Sari la conținut

Honda Crosstourer


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_
Acum 24 minute, Adrian M. a spus:

Vezi sa nu ajungi asa :))))

image.thumb.png.40247a6b2b36b02aead4046d9eeb7eab.png

 

Asta inseamna sa fii mafiot - Sa ai Vstrom dar echipamente de localizare/navigatie folosit la rally raid. 

Propulsia ii mai lipseste ca sa ajunga pe orbita. 

Suportul acela de la Palmer este singurul asemanator cu ce au MadStad si vreau sa il montez ca sa pot regla mai bine Puig-ul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 537
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nea Raul nu intelege ce se afla in poza de sus, el isi pune un fax si un pager, astea pe langa almanahul Urzica.

Astia tineri sa ia cu copy/paste cuvintele in italic ca sa le zica nea' Google ce e alea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 1 oră, hora09 a spus:

Nea Raul nu intelege ce se afla in poza de sus, el isi pune un fax si un pager, astea pe langa almanahul Urzica.

Astia tineri sa ia cu copy/paste cuvintele in italic ca sa le zica nea' Google ce e alea. 

 

Futezatorii, te rog. 

 

 

AMR 2 zile. 

(Azi dimineata, inainte sa ii tina companie niste paleti si cutii)

d1335219-8e5f-4d91-9889-f5652186a900.thumb.jpg.fa9bd4784b8f8d7f42c422084f33c438.jpg

 

Acum 4 ore, Lucian_M a spus:

În poză e miarul, nu ăsta mijlociu. Dar tot e overkill ce are pus acolo, îi face concurență lui Musk?

Corect, ai dreptate, ceasurile gri, acum le-am văzut. 

Este probabil o motocicleta implicata în scouting de trasee pentru raliuri rutiere sau într-un raliu rutier. 

Când faci scouting este ideal sa ai cât mai multe scule pentru localizare și măsurare distante. Statia radio hai sa zicem ok și ea, dar tot bord de camion rămâne ce este acolo. 

Raliurile rutiere sunt f populare în Franța, însă mie îmi pare poza din state. 

Bine ca Crosstourerul are deja in bord indicatorul de treapta + temperatura exterioara. Pt mine astea contează. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Sunt posesori de VFR1200X care merg prin Bucuresti? ma interesa daca sare consumul de 7-8 constant, sau poate sa scada sub 7 cand nu e asa aglomerat sa faci o ora 10km, ci 30min..

stiu ca nu e cea mai buna alegere pentru consum dar imi place foarte mult modelul si singurul impediment e asta, nu stiu de ce.. poate sunt zgarcit, sau poate ca am trecut de la alegerea de acum o saptamana, pentru ca e cam mic pentru mine (NC750X cu DCT) la asta, care este si manual, dar e mult mai potrivit pentru inaltimea mea - 1.92 si 105Kg..

poate o sa ma orientez spre altceva, dar m-am indragostit de VFR de cand l-am vazut.

ce am acum pe lista scurta:

- NC750X DCT pentru consum,dar pare cam jucarie pentru mine, nu am mers cu el, nici nu am gasit undeva sa probez doar.

- VFR 1200X manual, 2014 - pentru tot, mi se pare 10/10 design si motor si tot.

- Yamaha Super Tenere 2013.

- Tiger 800XC, 2014.

 

Am gasit un VFR1200X alb, full accesorizat, la pret super, m-am indragostit.. e senzatie aia ca ai o noua gacica super misto, bomba, sexy si ce vrei, dar nu mananca la Mac si nu sta cu tine la hotel de 3 stele, sau la Vama, e un pic mai fitoasa. dar mai faci niste sacrificii, ca merita si se poarta frumos cu tine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VFR1200 nu e o motocicleta de oras...Nici un VFR nu e motocicleta de oras defapt.

Vara sufera ingrozitor din cauza caldurii, motorul e destul de inghesuit. Toata caldura aia se va transfera asupra ta. Greutatea este un alt factor major in cazul ei.  Consumul din punctul meu de vedere ar trebui sa fie ultima grija.

 

Da, motorul e fantastic, iti ofera satisfactie imensa si capacitate de transport marita. La drum este minunata, cuplu in orice treapta, cardan, vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam nimic din ce mi se potrivește mie, la înălțime și greutate, nu e de oraș. Nici vstrom, nici Africa Twin, nici Super Tenere, nici Tiger 800. Din toate, asta arată cel mai bine..
De oraș pot sa iau un scuter, dar abia vin de pe unul, nu mai vreau, astea sunt pentru cei fără probleme de spate, dureri lombare, etc.

Probabil voi incepe o noua pasiune, cu ture lungi, acum la 40 de ani. Prietenii mei și-au luat Porsche sau merg cu Africa Twin in oraș, zilnic, baga și ture prin Europa de câteva ori pe an. 

După ce îl iau poate încerc Italia, dacă mai e vreme bună, deși vine cam târziu, două săptămâni aștept și mai durează și înmatriculatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu consumul, în mod cert depinde ff mult de condițiile de trafic și de cum tragi de gaz. Impedimentul major dpmdv este greutatea mare și cu centrul sus care te penalizează drastic în oraș. Cu FJR mă strecor incomparabil mai bine decât o pot face cu Crosstourer-ul (am avut ocazia să călăresc câteva în mai multe rânduri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, mulțumesc. Voi vedea cum mi se pare. 
burgmanul vechi pe care l-am dat avea 277kg, dar centrul de greutate jos. Nu se simțea și nu era deloc greu pentru mine.

probabil ca o să mă acomodez în scurt timp, dacă nu, mă acomodez mai

greu.. pentru ca e un motor care chiar îmi place maxim.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Nu știu consumul, în mod cert depinde ff mult de condițiile de trafic și de cum tragi de gaz. Impedimentul major dpmdv este greutatea mare și cu centrul sus care te penalizează drastic în oraș. Cu FJR mă strecor incomparabil mai bine decât o pot face cu Crosstourer-ul (am avut ocazia să călăresc câteva în mai multe rânduri).

asa e. cu mentiunea ca mai conteza si ce inaltime are rider-ul.

am un amic de aproape 2m. sta pe varadero de zici ca i scuter...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu fac zilnic naveta cu KTM1290SAR in oras. nu vad nici un impediment sa mergi in oras cu animalele astea mari. inainte am mers cu Tiger800. poate in Timisoara e ceva mai ok decat in Bucuresti, dar si la noi sunt zone unde se sta mai mult decat se merge si tot poti filtra traficul cu vacile astea mari. avantajul la ADV in traficul din oras e ca ai ghidonul peste oglinzile masinilor si mai si vezi destul de mult in fata ce se intampla si poti schimba benzile din timp daca e un blocaj. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...