Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  Cunoasteti pe cineva care ar putea sa-mi faca la strung acest ax de bicicleta?

 

  In capat are imbus de 10, dar nu trebuie neaparat, se poate gasi si alta solutie cred.

 

 

 

IMG_20240507_134406492.jpg

IMG_20240507_220927308_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci cineva tot mănâncă bătaie... 😁

Ceva scule s-au adunat și la mine, văd că s-a mai subțiat treaba la mobre, deci mă apuc să le utilizez pe lângă casă (în special sculele pentru prelucrarea lemnului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

Aha, deci cineva tot mănâncă bătaie... 😁

 

si ce bataia daca afla ca a fost 1200lei :D

 

Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

văd că s-a mai subțiat treaba la mobre

 

hmm deci nu doar l-a mine e fenomenu asta... bine eu am si redus timpul alocat si lumea nu are rabdare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper că nu citește doamna pe aici...

 

A fost hype-ul să se deschidă sezonul, să meargă lumea la parade, în mini-vacanta de 1 mai, Paște etc. Nu-i cu supărare la mine, că am treabă pe lângă casă, treabă amânată că am promis oamenilor termene de livrare.

 

Btw, a sudat cineva cu sârmă flux Telwin de 0,9? Am primit o rolă, au ieșit niște suduri făcute parcă de bețivi notorii. Cum am pus Jasic de 0,8, sfârâia aparatul. Înainte am avut Proweld (sau ceva de halul ăla) 0,8 mm, mi s-a părut chiar ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Sper că nu citește doamna pe aici...

 

A fost hype-ul să se deschidă sezonul, să meargă lumea la parade, în mini-vacanta de 1 mai, Paște etc. Nu-i cu supărare la mine, că am treabă pe lângă casă, treabă amânată că am promis oamenilor termene de livrare.

 

Btw, a sudat cineva cu sârmă flux Telwin de 0,9? Am primit o rolă, au ieșit niște suduri făcute parcă de bețivi notorii. Cum am pus Jasic de 0,8, sfârâia aparatul. Înainte am avut Proweld (sau ceva de halul ăla) 0,8 mm, mi s-a părut chiar ok.

nu cumva este cu flux?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Lucian_M a spus:

Bineînțeles, am scris acum ceva vreme că sudez numai cu flux (motive personale, deși ies mai scump cu sârma).

Ati incercat schimbarea polaritatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://sarcsudex.ro/blog/3-mituri-despre-sudura-mig-mag-cu-sarma-flux-tubulara

 

Haideti sa trecem la cele 3 mituri despre sudura FLUX:

1. Creeaza mai multi stropi decat sudura in mediu de gaz protector.

Fals, acest lucru se intampla doar in cazul in care politatea aparatului nu este corespunzatoare.

In sudura otelului in mediu protector, adica cu gaz, pistoletul MIG MAG se leaga la borna "+" a aparatului, pe cand masa la "-", dar pentru a putea utiliza sarma flux, este nevoie ca pistoletul sa fie legat la "-" iar masa la "+".

 

continuarea in pagina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noua achizitie DCS572 de la dewalt un circular pe acumulator capabil sa ruleze si pe sina, transformandu-se in track saw si poate folosi sina marca proprie sau cea de la Makita sau Festool care sunt mult mai superioare

circ 1.jpg

circ 2.jpg

circ 3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

mult mai superioare

Mult superioare, fără mai!

O dai pe tâmplărie? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, ENEOS a spus:

Mult superioare, fără mai!

O dai pe tâmplărie? :huh:

 

am mai multe in plan pe care vreau sa le fac si sa imi fac mana, niste rafturi in atelier mai intai, apoi sa continui pe partea de coaste/ramforsari in interiorul camperului in vederea pregatirii capitonarii cu izolatie si placaj si un foisor cu spatiu de depozitare pe un teren pe care nu am curent electric si cam tre sa fac totul modular sa asamblez piese in atelier si sa fie transportabile cu duba pt asamblarea finala in locatie. ar mai fii si o comanda de la nevasta pentru un sifonier ingust pe hol. dar vedem pana la ala mai avem de renovat 2 camere si apoi holul ca sa ma apuc eu de facut. incet, trepat le fac pe toate

 

asa ca am ceva planuri pe tamplarie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)
Acum 58 minute, Cavaleru a spus:

pe un teren pe care nu am curent electric si cam tre sa fac totul modular sa asamblez piese in atelier si sa fie transportabile cu duba pt asamblarea finala

Nu mai bine iei un generator? Panouri + invertor pe dubă dacă tot vrei camper? Sau chiar în locație. 🤔

Spor!

