Sari la conținut

Postări Recomandate

E o chestie frecventa in unele tari. Harta e facuta pe drumuri proiectate, nu pe drumurile realizate efectiv. In Bulgaria era o problema foarte mare acum cativa ani. GPS era aproape inutilizabil.....

 

p.s. - m-am distrat acum o saptamana cu un garmin 310 cu harti la zi pe langa bolintin vale. Stia drumul doar pe camp pentru a ajunge pe autostrada. Evident ca l-am ascultat, doar eram cu bmw :)

Waze nu e nici el infailibil. Din fata casei imi propune un drum spre bucuresti prin capatul strazii care se termina in camp. nu se poate trece pe acol decat cu 4x4 si skill de traversat santuri + urcat pe un fost dig pe care trece drumul acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe mine m-a dus anul trecut Garminul (un Nuvi cu harta 2016) din DJ104K spre DJ104D (via drum de tractor prin padure cu stani la pachet) ....incerca el o legatura cu DJ105A.

 

In momentul in care de pe drum a disparut asfaltul, am zis o fi prost intretinut... am mers vreo 10-12 km pe un drum pietruit mai lat decat DN-ul si imi tot spuneam ca sa vezi ce asfalt baga astia pana la alegerile locale.... o stana pe drum... caini faini.... dupa stana la cca 1km drumul a DISPARUT, asa cu linie, la marginea unei paduri de unde mai continua un drum pe care probabil prin toamna anterioare mai circulasera ceva carute si tractoare...

 

Retur pe langa stana... injuraturi... emotii pentru pasager....

 

De atunci folosesc si harta pentru zone mai "ciudate" plus upgrade GPS


» Post actualizat in 23 May 2017 05:55

dovezile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) si ce te faci cand google maps zice ca-i drum unde nu e?

pana acum, in cel putin 100 de cazuri, nu a dat-o in bara. Asta din prima a clacat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate hartiile originale garmin sunt defapt hartile here. wego.here.com. Tot ce e online este si pe gps. O editare facuta de oricine in here se vede pe garmin in maxim 9 luni, de regula 3 sau 6. tarile yugoslave nu prea stau bine la capitolul drumuri pe hartiile here, dar exista OSM, atentie insa cu hartiile OSM, caci pe unele drumuri de acolo nici macar cu bicicleta nu se poate merge la cat sunt de proaste (ma refer la romania). Am prieteni inraiti rau cu hartiile google, pe aici, nu pe aici, ba nu pe aici, ba pe aici. Depinde foarte mult pe ce fel de drumuri vrei sa mergi, iar atunci cand toate tablele zic dreapta si gpsu stanga, apai daca nu i verificat traseu pe google maps si osm atunci tabla stie cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o modalitate de a-ti face traseul pe PC si apoi sa il exporti in GPS?

Vreau sa imi fac ruta completa cu cazare, benzinarii si obiective turistice.

Merci!

 

GPS: Garmin Zumo 550

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru basecamp trebuie sa ai harta instalata pe pc sau gps-ul conectat. Ce vezi tu este probabil harta de baza, cu care nu poti face nimic.

O varianta alternativa pt planificare online fara a avea nimic instalat pe calculator este Furkot.

Am pus un link mai sus cu cateva posturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva mai serios un Garmin 64s? Nu stiu daca sa iau sau nu. Parerile pe net sunt impartite. Ma intereseaza cum are semnalul in paduri si cat de rezistent si fiabil este. Vreau sa il folosesc si la drumetii si cu bicicleta si cu motocicleta. Cica e mai prost decat 60Csx. 60Csx este la mana a 2a destul de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In parerile spuse de cei care au avut 60Csx si au trecut la 64s, display-ul lui 60Csx se vede mai bine in soare decat display-ul lui 64s. As lua si 60Csx dar mi-e frica sa nu fie prea busit de la toti anii in care a fost utilizat. E cam loterie. Daca prinzi unul bun e parfum. Daca nu, ai o caramida care a costat peste 50% din pretul unul 64s nou din UK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reusit deloc sa fac ceva pe Zumo500-le meu. Nici macar harta Romaniei nu am putut. E cea veche a lui si inca 2, Austria si UK cu Irlanda.

 

Are cineva timpul necesar pentru a veni cu el si sa vada? Contracost si poate il las cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2699LMT-D sau Go520 ?

