Sari la conținut

Accident - Raport de expertiza tehnica "ARANJAT!"


scania.topline
 Share

Postări Recomandate

In 16.05.2009, am avut un accident. Eu + pasager, mergeam cu 45km/h in localitate (cu cateva fractiuni de secunda inainte de accident m-am uitat la kilometraj), pe drumul cu prioritate, ajung la o intersectie in cruce cu un drum FARA prioritate, iar o Dacia, avand indicator STOP, nu opreste, continuandu-si deplasarea pe directia inainte, cu intentia de a traversa drumul cu prioritate. Drumul destul de ingust, intersectia mascata de copaci, am observat aprox. de la 5 metri Dacia intrand in fata mea. Impact, am zburat amandoi, SMURD, spital...

 

Urmari:

Eu: foarte sifonat (pasagerul m-a tinut strans tot timpul, pana in momentul aterizarii pe asfalt, deci eu am fost ca o "perna" pentru pasager), casca foarte julita, geaca cu protectii julita, incheietura mainii stangi distrusa.

Pasager: fara fracturi, dar cu lovitura puternica la genunchi, si azi (dupa mai mult de 1 an) simte durere la genunchi.

Motor: telescoape fata indoite, roata fata si discurile indoite, furca fata varza, bagata in radiatoare, radiatoare praf, cadrul fisurat si deplasat pe ambele parti, carene + far + bord praf, rezervor indoit.

 

Aprox. 4 luni de spitale, incheietura "reparata" de 3 ori in Romania, fara rezultat. Am plecat in Ungaria, am platit mult, dar dupa 2 operatii in Ungaria (placa + 6 suruburi), mana mea este 99% functionala.

 

Dupa accident, politia a scos-o vinovata pe fata aia cu Dacia. Ea, nefiind de acord cu raportul politiei, cere expertiza la Satu Mare (tot timpul a fost cineva "mare" in umbra ei, spunandu-i ce sa faca si cum sa faca). Vedeti mai jos raportul de expertiza de la Satu Mare: Deci, EU MERG PE PRIORITATE, EA NU OPRESTE LA STOP, si... cititi raportul si va cruciti! Deci in raport, tot 2 fraze cu ce am fost eu de vina, si tot o fraza cu ce a fost fata aia de vina! Concluzia raportului: mai mult eu vinovat!

ULTERIOR AM AFLAT CA FATA ARE UN UNCHI SAU STIU EU CE RUDENIE IN POLITIE, SI ACEA CUNOSTINTA A FOST COLEG CU ALA CARE A FACUT RAPORTUL DE EXPERTIZA! DECI ESTE CLAR!

 

Normal ca nu am acceptat, am mai platit 8 milioane lei vechi, si am trimis dosarul la Timisoara la contraexpertiza. De la politie, mi s-a spus ca, contraexpertiza dureaza de la 3 luni la... 2 ani! Nu am altceva de facut decat sa astept, sa astept... Nu stiu ce ma fac daca si de la Timisoara vine raspuns nefavorabil pentru mine...

 

Cineva mi-a sugerat (si chiar m-am gandit serios la acest lucru) sa-l dau in judecata pe ala care a facut expertiza. Apoi m-am mai gandit, ala este "mare", are cunostinte, bani... pe cand eu, un om de rand, fara cunostinte, bani si altele. Trebuie bani pentru asa ceva, pile, rabdare, sigur ar dura cativa ani.

 

Stie cineva cam care-i treaba cu Timisoara? Care-i procedura, cat dureaza?

 

Asta-i Romania..... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

04.08.2009, acelasi tip de accident am avut in Buc, aceeasi situatie, aceeasi fractura de radius mana dreapta...si aceleasi concluzii ale politiei. Nu ma mai mira nimica, ca sa nu zic ca cel cu care m-am accidentat nici macar nu a avut bunul simt sa se intereseze cum am iesit din operatie.

Concluzie: reparat motocicleta pe banii mei, raportul de politie m-a scos vinovat, asigurarea germana ma crede pe mine dar nu poate face nimica..deci am pierdut oricum si sanse de rejudecare sant nule si dureaza ani...deci asta este Ro.

