau in statii, exemplele ar putea continua.

dupa mine, cei care se plang pe unde apuca (inclusiv pe forumul asta) de udatul strazilor si efectele "catastrofale" asupra motociclistilor, sunt doar niste teribilisti, fara responsabilitate, cu pretentia ca strada sa fie ca un circuit, cu asfalt perfect, fara alte maasini, fara gropi, sa le permita goana la viteza maxima, fara nici un risc. din pacate, realitatea e ceva mai dura... ar trebui sa ne gandim la asta, chiar de la coborarea din pat, dimineata. poti sa aluneci chiar in baie...

cautatul nodului in papura, ca apa de garla e plina de alge, ca se formeaza o mazga pe jos, etc, nu-si are rostul, vrea doar sa gaseasca o justificare pentru incapabilitatea unora de a anticipa un pereicol, sau de a reactiona cu succes intr-o situatie de urgenta. va asigur ca inceputul unei ploi are acelasi efect pe care-l lasa o stropitoare. nuasta e problema, ci faptul ca nu sunteti in stare sa va asumati o responsabilitate in plus. maturizati-va, fiti pregatiti sa faceti fata oricarei situatii, asteptati-va la orice cand i-ati dat gaz, dupa 100m te poate astepta o groapa, o zona alunecoasa, etc. imi imaginez ca v-ar placea ca o zona stropita sa fie semnalizata de la vreo doi km, insa nu e posibil.

politistul si-a furat-o cam din acelasi motiv: conduita preventiva, mai bine zis lipsa acesteia. sunt sigur ca cisterna aia era usor vizibila de la cel putin 100 m, chiar fara lumini aprinse, pe lascar catargiu e lumina ca ziua.

dar asa suntem noi, romanii, totdeauna incercam sa gasim pe altul vinovat de greselile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...