Sari la conținut

Accident - Raport de expertiza tehnica "ARANJAT!"


scania.topline
 Share

Postări Recomandate

Pai stai ca nu e chiar asa. In mod normal ai o asigurare cu o limita in sute de mii de $. De obicei, daca nu esti ranit grav, se da in judecata asigurarea, nu persoana. Procesele sint suficient de scumpe ca in general asigurarea sa fie bucuroasa sa cada la intelegere.

Nu stiu daca aici e la fel. Dar parerea mea e ca in urma unui accident care nu-i vina ta trebuie sa fii despagubit pentru: 1. pagube tehnice (motor, masina etc) 2. costul spitalizarii 3. suferinta, timp pierdut din munca samd in limite decente si realiste, nu sa te imbogatesti.

 

Faptul ca aia a facut doar o greseala e iirelevant. Greseala ei putea sa coste o viata sau sa te lase infirm sau leguma pe restul vietii. Suferinta de a plati o suma pe luna e infima fata de suferinta de a fi in scaun cu rotile sau pat pe restul veitii. E drept ca nu te-a pus ea sa umbli cu motocicleta in loc de o masina mai sigura, si aici e in continuare discutabil. Probabil de la caz la caz.

 

am si spus ca as "frige" compania de asigurari pentru despagubire totala asa cum ai scris tu. aici in romania insa situatia e diferita. daca asigurarea nu acopera dauna pricinuita celuilalt, si daca judecatorul decide ca partea vatamatoare sa plateasca, o face din buzunar.

 

si-n state e la fel peste o anumita suma. stiu ca in canada minimul era parca de $200k. daca insa spitalizarea si reparatiile depaseste suma asigurata, sau daca ala ramane infirm, atunci se trece in alte tampenii si e posibil sa se ajunga sa-ti ia si tie banu.

cat timp am stat in canada, n-am avut asigurare pentru mai putin de 1 milion, tocmai din cauza asta.

 

whatever, romania e la inceput. iar oamenii in general idioti. chiar cand sunt vinovati sar la gat. mi s-a intamplat si mie. ce sa faci cu ei?

 

faptul ca a fost o greseala in fata legii e irelevant, pentru mine e relevant daca a avut intentia sa ma loveasca sau a facut-o involuntar.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu spusei ce as face eu in cazul asta.

 

si te intrebai nu daca ai plati sau nu, ci cum te-ai simti sa-i dai altuia asa pentru o clipa de neatentie si datorita faptului ca avocatul lui "te-a facut", cate $10k pe an bani de mortgage, timp de vreo 15 ani?

 

sunt putine cazurile? eu am alte statistici. intra pe site-rile companiilor de asigurari si citeste la abuzuri. nu-s putine, acolo unde se poate "trage" sa castigi bani nemunciti, se trage tare si aici intra in joc marea armata de avocati din state.

mai tii minte cand americanul de la ambasada americana din romania a ucis niste oameni intr-un taxi? cum a fost el judecat? de cine? si de ce a facut accidentul? era beat?

hai ca facem ce facem si schimbam iarasi atentia de la subiect. noi doi avem ceva de impartiti :P

 

Tsunami, daca tie iti pica caramida in cap si mori? Te-ai gintit ce o sa se intimple?

Esti atita de negativist, da e bine sa vezi partea goala a paharului dar tu numai pe aia o vezi.

Daca am o clipa de neatentie eu, eu platesc pentru ca nu e dupa mine. Legea din Romania cu cea de aici nu se compara. Eu nu pot alege si umbla cu vraja aici. Aici nu alegi tu Tsunami, nu e dupa tine.

Platesti aia 15 ani sau mergi la inchisoare, iti vinzi si casa si mama sa platesti si avocatul. Ai avut clipa de neatentie, platesti. Aici nu cumperi doctorul Tsunami si ncii expertul. Astia nu se minjesc sa-ti dea tie un certificat. Nu stii totusi cum se conduce aici? Si aici sint accidente girla nu e vorba dar tu stii ca ai sa platesti daca faci accidentul.

Vad ca ai stat si prin Canada, acolo legile nu sint foarte departe de Romania.

 

Noi doi nu avem nimica de impartit. Ti-am citit sfaturile sa-l lasam pe criminalul la Tibi liber ca flori de mar, mi-a ajuns. Deocamdata nu pe tine te intereseaza soarta la vara-mea si copii ei, pe mine da.

 

Ai tu ce ai domle cu americanii si nu esti singurul. In general asa fac toti care se intorc in Romania de aici ca nu le place. Eu daca scriu ce se intimpla aici vreau sa arat ca se poate si alfel ca e rau ceea ce se intimpla acolo. Da si am specificat de exceptii dar tsunami pe acelea le gaseste. In majoritatea cazurilor este lege si gata. In Romania in majoritatea cazurilor nu este lege. ceva trebuie sa se intimple intr-o zi si in tara aia.

 

Daca trebuie sa ne luam dupa ce a fost si ce nu a iesit atunci ar trebui cum am mai zis sa lasam toti criminalii sa misune. De ce nu vezi si partea plina a paharului? Uite citi oameni au cistigat nu numai citi au pierdut.

 

Dar despre Romanul de la ambasada care a ucis prin singapore si e bine mersi in Romania?