 

Numai are rost sa-ti bati capul cu asa ceva, de acum incolo si mai atent de condus...

 

Toate buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu zici ca aveai 45 km/h si ei te au scos cu 90? Si masina aia a patit doar atat? Nasol.... Una peste alta bucura te ca funtioneaza incheietura aia iar cu expertiza iti urez succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma intreb cum poate el aprecia viteza daca nu gaseste urme de frinare ?

inca un "expert" cu apucaturi de criminal ... dintr-o intorsatura de condei, cu stampiluta lui cuminte acopera inca o nelegiuire comisa de o cretina la volan ...

dupa cum se vede, e mai ieftin sa cumperi un "expert" (aici probabil ca a fost un "favor" servit unchiului) decit sa platesti cheltielile de spitalizare, ca noua nu mai face nimeni mina aia ...

 

e o intreaga mafie in a deveni "expert" si nu numai in domeniul asta ... numai cei alesi pot participa la concursuri iar de luat, nu mai vorbesc ...

 

tipii care fac treaba asta sunt amorali, de fapt sunt dincolo de orice morala, altfel n-ar putea fi partasi la porcarii de genul asta ... pentru asta trebuie sa ai un anumit caracter ...

singura posibilitate e sa-ti cumperi si tu unul mai tare ! trist dara adevarat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate:

 

Pana cand o sa va insusiti calitatea de sclavi si o sa tot veniti cu replici de genul "bucura-te ca ....." sau "asta-i RO...." sau "nu are rost sa-ti bati capul.....".

 

Inteleg ca e dovada de maturitate , in trafic, daca te sicaneaza cineva sa nu-l scuipi/injuri/blochezi. Adica pe romaneste, sa nu-ti pui mintea cu prostul.

Inteleg acest aspect si sunt de acord cu el cand e vorba de aspecte 'light' ale traficului.

 

Dar ce te faci cand cineva efectiv atenteaza la viata ta (cu succes), voluntar sau involuntar, tu fiind NEVINOVAT.....iar in urma unei pseudo-anchete esti scos vinovat?

 

Cine iti plateste motorul sau echipamentul sau bunurile avariate pentru care poate ai muncit ani de zile,sau poate ai de sclavagit ani de zile, sa platesti la banca? Nu toti facem combinatii pe net, nu toti ne f**em in c.ur la videochat, nu toti avem mamici si tatici cu bani...

 

Cine iti plateste timpul irosit,sanatatea, banii etc etc?

 

Adica pana unde mergi cu plecarea capului si sugerea p**ii? Pana te lasa invalid? pana te omoara?

 

Care este acel moment/aspect din care indiferenta fata de cretini/maturitatea/etc......se concretizeaza intr-o actiune (de fapt, mai bine zis, REACTIE la faptele intamplate?)

Editat de ZBG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situtie naspa

vezi ca poti cere contra expertiza iar apoi dai in judecata( cauta un avocat care sa te indrume)

calculele nu sunt valabile in situatia ta

tu nu aveai piciorul drept pe acceleratie(vezi pagina 5)

de aici acest raport este nul

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici pe bicicleta nu mergeai!!! Apare undeva scris asta.

 

 

@ZBG: clar trebuie sa se bucure ca ii merge mana si zic asta pentru ca si eu am incheietura dreapta facuta zob si din cauza unui medic incompetent care mi a zis ca e doar o entorsa cand de fapt toate oasele erau deplasate, am stat cuminte o luna cu atela si cand am scos-o ce sa vezi, incheietura blocata. Apoi cu partea juridica a lucrurilor, daca ai banii rabdarea si timpul necesar, da merita tinuti in procese pana se da o sentinta corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot raportul si e cusut cu ata alba. Din pacate nu sunt un expert in domeniu, ca sa-mi dau cu parerea, dar oricum, e clar ca raportul a fost facut cu scopul de a te descuraja si a renunta sa cauti dreptatea mai departe. Totusi un militian din Satu-Mare nu are putere si in Timisoara sau in alt oras, asa ca eu te sfatuiesc sa nu descurajezi. O contra-expertiza facuta corect face praf raportul ala, pentru ca nu exista nici o proba sa ateste ca ai incarcat vreo lege (sau regula de circulatie), pe cand este evident ca soferul masinii a incalcat grav regulile de circulatie.

