Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

Doamne ce cretina este moderatoarea de la Realitatea..

 

au aratat imagini din radarul politiei.. confunda viteza celeilalte motociclete cu cea cazuta.. si declara senina ca motocicleta cazuta avea 186 km la ora!!!!!

 

 

si idiotii ceilalti.. unul declara ca "nu a vazut el motociclist oprit pe strada de politie!!!".. pai daca a stat in veceu toata viata, si el nu a vazut motociclist oprit off.. ce oameni prosti prosti prosti.. paine si circ..

 

incepe pig-pongul.. ala e vinovat.. ba ala.. ba ala..

 

motociclistul NU are nici o vina!!!

 

off..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O intamplare nefericita

:angryfire: :angryfire: R.I.P. pentru fetitza, :angryfire: ;)

Sper ca vestile despre motociclist sa nu fie reale ...

Pana cand trebuie sa mai acceptam ca inconstienta unora in organizarea unor evenimente sa afecteze vieti nevinovate

- lipsa de mijloace de protectie a spectatorilor

- distanta fata de pista

- prezenta pomilor pe marginea pistei

- prezenta urmelor de pamant/nisip pe marginea dreapta a pistei

- cauciucuri puse sa protejeze pomii !!!

- panglici in loc de gard, gardul care i-ar fi putut proteja pe spectatori se afla in spatele lor ....

Purtatorul de cuvant al Politiei Galati spune ca farul motocicletei a lovit fetitza care a decedat si conducatorul moto va fi cercetat pentru omor din culpa .......

Deja au trecut 7 ore de la eveniment si a si inceput meciul de pase al raspunderii ......

post-10682-1157819561_thumb.jpg

Editat de alfonsov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia denigreaza fenomenu moto , defapt asa se intampla la toate emisiunile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca organizatorii au pus suflet si au vrut sa faca lucrurile bine, dar responsabiliatatea e a lor.

Nu stiu daca in Romania exista un manual/reguli care trebuie aplicate atunci cand se organizeaza un eveniment.

 

De ce a murit fetita? Pentru ca nu existau protectii si pentru ca spectatorii erau prea aproape.

 

A cui e vina? Cum am zis si mai sus, a organizatoriilor si a politiei. Cum organizatorii probabil o sa dea vina pe primarie etc. pentru ca au avut toate documentele in regula, rensponsabilitatea se va transfera la primarie/guvern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este urmatoarea:

1. liniutele nu se organizeaza pe o strada cu copaci pe margine si cu santuri

2. marginea pistei pentru liniute trebuie sa aiba parapet de protectie solid cum au liniile drepte la moto Gp

3. publicul nu are ce cauta la o distanta asa de mica de parapet

 

Concluzii:

- motociclistul nu are nici o vina, el a incercat doar sa castige o competitie sportiva (accidente au loc foarte des in cadrul unor astfel de competitii)

- organizatorii poarta vina in acest caz pt ca nu au organizat cursa intr-un cadru adecvat

- organele de ordine (politia, jandarmeria) poarta vina de a ramane nepasatori in fata conditiilor improprii pt o astfel de cursa si de a nu indeparta spectatorii la o distanta sigura.

- este regretabil ca o fetita de 10 ani a trebuit sa moara din cauza nepasarii si necunostintei de cauza a unora.

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul in Romania e un rahat. Ca toate celalalte, e contaminat de figuri, bani, smecherie, inconstienta si nesimtire.

Toti care ne critica au dreptate. Mi-e sila de mine pentru simplul fapt ca merg pe moto. Nu cred ca as putea privi in ochi parintii copilului.

 

Posturile noastre patetice nu pot exprima ce a simtit mama fetitei cand a vazut-o pe jos. Sper ca cei vinovati sa nu mai aiba parte de pace sufleteasca tot restul vietilor lor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Purtatoarea de cuvant a Politiei Galati a declarat acum cateva minute la Realitatea Tv ca motociclistul ar putea fi vinovat pentru omor din culpa deoarece a incercat o manevra f periculoasa.

 

cum draq? :angryfire: la un concurs de viteza, organizat....

Editat de bunny_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va mirati atata de declaratia politistei parca nu stiti ca in tot deauna motociclisti sunt vinovati ca merg cu viteza........ :angryfire:

Poate o opreste cineva pe aia de la Realitatea ca nu mai pot sa vad ce abereaza :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul in Romania e un rahat. Ca toate celalalte, e contaminat de figuri, bani, smecherie, inconstienta si nesimtire.

Toti care ne critica au dreptate. Mi-e sila de mine pentru simplul fapt ca merg pe moto.

