Sari la conținut

"Curuleț"


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Pentru multi (si pentru mine) o mobra nu trebuie sa fie cea mai fiabila, cea mai puternica, cea mai comoda, cea mai economica la consum... conteaza ca atunci cand o vezi sa-ti dea acel... "thrill" si restul ajung pe plan secund. Si cum unul din filmele mele preferate ale "tineretii" a fost ALIENS, de cum am vazut-o am si zis ca e clar ca seamana cu unul :P

alienstatue.jpg

 

Acum fix 2 ani (+/- cateva zile) scriam:

OffTopic (sau nu)

De la o vreme privesc lung de tot la Dorsoduro pentru viitor :laugh:

01_aprilia_smv_750_dorsoduro_v_01.jpg

 

Sa vedem ce review-uri mai apar de la posesori (din afara, ca in RO ar fi o raritate sa apara)

 

 

In RO clar nu am avut de unde sa aflu review-uri, asa ca am stat geana in ultimii 2 ani pe diverse forumuri din afara, ale posesorilor, incercand sa ii aflu bubele si daca sunt majore. Din fericire nu am gasit, asa ca si datorita unei conjucturi favorabile... azi a si intrat in posesia mea. Nou nouta, 0km ;)

 

Si o sa-i zic Curuleț de azi inainte

 

Cateva poze "teaser" facute acum seara :D

septembrie2010059.jpg

Ah, da, acesta este becul DE POZITIE :)

 

septembrie2010062.jpg

 

Primii 30 km i-am facut cu zambetul pe bune si tare mi-e ca zambetul ma va insoti mereu cand voi fi pe ea. Pure fun ! Ride by wire asigura un raspuns clar diferentiat (in bine), iar hartile Sport, Touring si Rain isi fac datoria pe deplin. Pozitia inalta, cuplul de la 2 in V e "tata lor"... saua tare ca sa nu te lenevesti in ea...

 

Cam astea-s primele impresii, kipintaci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

In cadrul unei 'open day' Aprilia am avut ocazia sa conduc o Aprilia Shiver, care nu e cu mult diferita de Dorsoduro, vreo 20 de minute pe un drum de munte. Am inceput cu stangul, maneta de ambreiaj prost reglata, accelerator Ride by Wire care nu raspundea 100% comenzii, in special la inchiderea gazul si o caldura oribila pe partea dreapta dupa numai 10 min de mers. Am plecat cu o impresie proasta. Dar asta sunt eu ... dupa 2 saptamani am incercat noua Yamaha FZ8 si m-am simtit ... ca acasa.

Pe de alta parte, am citit chestii bune despre Dorsoduro, ciclistica buna, motor bun, foarte supermotard. Pe un site am vazut ca o dadeau mai buna chiar decat KTM 690 in anumite chestii. E un 'fun-bike', sunt sigur ca o sa va distrati bine impreuna, mai ales pe drumuri serpuite, de preferinta montane.

Asfalt uscat curulet :laugh: (Dorsoduro in italiana : fund tare - chiar trebuie sa ai fundul tare pentru seaua aia ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: ti-am urat si personal...dar...merita...sa o pilotezi sanatos si fara incidente...cum arata in poze e intr-un fel si...cand o vezi si o auzi...e cu totul altfel :X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru urari :laugh:

 

 

@Mario Cele 2 mobre au ciclistica diferita, alta pozitie in Âşa, alt raport in cutie, etc. Legat de acceleratie, e o diferenta mare daca sunt pe harta de Rain fata de harta Sport. Unul e roadster si altul supermoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul meu, s-o stapanesti sanatos!

 

Eu unul sunt curios cine si cum se ocupa de servisari. Asta e un aspect destul de important la o mobra noua, iar de service aprilia eu unul habar nu am nimic - nici de bine, nici de rau :laugh:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi kilometri fara probleme!

 

Cum se comporta motorul, poate faci o comparatie cu V2-ul de pe SV sau V-Strom.

Deasemenea cum se comporta suspensiile?

 

 

Domnul meu, s-o stapanesti sanatos!

