Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P
am fost saptamana trecuta prin autovit si am vazut o trusa identica cu cea de pe Louis 108 piese, doar ca era in cutie de plastic albastra

http://www.louis.de/_1054f1c59b3880bf336ae...tnr_gr=10003240

 

stiti cumva cum sunt cele din autovit ? ca mie mi s-au parut absolut identice exceptand culoarea cutiei. pretul e 150ron (la louis e 230ron cu reducere!)

 

 

daca-i identica dar scrie moto detail pe ea ia-o cu incredere! am o trusa de asta de 4 ani si am folosit-o la greu (am 7 motoare in grija, impart cu niste prieteni garajul) si inca mai sunt bune toate piesele in afara de capetele de surubelnita pe care de-a lungul timpului le-am folosit si ca dalta din diferite motive. dupa aia am luat o surubelnita de impact si s-a rezolvat treaba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Sunt si eu interesat de trusa aceasta de la Rothewald.

http://www.louis.de/_1071c8619bf08667e25d0...tnr_gr=10003583

 

E buna firma ?

Eu am vazut-o la un mecanic care a venit sa lucreze la masina a unui prieten si mi-a zis ca o are de mult timp ,ca a desfacut multe masini si ca nu l-a dezamagit.

 

Vreau ceva asa cat de cat de calitate, cand am nevoie ...si am gasit-o si la oferta la un magazin din Bucuresti la 80 de euro.

Voi ce ziceti?

 

Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt si eu interesat de trusa aceasta de la Rothewald.

http://www.louis.de/_1071c8619bf08667e25d0...tnr_gr=10003583

 

E buna firma ?

Eu am vazut-o la un mecanic care a venit sa lucreze la masina a unui prieten si mi-a zis ca o are de mult timp ,ca a desfacut multe masini si ca nu l-a dezamagit.

 

Vreau ceva asa cat de cat de calitate, cand am nevoie ...si am gasit-o si la oferta la un magazin din Bucuresti la 80 de euro.

Voi ce ziceti?

 

Ms.

 

Este foarte buna. O sa se sparga eventual capetele de surubelnita daca bati in ele, dar in rest e super. La Louis o mai lasa si la 69 de euro daca ai rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW :bigstar:

 

...re-apărushi ...

 

La 150 RON nu are cum să fie ceva de capul ei. Eu am trusa cu 3 cliche?i, cea de 99,9, luată când era la reducere ... acu'...chiar degeaba nu scrie Rothewald pe ea!

trusă Rothewald

 

dom' doctor microbul nu moare niciodata. :D . eu am inventat impinsul motocicletei la deal ...ai uitat ? :laugh:)

chiar ma gandeam daca mai ajungem sa ne vedem candva.

 

in concluzie mai pun 100 ron si o iau pe acea de la Lois de 108 piese. cea de 150 de piese are cateva chestii in plus dar pretul e maricel . le-am analizat pe amandoua si am ajuns la concluzia ca cea de 108 face cam tot ce face si cea de 150 de piese.

referitor la Rothewald, am tot cautat sa vad ce mare companie o fi dar inafara de trusele care se gasesc pe louis nu am gasit altceva . de fapt cine este Rothewald ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
dom' doctor microbul nu moare niciodata. :bigstar: . eu am inventat impinsul motocicletei la deal ...ai uitat ? :D)

chiar ma gandeam daca mai ajungem sa ne vedem candva.

 

in concluzie mai pun 100 ron si o iau pe acea de la Lois de 108 piese. cea de 150 de piese are cateva chestii in plus dar pretul e maricel . le-am analizat pe amandoua si am ajuns la concluzia ca cea de 108 face cam tot ce face si cea de 150 de piese.

referitor la Rothewald, am tot cautat sa vad ce mare companie o fi dar inafara de trusele care se gasesc pe louis nu am gasit altceva . de fapt cine este Rothewald ?

 

 

rothewald=moto-detail. sunt ok :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit trusa de pe louis,aia de 108 si 96 de piese cu 175roni,respectiv 160.Cine vrea si daca mai este dupa ce o cumpar eu o sa ii dau pontul.Cine vrea sa dea pm.

Mesaj completat

De fapt,am gasit mai multe truse ca alea de pe louis de 96 si 108 piese,difera doar culoarea cutiei.Unele sunt facute in Polonia,altele in Germania.Eu tind sa cred ca sunt facute in Polonia,dupaia importate in Germania si dupaia sunt aduse in Romania.