 

Apropo de asigurari, cunosc un roman care a avut accident, 10% sanse de scapare, a avut asigurarea un milion, a fost trei luni in coma, au platit asigurarile inca un milion pe linga celealte doua, dupa ce si-a revenit a fost anuntat ca are de platit 200000, si-a tras avocat care i-a luat si banii care nu-i avea ca era in carucior, pina la urma a dat faliment insa azi este sanatos si nu mai conduce dupa 11-15 ani de la accident. A gresit pentru clipa lui de neatentie si a platit. Daca ii este frica sa conduca nu mai conduce.

Are rost sa spunem, cum era in Romania? Mort.

 

HaI sa nu ne indepartam de subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pana in panzele albe!!!!

Nu sunt cea mai in masura sa imi dau cu parerea, dar:

 

- de ce se intampla atatea expertize/contraexpertize in alte orase decat cel in care a avut loc accidentul si unde a fost facuta deja o expertiza, de catre un garcea, care a venit la fata locului si a vazut exact ce si cum???

- cum pot stabili cei din Satu Mare/Timisoara/etc. ce viteza aveai tu???? Cu presupusul, ne dam acasa, in spatele blocului, nu la tribunal!!!!! Poate ai un martor de pe marginea drumului, care isi da si el cu presupusul, ca nu aveai viteza mai mare de 50 km/h.Asta daca se ia in calcul "datul cu presupusul"

- indiferent cu ce viteza circulai tu, erai pe un drum cu prioritate, iar ea avea "stop", deci nu poti avea sub nici o forma, nici o vina.Vina nu este a ta, ci a celei care nu a respectat indicatorul. Si asta o stiu sigur de la un politist, dintr-un accident similar.Daca circulai cu 200 km/h, era problema ta si iti asumai un risc, in caz de alunecare pe o pata de ulei/balega/criblura/etc, in caz ca iti iesea un caine in fata, in caz ca te lua radarul.Tu nu iti asumi riscul nerespectarii regulilor de circulatie, de catre o cretina, indiferent cu ce viteza circuli.

- raportul acela se vede clar ca este facut de un neavenit si poate fi foarte usor contestat de un avocat bun.

Cineva spunea: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NU MAI ESTE DEMULT O SCUZA!!!! Deci...nu merge pe ideea ca suntem in Romania, ca de-aia se creeaza precedente si fac ce vor cu noi! cu cat cheltui pe reparat motor si altele, iti iei un avocat bun si iti scoti toate cheltuielile (si pe motor, si pe spitalizari si daune, atat morale, cat si fizice).

Eu am avut un super avocat.A durat 2 ani, dar....am recuperat 7000 euro! Si la mine nu s-a lasat cu nici un fel de spitalizare!

Bafta!!!

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pana in panzele albe!!!!

Nu sunt cea mai in masura sa imi dau cu parerea, dar:

 

- de ce se intampla atatea expertize/contraexpertize in alte orase decat cel in care a avut loc accidentul si unde a fost facuta deja o expertiza, de catre un garcea, care a venit la fata locului si a vazut exact ce si cum???

- cum pot stabili cei din Satu Mare/Timisoara/etc. ce viteza aveai tu???? Cu presupusul, ne dam acasa, in spatele blocului, nu la tribunal!!!!! Poate ai un martor de pe marginea drumului, care isi da si el cu presupusul, ca nu aveai viteza mai mare de 50 km/h.Asta daca se ia in calcul "datul cu presupusul"

- indiferent cu ce viteza circulai tu, erai pe un drum cu prioritate, iar ea avea "stop", deci nu poti avea sub nici o forma, nici o vina.Vina nu este a ta, ci a celei care nu a respectat indicatorul. Si asta o stiu sigur de la un politist, dintr-un accident similar.Daca circulai cu 200 km/h, era problema ta si iti asumai un risc, in caz de alunecare pe o pata de ulei/balega/criblura/etc, in caz ca iti iesea un caine in fata, in caz ca te lua radarul.Tu nu iti asumi riscul nerespectarii regulilor de circulatie, de catre o cretina, indiferent cu ce viteza circuli.

- raportul acela se vede clar ca este facut de un neavenit si poate fi foarte usor contestat de un avocat bun.

Cineva spunea: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NU MAI ESTE DEMULT O SCUZA!!!! Deci...nu merge pe ideea ca suntem in Romania, ca de-aia se creeaza precedente si fac ce vor cu noi! cu cat cheltui pe reparat motor si altele, iti iei un avocat bun si iti scoti toate cheltuielile (si pe motor, si pe spitalizari si daune, atat morale, cat si fizice).

Eu am avut un super avocat.A durat 2 ani, dar....am recuperat 7000 euro! Si la mine nu s-a lasat cu nici un fel de spitalizare!

Bafta!!!

 

Da, Bea2000, intr-adevar. Cum pot stabili ei viteza?

Nu demult am povestit cu un politist din Satu Mare, i-am povestit si i-am aratat raportul. L-a citit, si a scuipat a scarba. A zis: "De unde stiu ei ca ai avut 90 km/h? Ai fost inregistrat de ceva aparat radar fix / mobil, sau alte aparate de inregistrat viteza? NU! Omule, cauza producerii accidentului a fost nerespectarea de catre conducatoarea autoturismului a semnificatiei indicatorului STOP! Puteai sa ai si 200 km/h, cauza accidentului tot aia ramane!". Deci Bea2000, acelasi lucru mi l-a spus si politistul: realitatea. Ca se incearca distragerea atentiei de la cauza efectiva a accidentului, ca motorul meu era rosu si nu albastru, ca... nu stiu ce si cum... bull shit!

