v1n3ri Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Cel putin la Louis, si in ceva cautari rapide pe google, nu am vazut ceva chiar atat de ieftin. Sunt noi? Ai cumva un link? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Geo_ZGA Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Nu am link, dar am cautat anul trecut... sh-uri o gramada (in stare buna, nu m-am uitat la alea obosite sau fara accesorii), plus cateva noi la oferta, dar modele mai slabute. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
mafia01 Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Tot urmaresc discutiile si vad ca exista gps-uri anume pentru moto. Eu abia am luat permisul si inca nu am apucat sa ma plimb, dar aveam de gand sa folosesc telefonul pentru gps. Exista un dezavantaj intre telefon si un gps dedicat? Tinand cont ca am incarcator de bricheta, bateria nu o vad ca pe o problema. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
v1n3ri Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Ploaie, vibratii... Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
mafia01 Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Pentru ploaie sunt huse ce pot proteja. Si o astfel de husa as avea nevoie si pentru un gps normal. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
v1n3ri Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Un gps normal da, dar pentru un GPS moto nu ai nevoie de husa. E "sealed" . Plus vibratiile... Iti zic eu un caz concret: telefon (LG G2 mini) folosit vara ca GPS pe moto, il tineam intr-o borseta (gen tankbag) ce avea un loc special pt GPS, cu ceva plastic transparent prin care sa se vada. De la temperaturile ridicate, telefonul se oprea (cred ca de la protectia din Android). Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Geo_ZGA Postat Februarie 1, 2017 Share Postat Februarie 1, 2017 Da, telefoanele au protectie la temperatura (si mare, si mica). In plus, un gps moto are si ecranul mai bun, e mai vizibil pe soare. Unele au si conexiune cu sistemul de comunicatii din casca si auzi indicatiile. Plus probabil si altele, pe care nu le stiu. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
mafia01 Postat Februarie 2, 2017 Share Postat Februarie 2, 2017 Am inteles in mare despre ce diferente este vorba. La ce preturi au cele dedicate, din pacate voi ramane o perioada la telefon, in combinatie cu un gps pentru masina. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
george13 Postat Februarie 2, 2017 Share Postat Februarie 2, 2017 O varianta de compromis: https://www.aliexpress.com/item/Green-Waterproof-IPX7-4-3-Inch-Motorcycle-GPS-480X272-8GB-Internal-Memory-Bluetooth-Euro-United-States/32579099104.html?spm=2114.13010608.0.0.HrvyI1 Folosesc unul pe moto, si e ok. +: FM transmitter (pt muzica), waterproof, 8G spatiu, alimentator+prindere pt moto -: modul de prindere pe "parasolarul" de plastic se face printr-un surub subtire, care la mine a cedat la o strangere mai ferma. Am reparat problema cu un surub serios. Dupa cum spunea, am luat si eu dar nu l-am probat inca pe moto. Ce am observat , si nu e de bine, in paralel cu telefonul, in timp ce gps-ul asta gasea 3-5 sateliti din vreo 12, pe telefon aveam 15 gasiti din 18. Asta face ca sa sara de pe traseu si sa aiba intarzieri in raspuns. Spun asta pentru ca am avut un telefon care se comporta la fel si era imposibil de mers pe waze cu el, plus ca folosind Locus pentru navigatie, in padure, nu gasea traseele. Poate ne poti spune daca merge ok pe motor. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Batranul Lup Postat Februarie 2, 2017 Share Postat Februarie 2, 2017 Salut.Are cineva montat la Garmin 390LM, Touratech handlebar mount for the Zumo 340 / 345 / 350 / 390 / 395 ? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
costinush Postat Februarie 6, 2017 Share Postat Februarie 6, 2017 Da am montat pentru 590. Sunt multumit. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
florinelu07 Postat Februarie 6, 2017 Share Postat Februarie 6, 2017 Salutare Ceva recomadari de actualizare harti pentru un Tomtom Urban Rider (varianta fara card)? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
costinush Postat Februarie 6, 2017 Share Postat Februarie 6, 2017 Da am montat de la Touratech handlebar mount pentru 590. Sunt multumit. Cu Zumo 590 am avut niste probleme, dupa 1 an jumate nu a mai mers si fiind in garantie l-am dus inapoi. Dupa 2 sapt am primit unu nou. Problema la cel nou este ca in modulul de noapte cand misti harta, imaginea, pe ecran parca mai apare o alta harta raman urme (sper ca intelegeti ce vreau sa spun). L-am dus inapoi, am primit altul si la fel a facut. Din nou dus inapoi asteptat 1-2 saptamani si altul nou. Totul perfect.....dar ce sa vezi dupa aproape o luna face probleme , se aprinde dar nu mai apare harta si setarile. L-am dus inapoi (la Louis ca de acolo este cumparat), si le-am explicat ca vreau banii inapoi sau 595. Acum astept raspuns de la ei (cica il trimit la garmin ca ei nu pot decide, ma refer la LOUIS). Cei drept sunt sau am fost multumit de 590, ploaie, vijelie, soare, padure, hartoape.....Spania, Teneriffa, Germania-Romania si inapoi etc.......nu a comentat nimic, nici macar o eroare nu a dat, asta pana in noembrie anul tecut cand a inceput povestea. Garmin zumo 595 are cineva sau a probat? Ma poate lamuri cineva? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