Are cineva cineva trusa de scule ca cele de pe louis dar cu o alta culoare,nu cea rosie?Se poate sa fie contrafacute?

Asta e trusa.Sper sa nu se considere reclama.

http://www.okazii.ro/catalog/52864256/trus...za.html#galerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draper nu mai sint ca acum citiva ani, atunci dadeau garantie pe viata, calitatea lor a scazut. Am mai spus ca in tirgul de la Valea Cascadelor ,simbata si duminica vine cineva cu scule proxxon (printre altele), preturile sint bune, cutiile sigilate, eu am luat mai multe truse .

Eu am ceva scule de la Draper si pot spune ca sculele din seria Expert ofera calitate ridicata la un pret ok, plus ca au o reprezentanta in Bucuresti care are aproape toate reperele pe stoc.

N-as cumpara de la ei scule de masura (chei dinamometrice, sublere, micrometre) deoarece sunt doar rebranduite Draper si la aceeasi bani poti gasi produse echivalente de la firme cu prestigiu (Norbar, Mitutoyo etc).

Pentru surubelnite, clesti de toate felurile Knipex ramane cea mai buna alegere, tot o marca din portofoliul Draper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Am gasit trusa de pe louis,aia de 108 si 96 de piese cu 175roni,respectiv 160.Cine vrea si daca mai este dupa ce o cumpar eu o sa ii dau pontul.Cine vrea sa dea pm.

Mesaj completat

De fapt,am gasit mai multe truse ca alea de pe louis de 96 si 108 piese,difera doar culoarea cutiei.Unele sunt facute in Polonia,altele in Germania.Eu tind sa cred ca sunt facute in Polonia,dupaia importate in Germania si dupaia sunt aduse in Romania.

Are cineva cineva trusa de scule ca cele de pe louis dar cu o alta culoare,nu cea rosie?Se poate sa fie contrafacute?

Asta e trusa.Sper sa nu se considere reclama.

http://www.okazii.ro/catalog/52864256/trus...za.html#galerie

 

 

sunt moto-detail. am si eu si sunt acelasi lucru cu rothewald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine face bani cu ele se merita sa cumpere scule de firma. Pt cine repara doar la fiarele lui merg si astea mai 'Hobby'.

Eu am luat din Vitan acum vreo 2 ani o trusa "JOPRO" cu 150 lei si am facut multa treba cu ea mai ales la auto. Am reusit sa rup tubulara de 17 la un prezon de masina dar am tras cu ranga. In rest nu s-au decalibrat sau rupt din piese,e f buna pt moto. Cutia (cu balamale si inchideri tapene, nu cu plastic care se rupe la 10 deschideri) si piesele f sanatoase, clichetii zdraveni. Nu are tubularele in stea, dar alea sunt mai mult pt auto. Are vreo 100 de piese. Am tras de ea la greu.

Mesaj completat

Asta e

post-51727-1298560090_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat cu 175 roni trusa de pe louis de 108 piese.Pe louis la reducere e 50 euro.O iei cu vreo 220 roni.Era ultima si nu se stie daca mai aduce ca el putea sa faca pretul asta ca nu platea TVA-ul.Nu stie daca se mai poate dupa ce a fost la vama.Mai are de 96 de piese la 160 roni.

Are cineva idee de unde iau o cheie de reglaj arc suspensie?Una ieftina si buna daca se poate.Pe louis e 15 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai are exact ca aia de pe Louis cu 175 vreau si eu

cea din targ sau din anuntul de pe okazii nu e la fel ca cea de pe Louis. alea din targ "crom-vanadium" cam aveau rugina pe ele :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
daca mai are exact ca aia de pe Louis cu 175 vreau si eu

cea din targ sau din anuntul de pe okazii nu e la fel ca cea de pe Louis. alea din targ "crom-vanadium" cam aveau rugina pe ele :blink:

 

 

si cele de pe louis ruginesc. trusa mea a stat vreo 2 luni intr-un beci de caramida din 1850. a prins rugina de suprafata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are din alea de 175.Sunt fix la fel.Sunt fabricate in Polonia pentru Germania.Cutia e albastra si aia de pe louis e rosie.Am comparat detaliile din cutia rosie si aia a mea albastra si nu e nici o diferenta.Sunt turnate/pompate in aceeasi matrita.Fiecare crede ce vrea.Multe de pe louis le gasesti mai ieftine.Mai ales chestiile care nu sunt fabricate in Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom' doctor microbul nu moare niciodata. :blink: . eu am inventat impinsul motocicletei la deal ...ai uitat ? ;))

chiar ma gandeam daca mai ajungem sa ne vedem candva.