 

Oricum, mergi mai departe si nu descuraja din cauza drumurilor ce trebuiesc facute si a termenelor largi de judecata. O consultanta a unui avocat ar putea sa nu coste mult si sa te ajute sa afli ce poti face mai departe. Poti da in judecata si pe cel ce a intocmit raportul, desi ar putea scapa usor, pe motiv de incompetenta, ca nu cred ca vei putea dovedi reaua-vointa.

 

Preferabil ar fi, daca poti, sa "intri in sistem" sa-ti "faci prieteni" - un cadou, o atentie, sa intrebi cat mai dureaza, unde au ajuns, sa vezi cine se ocupa de dosarul tau si ce poti sa faci pentru el. Nu-l lasa la intamplare, sa astepti acasa sa vina rezultatul, intereseaza-te constant. N-ar strica sa afli si cine este "unchiul" care aranjat expertiza, sa-l cunosti mai bine. Vorba aia "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape". Eu asa as face.

 

Oricum, nu dispera si mergi pana in panzele albe. Unchiu militianu nu e Dumnezeu sa controleze toata politia si tot ce misca in tara asta iar tu ai avantajul faptelor evidente care te dau nevinovat. In ultima instanta, nu ar strica sa incerci sa ajungi la o intelegere cu soferita, sa-ti plateasca daunele, asta in cazul in care nu ai incercat asta deja si a refuzat.

 

Multa bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă din "raport" că "stabilirea" vitezei motociclistului nu este justificată prin nimic, nici o referință, nici un argument ci doar o afirmație seacă.

De la asta pleacă apoi tot eÂşafodajul concluziei.

 

Contestă expertiza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu tot raportul si cand am vazut la concluzii ca e pomenita de cateva ori viteza excesiva a motociclistului, imi venea sa il scuip intre ochi pe "expert".

La trecerea de pietoni puteai sa ai 30km/h, ca sa ajungi la 45 nu trebuia decat o secunda, asta ca si contraargument la tampenia lor cu trecerea de pietoni.

Imi place cum sunt prezentate actiunile domnitei "dupa ce s-a asigurat", ceea ce contravine celor scrise pe urma, ca de fapt nu s-a asigurat...

 

Iti doresc multa forta si rabdare. Nu te lasa calcat in picioare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu zici ca aveai 45 km/h si ei te au scos cu 90? Si masina aia a patit doar atat? Nasol.... Una peste alta bucura te ca funtioneaza incheietura aia iar cu expertiza iti urez succes!

 

Da, domnul meu... Nu exista urme de franare, deci nu se poate deduce viteza mea de deplasare, chiar expertul a scris in raport. Dar sa stabileasca viteza mea in functie de cum s-a indoit tabla pe rabla aia de Dacie..... Asta este expert in indoirea tablei? O fi lucrand la Discovery Channel, Mit Busters, sau wtf???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Imi pare rau pt aceasta musamalizare urata!

 

Intreaba un jurist: De cand intr-o expertiza are dreptul cineva sa "dea cu parerea", eu asa stiu ca expertiza se face pt a prezenta fapte si NU pentru a manipula in felul urmator opinia celui care citeste: "In loc sa claxoneze mai bine ar fi actionat brusc sistemul de franare si astfel ar fi redus gravitatea accidentului." [vezi pag. 4]

 

Acest lucru plus multe alte greseli facute in expertiza mentionate anterior pot usor duce la anularea acesteia... da cine e acest expert? mos Craciun sa iti spuna ca daca erai bun primeai mai multe cadouri???? Cum poate cineva emite un asemenea jeg?

