Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

nu cred nici in Dumnezeu, Alah, Budha sau treburi deastea...

nici ateu nu stiu daca sunt, ca mai trec pe la biserica(cu mama) si ma pun in genunchi si fac ce fac restu ;)

dar in schimb... injur, beau ... omor cu buna stiinta(gandaci si treburi deastea). habar n-am...

 

mai imi zice mama: roaga-te sa iti dea Dumnezeu sanatate si intelepciune :crank: ... da dak nu invat poate sa imi tot dea intelepciune... deci tot de mine depinde :lol:

 

 

si ... pur si simplu refuz sa fiu sclav cuiva care se presupune ca exista.

 

nu am nik cu cei care sunt f credinciosi... alegerea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred nici in Dumnezeu, Alah, Budha sau treburi deastea...

nici ateu nu stiu daca sunt, ca mai trec pe la biserica(cu mama) si ma pun in genunchi si fac ce fac restu :banana:

dar in schimb... injur, beau ... omor cu buna stiinta(gandaci si treburi deastea). habar n-am...

 

mai imi zice mama: roaga-te sa iti dea Dumnezeu sanatate si intelepciune :crank: ... da dak nu invat poate sa imi tot dea intelepciune... deci tot de mine depinde :banana:

si ... pur si simplu refuz sa fiu sclav cuiva care se presupune ca exista.

 

nu am nik cu cei care sunt f credinciosi... alegerea lor.

Pai si daca nu crezi, ce iti mai bati capul sa te duci la biserica? Sunt credinciosi care nu-si bat capul cu biserica, darmite atei :lol:

La faza cu gandacii mi-ai adus aminte de bancul cu Bula cu sex, droguri, crime ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca nu crezi, ce iti mai bati capul sa te duci la biserica? Sunt credinciosi care nu-si bat capul cu biserica, darmite atei ;)

La faza cu gandacii mi-ai adus aminte de bancul cu Bula cu sex, droguri, crime :banana:

 

poi ma duc ca asa vrea mama... :banana:

 

aaa... nu stiu bancu ala :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ca tine... franceza mea a cam "ruginit". Ultima dovada de rugina a fost conversatia cu un francez despre ambarcatiuni de viteza... a fost ca dracu :lol:

 

Umm.... nope :banana:

Chere inseamna "draga"

Cherie e diminutivul = "draguta"

Deci nu ai gresit

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eu nu prea am credinta asa tare dar cred in Dumnezeu stiu ca El este cu noi printre noi...dar tot asa exista si intunericul ala care ne face sa ne dusmanim sa ne omoram unii pe altii...intunericul ala care te orbeste si care te face sa te indoiesti de singura scapare din Iadul asta...Dumnezeu.

 

MI-a zis odata un batran ca pamantul este intre Iad si Rai iar daca un om bun moare inseamna ca s-a milostivit de el Dumnezeu si-l ia la el ca sa nu se mai chinuie...

 

Insa parerile sunt impartite si...foarte diverse.

 

Numai bine all!

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat.

Sunt oameni care au nevoie sa creada ca cineva e acolo sus si se uita la ei.

Asa am fost si eu, si nu am fost pt ca aveam nevoie de cineva pe care sa invinovatesc atunci cand ceva iesea prost. Intotdeauna mi-am asumat responsabilitatea pt propiile-mi fapte! Am fost pt ca aveam incredere in El si puteam sa ii spun tot ce ma apasa, fara ca sa fiu judecata...doar asculta!

Increderea a pierit! Iar acum il invinovatesc pe El pt ca a fost nedrept!

In cazul acesta de ce folosesti exp. "Unsere Ehre heisst Treue"?Treue ist ewig . Priveste si partile bune a vietii. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citit biblie, coran, dao-de, si altele, chiar si filozofie tolteca. Concluzia mea: religia e o institutie facuta de cativa oameni f destepti. E pentru controlul maselor (prostimii). Mie imi place aia budhista ca iti spune ca daca nu crezi verifica tu ca e altfel si te lasa in pace (si astfel pare sa se apropie de ce consider eu adevarat). Dar nu cred chestiile alea cu reinacarnari.