 

in mare parte ai dreptate, dar sa fim sinceri e un cerc vicios din care eu nu vad iesire... :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. pt fetita ;) :)

Sanatate multa si fetei de 16 ani...

Nasol si de motociclist, lovitura coloana :yikes: :angryfire:

Din ce am vazut in filmulet spectatorii stateau aproape in strada, nu mi se pare normal sa se intample asta. nu dau vina pe nimeni, organizatori sau ceva de genul asta, dar nu mi se pare normal ca la un concurs de viteza sa nu existe niste garduri de protectie. O parte din vina apartine si politiei care nu a luat toate masurile de securitate pentru spectatori :angryfire: si cred ca o sa dea toata vina pe motociclist :angryfire:

 

Damn, fetita de 10 ani.... :(

:finger: :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. ... nu sunt prea multe de spus... vina nu este a nimanui concret, este a MASEI de oameni care cu INcultura si RESPECTUL si INconstienta LOR.... incalca marcajele, si NU SE PROTEJEAZA.... pot organizatorii si Politia sa-i mute de poponeata pe toti, ca ei se intorc.... Oricum, cuvintele nu ajuta cu nimic.... nici acuzele...

 

Sanatate maxima motociclistului + ranitilor si R.I.P. micutei nevinovate (desi poae si ea a fost trimisa mai in spate... :angryfire: !?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sa spuna cineva cum se dau aprobarile?adice e ceva de genul......."organizatorii au aprobare pt organizarea concursurilor gen liniuza"....sau "organizatorii au voie sa organizeze concursuri gen liniutza cu respectarea normelor de sigurantza"...dar nu se precizeaza normele....sau ceva de genul "organizatorii pot organiza concursuri gen liniutza numai dupa delimitarea sectorului respectiv cu baloti de paie,cauciucuri,etc etc,iar spectatorii sa fie la o distantza de cel putin de x metrii de locul de desfasurare"....in aprobare se precizeaza cine este insarcinat cu respectarea unor reguli de sigurantza?..

pt ca,daca nu sint reguli precise in aprobare,legal,nimeni nu e de vina

spunea cineva ca liniutzele nu trebuie sa se tina pe strada cu copaci,etc etc..daca nu ma insel,accidente auto\moto au avut loc si la cursele de pe aeroporturi..aceeasi persoana zicea ca respectivul motociclist nu are vreo vina,ca el incerca sa cistige o competitie sportiva..e parerea lui,are dreptul la o parere...buna sau gresita.......dar trebuie sa stii cind sa te opresti ....el pierduse competitia,si de aia a fortat,si s-a intimplat ce s-a intimplat...

eu unul nu am facut in viata mea o liniutza...adica am facut..cu un enduro ca adversar...la fel..enduro a tras de gaz ..cred ca mai mult decit trebuia...s-a ridicat imediat pe roata spate....dar a taiat gazul,moto a revenit pe 2 roti fara probleme,si posesorul a dat cu "nucile" de rezervor de mama mama...

eu totusi imi mentin parerea..vina mare e a motociclistului..vinele mici ale celor ce au dat aprobarea,politia,organizatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata am ramas fara postul Realitatea in grila de programe :angryfire:

 

dobitoaca aia de moderatoare la fiecare emisiune care o face imi vine sa arunc tv-ul pe geam...ea nu stie nika nici de politie nici de politica nici de motoare nici de sport da isi da cu parerea ca o vaca.. e cea mai tampa femeie pe bune si nu pt. ca nu ar fi alte persoane mai idioate ca si ea dar e o zicala "prostul daca nui fudul parca nu e prost destul..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

Cu ce au gresit oamenii aceeia???

La SMAEB a fost scapat de sub control un ATV si a ranit o persoana (intomplator tot o fata). A trecut prin spatele meu si al sotiei(gravida).

 

Am inceput sa critic pe forum ORGANIZAREA DE K_K_T si s-a gasit unii sa imi spuna ca trebuie sa accept riscul si nici decum ca ar trebui sa existe parapetii pe margine.

 

Mentionez si acum ca si atunci ca PILOTUL NU E VINOVAT!!

 

Organizatorul e de tot K_K_T-ul si trebuie sa raspunda!!!!!

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nenorocire! Am vazut filmul. E absolut ORIBIL ce s-a intamplat :angryfire: :angryfire: :angryfire: ;) :) :finger: :yikes:

 

CER ABANDONAREA DEFINITIVA A CONCURSURILOR LA CARE SPECTATORII NU POT FI PROTEJATI CORESPUNZATOR!!!

