Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iti dau 50 lei pe unul moto si ramai doar cu 199? Ca sa nu mai fie o problema asa mare :P

 

 

+1! Si de dragul concurentei, 60 ron.

Potoliţi-vă, găsiţi nuvi 760/765 la banii ăştia (posibil să necesite bricolaje), nu moto. Cel mai ieftin găsit aici în Franţa: Rider 1, 7 eur, fără accesorii, fără card (plus un Raspberry Pi 2 la 3 eur)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potoliţi-vă, găsiţi nuvi 760/765 la banii ăştia (posibil să necesite bricolaje), nu moto. Cel mai ieftin găsit aici în Franţa: Rider 1, 7 eur, fără accesorii, fără card (plus un Raspberry Pi 2 la 3 eur)

La modul serios acum, eu nu stiu unde ai vazut tu gps-uri moto la 50 lei. Vorbind de Romania, nu de Franta. Pe langa faptul ca la noi sunt rare, daca gasesti unul vechi la 100-150 lei, e bine. Daca ai tu un pont, sunt deschis la idei :) Si nu imi spune "in targ", ca acolo nu e decat tiganie, gunoaie chinezesti si ciordeli la suprapret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ceva posesori de garmin pe aici exista? am o mica problema cu al meu si vreau sa stiu daca asa ar trebui sa functioneze sau e ceva in neregula...

 

Cand dau click pe bara de seach si bag un poi, gen mega image nu imi gaseste nimic...dar daca intru la categorii-shopping-groceries imi gaseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de la garmin doar pe cele 2 le recomanzi ca fiind cat de cat bune pe moto? Alte modele nu?

Uite aici o listă cu modelele https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Garmin_products

După mine un gps moto trebuie să aibă măcar BT ca să nu stau cu ochii în el. Apoi restul sunt bonus: 3d te ajută în oraş, lane assist şi junction view pe la intersecţii, bateria mare e bună şi tot aşa. Or mai fi şi altele dar 765 are multe chestii utile moto

 

La modul serios acum, eu nu stiu unde ai vazut tu gps-uri moto la 50 lei. Vorbind de Romania, nu de Franta. Pe langa faptul ca la noi sunt rare, daca gasesti unul vechi la 100-150 lei, e bine. Daca ai tu un pont, sunt deschis la idei :) Si nu imi spune "in targ", ca acolo nu e decat tiganie, gunoaie chinezesti si ciordeli la suprapret.

La un moment dat am cumpărat peste 70 bucăţi Nuvi 760 şi vreo 40 Becker de la Hertz Viena (job lot de pe ebay.at). Cred că am plătit vreo 230 eur pe toate. Nuvi 760 merge modificat cu firmware de 765 şi devine mai versatil. Dacă mai am aşa ceva din întâmplare o să-ţi trimit unul pt că văd că ai pune orice, numai GPS moto, nu :)

 

Domnilor, ceva posesori de garmin pe aici exista? am o mica problema cu al meu si vreau sa stiu daca asa ar trebui sa functioneze sau e ceva in neregula...

 

Cand dau click pe bara de seach si bag un poi, gen mega image nu imi gaseste nimic...dar daca intru la categorii-shopping-groceries imi gaseste...

Spune-ne modelul, ce hartă are instalată şi dacă i-ai bricolat cumva harta (nu te sfii, nu ne e ruşine cu tine :) ). Pare o problemă de nepotrivire între textul introdus şi hartă (la aparatele cu hartă NT nu trebuie instalată hartă NTU . Harta U unicode conţine în plus şi caractere chirilice, greceşti etc dar modelele mai vechi nu le pot gestiona) . Verifică dacă face la fel şi când schimbi limba tastaturii în engleză

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat am cumpărat peste 70 bucăţi Nuvi 760 şi vreo 40 Becker de la Hertz Viena (job lot de pe ebay.at). Cred că am plătit vreo 230 eur pe toate. Nuvi 760 merge modificat cu firmware de 765 şi devine mai versatil. Dacă mai am aşa ceva din întâmplare o să-ţi trimit unul pt că văd că ai pune orice, numai GPS moto, nu :)

 

Cred ca ma confunzi... am precizat in fiecare postare "gps MOTO". Si nu, nu o sa ma apuc sa dau 200-300 euro pe 100 de gunoaie de pe ebay, in speranta ca merg cateva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma confunzi... am precizat in fiecare postare "gps MOTO". Si nu, nu o sa ma apuc sa dau 200-300 euro pe 100 de gunoaie de pe ebay, in speranta ca merg cateva.