Cred ca dumnezeu e unul, e un obiect si nu are liber arbitru.

Iar fiintele organice sunt ca niste chibrituri care ard...

 

Si astfel v-am lamurit pe toti. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citit biblie, coran, dao-de, si altele, chiar si filozofie tolteca. Concluzia mea: religia e o institutie facuta de cativa oameni f destepti. E pentru controlul maselor (prostimii). Mie imi place aia budhista ca iti spune ca daca nu crezi verifica tu ca e altfel si te lasa in pace (si astfel pare sa se apropie de ce consider eu adevarat). Dar nu cred chestiile alea cu reinacarnari.

Cred ca dumnezeu e unul, e un obiect si nu are liber arbitru.

Iar fiintele organice sunt ca niste chibrituri care ard...

 

Si astfel v-am lamurit pe toti. ;)

 

asa e vere :D ... sa stii insa ca partea aia cu reincarnarea este exprimata intr-un mod mai mult sau mai putin metaforic, nu trebuie luata ca atare ... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e vere :D ... sa stii insa ca partea aia cu reincarnarea este exprimata intr-un mod mai mult sau mai putin metaforic, nu trebuie luata ca atare ... :burnout:

 

Nu mi's idiot...

Ceea ce vrea budhismul sa spuna este ca de fapt nu te reincarnezi tu cu tot cu amintirile tale si cu piciorul tau puturos ci ca mantra/ki/bioenergia ta se va reasocia altui corp organico-material... je sais. Vroiam sa fiu mai sintetic si mai putin explicativ. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi's idiot...

Ceea ce vrea budhismul sa spuna este ca de fapt nu te reincarnezi tu cu tot cu amintirile tale si cu piciorul tau puturos ci ca mantra/ki/bioenergia ta se va reasocia altui corp organico-material... je sais. Vroiam sa fiu mai sintetic si mai putin explicativ. :burnout:

pai tocmai asta era problema ... nu te reasociezi tu, ca individ, sau orice alta fiinta, in nici un fel pentru ca nu exista "eu" sau "ego", nu mai exista "sine", "lumea" e din start un tot (ca o constiinta gigantica) care din pacate nu se recunoaste ... se preface in diferite forme, si e incapabila se cuprinda, sa se vada asa cum e. de aici pare dorinta noastra inerenta de a descompune totul, de a analiza, de a ciopartii intr-un mod barbar ceva ce e unitar. numai in momentul "iluminarii" aceasta minte generala se vede asa cum e. dar oricum... e mult de discutat si e plictisitor .... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai asta era problema ... nu te reasociezi tu, ca individ, sau orice alta fiinta, in nici un fel pentru ca nu exista "eu" sau "ego", nu mai exista "sine", "lumea" e din start un tot (ca o constiinta gigantica) care din pacate nu se recunoaste ... se preface in diferite forme, si e incapabila se cuprinda, sa se vada asa cum e. de aici pare dorinta noastra inerenta de a descompune totul, de a analiza, de a ciopartii intr-un mod barbar ceva ce e unitar. numai in momentul "iluminarii" aceasta minte generala se vede asa cum e. dar oricum... e mult de discutat si e plictisitor .... ;)

 

da, pe forum e steril si plictisitor.

eu ziceam mai simplu de chibrit: cand lemnul se termina se stinge flacara/gazul ionizat/plasma. Care insa nu are "constiinta" sau liber arbitru. Iti dai seama ce naspa ar fi sa te alerge o plasma mica de aragaz prin casa ca ai vrut sa o stingi? :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pe forum e steril si plictisitor.