Stiti la ce ma gandesc cateodata? Daca intr-adevar as fi avut 90 km/h, oare as fi trecut de intresectia aia, inainte sa ajunga autoturismul la drumul cu prioritate? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Bea2000, intr-adevar. Cum pot stabili ei viteza?

Nu demult am povestit cu un politist din Satu Mare, i-am povestit si i-am aratat raportul. L-a citit, si a scuipat a scarba. A zis: "De unde stiu ei ca ai avut 90 km/h? Ai fost inregistrat de ceva aparat radar fix / mobil, sau alte aparate de inregistrat viteza? NU! Omule, cauza producerii accidentului a fost nerespectarea de catre conducatoarea autoturismului a semnificatiei indicatorului STOP! Puteai sa ai si 200 km/h, cauza accidentului tot aia ramane!". Deci Bea2000, acelasi lucru mi l-a spus si politistul: realitatea. Ca se incearca distragerea atentiei de la cauza efectiva a accidentului, ca motorul meu era rosu si nu albastru, ca... nu stiu ce si cum... bull shit!

Stiti la ce ma gandesc cateodata? Daca intr-adevar as fi avut 90 km/h, oare as fi trecut de intresectia aia, inainte sa ajunga autoturismul la drumul cu prioritate? :P

 

omule la fel de bine faci contra-expertiza, si pot sa te iei de la culoare masinii (gri, care este este cel ami bun camuflaj) pana la umbra copacilor si pozitia soarelui de pe cer, cati nori erau in acel moment, si astfel nu ai observat autoturismul de la 43-57 metri ... se pot intoarce multe chestii impotriva dom'soare doar sa stii cum!

 

nu glumesc nici despre culoare masinii (griul ala e groaznic pe sosele - daca nu aprinde si doua faruri)

 

la fel cum nimeni pe lumea asta nu poate demonstra ca tu erai la 10-20-100 m de locul cu pricina

mergeai cu 50 km/h domnnisoara nu a redus/oprit in apropierea semnului STOP nu ai avut timp de reactie

tu nu erai nici la 43 nici la 57 de metri de intersectie - tu erai la 10-15 metri de locul cu pricina

 

multa bafta

 

PM pt altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, iaca ca nu esti singur... si la Bucuresti se fac magarii din astea si nu-s implicati motociclisti care trebuiesc scosi vinovati by default pentru a fi dati exemplu...

 

LINK STIRILE PROTV

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, iaca ca nu esti singur... si la Bucuresti se fac magarii din astea si nu-s implicati motociclisti care trebuiesc scosi vinovati by default pentru a fi dati exemplu...

 

LINK STIRILE PROTV

 

 

Da... Chiar am vazut la TV.

Ce oameni de nimic... fantastic!

Mesaj completat

cum ti-ar fi dana daca dintr-o greseala a ta in state, fara intentie, te-ar da cineva in judecata si la sfarsit ar trebui sa-i platesti o pensie de $200 pe saptamana cat timp ar trai?

stiu, pentru voi nu s-ar putea intampla asa ceva, e imposibil!

 

da-i dracu p-aia de gresesc, noi suntem feti frumosi, respectam legea tot timpul, suntem atenti tot timpul, modele, ce mai!

pana la urma face ce vrea, eu am scris ce-as face eu.

daca ar avea asuigurare, da, as cere si eu. si-asa le dam bani si ei fac profituri de miliarde, dar daca ar fi persoane fizice fara asigurare in spate, m-as gandi de doua ori.

 

nu o data am vazut cum se joaca teatru in accidente usoare in state. au! ma doare gatul! nu mai pot merge la servici, si de aici intra in joc industria de avocati, cel mai dezvoltata in state.

whatever..

Mesaj completat

 

 

nope, i'm okay, cat timp nu se insulta, n-am treaba

 

 

 

 

good, fa altceva, ia-le banii de motor si ce a trebuit sa dai tu la spital apoi cate 1000 de lei de fiecare data cand ai fost insultat.

 

 

 

 

nope, raportul n-a fost cerut de fata, uite-te pe pagina unu. a fost cerut de politie.

inainte sa fi dat banii la timisoara as fi mers la politie si i-as fi intrebat cum sta treaba cu vina. caci ei vor lua decizia. raportul e cerut de politia carei unei terte firme, care se intampla sa fie costel aici de fata. politia insa interpreteaza raportul.

parerea mea este ca tie nu-ti mai trebuia inca un raport. asta ar trebui sa fie destul de explicit. tu cu asta trebuia sa mergi la politie sa auzi de decizie, apoi sa contesti decizia lor pe baza lacunelor din raport si "parerilor" costelului

 

QUOTE (scania.topline @ Aug 31 2010, 04:15 PM) post_snapback.gifDa, este adevarat. Scopul "raportului" cerut de fata a fost (si l-a obtinut) de a obtine cel putin "culpa comuna". In caz de culpa comuna, fiecare parte implicata in accident trebuie sa-si vada de p... masii, sa se descurce fiecare cum vrea si cum stie.

 

nope, raportul n-a fost cerut de fata, uite-te pe pagina unu. a fost cerut de politie.

 

NOPE. Raportul a fost cerut de fata. Ea a facut o cerere catre politie, si mai departe politia face cerere catre expert. Uita-te la pagina 9, cererea mea de contraexpertiza: EU nu pot sa o trimit direct la dl. expert X la Timisoara. Trebuie adresata politiei Carei, si mai departe politia Carei face cererea catre Timisoara...