Eu mi-am luat un Garmin 2697LMT si sunt foarte incantat de el. O gramada d functii, benzinarii ,restaurante, parcari inapropiere, functie de vreme care iti arata vremea pe traseu daca il conectezi la telefon, real time trafic la fel prin conectare cu telefonul. L-am prins la super pret si are toate acesoriile. Is foarte multumit de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un serioux 6500 de ceva ani; acum 3 ani i-am schimbat placa de baza( veti vedea de ce mai jos); toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand din cauza incarcarii defectuoase a ramas blocat in ecranul de start
ca un berbec, am citit cate ceva, si, fara sa mai astept de la serioux firmware am instalat unul de Prestigio( citisem ca merge)
a bootat pana la un moment si.... nu se mai aprinde, nu ia restart, nu l vede calculatorul, e mort, cu exceptia ledului de baterie
intre timp astia de la serioux mi au trimis firmware :)
il arunc la gunoi sau poate fi resuscitat? acu trei ani am facut la fel( stiu, persist in prostie) si solutia a fost sa mi schimbe placa de baza( aprox 50 lei; acu mi au cerut 100lei dar unul nou ( procesor de 800) este 150 lei la oferta
mi e draga chinezaria ca boota de pe card si astfel aveam cele mai noi harti here cu igo primo de fiecare data cand apareau; mergea si pe mobra prins cu ventuza si pe ploaie si prin vant

multam in avans!
ps: rog raspunsuri la obiect nu mistouri despre cat este de vechi si noua oferta la emag, aprox 150 lei :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un serioux 6500 de ceva ani; acum 3 ani i-am schimbat placa de baza( veti vedea de ce mai jos); toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand din cauza incarcarii defectuoase a ramas blocat in ecranul de start

ca un berbec, am citit cate ceva, si, fara sa mai astept de la serioux firmware am instalat unul de Prestigio( citisem ca merge)

a bootat pana la un moment si.... nu se mai aprinde, nu ia restart, nu l vede calculatorul, e mort, cu exceptia ledului de baterie

intre timp astia de la serioux mi au trimis firmware :)

il arunc la gunoi sau poate fi resuscitat? acu trei ani am facut la fel( stiu, persist in prostie) si solutia a fost sa mi schimbe placa de baza( aprox 50 lei; acu mi au cerut 100lei dar unul nou ( procesor de 800) este 150 lei la oferta

mi e draga chinezaria ca boota de pe card si astfel aveam cele mai noi harti here cu igo primo de fiecare data cand apareau; mergea si pe mobra prins cu ventuza si pe ploaie si prin vant

 

multam in avans!

ps: rog raspunsuri la obiect nu mistouri despre cat este de vechi si noua oferta la emag, aprox 150 lei :)

Depinde de ce procedura de scriere FW mai poti sa ii faci.... asta cu inlocuitul este cea mai simpla, iar pentru o scriere pe.placa de baza s-ar putea sa ai nevoie de ceva scule/interfete dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc!

 

cum nu le am ( nici scule , nici proceduri) cred ca va ajunge la reciclat; doar daca nu este cineva pe aici pasionat care ar dori sa-l resusciteze la un pret decent

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor @florinelu07.

 

A reusit sa isi gaseasca putin timp si cu ajutorul TeamViewerului s-a conectat, a transferat harta pe care o avea si totul a mers.

 

Urmeaza testele de drum.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ajutor @florinelu07.

 

A reusit sa isi gaseasca putin timp si cu ajutorul TeamViewerului s-a conectat, a transferat harta pe care o avea si totul a mers.

 

Urmeaza testele de drum.

 

Multumesc!

Anytime....

 

Ajut si eu la randul meu asa cum am fost si eu ajutat de alti colegi de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O noua intrebare. Pana sa incerc si poate sa fac ceva prostii, baza ce se monteaza pe ghidon are la capat aceste fire. Cu papuci sau cum se numesc. Doar ii atasez la baterie? + + si - -?

Avand in vedere ca am o alarma pe ea, conteaza care este demontat si montat mai intai?

post-94819-0-37279100-1496412896_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rosu la plus si negru la masa . Eu am atasat rosu la plus legat in cutia de sigurante, - in felul asta cand iau contactul taie alimentarea. Mi s-a parut mai sigur asa. Nu interfereaza cu alarma deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...