Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

mic mic dar are potential

 

mi se pare o masinarie asa complexa, daca nu ai pe cineva sa te indrume o sa fie o curba de invatare costisitoare

 


Eu am invatat sa lucrez pe al meu de pe YouTube, sunt cateva canale care te invata multe lucruri si practica cu MULTA atentie, ca nu e de joaca cu masinariile astea. Intr-adevar, sunt multe lucruri de luat in calcul, dar nimic imposibil. Pentru mine si-a scos banii ca unealta. Am invatat sa fac si filete, am facut atat pe interior cat si pe exterior. Nu ma consider un invatat al strungului si mai am nevoie de practica…dar…ajung eu acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 10 minute, Ruginel a spus:


Eu am invatat sa lucrez pe al meu de pe YouTube, sunt cateva canale care te invata multe lucruri si practica cu MULTA atentie, ca nu e de joaca cu masinariile astea. Intr-adevar, sunt multe lucruri de luat in calcul, dar nimic imposibil. Pentru mine si-a scos banii ca unealta. Am invatat sa fac si filete, am facut atat pe interior cat si pe exterior. Nu ma consider un invatat al strungului si mai am nevoie de practica…dar…ajung eu acolo. 

 

cat  timp esti dispus sa inveti si intelegi principiile de baza sunt convins ca si eu o sa reusesc sa il folosesc. dar nu am pus niciodata mana iar momentan greu sa justific asa ceva ca achizitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

 

cat  timp esti dispus sa inveti si intelegi principiile de baza sunt convins ca si eu o sa reusesc sa il folosesc. dar nu am pus niciodata mana iar momentan greu sa justific asa ceva ca achizitie


Nici eu nu mai pusesem mana pe un strung inainte. Eu ma saturasem sa ma duc pentru orice lucrare la un nene din cartier. Mereu nu ii convenea ceva. Daca strunjeam inox era greu, daca strunjeam aluminiu era greu, ba nu are cutitele ascutite si lasa piesele nefinisate de le luam eu acasa la bormasina, totul pe banii, timpul si materialele mele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am o problemă cu imprumutatu sculelor.Nu dau la nimeni nimic,nici dacă crapă.Am pierdut ceva preteni din cauza asta.Daca-mi trebe ceva...cumpar,nu cer imprumut.Asa le zic si lor...man,este la magazin,cumpără-ți.Cum plm să ceri betoniera imprumut? Sau aparat de sudură?Sau pikamer? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Io am o problemă cu imprumutatu sculelor.Nu dau la nimeni nimic,nici dacă crapă.Am pierdut ceva preteni din cauza asta.Daca-mi trebe ceva...cumpar,nu cer imprumut.Asa le zic si lor...man,este la magazin,cumpără-ți.Cum plm să ceri betoniera imprumut? Sau aparat de sudură?Sau pikamer? 


Confirm! Eu am un numar foarte de mic de oameni carora le imprumut scule sau masina, dar lor le dau cu inima impacata, si daca le strica nu ma supar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Ruginel a spus:


Confirm! Eu am un numar foarte de mic de oameni carora le imprumut scule sau masina, dar lor le dau cu inima impacata, si daca le strica nu ma supar. 

 

nici eu nu imprumut scule decat la oameni putini responsabili si care inteleg conceptul: you brake it you buy it.

 

mi-a venit impactul dar nu am apucat sa-l zgandaresc, l-am aruncat pe bancu de lucru din atelier ca aveam toti acumulatorii acasa ca am tot lucrat la gardul de la bloc. revin cu poze si impresii

 

Sambata trecuta am scos pe interval si circularul de taieri inclinate, i-am amenajat un bacn din  2placi de OSB (2000x600) am pus o scandura pe post de opritor ca sa iasa toate la aceeasi lungime la celalat capat un suport ca sa tina scandurile in acelasi plan cu masa circularului

 

Scandurile erau la 4m si noi trebuia sa scoatem la 165 si am facut peste 50 de scanduri, dupa care le-am taiat la circularul de mana la aceeasi latime.

Aici am simtit lipsa circularului de banc care e de mult pe wishlist dar nu am putut sa il materializez inca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Au sosit cuțitele.Să vină strungulețu,vedem ce iasă.

17290765099791997806258225432847.jpg

17290765416235777496918344856946.jpg


Nu sunt rele cutitele astea insa nici extraordinare...Am luat cu 180 lei cutite de pe Aliexpress cu placute amovibile, si am mai dat cateva zeci de lei pe cateva seturi de placute. Avantajul alora este ca le schimbi cand ai nevoie sau cand se stirbesc. Am si un blanc de otel rapid, pe ala il folosesc cand vreau sa fac un cutit mai special ascutit in mod mai "dubios".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, thvlad a spus:

Salutare baieti! O recomandare pentru o presa robusta de pivoti si capete de bara auto, aveti?

     Multam frumos cu anticipatie!

🔨!

Nu există presă care să se potrivească la toate articulațiile și nici să le dovedească pe cele încăpățânate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da D-l. Ionut, aveti dreptate, totusi ma descurc mai bine cu o presa decat cu barosul... Masina este de generatie mai veche, o WARSZAWA 223, dar are aceleasi capete de bara ca ARO, sau TV (pentru cunoscatori). Deci aveti vreo sugestie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vreo 4 feluri de prese pt rotule de genul ăsta și nu m-a mulțumit niciuna.  :what:

Nu baros trebuie, un ciocan de 500g bine aplicat rezolvă cam tot.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Lucian_M a spus:

Daltă pneumatică, nu rezistă mai nimic.

Am avut recent un pivot care nici nu s-a sinchisit de presă (una singură a intrat la el) și dalta pneumatică, nici cu furcă din aia dedicată n-a ieșit. Tot 🔨 i-a venit de hac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 10/16/2024 at 6:46 PM, thvlad said:

Da D-l. Ionut, aveti dreptate, totusi ma descurc mai bine cu o presa decat cu barosul... Masina este de generatie mai veche, o WARSZAWA 223, dar are aceleasi capete de bara ca ARO, sau TV (pentru cunoscatori). Deci aveti vreo sugestie?

 

ORICE vis urat precum pobeda aia sinistra ar trebui topit, nu refacut!!!! ORICE! mai da-va-n... de fermecati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...