Mesaj completat

nici macar. estimarea pe baze de modele matematice nu se face in fucntie de grosimea tablei ci se face prin teste. altfel plaja de estimare e mare si poate in accidentuld e fata sa fie de genul, intre 45km/h si 80km/h, scot si eu niste cifre din burta

asa cum am scris mai sus, nu trebuie muscata momeala vitezei motociclistului. viteza nu are importanta atata vreme cat el a putut fi observat.

 

il observi si ii cedezi dreptul de a trece prin intersectie. is as simple as this. restul e gulguta. ca el ar fi putut evita, asta e alt subiect. problema e ca accidentul s-a petrecut si trebuie gasit vinovatul din punct de vedere al legii.

 

apropo, tu poti cere politiei din carei foaia de solicitare a expertizei, sa observi ce se cerea in raport.

aceasta cerere trebuie sa existe si trebuie sa fie disponibila si inregistrata. acolo o sa vezi daca politia a cerut toate datele si sugestiile pe care costel le-a trecut in raport

 

 

 

 

 

 

raportul pentru mine nu are concluzie. asta sugereaza nea costel.

pentru mine raportul contine numai fapte, care n-au fost trunchiate:

1. motorul mergea pe un drum cu prioritate

2. asfaltul era uscat

3. n-au fost urme de franare

4. masina a venit de pe un drum fara prioritate si nu a respectat legea

5. vremea a fost buna, vizibilitatea, buna

6. masuratorile drumului

7. directiile din care circulau vehiculele

8. restrictiile de circulatie in zona accidentului

9. avertizarea sonora a motocicletei pentru vehiculul aflat in ilegalitate

10. analiza toxicologica (nu inteleg de ce a durat atat si nu inteleg de ce a durat in cazul fetei mai mult cu 4 zile decat in cazul motociclistului)

 

Speculatii de care autorul raportului habar n-are daca sunt sau nu adevarate:

1. daca masina s-a oprit pentru a se asigura

2. viteza de deplasare a motocicletei. nu se poate estima intr-o marja asa mica si fara o baza de calcul sau de comparatie

3. neatentia motociclistului (care trecea printr-un loc cu trecere pietoni, mai mult, el ar putea declara ca era atent la un copil care ar fi vrut sa traverseze nu a putut fi atent la conducatori care incalca legile de circulatie). n-are de unde stii el daca motociclistul a fost sau nu atent

4. faptul ca soferita s-a asigurat

5. viteza medie de deplasare a autoturismului. mi se pare prea mare 15km/h

 

Lucruri interpretate cu rea credinta:

1. Faptul ca motocicleta nu a fost vizibila inainte de a intra masina in intersectie

2. Folosirea calculelor pentru a sugera ca vinovat este si cel care rula pe drumul cu prioritate, pentru ca nu a intuit si preveni accidentul

3. concluzia raportului tehnic nu ar trebui sa existe. un raport este DOAR despre masuratori si fapte, nu pe interpretari. interpretarea raportului o face factorul de decizie, in speta, politia rutiera.

 

din punct de vedere al faptelor, raportul este corect. speculatiile, sugestiile si concluziile pot fi foarte usor sedimentate de un profesionist in circulatia rutiera.

el practic prezinta faptele si "parerile lui" ca persoana fizica.

 

 

 

 

 

 

iti scriu pe privat. nu vreau sa fie public de unde trag eu concluzia asta.

 

 

 

accidentul asta are doua parti. una legala in care trebuie ca tu sa castigi si una de care ar trebui sa te invinovatesti singur.

adica daca dupa accidentul asta tu ai repeta ad-literam modul in care ai reactionat, m-as mahni.

adica la ditamai pleasca de drum de peste 6m latime cu o viteza la limita de siguranta, n-ai putut evita, e ceva in neregula cu tine.

daca pentru tine viteza sigura e 5km/h, atunci mergi cu 5km/h. sper ca intelegi ceea ce vreau sa spun. trebuie sa fii capabil pe viitor sa poti evita asa ceva. pentru ca poti fi nevinovat si sa ramai in scaun cu rotile. te incalzeste cu ceva?

 

de unde deduc ca ai fost neatent?

lipsa franei, lipsa reactiei de ocolire.

daca in locul soferitei fugea un copil dupa minge si-l omorai? cum traiai cu chestia asta restul vietii tale, indiferent ca erai nevinovat?

trebuie sa te astepti la actiuni de-astea si sa micsorezi viteza la limita la care poti reactiona in timp.

 

sper sa iei cum trebuie ceea ce am scris mai sus.

 

 

iti scriu pe privat. nu vreau sa fie public de unde trag eu concluzia asta.

Cred ca toti de pe forum ar vrea sa stie de unde tragi concluzia... Nu ma deranjeaza deloc sa faci publica "sursa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-ti iei un avocat ca lumea. N-am putut sa citesc tot raportul. M-am blocat la "in loc sa claxoneze....". Cu avocatul mergi si in justitie si la superiorii acestui "expert". Poate ai noroc si dai de vreun sef de la centru chitit pe facut curatenie. Sanse mici dar merita. Poti sa te mai informezi si pe alte forumuri(auto, camionagii, etc). Probabil nu esti singurul lucrat de maimutsoiul asta pe care culmea! il platesc inclusiv eu.Daca va strangeti mai multi poate aveti sanse mai mari.

Bafta.

PS: Poti sa-i dai un search pe gugle dupa nume...

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... Chiar am vazut la TV.