 

Imi pare tare tare rau pt tine si sper ca nimeni niciodata sa nu mai aiba parte de o asemenea "indreptatire"!

Editat de dedics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raportul e usor de atacat,pt ca omite ceva: desi,intr-adevar puteai observa aparitia unui autovehicul de la 50 m, e impotriva firii sa franezi brusc (a.i. sa te opresti in 38m ) in ideea ca poate nataraul nu opreste.Ai observat ca nu opreste fix la aia 5 m,iar asta nu e vina ta.

Deasemenea, aproximarea vitezei tale nu e nici macar empirica.Da-i bataie mai departe cu legiuitorul.

 

sau cumpara o taraba de dacie, cheama televiziuni si arunca cu 45 km pe ora o mobra in ea. :P

Editat de raducu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau cumpara o taraba de dacie, cheama televiziuni si arunca cu 45 km pe ora o mobra in ea. :P

 

Daca se poate leaga si idiotul de expert de ea.

 

Poate se pricep expertii astia la autoturisme, dar in domeniul motocicletelor sunt vax.

Tot asa un mare expert din asta aproximase viteza unui motor, masurand urma de franare a unui camion care nu avusese legatura cu accidentul.

Cat de expert sa fii cand nu stii cum arata o frana de motocicleta?

Succes la contestare si ar merita dat in judecata. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate:

 

Pana cand o sa va insusiti calitatea de sclavi si o sa tot veniti cu replici de genul "bucura-te ca ....." sau "asta-i RO...." sau "nu are rost sa-ti bati capul.....".

 

Inteleg ca e dovada de maturitate , in trafic, daca te sicaneaza cineva sa nu-l scuipi/injuri/blochezi. Adica pe romaneste, sa nu-ti pui mintea cu prostul.

Inteleg acest aspect si sunt de acord cu el cand e vorba de aspecte 'light' ale traficului.

 

Dar ce te faci cand cineva efectiv atenteaza la viata ta (cu succes), voluntar sau involuntar, tu fiind NEVINOVAT.....iar in urma unei pseudo-anchete esti scos vinovat?

 

Cine iti plateste motorul sau echipamentul sau bunurile avariate pentru care poate ai muncit ani de zile,sau poate ai de sclavagit ani de zile, sa platesti la banca? Nu toti facem combinatii pe net, nu toti ne f**em in c.ur la videochat, nu toti avem mamici si tatici cu bani...

 

Cine iti plateste timpul irosit,sanatatea, banii etc etc?

 

Adica pana unde mergi cu plecarea capului si sugerea p**ii? Pana te lasa invalid? pana te omoara?

 

Care este acel moment/aspect din care indiferenta fata de cretini/maturitatea/etc......se concretizeaza intr-o actiune (de fapt, mai bine zis, REACTIE la faptele intamplate?)

 

Daca am gandi toti ca tine am fi si noi o tara normala , dar marea majoritate a romanilor nu au drepturi pt ca ei pur si simplu le refuza si cand va veni ziua in care ne vom cere cu adevarat drepturile vom fi facuti ANARHISTI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot raportul si e cusut cu ata alba. Din pacate nu sunt un expert in domeniu, ca sa-mi dau cu parerea, dar oricum, e clar ca raportul a fost facut cu scopul de a te descuraja si a renunta sa cauti dreptatea mai departe. Totusi un militian din Satu-Mare nu are putere si in Timisoara sau in alt oras, asa ca eu te sfatuiesc sa nu descurajezi. O contra-expertiza facuta corect face praf raportul ala, pentru ca nu exista nici o proba sa ateste ca ai incarcat vreo lege (sau regula de circulatie), pe cand este evident ca soferul masinii a incalcat grav regulile de circulatie.

 

Oricum, mergi mai departe si nu descuraja din cauza drumurilor ce trebuiesc facute si a termenelor largi de judecata. O consultanta a unui avocat ar putea sa nu coste mult si sa te ajute sa afli ce poti face mai departe. Poti da in judecata si pe cel ce a intocmit raportul, desi ar putea scapa usor, pe motiv de incompetenta, ca nu cred ca vei putea dovedi reaua-vointa.