 

Eu unul sunt curios cine si cum se ocupa de servisari. Asta e un aspect destul de important la o mobra noua, iar de service aprilia eu unul habar nu am nimic - nici de bine, nici de rau :laugh:

 

United Motors ar fi importatori Aprilia probabil au si service-ul autorizat in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut Dorsoduro in carne si oase vara asta la un grup de elvetieni car au dormit o noapte in Vama Veche la pensiunea unde eram si eu. un R1100GS, un Harley (nu stiu ce model si nici nu m-a pasionat sa aflu) si un Dorsoduro. deci facea touring cu el. arata foarte impresionant in realitate, in poze pare jucarie da' cind il vezi live e SF. cind vezi roata aia spate - care cred ca e de 190 - pe altceva decit supersport arata intr-un fel.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch , sunt la a doua Aprilia noua, iar la prima nu am avut nevoie nici un moment de "service autorizat" Pur legal, pentru garantii, se ocupa United Motors

 

@marcone , probabil acum sunt subiectiv, insa avand in vedere ca cel mai apropiat si des motor in V cu care m-am dat a fost cel de la KTM 950 si 990ADV, pot spune ca trage la fel sau chiar iti da senzatia mai tare, avand in vedere ca mobra e mult mai usoara fata de KTM-uri. Suspensiile sunt full reglabile (si fata si spate), o sa ma apuc de studiat pe indelete cartile si ii voi face diverse ajustari pentru a vedea ce si cum.

 

@CalinD, are gume de vitezana, 120/70-17 fata cu 180/55-17 spatele. Inca nu m-am dat la ea pe viraje, astept sa i se mai duca din siliconul de pe gume :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CEL MAI FRUMOS SM, FARA NICI O DISCUTIE! (gusturile nu se discuta)

 

TREI HARTI DIFERITE DE PILOTAJ, PRINTRE CARE SI TURING deci e facuta totusi si pentru parcurgerea distantelor mai lungi (pt cei cu fesele de otel) :laugh:

nu am vazut nici un model in fata ochilor, am citit despre ea si clipuri la greu..

 

Felicitari pt alegerea facuta, asfalt uscat si virajat...

 

cu bine.

Editat de tiger tank
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
@switch , sunt la a doua Aprilia noua, iar la prima nu am avut nevoie nici un moment de "service autorizat" Pur legal, pentru garantii, se ocupa United Motors

 

@marcone , probabil acum sunt subiectiv, insa avand in vedere ca cel mai apropiat si des motor in V cu care m-am dat a fost cel de la KTM 950 si 990ADV, pot spune ca trage la fel sau chiar iti da senzatia mai tare, avand in vedere ca mobra e mult mai usoara fata de KTM-uri. Suspensiile sunt full reglabile (si fata si spate), o sa ma apuc de studiat pe indelete cartile si ii voi face diverse ajustari pentru a vedea ce si cum.

 

@CalinD, are gume de vitezana, 120/70-17 fata cu 180/55-17 spatele. Inca nu m-am dat la ea pe viraje, astept sa i se mai duca din siliconul de pe gume :P

 

 

felicitari pentru achizitie! am un prieten care si-a luat si el asa ceva si sincer sa fiu imi place mai mult pe drum forestier decat 1200s. dar ma rog, e si mai usoara si mai axata pe sm decat ducati care e ceva intre sm si ss oarecum. m-am dat cu ea vreo 2000 de km, urasc saua aia dar se rezolva usor, in rest numai de bine. ah, sub 3000 e oarecum anemica dar nici asta nu e o problema, cine dracu' merge sub 3000? ;) la urmatorul set de gume iti recomand din tot sufletul dunlop qualifier 2, 190/55 spatele! face toata diferenta si cu greu ma tin cu rsv-ul pe serpentine tehnice dupa el. si am aceleasi gume pe rsv! :) la curbe de viteza se schimba treaba dar mi se pare si normal pana la urma! inca odata felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea cat mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cum arata ;) Vreau si eu unaaaaa !!!

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea "macsim" !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la urmatorul set de gume iti recomand din tot sufletul dunlop qualifier 2, 190/55 spatele! face toata diferenta

O guma mai lata face toata diferenta ? Mmm, adica ii fwte toata ciclistica ?

 

S-o stapanesti sanatos Thomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa dracia, sa o stapanesti sanatos si fara probleme! Sa ii faci un review sanatos caci - vorba ta - la noi mai rar.

 

Ai dreaq macaronari mancatori de pisici le au cu designu si cu felul in care merge motorul, inspira asa... individualitate, ceva greu regasibil "pe orice drum".

Nu ca ligheanele astea japoneze, toate una si una. ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...