Ce oameni de nimic... fantastic!

Mesaj completat

 

 

QUOTE (scania.topline @ Aug 31 2010, 04:15 PM) post_snapback.gifDa, este adevarat. Scopul "raportului" cerut de fata a fost (si l-a obtinut) de a obtine cel putin "culpa comuna". In caz de culpa comuna, fiecare parte implicata in accident trebuie sa-si vada de p... masii, sa se descurce fiecare cum vrea si cum stie.

 

nope, raportul n-a fost cerut de fata, uite-te pe pagina unu. a fost cerut de politie.

 

NOPE. Raportul a fost cerut de fata. Ea a facut o cerere catre politie, si mai departe politia face cerere catre expert. Uita-te la pagina 9, cererea mea de contraexpertiza: EU nu pot sa o trimit direct la dl. expert X la Timisoara. Trebuie adresata politiei Carei, si mai departe politia Carei face cererea catre Timisoara...

Mesaj completat

 

 

 

iti scriu pe privat. nu vreau sa fie public de unde trag eu concluzia asta.

Cred ca toti de pe forum ar vrea sa stie de unde tragi concluzia... Nu ma deranjeaza deloc sa faci publica "sursa".

 

sa sintetizez:

interventia mea are doua trasaturi:

 

1. cea legala in care ti-am dat ceva sfaturi, mai ales ca ai raprotul asta in mana si cu care trebuie sa te lupti

2. mult mai important pentru mine si ar trebui si pentru tine, procesul care trebuie singur sa ti-l faci in asa fel incat sa ramai cu ceva din toata experietna asta idioata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sintetizez:

interventia mea are doua trasaturi:

 

1. cea legala in care ti-am dat ceva sfaturi, mai ales ca ai raprotul asta in mana si cu care trebuie sa te lupti

2. mult mai important pentru mine si ar trebui si pentru tine, procesul care trebuie singur sa ti-l faci in asa fel incat sa ramai cu ceva din toata experietna asta idioata

 

 

"Parerea mea este ca ai avut viteza mai mare"

"Iti scriu pe privat, nu vreau sa fie public de unde trag eu concluzia asta"

 

Tsunami, inca nu am primit pm-ul tau, dar sunt foarte curios. Asa cum am mai scris, nu ma deranjeaza sa scrii direct pe forum de unde tragi concluzia. Binevoiesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si un orb ar observa cat de masluita este aceasta expertiza: fraze repetate care precizeaza ca soferita a oprit si s-a asigurat temeinic ( asta e stilul politienesc pe care-l cunoastem cu toti atat de bine) etc; banuiesc ca in orice moment se poate efectua si contraexpertiza

Din pacate in Romania cu ceva bani se poate obtine o astfel de expertiza mincinoasa ;)

Oricum nenorocita nu trebuie sa scape,nu te descuraja si continua -un avocat bun n-ar strica

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa ii trimiti pe mail idiotului de expert un articol care suna cam asa:

 

``O "Lacrimă Rutieră" născută din propria-i tragedie. O luptă continuă de 13 ani cu infirmitatea căpătată de pe urma unui accident de circulație, chiar pe o trecere de pietoni. Femeia, în ciuda bolii, a avut puterea să-Âşi caute dreptatea, reuÂşind să-l condamne în instanță - în premieră în România - cu probe pe Teodor Haidu, expertul auto care a făcut o falsă expertiză a accidentului în care a fost implicată.

 

Expertiză care o scotea "exclusiv" vinovată, făcută, culmea, chiar înainte de întocmirea dosarului de cercetare penală Âşi în care "maestrul" Haidu trecuse negru pe alb că viteza de deplasare a acesteia pe trecerea de pietoni a fost de 14 kilometri la oră. Un adevărat "profesionist" care, încurajat probabil Âşi de o justiție mult prea "obosită" pentru a veghea la problemele cetățenilor, a distrus Âşi alte vieți, jucându-se de-a expertul Âşi cu destinul altor oameni nevinovați. Cu toate acestea, a fost condamnat la un an cu suspendare, reluându-Âşi, la puțină vreme, dreptul de a profesa.``

 

http://www.jurnalul.ro/stire-special/corne...mul-553566.html

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urasc cliseul asta : "ia un avocat bun". Sunt exemple de avocati exceptional pregatiti si cu tot efortul, nu pot castiga procese pe banda rulanta. Nu lucreaza singuri, sunt intr-un sistem, greoi si marsav, al Justitiei din Ro. Instantele din Ro, sunt supra aglomerate, sunt cazuri, cand unui judecator ii sunt atribuite un numar de peste 2500-3000/an de cauze inaintate spre solutionare. Practic nu exista timp fizic, pentru a studia fiecare dosar in parte si de a lua o masura justa cu celeritate. De asemenea, urasc cliseul : "te dau in judecata".

Suntem in tara in care mori cu dreptatea in buzunar. Poti sa te dai cu c*ru' ( scuze de cacofonie), de pamant si nu reusesti nimic.

* Zicea cinva pe aici : " ia frate un avocat bun..te duci la superiorii expertului" - pai afla coane, ca expertul n-are superior". Dovedeste tu, cu avocatul tau bun : "reaua-credinta" a expertului ? Expertul prin pregatirea lui si bibliografia din care s-a informat, iti dovedeste tot ce-a scris. Avocatul tau, ala bun, ce crezi ca face ? Iti zic eu, cere o contra-expertiza. Cu care, ( cealalta parte - depinde ce calitate procesuala are), nu va fi de acord si va cere o noua expertiza. Si uite asa..se taraganeaza procesul. Moralitate ? Pai cu 1000 E, un alt expert va traduce in alte cuvinte tot ce a scris primul.