 

Preferabil ar fi, daca poti, sa "intri in sistem" sa-ti "faci prieteni" - un cadou, o atentie, sa intrebi cat mai dureaza, unde au ajuns, sa vezi cine se ocupa de dosarul tau si ce poti sa faci pentru el. Nu-l lasa la intamplare, sa astepti acasa sa vina rezultatul, intereseaza-te constant. N-ar strica sa afli si cine este "unchiul" care aranjat expertiza, sa-l cunosti mai bine. Vorba aia "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape". Eu asa as face.

 

Oricum, nu dispera si mergi pana in panzele albe. Unchiu militianu nu e Dumnezeu sa controleze toata politia si tot ce misca in tara asta iar tu ai avantajul faptelor evidente care te dau nevinovat. In ultima instanta, nu ar strica sa incerci sa ajungi la o intelegere cu soferita, sa-ti plateasca daunele, asta in cazul in care nu ai incercat asta deja si a refuzat.

 

Multa bafta in continuare!

 

Sper si eu din tot sufletul sa nu-si bage nimeni coada in raportul de contraexpertiza de la Timisoara. Atat vreau, un raport facut corect, nimic mai mult!

 

"Sa intru in sistem"...

"Unchiul" ala este un fel de bau-bau acolo unde lucreaza, stiti toti cum este, cand este un militian "vulpe batrana" care are zeci de ani de militie, toti colegii ii cam poarta de "frica", sau "respect", nu stiu exact cum sa ma exprim. NU am intrat in sistem, dar totusi "cineva" mi-a soptit subtil (dupa finalizarea raportului de expertiza): Mircea, du-te la contraexpertiza la Timisoara, ca acolo "nu avem pile"! Nu dau nume, nu spun cine este si unde lucreaza, pentru ca s-ar putea sa citeasca si "unchiul" sau alti apropiati, si este pacat de omul asta, este un om super. Doar atat, este din sursa 100% sigura.

 

"Intelegere cu soferita"...

Dupa vreo 3 luni de la accident, ma suna "unchiul" sa ma intrebe ce fac, cum ma simt, si daca nu ma voi duce la intalnirea motociclistilor de la Petresti (urma sa fie). I-am raspuns "Dupa 3 luni ma sunati sa intrebati cum ma simt??? Cat timp am fost in spital nici un telefon, nici o vizita, macar asa, de ochii lumii??? Cu ce sa ma duc la intalnirea motociclistilor? Cu caruta? Ca motocicleta nu mai am!" Mi-a propus sa ne intalnim, i-am zis sa vina in Satu Mare. Ok, ne intalnim sambata. A venit sambata, ma intalnesc cu pasagerul care era cu mine, si asteptam. Apare fata care a condus Dacia la accident si inca un baiat (ulterior am aflat ca era tot un politist trimis de "unchiu"). Am povestit cu baiatul ala (fata nu a scos ABSOLUT NICI UN CUVANT, probabil asa a instruit-o "unchiul" sa faca). Discutie... ce discutie: atat m-a intrebat baiatul, ce pretentii am? I-am spus ca vreau suma de x, si i-am explicat pentru ce: motorul, echipamentul, spitalele, operatiile din Ungaria, spagile la doctori = aproape suma mea x. Deci am accentuat spanandu-i, "NU VREAU sa ma imbogatesc pe spinarea altora, suma x este cat imi acopera mie toate cheltuielile, poate ar ramane o suma infima". Atat a fost, a zis baiatul ca va transmite "unchiului" pretentiile mele. Dupa aia, iar o pauza de timp, nici un telefon, nici o veste.