 

Nu e acceptabil riscul la care sunt supuse persoane nevinovate!!!

 

In ceea ce ma priveste nu voi participa niciodata la nici o intrunire unde se petrec astfel scenarii de natura a provoca carnagii in masa!!! O data e PREA MULT!

 

 

SUBSCRIU

Vor spectacol dar nu asigura siguranta participantilor si a spectatorilor.

Editat de alfonsov
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fotbalul e periculos cand se rup tribunele cu masele de oameni sau izbucnesc batai in urma carora sunt striviti oameni.

 

Concertele rock sunt deasemenea un loc periculos, erau mai mult inainte - pe vremea mosher-ilor - mai putin acum.

 

Cursele de rally sau viteza in coasta sunt periculoase si mor din cand in cand oameni.

 

Toate au un singur lucru in comun. Toti oamenii aceia din decor au ALES sa fie acolo la ora aia.

 

Dumnezeu sa o primeasca pe fetita, ea nu stia carui risc se expune, ma intreb cu ce parinte inconstient era acolo - aluia i-as da omor din culpa. Cei de acolo sunt convins insa ca au crezut ca sunt superiori organizatorilor sau jandarmilor cand li s-a cerut sa paraseasca zona.

 

Nu e nici un dubiu ca terenul nu era potrivit pentru liniute dar nu pot sa inteleg in ce algoritm ciudat ganditi cand spuneti unii dintre voi, motociclistul nu este vinovat doar organizatorii si jandarmii sunt, eventual Primaria. Sportivii au dreptul si DATORIA de a boicota manifestarile care se prezinta nesigure atat pentru ei cat si pentru spectatori.

 

Amintiti-va Indianapolis F1 de acum un an doi cand mai multe echipe au decis sa nu ia startul din cauza anvelopelor ce nu prezentau siguranta pentru acel circuit! Responsabilitatea insa este de cele mai multe ori huiduita. A fost si atunci.

 

Oricum, e trist cand se impart astfel de vesti. Nu ne ramane decat sa speram ca din ce in ce mai multi vor constientiza caror pericole se expun.

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovata este politia ca a dat ok pentru concurs si nu a luat toate masurile necesare (garduri, distanta, etc.). Daca nu trebuia politia sa faca asta ci organizatorii, tot politia este vinovata ca a permis inceprerea cursei. Ce pisici sunt platiti din banii nostrii sa ne apere. Daca vad ca acest concurs nu avea un minim de siguranta si ca toti spectatorii stateau practic pe strada trebuiau sa-l opreasca.

Accidentul a fost un ghinion... Pacat de fetita care a murit fara nici o vina... Nasol de motociclist ca a ajuns in spital, dar cand s-a inscris la concurs si-a asumat un risc....

De ce in Bucuresti in piata nu a lasat politia pe nimeni sa faca smecherii? Ca nu au vrut evenimente de acest gen.

Tineti minte incidentul cu ATV-ul care a intrat in multime? Parca la salonul moto s-a intamplat. Accidente de acest gen se intampla, dar daca se iau niste masuri de protectie pentru spectatori, nu au de suferit decat cei care participa de buna-voie. Cand te inscrii la o chestie de genul asta stii la ce riscuri te expui...

Poate pe viitor o sa se procedeze altfel, pacat ca trebuie sa invatam unele lucruri in acest mod drastic.

 

R.I.P. :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez din regulametul liniutelor organizate de DMC galati : " Spectatorii isi asuma raspunderea in cazul in care depasesc zona de delimitare a pistei de concurs".

 

 

 

imi cer scuze de sarcasm :angryfire: ...si inteleg ca poate faci parte din cei care au organizat tot eventul asta. :yikes: ...dar tu vezi ce prostii spui...cumva le-ati citit regulamentul tuturor spectatorilor ...si poate au si semnat de luare la cunostinta???? :) :finger: :yikes:

 

 

 

....si poate nu am vazut eu bine ...dar saracuta fetita care a murit nu era pe pista de concurs. :yikes: ..era pe trotuar ...in preajma unor copaci sprijiniti de cite o guma.. :angryfire: :angryfire: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa procedurilor, a legislatiei clare va duce mereu la astfel de nenorociri. De luat aminte si de acum cand se organizeaza astfel de evenimente sa nu asteptam de la institutii care de multe ori habar nu au cum si in ce fel sa actioneze ci sa studieze organizatorul procedurile UE si sa-si ea masurile ce se impun. Nu se poate sa mai continuam asa amatoresc. Sunt bulversata si de faptul ca o idioata de la politie pe realiratea dadea vina pe motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...