Justitia, e pt fraieri. Penitenciarele sunt pline de exemple. Vezi cazuri cand : legitima aparare - nu exista si se transforma in omor, evazionisti incarcerati pt sume derizorii. Dar statul nu-l vede p'ala, care trebuie sa plateasca 3 milioane de euro catre stat, isi vinde firma catre un afganistan inexistent, preluand-o cu datorii si statul roman nu va mai vedea niciodata acei bani. Si..hai sa vorbim despre moralitate..

_____

Uite..avocatul ala bun, sa demonstreze si "traficul de influenta", ca x ii cere lui y, prin calitatea pe care o are, sa faca sau sa nu faca un lucru, sa demonstreze ca y, la cerinta lui x - a fost determinat sa ia o masura. Miza e destul de mare in procesul asta : Scania - va fi despagubit ori daca instanta retine o culpa comuna : madam cu dacia,va fi absolvita de despagubiri si eventual de o sanctiune pentru infractiunea retinuta in sarcina ei.

__

Scania. te intelg si multa bafta.

___

@valbi : exemplul tau, este un contra-exemplu la principiul latin pe care-l am in semnatura : " Justitia este arte binelui si a dreptatii" - Teoretic asa ar trebui sa fie, practic este infirmat oricand.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta nici nu se discuta, fac si eu expertiza mea. Doar am trimis dosarul la Timisoara pentru contraexpertiza. Dar, chiar de asta mi-e frica, de Romania. Daca si la Timisoara cade dosarul in mana unui astfel de expert, sau daca nu stiu cum, isi baga dracul coada, imi cumpar un pistol, si ma veti vedea la stiri.

 

Glumesc, fac si eu haz de necaz...

 

Imi iau si eu pistolul si te ajut

Nu fac haz de necaz,pur si simplu nu mai suport(si am doar 34 de ani petrecuti in Romania).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

catre virgula

off: pentru cine vrea sa se binedispuna.

N-are legatura cu motociclismul, dar are legatura cu militia, cu accidente si cu circulatia prin atat de frumoasa noastra tara.

 

asta e o hârtie penibilă pe care o cer cei de la asigurări să amâne plata. dacă l-ar fi găsit pe propietar (nu-i iau apărarea) l-ar fi dat în judecată si abia dupa ce ar fi castigat ar fi platit...

si daca-ți sparg hoții maÂşina, asiguratorii nu te despagubesc până poliția nu le trimite o asfel de hârtie prin care să spună că ei au încheiat ancheta Âşi nu au identificat infractorul deci nu au cum sa recupereze bunurile furate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea...

 

Ai putea sa astepti pana ajunge in instanta iar atunci sa soliciti un supliment la expertiza care sa lamureasca toate inadvertentele alea sau sa soliciti unui expert depunerea unor obiectiuni la expertiza. Pentru efectuarea unei contraexpertize poti solicita instantei efectuarea uneia cu 3 experti luati de pe lista expertilor (daca sant membrii ANEVAR si mai bine) si se va rezolva pana la urma.

 

In orice caz, pana ce se va lamuri cu raportul ala gretos si se va derula cauza in justitie, fa o vizita pe la DNA Biroul Teritorial Satu Mare pe Bdul Sanatatii Bl. K 21, Cod 440175, Tel.: 0261/759-780; Fax: 0261/759-781, Tiberiu Sigheartau - Procuror sef birou, Audiente: zilnic, 09.00-11.00.

 

Sa nu uitam ca inca santem in criza si exista o tendinta de a muta lumina reflectoarelor de la porcariile de prin ministere pe orice altceva...si ar fi o sansa ca sistemul sa mearga cat de cat...macar de ochii lumii...

 

Eu in locul tau as vorbi prima data cu un jurnalist si dup-aia mers si depus plangere la DNA impreuna cu toate chestiile pe care o sa ti le ceara baietii (copie dupa expertiza, declaratii, etc.). In momentul in care plangerea ta va fi inregistrata si ulterior ar apare si o stire interesanta in presa, eu apreciez ca pilele alea ar incepe sa nu mai conteze asa mult...oricum, in cel mai rau caz le va fi mult mai greu sa isi exercite influenta.

 

 

Numai bine si sanatate.

Editat de V_for_Whatever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare nu descuraja.Cauta=ti cat mai repede un avocat si nu te lua dupa intuitie.DACA GABORII au facut nedreptate sau inginerul care a intocmit expertiza ai sansa legala in instanta de a cere contraexpertiza care se face cu 3 experti.In cazul tau un avocat iti va cere o suma pe la 3-400 euro pt a te reprezenta in instanta,expertiza prima costa 800 ron si contraexpertiza cam 1500 ron x3 ingineri undeva la 4500-5000 ron.Dar asta o poti cere sa fie platita de amandoi in instanta,nu trebuie sa depui tu banii chash acum.IN CEA mai mare parte daca ai noroc sa gasesti un procuror /judecator cu suflet vei castiga 90% garantat pentru ca nu mai merge cum era odata.