...păi, dacă tot scrie la matale .... bucureci, dristoria !!! ... asta înseamnă că suntem oareșcum consăteni ... las' că vine ea primăvara ... un telefon, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate asa e cum zici tu.Daca tu zici ca e aceeasi.Oricum decat sa ma duc din Drumul Taberei pana in Autovit mai bine dau 25 roni si mi-o aduce acasa.Daca mai zic si de taxa de intrare.Nu cred ca am luat teapa daca gandesc asa.Oricum,cine sta in zona si e mai ieftin acolo nu are decat sa ia de daca tu zici ca sunt la fel.Asta avea cutie in germana,sigilata in plastic.Asta ca sa vedem daca e chiar la fel.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit.

Pana la urma e aceeasi trusa descrisa mai sus in vitan la 150 roni?Ma intereseaza sa fie cineva care a vazut anul asta ca trusa asta a fost si ea 150 roni anul trecut.Oricum trusa merita 150/175 roni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yato au niste truse de scule la preturi mici: http://magazinulcuscule.ro/produse/yato/truse-de-scule-0

Nu le-am incercat dar banuiesc ca sunt mai ok decat o firma din asta pe care nu o gasesti nicaieri sau sub-brandurile Louis: Rothewald, MotoDetail samd.

 

Ce nu-mi place la trusele astea cu 10.000 de componente e ca multe din sunt ori redundante ori total nefolositoare: de ex ai 3 tubulare de 12/14 una pe 1/4, alta pe 3/8 si inca una pe 1/2. Care-i logica? Alt exemplu: truse cu componente combinate pe sistem metric/imperial. Astea au sens in state unde cele 2 sisteme se intrepatrund (Canada de ex) dar nu la noi (Europa).

 

Personal mi-am luat o trusa de tubulare 6-24mm de la Draper cu patrat de 3/8 si un antrenor suplimentar cu patrat de 1/2 (trusa are adaptor de la patrat de 1/2 la tubulara de 3/8) si o folosesc in 99% din cazuri - a fost nevoie de inca o tubulara de 32 pentru piulita de la jug.

post-23938-1299350721_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu ce crede el ca e ieftin.Trusa pe care o iei cu 150/175 roni este 333 roni.Fiecare ia ce vrea.E adevarat ca ambalajul/cutia e mai buna.Are balamale de fier dar pe mine asta nu ma face sa dau inca 150 roni.

http://magazinulcuscule.ro/produse/yato/tr...renor-106buc-12

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yato au niste truse de scule la preturi mici: http://magazinulcuscule.ro/produse/yato/truse-de-scule-0

Nu le-am incercat dar banuiesc ca sunt mai ok decat o firma din asta pe care nu o gasesti nicaieri sau sub-brandurile Louis: Rothewald, MotoDetail samd.

 

Ce nu-mi place la trusele astea cu 10.000 de componente e ca multe din sunt ori redundante ori total nefolositoare: de ex ai 3 tubulare de 12/14 una pe 1/4, alta pe 3/8 si inca una pe 1/2. Care-i logica? Alt exemplu: truse cu componente combinate pe sistem metric/imperial. Astea au sens in state unde cele 2 sisteme se intrepatrund (Canada de ex) dar nu la noi (Europa).

 

Personal mi-am luat o trusa de tubulare 6-24mm de la Draper cu patrat de 3/8 si un antrenor suplimentar cu patrat de 1/2 (trusa are adaptor de la patrat de 1/2 la tubulara de 3/8) si o folosesc in 99% din cazuri - a fost nevoie de inca o tubulara de 32 pentru piulita de la jug.

 

de unde ai luat-o ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratemio are o trusa de scule de 500e(profesionala)

 

Daca se poate , ai idee cumva ce 'firma' este?

 

Ca din ce am cautat.. eu am gasit urmatoarele firme ca fiind de top / pro.

 

Nemtesti - Hazet, Gedore , Stahlwille

Usa - Snap-on , Craftsman

Suedia - Bahco

Italia - Beta

Franta - Facom

etc

 

A lucrat cineva cu asa ceva ? Sunt de calitate f buna ?

 

De ex asa ceva de la hazet -link-

Adica vreau sa stiu ca daca dau banii pe asa ceva (am eu un 'fix' sa am cliket fff bun) , chiar daca nu il voi folosi la potentialul lui , sa stiu ca e de calitate cat mai buna si ca ma va tine f mult timp.

 

Ms.

Editat de warhammer23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...