eu ziceam mai simplu de chibrit: cand lemnul se termina se stinge flacara/gazul ionizat/plasma. Care insa nu are "constiinta" sau liber arbitru. Iti dai seama ce naspa ar fi sa te alerge o plasma mica de aragaz prin casa ca ai vrut sa o stingi? ;)

ca un fulger globular cumva ? :burnout: (ouch ... n-as vrea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ok, nu mi-a cerut nimeni parerea insa incerc sa va spun eu (pe sistemul daca voi nu ma vreti eu va vreau). Eu am citit Biblia (adica numai vechiul testament, in noul nu vreau sa ma bag) si concluzii sunt multe:

- Biblia nu este numai religie

- Biblia nu are nimic de-a face cu riturile religioase fie ele crestine, islamice..bla bla

- Bibia are sens doar daca sti ce sa citesti si daca vrei sa citesti

Eu am inceput sa citesc biblia ateu si am terminat nu stiu cum. De exemplu daca cineva vrea sa citeasca ceva din Biblie sa citeasca numai "Iov" si "Eclesiastul" o sa ramana socat si nu o sa mai inteleaga nimic. De la pariuri ale lui Dumnezeu cu Diavolul, crime comandate, ironii puternice si pana la iubire si iertare, capitolele enumerate mai sus sunt "packed full of adventure" . O sa gasiti acolo cai inexplicabile unui Dumnezeu Biblic cat si pasaje subtile si care te pun un pic pe ganduri. Un exemplu"Fiii lui Dumnezeu au venit într'o zi de s'au înfățiÂşat înaintea Domnului. ÂŞi a venit Âşi Satana în mijlocul lor. 7Domnul a zis Satanei: ,,De unde vii?`` ÂŞi Satana a răspuns Domnului: ,,Dela cutreerarea pămîntului Âşi dela plimbarea pe care am făcut -o pe el.`` 8Domnul a zis Satanei: ,,Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pămînt. Este un om fără prihană Âşi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu Âşi se abate dela rău.``9ÂŞi Satana a răspuns Domnului: ,,Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? 10Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui Âşi tot ce este al lui? Ai binecuvîntat lucrul mînilor lui, Âşi turmele lui acopăr țara. 11Dar ia întinde-Ăi mîna, Âşi atinge-te de tot ce are, Âşi sînt încredințat că Te va blestema în față.``12Domnul a zis Satanei: ,,Iată, îți dau pe mînă tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mîna.`` ÂŞi Satana a plecat dinaintea Domnului" The point este.. nu mai incercati sa gasiti logica din Biblie si nu mai incercati sa spuneti ca eu sunt destept si Biblia e antica pentru ca de fapt faptul ca apele Nilului s-au facut rosii era din cauza aluviunilor si nu din cauza blestemului lui Moise. Nu asta e the point...Ideea de baza este ca poti invata din religie exact cat iti trebuie sa fii moral, de fapt poti invata asta de acasa de la scoala de oriunde..religia si-a avut rolul ei si il va mai avea mult timp de acum incolo tot ce conteaza este ca unii au nevoie sa creada in ceva si poate doar pentru ca ei cred in Dumnezeu, Dumnezeu exista. Nu are rost sa aruncam cu pietre sa spunem ca din cauza religiei se intampla razboaiele si bla bla bla. Daca nu ar exista religia oamenii s-ar casapii pentru altceva.

Nu are rost sa ne luam de dogme si obiceiuri, sunt unii pentru care functioneaza si altii pentru care nu au valoare si ideea de baza e ca nu face rau, excesul de credinta ca si excesul de orice altceva face rau.

Bu the way... eu cred in Piticii de Gradina care m-au ajutat de multe ori, care-mi asculta grijile si bucuriile, ei dau sens vietii mele si cand mi-e bine ma fac sa multumesc cuiva si cand mi-e rau gasesc in ei un sprijin. Exista pentru mine si pentru mine functioneaza, dar cred ca intre ei a aparut un profet sa vedeti atunci Jihadul Piticilor de Gradina :burnout:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Nu stiu daca s-a mai discutat si nu am chef de cautat. Daca repet o tema rog adm sa stearga topicul asta.

