Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un articol interesant pe RideApart.com:

The Best Tires for Street-Going Sportbikes

 

"Jason Pridmore of Star Motorcycle School told us: Even on the track, 90 percent of riders would be better off on street tires."

 

..iar urmand logica acestui topic: "90% of street riders would be better off on race tires" :)

 

Amuzant comentariul urmator: "Keep us updated on your Q3 mileage, if it can beat 7 or 8 K (Diablo Strada/Angel) on my 1125R I'll try it!". @superbec, poate omu' se duce la piata cu Buell-ul echipat cu Strada, cine stie, sunt ciudati americanii astia, au motoare scumpe si gume ieftine, ce chestie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amuzant comentariul urmator: "Keep us updated on your Q3 mileage, if it can beat 7 or 8 K (Diablo Strada/Angel) on my 1125R I'll try it!". @superbec, poate omu' se duce la piata cu Buell-ul echipat cu Strada, cine stie, sunt ciudati americanii astia, au motoare scumpe si gume ieftine, ce chestie..

amice, esti liber sa mergi pe ce doresti si iti permiti, sunt baieti care merg mai tare decat mine pe gume sport touring si cu motociclete mai slabe, eu unul prefer sa am un plus de siguranta si platesc cativa techini in plus pentru asta

 

 

mergi cu domnu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc moderatorilor ca ati mutat discutia unde trebuie... voi urmari in continuare cu interes. pana la urma si Heidenau poate fi o guma de luat in seama...mai ales la un buget de criza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice, esti liber sa mergi pe ce doresti si iti permiti, sunt baieti care merg mai tare decat mine pe gume sport touring si cu motociclete mai slabe, eu unul prefer sa am un plus de siguranta si platesc cativa techini in plus pentru asta

 

 

mergi cu domnu'

 

1. in sfarsit un raspuns corect, pacat ca pe acest topic nu am aflat mai nimic util pt ca recomandarile voastre sunt limitate la cateva modele high-end cu care ar trebui sa ne simtim mai in siguranta, si totusi, nu e chiar asa..

 

2. cred ca faci o confuzie, cu domnu' merge cmd (no offense, dar am citit ca pt el GOD conteaza intr-o situatie mai mult decat alti factori), eu merg de unul singur ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o sa mai merg


» Post actualizat in 09 Jul 2014 07:34

mi-ai atins coarda sensibila si nu o sa te iert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. in sfarsit un raspuns corect, pacat ca pe acest topic nu am aflat mai nimic util pt ca recomandarile voastre sunt limitate la cateva modele high-end cu care ar trebui sa ne simtim mai in siguranta, si totusi, nu e chiar asa..

vezi cum le stii tu pe toate dupa ce ai citit 3 reviewuri pe net...

 

mai cauta , vezi ca sunt unii de jura ca poti sa mergi cu gume de masina pe spate si ca ei n-au nevoie de altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o sa mai merg

» Post actualizat in 09 Jul 2014 07:34

mi-ai atins coarda sensibila si nu o sa te iert

 

Asa se intampla cand se ia pe aratura in loc sa mentinem discutia la subiect, fara insulte, replici ironice si alte manevre specifice forum-ului. Am postat pe acest topic cu cele mai bune intentii, insa se pare ca nu am fost singurul din afara grupului vostru care a fost tratat in acest mod.

 

Credeam ca ai sufienta experienta pe forum incat sa nu iei nimic personal, in plus, nu am zis nimic ce nu era deja clar din post-urile tale.. ;)

» Post actualizat in 09 Jul 2014 07:50

vezi cum le stii tu pe toate dupa ce ai citit 3 reviewuri pe net...

 

mai cauta , vezi ca sunt unii de jura ca poti sa mergi cu gume de masina pe spate si ca ei n-au nevoie de altceva

 

Nu sustin acest lucru, doar ca am obtinut mai multe informatii utile de pe forum-uri din afara. Pe motociclism.ro am aflat ca ori mergi cu GP Racer ca sa te simti in siguranta ori cu Debica Navigator ca sa te tina o viata ;)

 

Chill.. nu o sa va mai tulbur linistea.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai venit, ai facut vanzoleala pe aici si acum ne lasi cu chilotii in vine? Nu tragem si noi niste concluzii?