Mi-aș dori și eu să fac multe, unele sunt chiar stringente, dar îmi lipsesc complet cheful și energia...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Nu mai bine iei un generator? Panouri + invertor pe dubă dacă tot vrei camper? Sau chiar în locație. 🤔

Spor!

Mi-aș dori și eu să fac multe, unele sunt chiar stringente, dar îmi lipsesc complet cheful și energia...

panourile si invertorul sunt pe wishlist probabil pt la anu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal recomand atat panou/panouri cat si un DC-DC. Cand nu e soare sa nu ramai fara curent.

Testat de curand (baterii lipofe4).genial cand ploua si ti-e frica ca dimineata nu mai ai berea rece:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

probabil fiind la criza varstei mijlocii am decis sa vand tot ce am si sa ma mut in munti. deocamdata mi-am luat 15.000 mp undeva intre varfuri de munte si unde nu poti ajunge nici vara decat cu un 4x4 sau ceva de teren. 8 km de off-road. am doua izvoare si un parau pe teren, deci apa e rezolvata. pentru curent am investit 38.000 si ceva sute, hai sa rotunjim la 40.000. euro. dar am panouri, sistem care in ianuarie scoate minim 440 kw (de fapt asta si conteaza, minimul), doua eoliene de 5,5 kw fiecare si doua turbine care produc 3kw/h fiecare. as putea sa tin casa si atelierul cu oricare, dar sunt disperat dupa independenta totala si redundanta. sunt genul de om pe care nu-l dreanjeaza iarna afara, dar in casa daca nu am minim 26 de grade sa stau eu gol nu ma simt eu bine.

Editat de MotoS Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiesti. Frumos setup! Poti sa alimentezi o mica localitate :)

hai sa traiesti frumos si cu cine iti place!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, foxbat a spus:

personal recomand atat panou/panouri cat si un DC-DC. Cand nu e soare sa nu ramai fara curent.

Testat de curand (baterii lipofe4).genial cand ploua si ti-e frica ca dimineata nu mai ai berea rece:)

 

in camper planul e 200Ah minim lipofe4 , invertor si 2 panouri de maricele de la 350w in sus, in functie de spatiu si cum le pozitionez :)

 

Acum 4 ore, MotoS Garage a spus:

probabil fiind la criza varstei mijlocii am decis sa vand tot ce am si sa ma mut in munti. deocamdata mi-am luat 15.000 mp undeva intre varfuri de munte si unde nu poti ajunge nici vara decat cu un 4x4 sau ceva de teren. 8 km de off-road. am doua izvoare si un parau pe teren, deci apa e rezolvata. pentru curent am investit 38.000 si ceva sute, hai sa rotunjim la 40.000. euro. dar am panouri, sistem care in ianuarie scoate minim 440 kw (de fapt asta si conteaza, minimul), doua eoliene de 5,5 kw fiecare si doua turbine care produc 3kw/h fiecare. as putea sa tin casa si atelierul cu oricare, dar sunt disperat dupa independenta totala si redundanta. sunt genul de om pe care nu-l dreanjeaza iarna afara, dar in casa daca nu am minim 26 de grade sa stau eu gol nu ma simt eu bine.

 

like and subscribe.

 

e de vis ce ai facut acolo, poate arunci si niste poze sa vedem si noi 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, MotoS Garage a spus:

cum ajung inapoi va fac si niste poze. am niste filmulete pe care trebuie sa le editez, ca o sa le pun pe youtube. ma fac vlogger :))) content creator :))

 

 

influentzar :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...