SI ai cateva cai de atac,deci nu te speria ca o sa pierzi.In legatura cu banii de la asigurari.......pana nu exista o hotarare definitiva si irevocabila nu vei vedea banii,dar cand aceasta hotarare exista in 15 zile ei sunt obligati sa te despagubeasca in functie de ce ai cerut in instanta.Si le tataie curu daca nu iti da banii pt ca exista executori judecatoresti si pt o suma de 3-4 mii de euro nu le vor conveni sa aiba conturi blocate,trageri prin judecata ,etc

.EU AM TRECUT PRIN ASTA si daca vrei informatii da-mi pm si iti spun exact cum e.INCA odata spun ,nu te descuraja si da-i in judecata fara mila pe toti ca daca ai dreptate vei castiga garantat.AI MARE GRIJA LA CAT CERI SI LA RAPORTUL DE EXPERTIZE PT CA ACOLO E O CAPCANA MARE.Avocatul te va invata daca e cinstit cu tine ce sa faci si in prima instanta ce spui /ceri.ramane batut in cuie.Pastreaza toate actele chitantele ce ai si depune-le in instanta.EU M=am luptat un an jumate cu mafia dar am castigat si i-am demolat pe toti pilosii si nemernicii care imi doreau,,numa de bine.Nu te lasa .

Mesaj completat

Fratioare nu descuraja.Cauta=ti cat mai repede un avocat si nu te lua dupa intuitie.DACA GABORII au facut nedreptate sau inginerul care a intocmit expertiza ai sansa legala in instanta de a cere contraexpertiza care se face cu 3 experti.In cazul tau un avocat iti va cere o suma pe la 3-400 euro pt a te reprezenta in instanta,expertiza prima costa 800 ron si contraexpertiza cam 1500 ron x3 ingineri undeva la 4500-5000 ron.Dar asta o poti cere sa fie platita de amandoi in instanta,nu trebuie sa depui tu banii chash acum.IN CEA mai mare parte daca ai noroc sa gasesti un procuror /judecator cu suflet vei castiga 90% garantat pentru ca nu mai merge cum era odata.

SI ai cateva cai de atac,deci nu te speria ca o sa pierzi.In legatura cu banii de la asigurari.......pana nu exista o hotarare definitiva si irevocabila nu vei vedea banii,dar cand aceasta hotarare exista in 15 zile ei sunt obligati sa te despagubeasca in functie de ce ai cerut in instanta.Si le tataie curu daca nu iti da banii pt ca exista executori judecatoresti si pt o suma de 3-4 mii de euro nu le vor conveni sa aiba conturi blocate,trageri prin judecata ,etc

.EU AM TRECUT PRIN ASTA si daca vrei informatii da-mi pm si iti spun exact cum e.INCA odata spun ,nu te descuraja si da-i in judecata fara mila pe toti ca daca ai dreptate vei castiga garantat.AI MARE GRIJA LA CAT CERI SI LA RAPORTUL DE EXPERTIZE PT CA ACOLO E O CAPCANA MARE.Avocatul te va invata daca e cinstit cu tine ce sa faci si in prima instanta ce spui /ceri.ramane batut in cuie.Pastreaza toate actele chitantele ce ai si depune-le in instanta.EU M=am luptat un an jumate cu mafia dar am castigat si i-am demolat pe toti pilosii si nemernicii care imi doreau,,numa de bine.Nu te lasa .

SI INCA CEVA FOARTE IMPORTANT.daca CUMVA AI SEMNAT RAPORTUL DE EXPERTIZA FA CAT MAI URGENT CONTESTATIE IN PRIMA INSTANTA LA EL.DACA NU l-AI SEMNAT,e de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ultimele noutati: am primit de la Timisoara TERMEN DE FINALIZARE A CONTRAEXPERTIZEI: 5 - 6 luni. Este ceva timp, dar macar am un termen... :cheers:

 

 

eu zic sa nu astepti. mergi pe mai multe cai.

ziart local, televiziuni si dna.

pentru dna ar trebui sa fie suficient "raportul tehnic"

nu te costa nimic, dar nu astepta.

pentru mne documentul tau este clar. prezinta fenomenul asa cum s-a intamplat.

urmeaza insa "interpretarea" "specialistului", speculatiile nefondate referitor la viteza motociclistului si recomandarile.

tu, de fapt ai dovada in mana, semnata de "specialist"

 

o sinteza foarte exacta a raportului asa zis tehnic a facut-o motoreta, pe care in locul tau as pune-o in titlul documentului spre dna si televiziuni:

 

raportul spune un lucru super-interesant: ca motociclistul trebuia sa circule cu viteza mai redusa, mai atens, sa poata opri-ca sa-i acorde prioritate masinii care iesea de pe drumul fara prioritate...

 

nu adormi, treci la lupta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 16.05.2009, am avut un accident. Eu + pasager, mergeam cu 45km/h in localitate (cu cateva fractiuni de secunda inainte de accident m-am uitat la kilometraj), pe drumul cu prioritate, ajung la o intersectie in cruce cu un drum FARA prioritate, iar o Dacia, avand indicator STOP, nu opreste, continuandu-si deplasarea pe directia inainte, cu intentia de a traversa drumul cu prioritate. Drumul destul de ingust, intersectia mascata de copaci, am observat aprox. de la 5 metri Dacia intrand in fata mea. Impact, am zburat amandoi, SMURD, spital...

 

Urmari:

Eu: foarte sifonat (pasagerul m-a tinut strans tot timpul, pana in momentul aterizarii pe asfalt, deci eu am fost ca o "perna" pentru pasager), casca foarte julita, geaca cu protectii julita, incheietura mainii stangi distrusa.