Nu le-am luat 'în speraţa că merg câteva' ci le-am luat bune ( mici neajunsuri gen un alimentator lipsă, un TMC defect) pt o flotă. Garmin pt taxi, Becker pt camioane.

Oamenii le vând "joblot" ca să nu se complice cu return-uri.

GPS moto nu ai cum să găseşti la 50 lei. Am zis că poţi să găseşti Nuvi 760/765 la 50 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Domnilor, ceva posesori de garmin pe aici exista? am o mica problema cu al meu si vreau sa stiu daca asa ar trebui sa functioneze sau e ceva in neregula...

 

Cand dau click pe bara de seach si bag un poi, gen mega image nu imi gaseste nimic...dar daca intru la categorii-shopping-groceries imi gaseste...

Eu am un Garmin si face cam la fel .Daca totusi imi gaseste ceva pe search ,are durata de gandire extrem de lunga .Daca bag la search Shell imi cauta cca 1 min ,pe cand aceeasi cautare la statii peco da rezultat instant.Il am de cativa ani si nu i-am facut niciodata update.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un zumo 340LM cu europa centrala preloaded...dar nu prea ma ajuta asa ca ma tot chiunui sa pun harti pe el...am avzut ca europa acum e 2017.30...daca are cineva un link cu harta ar fi minunat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta de compromis:

https://www.aliexpress.com/item/Green-Waterproof-IPX7-4-3-Inch-Motorcycle-GPS-480X272-8GB-Internal-Memory-Bluetooth-Euro-United-States/32579099104.html?spm=2114.13010608.0.0.HrvyI1

 

Folosesc unul pe moto, si e ok.

 

+: FM transmitter (pt muzica), waterproof, 8G spatiu, alimentator+prindere pt moto

-: modul de prindere pe "parasolarul" de plastic se face printr-un surub subtire, care la mine a cedat la o strangere mai ferma. Am reparat problema cu un surub serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta de compromis:

https://www.aliexpress.com/item/Green-Waterproof-IPX7-4-3-Inch-Motorcycle-GPS-480X272-8GB-Internal-Memory-Bluetooth-Euro-United-States/32579099104.html?spm=2114.13010608.0.0.HrvyI1

 

Folosesc unul pe moto, si e ok.

 

+: FM transmitter (pt muzica), waterproof, 8G spatiu, alimentator+prindere pt moto

-: modul de prindere pe "parasolarul" de plastic se face printr-un surub subtire, care la mine a cedat la o strangere mai ferma. Am reparat problema cu un surub serios.

Am si eu si pare ok, nu am inteles cum upgradezi hartile de pe naviextras.

Ai cumva si harti mai noi la el?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca e genial pe soare.

Eu il tin cat mai aplecat, sa i se tina umbra de la parasolar. Si uneori trebuie chiar sa fac si eu putina umbra cu mana, daca vreau sa vad.

 

Dar pentru mine e ok. La drum lung, nu am des schimbari de directie. Iar in localitati nu ma grabesc (si nici in afara lor).

Se poate folosi ghidarea audio pe FM, dar eu prefer sa nu mi se intrerupa muzica :) .

 

Si pentru harti, sunt forumuri pe tematica de gps de unde se pot lua cele mai recente harti (HERE 2016.Q3 parca e acum), si le copiezi prin cablu USB de pe PC. Fara naviextras, etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Ce program de navigare foloseste? Am citit ca unele sisteme asemanatoare cu acesta au Sygic. Ecranul este responsiv, se misca bine? Butoanele (de pe ecran) pot fi actionate usor cu manusa?