 

Nu ne spui ce ai invatat din toata discutia? Care sunt anvelopele "ieftine si bune", pe categorii, 200/250/300Eur asa cum ziceai? Totul a fost pentru nimic? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu ai confundat posturile si userii :) , daca urmaresti posturile eu am incercat din primul post sa te AJUT si sa-ti spun din ce am trait eu pana acum in motociclism poate reusesti sa gasesti ceva bun ,nu ti-am zis absolut nimic ironic ,nu am intrat pe aratura sau altceva insa ai o scuza ca a postat multa lume si majoritatea te-au facut cu ou si cu otet si au batut ceva de tine,cum ai inceput tu sa "ne intrebi despre ceva ,sa-ti dam o parere" si dupa aceea ai venit "sa ne certi sau sa ne arati ca se poate si altfel",ai auzit de la mine ca ti-am zis ceva de gpracer si ca nu poti sa traiesti fara el?,eu inca din primul post te-am depistat ca esti CONTRA gpracer daca nu ai observat asta si ai toate motivele intemeiate pt asta pentru ca nu ai nevoie de asa ceva pentru mersul tau ,a fost mai usor sa-i bagi pe toti in aceeasi oala decat sa-i triezi ,MULTUMESC

stiu foarte bine ca fiecare fapta buna nu trebuie sa ramana nepedepsita ,asta e

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu ai confundat posturile si userii :) , daca urmaresti posturile eu am incercat din primul post sa te AJUT si sa-ti spun din ce am trait eu pana acum in motociclism poate reusesti sa gasesti ceva bun ,nu ti-am zis absolut nimic ironic ,nu am intrat pe aratura sau altceva

 

Corect. Propun sa mentinem discutia legata de subiectul anvelope de acum inainte si nu doar despre o anume clasa ci, dupa cum am mentionat de cateva ori, anvelopa portivita pt stilul fiecaruia de mers.

» Post actualizat in 09 Jul 2014 08:20

Pai ai venit, ai facut vanzoleala pe aici si acum ne lasi cu chilotii in vine? Nu tragem si noi niste concluzii?

 

Nu ne spui ce ai invatat din toata discutia? Care sunt anvelopele "ieftine si bune", pe categorii, 200/250/300Eur asa cum ziceai? Totul a fost pentru nimic? :(

 

Nu sunt in masura sa ofer sfaturi despre anvelope cu care nu am rulat. De aceea am apelat la forum, poate sunt si utilizatori ce au folosit un anume brand, model si pot da un feedback rapid despre experienta lor. Daca astfel de informatii ar fi disponibile pe forum, as fi bucuros sa pun cap la cap o lista cu toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Propun sa mentinem discutia legata de subiectul anvelope de acum inainte si nu doar despre o anume clasa ci, dupa cum am mentionat de cateva ori, anvelopa portivita pt stilul fiecaruia de mers.

 

si presupun ca trebuie ghicit in stele stilul de mers, asta in cazul in care intrabaciul catadicseste sa ne dezvaluie ce motocicleta calareste.

» Post actualizat in 09 Jul 2014 08:20

 

 

Nu sunt in masura sa ofer sfaturi despre anvelope cu care nu am rulat. De aceea am apelat la forum, poate sunt si utilizatori ce au folosit un anume brand, model si pot da un feedback rapid despre experienta lor. Daca astfel de informatii ar fi disponibile pe forum, as fi bucuros sa pun cap la cap o lista cu toate.

ai primit feedback, nu ti-a convenit raspunsul, ai cautat pe internet pana ai gasit un raspuns care sa semene cu convingerile tale bazate pe alte cautari pe internet

» Post actualizat in 09 Jul 2014 08:39

ia formuleaza o intrebare in felul urmator sa vedem ce recomandari primesti

 

Am motocicleta XXX

Am experienta XX ani pe XX motociclete.

Merg xxxxxxxxxxxxxxxxxxx( blana, toruing, ma kish pe mine de frica pe curbe)

Bugetul e de xxx coin

Fac xxxxxx km/an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia formuleaza o intrebare in felul urmator sa vedem ce recomandari primesti

 

Am motocicleta XXX

Am experienta XX ani pe XX motociclete.

Merg xxxxxxxxxxxxxxxxxxx( blana, toruing, ma kish pe mine de frica pe curbe)

Bugetul e de xxx coin

Fac xxxxxx km/an

 

Te rog citeste inca o data post-ul meu anterior -> AICI

 

1. mentionat ce motocicleta am, plus ca apare si in profil (la fel si anul de cand am permis si am observat ca ai aruncat deja un ochi)

2. notat ce gume am montate in acest moment

3. descris stilul meu de mers

4. oferit o lista scurta cu anvelope pe care le iau in calcul

5. oferit exemplu de feedback ce m-ar interesa

6. in primul post de pe acest topic inclus si cateva plaje de pret pt anvelope (plus o lista detaliata cu preturile comparative pneurimoto.ro si anvelopemoto.eu, intre timp am sters atasamentul, va puteti uita si singuri pe site-urile respective)

 

Ma asteptam sa primesc un raspuns civilizat, in schimb, cu mici exceptii, am fost luat cu:

 

- total gresit!