Dar pana una alta voi credeti in ceva? In ceva supranatural vreau sa zic? In divinitate? Nu conteaza daca ii ziceti Dumnezeu, Allah, Zeus sau altfel, intrebarea e: credeti?

Atunci cand va suiti pe motocicleta sunteti convinsi ca altcineva care e deasupra noastra a tuturor va hotari azi daca mai ajungeti acasa sau nu?

Altii au murit jucand snoocker, voi ce credeti, noi putem muri pe cativa centimetri de contact cu planeta asta? Si daca da de ce? Ca n-am stiut sa franam sau sa fandam la timp sau ca asa ne-a fost scris de sus? Ca asa a vrut tipu ala care sta pe un nor si se distreaza trasind destine?

La draqu, sir Hopkins a zis intr-un film "Cand o sa mor o sa fiu mort si cu asta basta". Sunteti de acord sau credeti ca veti sta in rai cu marii eroi sau in iad cu nemernicii omenirii?

Credeti si daca da in ce? Asta e de fapt intrebarea.

 

 

Deci sa o zicem asa :

1. Omul are destinul scris pentru ca se supune unor legi ale naturii pe care nu le poate modifica

2. Religia ar trebui interpretata nu luata cuvant cu cuvant. Religia unui popor spune multe despre istoria si mentalitatea acestuia.

3. Nu prea vad rostul vietii dupa moarte, dar in acelasi timp nu vad nici rostul realitatii in care traim.

 

Ca idee eu sunt 50% satanist, 50% pagan (pentru cei care stiu cu adevarat ce inseamna asta). Satanist pentru ca sunt destul de egoist incat sa ma pun pe mine pe primul plan si pagan pentru ca totusi ma supun unui cod moral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un topic reinviat la un moment prost (sau numai bun?), dupa ce tocmai au fost sterse vreo 4 despre dumnezei, satane, allah, iurox si altele. chiar nu se simte lumea bine daca nu-si da cu parerea despre traznaile astea... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

un topic reinviat la un moment prost (sau numai bun?), dupa ce tocmai au fost sterse vreo 4 despre dumnezei, satane, allah, iurox si altele. chiar nu se simte lumea bine daca nu-si da cu parerea despre traznaile astea... :)

 

Nu stiu la ce moment te referi...Poate n-am fost eu pe faza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
un topic reinviat la un moment prost (sau numai bun?), dupa ce tocmai au fost sterse vreo 4 despre dumnezei, satane, allah, iurox si altele. chiar nu se simte lumea bine daca nu-si da cu parerea despre traznaile astea... :(

UUP ca ne e dor de @iurox :) (poate reapare, ca topicul asta l-a ratat)

 

ce-ar zice crestinii infocati de pe aici daca as spune ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar se trage din maimuta? :moto: ma omorati cu pietre?

 

uite un citat extraordinar al Iuliei Hasdeu care face referire la asta:

"fluturii se nasc din larve, iar spiritele din viermi"

 

scuzati ca am trezit acest topic...cineva adineaori mi-a adus aminte de el :moto:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UUP ca ne e dor de @iurox :( (poate reapare, ca topicul asta l-a ratat)

 

ce-ar zice crestinii infocati de pe aici daca as spune ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar se trage din maimuta? :) ma omorati cu pietre?

 

uite un citat extraordinar al Iuliei Hasdeu care face referire la asta:

"fluturii se nasc din larve, iar spiritele din viermi"

 

scuzati ca am trezit acest topic...cineva adineaori mi-a adus aminte de el :moto:

 

 

Adevarat graiesti :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UUP ca ne e dor de @iurox :moto: (poate reapare, ca topicul asta l-a ratat)

 

ce-ar zice crestinii infocati de pe aici daca as spune ca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar se trage din maimuta? :moto: ma omorati cu pietre?

BLASFEMIE!!! o sa arzi un catralion de ani in iad pentru asta!! :( :) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...