Accidentul a fost in Mai, iar eu abia in Octombrie am putut sa ma duc sa dau declaratie. Scriu declaratia, si la sfarsit ma intreaba politistul care se ocupa de caz daca am ajuns la o intelegere cu fata aia, pentru ca trebuie sa scriu in declaratie. I-am spus ca nu, si i-am povestit de faza cu intalnirea. Am intrerupt declaratia, m-am urcat cu politistul in masina si am mers pana acasa la fata aia (locuieste in primul sat de la Carei). Acolo, mama fetei ma intreaba ce pretentii am: I-am raspuns exact acelasi lucru: vreau suma de x, si i-am explicat pentru ce: motorul, echipamentul, spitalele, operatiile din Ungaria, spagile la doctori = aproape suma mea x. Deci am accentuat spanandu-i, "NU VREAU sa ma imbogatesc pe spinarea altora, suma x este cat imi acopera mie toate cheltuielile, poate ar ramane o suma infima". Oameni buni, stiti ce a facut aia cu mine (din vorbe)? Ca nu mi-e rusine, ca, cat o va costa pe ea sa repare Dacia, ca eu am fost de vina, ca fata ei este nevinovata....... pe scurt, parca as fi ars-o cu fierul inrosit, asa a vorbit cu mine. Nici macar bunul simt sa vorbeasca romaneste, a vorbit NUMAI in maghiara. Stiu eu ceva ungureste, dar... NU AM NIMIC CU UNGURII, dar femeia a fost prea de tot. Nici nu am asteptat sa-si termine monologul (orice incercam sa spun, nu puteam de gura ei, doar eram la ea in curte....), am iesit din curtea ei si i-am zis politistului sa mergem sa terminam declaratia. Am terminat declaratia: :...... si solicit trimiterea in judecata pentru vatamare...etc.

 

De aici urmeaza fazele cu raportul....

Iar eu tot stau, astept raspuns de la Timisoara, si efectiv imi vine sa plang cand ii vad prin oras pe baieti cu mobrele, In timp ce eu stau pe tusa. Atat de rau imi pare de mobra mea, parca imi lipseste o parte din mine, pentru ca, asa cum a zis ZBG, "motorul sau echipamentul sau bunurile avariate pentru care poate ai muncit ani de zile"..............................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai pun sare pe rana care doare si asa destul de rau, dar vroiam sa povestesc un accident asemanator prin care am trecut eu anul trecut si de care am mai mentionat pe acest forum.

Septembrie, anul trecut, ma incadrez intr-o 'rotonda', cum ii zice pe aici, ca sa iau curba stanga si sa merg acasa. Din dreapta apare o masina care nu imi da prioritate si intra in rotonda pana in fata motorului meu. Eu fiind deja aplecat putin pe stanga ca sa iau curba, franez, blochez fata si cad pe jos la o viteza de 20-25 km/h. Motocicleta mai parcurge aprox 1 m si se opreste. La volan era un mosulica de vreo 70 de ani care mi-a zis : 'eu nu ti-am facut nimic !'. Ok, am chemat politia, a fost si un martor acolo, in fine, dupa 3 luni de la accident si 1 drum la politia locala mi-a venit prin posta un cec de 1.000 de euro (800 de euro daune motocicleta, 200 de euro daune fizice). Am reparat motorul cu 60 de euro (scarita), restul zgarieturilor ... pot traii cu ele, iar zgarieturile de pe picior sunt ok, s-au vindecat.

Concluzii : accident din neacordare de prioritate, franare de urgenta prost efectuata (eu), totul rezolvat in 3 luni. Am uitat sa mentionez unde. In Italia.

Bafta la recuperarea banilor, ce pot sa zic altceva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai pun sare pe rana care doare si asa destul de rau, dar vroiam sa povestesc un accident asemanator prin care am trecut eu anul trecut si de care am mai mentionat pe acest forum.