- n00b

- numai gumele hypersport high-end sunt bune

- fara gume scumpe -> mori!

- gumele cu care ne dam noi sunt "lucruri sfinte" pt tine doar..

- ..daca nu ai bani nu te dai cu motorul

- exemplele de pe alte forum-uri sunt aiurea, de fapt ei nici nu stiu sa se dea cu motorul

- nu as merge nici la piata cu gume sport-touring

- imi trebuie adeverinta sa citesc pe net | am un nivel de gradinita | ia-ti un diesel

- eftinsibun.ro

- mergi cu domnu!

..samd

 

Timp pierdut pe un topic inutil, la care am primit feedback la anvelope ce nu sunt potrivite pentru ce ma intereseaza, plus caterinca si aroganta incluse in pachet.

 

Pentru ultima data, multumesc pt participare.

 

 

PS. nu mai scrieti cu bold, caps, fonturi mari sau highlight aiurea, reflecta lipsa de respect pt ceilalti participanti la discutie

» Post actualizat in 09 Jul 2014 11:45

Una dintre putinele replici utile -> the mentalist

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne mai spune ca e ultimul post pe topic, nu ne plac ultimatumurile! :crack: Plus arata ca esti puternic si nu mai intra, noi suntem aici la joaca, topicurile despre cauciucuri si despre franare sunt deserturile preferate ale motociclistilor!

 

Sa ai pret bun la Pilot Road 3-ul ala!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, omu a citit pe net "afara"

culmea ipocriziei e ca nu i-a ajuns ce a aflat acolo si a mai scris si aici :D

 

cand a fost vorba sa isi arate chicken stripu i s-a facut rusine.

 

E clar ca motoristii au ajuns niste domnisoare sensibile incapabile sa recunoasca fapte vizibile de la o posta - ca sunt praf pilaf tandari :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne mai spune ca e ultimul post pe topic, nu ne plac ultimatumurile! :crack: Plus arata ca esti puternic si nu mai intra, noi suntem aici la joaca, topicurile despre cauciucuri si despre franare sunt deserturile preferate ale motociclistilor!

 

Sa ai pret bun la Pilot Road 3-ul ala! :D

 

Serious mode: OFF ;)

 

N-am zis ca e ultimul post, ci doar ca am incheiat discutia respectiva.

 

 

@cesar, read my avatar please.. anyway, voi nu ar trebui sa fiti pe pista? timpi de bulevard cat mai rapizi va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..aruncandu'mi un ochi p'aici mi'am amintit despre frumusetea asta de

 

cauciuc nou, cu DOT nou ==> Michelin Pilot Power Supersport 750Ron .. 1600km ...9zile folosite

 

Si acum cand ma gandesc ca puteam s'o mierlesc asa cu still .. ma trec fior %5Burl=

 

PS: pt cine nu'si mai aminteste deznodamantul - dupa vre'o 2 luni de zile de corespondenta si alea alea , Michelin Germania + dealerul din Bucuresti mi'au dat un cauciuc nou in schimb.

 

post-47493-0-43417200-1404935655_thumb.jpg post-47493-0-68083900-1404935693_thumb.jpg

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Cauciucul pe care ti l-au dat la schimb ti-a mai facut probleme?

 

nu, nu i-a mai facut probleme! :)

 

p.s baieti... reveniti-va! jagi, tu te crezi pe pista si pe strada! zi-le oamenilor si cat timp ia sa incalzesti o guma de pista pe strada sau un cauciuc dot approved precum 211/212...

 

cesar... mai da-te (macar) pe pista (fara sa cazi si sa iei si pe altii degeaba ca nu stii sa iei o curba) si dupa aia mai vino cu sfaturi... de cand nu te-ai mai dat? :) sa nu mai vorbim de strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vallach, nici eu nu pricep unde vrei sa ajungi cu discutia. Ieftin si bun nu prea exista.

Eu cred ca cel mai important e cat de mult mergi. Daca faci sub 5000 km pe an merita gume moi, ca tin 2 ani. Ce rost are sa iei turing si sa le arunci tocite jumatate dupa 2 ani?

Pentru cine merge mlt situatia se schimba, ca 2 seturi de 211 costa semnificativ mai mult decat unul de pilot road.

Odata decis ce tip de gume iti trebuie, cauti reviwuri si intrebi care sunt mai bune in categoria aia. Ca dai 200 sau 300E pe un set e tot un drac.

Ori sunt mai tari, mai putin aderente si tin mult, ori mai moi,mai aderente si se duc mai repede. Cauciucul perfect nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...