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are WinCE.

Eu folosesc iGo.

Ecranul merge cu manusi, dar e mai greu de tastat, daca sunt butoane mici. Pentru butoanele mari din meniuri e ok.

Cand caut o adresa, ma opresc si folosesc cheia de la contact pt tastat (daca nu vreau sa scot manusile).

 

Daca apuc, fac candva un video cu butonatul cu manusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il am din vara. L-am folosit in concediu, la o tura de vreo 2700 km (TM - Croatia - Venetia).

 

Pentru aplicatia de gps (iGo) se pot lua de pe net tot felul de skin-uri. Nu stiu exact cat de mare impact au asupra butoanelor (poate mai mult doar pt partea de afisare informatii pe ecran).


» Post actualizat in 31 Jan 2017 19:17

E primul video, si am vazut ca nu se prea intelege ce e pe ecran. Dar ca idee, se vede cum merge apasatul cu manusi. Si e destul de greu de nimerit butoane mici.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il am din vara. L-am folosit in concediu, la o tura de vreo 2700 km (TM - Croatia - Venetia).

 

Pentru aplicatia de gps (iGo) se pot lua de pe net tot felul de skin-uri. Nu stiu exact cat de mare impact au asupra butoanelor (poate mai mult doar pt partea de afisare informatii pe ecran).

» Post actualizat in 31 Jan 2017 19:17E primul video, si am vazut ca nu se prea intelege ce e pe ecran. Dar ca idee, se vede cum merge apasatul cu manusi. Si e destul de greu de nimerit butoane mici.

 

Salut. Sa inteleg, ca la 100 de dolari, recomanzi produsul? Cat te a ajuns taxa vamala? M am cam saturat sa frec telefonul, si 1000 ron nu sunt dispus sa dau momentan. Ma gandesc ca jucaria asta e un compromis acceptabil....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ideea asta am mers si eu, ca e un compromis acceptabil.

Cu taxa vamala nu mai stiu exact, dar eu am comandat cu livrare prin DHL, si am platit la ei taxele. Sigur am iesit mai scump decat daca venea prin posta.

Daca nu te grabesti si comanzi din timp, il ridici de la posta si eventual platesti acolo taxele vamale. Nu cred sa fie peste 1 mil. Eventual faci tu sa fie bine (sa apara pret mai mic), cand mergi la posta cu dovada platii.

 

Cum am zis mai sus, si se vede si in poza: alimentarea GPS-ului se face prin niste contacte intre GPS si partea din spate de la parasolar.

La mine, de la vibratii, si pentru ca un surub mic din spate care trage GPS-ul spre parasolar nu era strans bine, la un moment dat incepuse sa nu se alimenteze tot timpul.

Si cand am dat sa strang surubul mai bine, s-a rupt. Era unul subtire de tot.

Asa ca am desfacut GPS-ul, si am bagat surubul ce se vede in video. Si acum se alimenteaza ok.

 

Garmin Zumo 595 costa 600euro la Louis...

La varianta ieftina de Garmin (Zumo 340, de aici: https://www.louis.eu/artikel/garmin-zumo-340lm-louis-edition-sat-nav/10004595?list=237942236&filter_article_number=10004595 ), nu apar unele harti care m-ar interesa (Serbia, Muntenegru,..). Nu am cautat pe net, sa vad daca/cum se pot adauga altele.

Si nu pare sa stie de MP3 player, si modulator FM.

 

Am 2 casti Nolan, cu intercom-ul de la Nolan. Si prefer sa am si muzica in casti la drum lung, prin modulatorul FM de la GPS.

Editat de v1n3ri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 100-130 euro se gasesc gps-uri moto de firma. De ce ai alege o chinezarie in detrimentul unui produs de calitate? Mai bine un gps care isi face doar treaba de gps bine, decat unul cu muzica, wifi, bluestut si alte optionale, care nu face nimic bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...