Septembrie, anul trecut, ma incadrez intr-o 'rotonda', cum ii zice pe aici, ca sa iau curba stanga si sa merg acasa. Din dreapta apare o masina care nu imi da prioritate si intra in rotonda pana in fata motorului meu. Eu fiind deja aplecat putin pe stanga ca sa iau curba, franez, blochez fata si cad pe jos la o viteza de 20-25 km/h. Motocicleta mai parcurge aprox 1 m si se opreste. La volan era un mosulica de vreo 70 de ani care mi-a zis : 'eu nu ti-am facut nimic !'. Ok, am chemat politia, a fost si un martor acolo, in fine, dupa 3 luni de la accident si 1 drum la politia locala mi-a venit prin posta un cec de 1.000 de euro (800 de euro daune motocicleta, 200 de euro daune fizice). Am reparat motorul cu 60 de euro (scarita), restul zgarieturilor ... pot traii cu ele, iar zgarieturile de pe picior sunt ok, s-au vindecat.

Concluzii : accident din neacordare de prioritate, franare de urgenta prost efectuata (eu), totul rezolvat in 3 luni. Am uitat sa mentionez unde. In Italia.

Bafta la recuperarea banilor, ce pot sa zic altceva ...

 

Da, Mario... in Italia.

Foarte multi prieteni si cunostinte, din Romania, dar mai ales de "afara" mi-au spus: Daca ti se intampla "afara", era CU TOTUL ALTCEVA. Efectiv simt un gol in stomac atunci cand "retraiesc" tot, si cand ma gandesc ca da, intr-adevar traim in Romania, si nu avem incotro, avem aceste "legi" de rahat, coruptie, birocratie etc. Multi vor spune ca ma plang tare mult, ca ar trebui sa realizez ca intr-adevar traim in Romania... Stiu asta, dar unde sa ma descarc si eu, sa-mi vars amarul? Sa ma duc in fata sediului Politiei, a tribunalului? Realizez ca Romania, la fel ca America, este "tara tuturor posibilitatilor". RELE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligatoriu va trebui să faci Âşi expertiza ta, ca să o contracareze pe a ei. Nu trebuie să fii pilos ca să obții o astfel de expertiză. Trăim în România Âşi este cât se poate de normal ca expertu' lu' PeÂşte să încheie raportul în favoarea celui care a plătit. Tu vi cu expertul tău Âşi, la proces, judecătorul alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene,incredibil.

du-te si spune-i ma-sii ca daca mai manipuleaza expertize o sa o urmaresti pe fata,si cand vezi ca vine cu viteza o sa-i iesi in fata cu un tractor,asa ca sa fiti chit.

 

un bun prieten, busa noua de 2 ani,echipament scumput,masina intoarce in fata lui la cernavoda.El doar cu un picior rupt.La intalnirea pt cale amiabila, i se ofera o mie RON despagubiri.Amicul lui avocat a avut ideea asta: "mai bine ii rup un picior lui fi-tu, si renuntam la plangere fara alte pretentii"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligatoriu va trebui să faci Âşi expertiza ta, ca să o contracareze pe a ei. Nu trebuie să fii pilos ca să obții o astfel de expertiză. Trăim în România Âşi este cât se poate de normal ca expertu' lu' PeÂşte să încheie raportul în favoarea celui care a plătit. Tu vi cu expertul tău Âşi, la proces, judecătorul alege.

 

Pai asta nici nu se discuta, fac si eu expertiza mea. Doar am trimis dosarul la Timisoara pentru contraexpertiza. Dar, chiar de asta mi-e frica, de Romania. Daca si la Timisoara cade dosarul in mana unui astfel de expert, sau daca nu stiu cum, isi baga dracul coada, imi cumpar un pistol, si ma veti vedea la stiri.

 

Glumesc, fac si eu haz de necaz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai pun sare pe rana care doare si asa destul de rau, dar vroiam sa povestesc un accident asemanator prin care am trecut eu anul trecut si de care am mai mentionat pe acest forum.