Pasager: fara fracturi, dar cu lovitura puternica la genunchi, si azi (dupa mai mult de 1 an) simte durere la genunchi.

Motor: telescoape fata indoite, roata fata si discurile indoite, furca fata varza, bagata in radiatoare, radiatoare praf, cadrul fisurat si deplasat pe ambele parti, carene + far + bord praf, rezervor indoit.

 

Aprox. 4 luni de spitale, incheietura "reparata" de 3 ori in Romania, fara rezultat. Am plecat in Ungaria, am platit mult, dar dupa 2 operatii in Ungaria (placa + 6 suruburi), mana mea este 99% functionala.

 

Dupa accident, politia a scos-o vinovata pe fata aia cu Dacia. Ea, nefiind de acord cu raportul politiei, cere expertiza la Satu Mare (tot timpul a fost cineva "mare" in umbra ei, spunandu-i ce sa faca si cum sa faca). Vedeti mai jos raportul de expertiza de la Satu Mare: Deci, EU MERG PE PRIORITATE, EA NU OPRESTE LA STOP, si... cititi raportul si va cruciti! Deci in raport, tot 2 fraze cu ce am fost eu de vina, si tot o fraza cu ce a fost fata aia de vina! Concluzia raportului: mai mult eu vinovat!

ULTERIOR AM AFLAT CA FATA ARE UN UNCHI SAU STIU EU CE RUDENIE IN POLITIE, SI ACEA CUNOSTINTA A FOST COLEG CU ALA CARE A FACUT RAPORTUL DE EXPERTIZA! DECI ESTE CLAR!

 

Normal ca nu am acceptat, am mai platit 8 milioane lei vechi, si am trimis dosarul la Timisoara la contraexpertiza. De la politie, mi s-a spus ca, contraexpertiza dureaza de la 3 luni la... 2 ani! Nu am altceva de facut decat sa astept, sa astept... Nu stiu ce ma fac daca si de la Timisoara vine raspuns nefavorabil pentru mine...

 

Cineva mi-a sugerat (si chiar m-am gandit serios la acest lucru) sa-l dau in judecata pe ala care a facut expertiza. Apoi m-am mai gandit, ala este "mare", are cunostinte, bani... pe cand eu, un om de rand, fara cunostinte, bani si altele. Trebuie bani pentru asa ceva, pile, rabdare, sigur ar dura cativa ani.

 

Stie cineva cam care-i treaba cu Timisoara? Care-i procedura, cat dureaza?

 

Asta-i Romania..... :cheers:

Nene expertule traiti-ar familia ,mai trebuia sa adaogi cateva fractii,ecuatii si radicali din toata schema asta,poate iti dadea cu virgula si intuia sarmanul motociclist din bucatarie in timp ce sorbea cafeaua ca tuta chioara ,surda si cu permis luat pe buci ca o sa ii taie calea si nu pleca omul de acasa.Auz,bre mancatash ,da matale ai la japp loneta da carabenier* montata da vez omu de la 50 da metri cand iasa in intersectaie ori ai trasaul stabilit ca la autobuzale da transport in comun prin gps si cu girofaruri da pompier mancatash.Cu cele doo clasa a lu matale ,bre,roaga un copil da la gradinita sa iti ceteasca codul rutier si codul de procedura penala ca poate lu matale ie rusane sa daschida o carte in afara da playboy,boierule.Trecand peste aceste anti-argumente,eu zic si sper din toata inima ca EXISTA UN DUMNEZEU PENTRU FIECARE SI CU SIGURANTA VA FACE DREPTATE.Nu e deloc usor sa treci peste aceste momente,nu se poate uita usor acest incident,dar cu rabdare si mult timp la dispozitie se va face dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este adevarat. Scopul "raportului" cerut de fata a fost (si l-a obtinut) de a obtine cel putin "culpa comuna". In caz de culpa comuna, fiecare parte implicata in accident trebuie sa-si vada de p... masii, sa se descurce fiecare cum vrea si cum stie.

 

 

Am citit tot topicul accidentului si pareri bune si tampenii. in caz de culpa comuna fiecare plateste jumatate din ceea ce are dreptul pe RCA-ul celuilalt. Asa ca tu, cum spune cineva mai sus, depune la dosarul de daune si cel de vatamare corporala toate dovezile de cheltuieli si vei obtine macar 75% din ceea ce ar fi trebuit sa iti dea fata.

 

In alta ordine de idei, procesul verbal de constatare al contraventiei poate fi contestat in instanta unde ai sanse mari de castig la stabilirea vinovatiei. Acel raport de expertiza poate apare in instanta si judecatorul va fi nevoit sa ceara la alt moment dat o alta expertiza, neutra de aceasta data. Cat despre competenta exeprtului nu se poate spune nimic. El a folosit niste coeficienti, unde a luat valoarea mare a acestora, tocmai pentru a creste viteza ta de deplasare. Se iau in calcul multe: greutatile pilot + pasager, varsta pilotului (necesar pentru timp de reactie la franare) , tip de cauciuc si vechimea acestuia, urme de franare, etc. etc. Daca coeficientii ar fi luati la alte valori si ar fi luati toti coeficientii trecuti acolo vei vedea cat poate scadea in calcul viteza dvs. de deplasare (mult mai apropiata de adevar). La judecatorie ai multe sanse de castig. Dureaza procesul poate si cativa ani sau cateva infatisari, dar sansele de castig sunt mari. Iti urez bafta indiferent de demersurile pe care vrei sa le intreprinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...