florinelu07 Postat Februarie 7, 2017 Share Postat Februarie 7, 2017 Salutare Ceva recomadari de actualizare harti pentru un Tomtom Urban Rider (varianta fara card)? rezolvat multumesc @adrianm pentru indicatii si suport Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 Salut, am si eu urmatoarea problema cu un Zumo 340LM Vreau sa fac o tura mai lunga..Bucuresti-Serbia-Muntenegru-Croatia si in sus spre Italia....mi-am construit ruta in mymaps google cu toate adresele de oprire..am facut export in KML si apoi import in Base Camp (pe mac, poate e si asta o cauza, nu am incercat inca pe Windows)...am importat ruta in My collection, dublu click pe iconita cu pasi si de acolo create route (mai face unele figuri si acolo)...se creeaza ruta si de acolo daca e corecta ii dau sent to device...porneste aparatul, imi apare prompt ca a gasit o ruta noua...ii dau import...sta cateva secunde sa calculeze si cand termina din 3400km imi arata doar 1200 si harta arata ca in poza...unde gresesc? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
cooldeep Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 proabil in base camp nu ai masina setata ca si profil, sau poate ai setat offroad din greseala pe gps. Stiu ca google face import la gpx, nu face cumva si export. Adica la basecamp ii place mai mult cu gpxurile decat cu kmlurile. Si inca o intrebare, de ce nu imparti excursia in mai multe zile si trasee mai scurte? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 La profil e setata motoreta si ruta cea mai rapida...la rute mai scurte nu au fost probleme...ce aplicatie sa folosesc pentru conversie in gpx a kml-urilor din google? in ultima instanta o sa o impart in bucati mai mici daca nu imi iese... Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
cooldeep Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 gps babel, Cumva ce ai importat tu trece de limita aia de puncte pe care o suporta. Cred ca ai trimis track catre gps si nu traseu. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 Aveam 10 puncte stabilite pe drum... Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
cooldeep Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 da kml ul sa vedem undei buba ca io nu reusesc sa imi fac unu fara sa ma loginezi si alte prostii Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 https://drive.google.com/drive/folders/0Bwof9A1strCJQ1BOdjE5X3FNZVU?usp=sharing Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
cooldeep Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 (editat) exact cum am banuit, in kml ul importat ai un track, care mai mult ca sigur ajunge la limita maxima. Convertirea e simpla right click pe track si create route from selected track. DAR se face un traseu cu 451 de puncte si doar 2 via points. Din experienta iti spun ca daca te abati de la traseu chiar si in prima parcare, cand idiotu recalculeaza, s-a dus naibii ruta ta, si de pe A1 te intorci acasa. Exista un tool pe aici pe forum pt a face ruta din google maps in basecamp, dar cum m-am obinuit sa folosesc google mapsu doar ca si orientare si bascampul ca si facator de traseu nu l-am folosit nici o data. Drept urmare metoda cea mai simpla, dupa ce ai importat kml ul, ai waypointurile si faci ruta direct din ele in base camp. Ruta o trimiti pe gps si cam asta e. Evidfent ca o adaptezi dupa traseul din google maps si cam asta e 514 puncte cu 23 de via points.Asta ar trebui sa iti rezolve problema http://s.go.ro/sggtenej PS solutia cea mai sigura este sa imparti in mai multe zile traseul. Acesta mare e doar asa sa ai un overview asupra tot ce se intampla. Parerea mea. Editat Februarie 14, 2017 de cooldeep Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 Ok, incerc cu gpx-ul de la tine si vad ce zice....deci cel mai ok ar fi sa imi fac rutele in basecamp si daca tin neaparat sa folosesc google maps, kml-ul sa il fac gpx inainte sa il pun in gps..right? Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
cooldeep Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 nu, trackul este o insiruire de jde mii de puncte, ruta este o insruire de puncte intermediare la care le mai poti da si skip plus cateva puncte calculate de el pt traseu. Trackul il folosesti cand vrei sa cuceresti varful omu sa zicem, sau sa mergi cu bicicleta fix pe unde a fost vecinul/prietenu tau. Ruta e o chestie calculata care o adaptezi situatiei chiar si din teren. Pe un traseu asa lung vei gasi drumuri inchise, noi sensuri unice si o gramada de alte treburi.Daca ti neaparat sa folosesi google maps, fie cauti toolul de pe acest topic, fie respecti pasii urmatori. Import kml. Make route from this waypoints care tocmai sau importat. Ca sa adaptezi traseul pe unde vrei tu ca in google maps ti apasata tasta alt si tragi traseul ca in google maps caci oricum il vezi in basecamp (kmlul).PS ai un blocaj pe autostrada si vezi ca poti sa il fentezi la prima iesire. Daca ai un traseu de 3 mii de km, apai sa te tii pana recalculeaza el. Daca ai un traseu de cateva sute de km, ii va fi mult mia usor. Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
ashtray. Postat Februarie 14, 2017 Share Postat Februarie 14, 2017 ce mi-ai dat tu e fix cum trebuie...dar tot nu inteleg cum ai facut )) mai bine vorbim pe privat Citează Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri More sharing options...
Postări Recomandate
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.