Septembrie, anul trecut, ma incadrez intr-o 'rotonda', cum ii zice pe aici, ca sa iau curba stanga si sa merg acasa. Din dreapta apare o masina care nu imi da prioritate si intra in rotonda pana in fata motorului meu. Eu fiind deja aplecat putin pe stanga ca sa iau curba, franez, blochez fata si cad pe jos la o viteza de 20-25 km/h. Motocicleta mai parcurge aprox 1 m si se opreste. La volan era un mosulica de vreo 70 de ani care mi-a zis : 'eu nu ti-am facut nimic !'. Ok, am chemat politia, a fost si un martor acolo, in fine, dupa 3 luni de la accident si 1 drum la politia locala mi-a venit prin posta un cec de 1.000 de euro (800 de euro daune motocicleta, 200 de euro daune fizice). Am reparat motorul cu 60 de euro (scarita), restul zgarieturilor ... pot traii cu ele, iar zgarieturile de pe picior sunt ok, s-au vindecat.

Concluzii : accident din neacordare de prioritate, franare de urgenta prost efectuata (eu), totul rezolvat in 3 luni. Am uitat sa mentionez unde. In Italia.

Bafta la recuperarea banilor, ce pot sa zic altceva ...

 

 

ai avut tu noroc de un batran cu bun simt. daca nu oprea, au revoir.

italia mai are pana sa ajunga la un sofat decent

Mesaj completat

mie nu mi s-a partu ca raportul a fost "aranjat". mi s-a parut ca spune adevarul, comentand FAPTELE si nu ceea ce crede autorul raportului

 

eu iti dau un sfat sa consulti un avocat, just in case.

 

am citit raportul.

 

parerea mea este ca tu ai avut viteza mai mare, dar nu asta e important, asta e o chestie pentru care tu si prietena ta ati platit.

 

"expertul" manipuleaza legea si sugereaza ca vina ar fi comuna, mai mult, ca tu ai fi avut o vina majora.

dar a facut niste greseli.

la viteza de 90km/h, tu ai parcurs 25m/s. soferul, in momentul in care s-a uitat, trebuia sa te observe. raportul scrie clar, "vizibilitate buna".

ai raportul meteo de atunci?

 

la calculele lui, nu a luat in considerare si lungimea masinii, ci numai latimea drumului, masina fiind un punct material, ceea ce e fals.

 

raportul nu are nici o dovada ca tu ai depasit viteza legala, numai in cazul in care ai declarat tu explicit. ceea ce face el sunt speculatii. si sunt usor de demontat. "in loc sa mergi in directia carei, puteai merge in directia vama si accidentul nu se mai petrecea".

 

 

nu stiu de ce insa cred ca si declaratia ta are hibe.

tu trebuia sa declari simplu ca, ai vazut-o si i-ai dat claxon sa se opreasca pentru ca stiai ca ai prioritate. si gata.

dar tu, tantalica, ai inceput povestile cu, m-am uitat la vitezometru, m-a ciupit lili de willie..., adica, recunosti ca ai fost neatent.

 

data viitoare, dac-o mai fi o data viitoare, tine-o tare ca ai vazut, ca ai fost in control ca celalalt nu a oprit.

 

pentru mine cel mai vinovat esti tu. ai pasager si nu esti in stare sa-i protejezi viata. punct!

 

 

in fata legii, soferita trebuie sa raspunda.

eu as scrie o scrisoare la politie cu ceea ce ti-am zis eu aici, ca raportul lui se bazeaza pe speculatii si ca esti dispus ca, in cazul in care te va scoate si pe tine vinovat sa mergi mai departe sa faca altii competenti dreptate.

 

asta nu este decat un raport tehnic, nu o decizie a politiei.

costel asta incearca si el, dar nu poate in fata instantei sa te scoata vinovat pe speculatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut tu noroc de un batran cu bun simt. daca nu oprea, au revoir.

italia mai are pana sa ajunga la un sofat decent

 

Tsunami in sfarsit suntem si noi de acord intr-o privinta ! Italienii nu sunt soferi grozavi ... iar batranelul daca fugea de la locul accidentului, vai si amar de el, mai ales ca aveam si un martor. Hai sa nu flodam topicul omului, ii urez inca o data bafta in continuare la recuperarea pagubelor.

Tot ce pot sa iti ofer, in afara de sprijin moral, e o bere si o pasta cand te pui la punct cu motorul si dai o tura prin nordul Italiei :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...