Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mergeti si donati, si 20 sau 50ml daca donati e o chestie foarte buna!!!

 

Sangele este mai scump decat aurul, pt ca este nepretuit!

 

Daca aveti 40kg de exemplu donati sa zicem 100ml sau chiar 80.

 

Nici nu va dati seama cat conteaza fiecare picatura!!!

 

Totul e sa vorbiti cu doctorul de la recoltari si se rezolva.

 

Succes tuturor si sa fie bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine dimineata la 7.00 sunt in statia de masina de la aleea castanilor (pe vacaresti)cu un damas albastru!stau acolo 10minute!daca e cineva din BERCENI CARE VREA SA DONEZE il astept (transport gratuit)dar la spital nu la servici! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti si donati, si 20 sau 50ml daca donati e o chestie foarte buna!!!

 

Sangele este mai scump decat aurul, pt ca este nepretuit!

 

Daca aveti 40kg de exemplu donati sa zicem 100ml sau chiar 80.

 

Nici nu va dati seama cat conteaza fiecare picatura!!!

 

Totul e sa vorbiti cu doctorul de la recoltari si se rezolva.

 

Succes tuturor si sa fie bine.

Eu am 40kg, si nu m-au lasat sa donez. Azi (ma rog, ieri...) cand am fost cu Bronto, era un grup de tineri veniti tot pentru donare. Una dintre tipe a fost respinsa pentru ca avea 56kg. Deci ce sperante pot sa mai am eu, care-s mai slaba nu cu 2, ci cu 18kg decat limita?!? :angry:

Regulile sunt stricte: ti se interzice sa donezi daca esti racit, daca te vad asistentele ca esti mai alb(a) la fata, sau daca li se pare lor ca nu corespunzi. Iarasi, daca fetele sunt in perioada delicata, nu pot dona pentru ca risca o anemie "de toata frumusetea" si carenta de fier. Ei stiu mai bine de ce pun aceste reguli. Trebuie sa-i fie bine atat bolnavului, cat si tie. :ok:

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel a iesit din coma, reactioneaza la stimuli externi, deci este constient. Inca nu coopereaza, dar speram ca este doar o problema de timp. Abia in dup-amiaza asta a fost operat si i s-a pus TIJA metalica, ieri a fost doar inlocuita atela gipsata.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zaheiu las-i sa spuna ce vor despre donare s-au ce cred ei. E important sa se stie ca au fost alaturi de Daniel. Pot sa spuna ca le e frica sa doneze s-au orice altceva important este ca se gandesc la el. Eu poate sunt mai dus cu capul dar cred ca orice gand bun contribuie la sanatatea lui Daniel. Tii minte cand erai in spital ca citeai foumul si mai stiu ca la un alt accident daca nu chiar la tine cineva a printat listele?

Sunt sigur ca atunci cand va putea va citi cu multa placere tot ce s-a scris. Eu mai stiu pe cineva care tare ar fi vrut sa poata fi de ajutor dar nu poate. Trebuie sa ii intelegem nu sa ii alungam de pe forum.

 

Multa sanatate Daniel.

 

Nu stiu daca e important dar e aproape 3 noaptea si primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns acasa a fost sa vad daca mai sunt vesti. Multumim Radu pentru ca ne aduci vesti bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptele bune se pedepsesc....in romanica!!imi faceam griji ca vor veni multi motociclisti dimineata la big(si nu vor incapea in masina)...sa mergem sa donam..sange...pt un coleg de-al nostru..aflat in suferinta..!AIUREA!N-A VENIT NIMENI!SI NICI LA SPITAL NU ERA NIMENI!CE COMUNITATE UNITA!!!din nefericire nu am putut dona astazi(lisa unei analize de colesterol)dar mergem luni si rezolvam!asa ca:LUNI 23-10 LA ORA 7.00 LA BIG STATIA DE AUTOBUZ DE LA ALEEA CASTANILOR!VA ASTEPT10 MINUTE!primul venit primeste o cafea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti si donati, si 20 sau 50ml daca donati e o chestie foarte buna!!!

 

Sangele este mai scump decat aurul, pt ca este nepretuit!

 

Daca aveti 40kg de exemplu donati sa zicem 100ml sau chiar 80.

 

Nici nu va dati seama cat conteaza fiecare picatura!!!

 

Totul e sa vorbiti cu doctorul de la recoltari si se rezolva.

 

Succes tuturor si sa fie bine.

 

Daca nu stii ce vorbesti, de ce vorbesti ?! ... se poate dona 250 ml sau 400 ml .Pungile care au mai putin la triere am vazut cu ochii mei ca le arunca .

E frumos sa mergi sa donezi, dar nu mai pune oamenii sa mearga aiurea daca nu indeplinesc conditiile deoarece timpul este pretios pentru toti.

 

Si un pont cei care au carnet de donator si nu au donat de mai mult de 6 luni trebuie sa faca recalificare(adica acele analize inainte).Mergeti la Institutul Hematologic de acolo de la Victoriei din spate si o sa donati in aceeasi zi, nu va mai plimba atat pe drumuri.(Timp necesar donarii maxim 3 ore).

Nu uitati sa spuneti pentru cine donati si sa luati Confirmarea.

La Institut daca chiar vrei sa donezi nu conteaza daca esti racit sau ai cu 2 kile mai putin deoarece nu te cantareste nimeni ci te intreaba greutatea.

 

Adresa Institutului Hematologic : Str. C.CaracaÂş nr.2-8, sector 1

 

harta.jpg

 

Succes si insanatosire lui Daniel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zaheiu las-i sa spuna ce vor despre donare s-au ce cred ei. E important sa se stie ca au fost alaturi de Daniel. Pot sa spuna ca le e frica sa doneze s-au orice altceva important este ca se gandesc la el. Eu poate sunt mai dus cu capul dar cred ca orice gand bun contribuie la sanatatea lui Daniel. Tii minte cand erai in spital ca citeai foumul si mai stiu ca la un alt accident daca nu chiar la tine cineva a printat listele?

Sunt sigur ca atunci cand va putea va citi cu multa placere tot ce s-a scris. Eu mai stiu pe cineva care tare ar fi vrut sa poata fi de ajutor dar nu poate. Trebuie sa ii intelegem nu sa ii alungam de pe forum.

 

Multa sanatate Daniel.

 

Nu stiu daca e important dar e aproape 3 noaptea si primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns acasa a fost sa vad daca mai sunt vesti. Multumim Radu pentru ca ne aduci vesti bune.

sunt de acord cu tine, dar de fiecare data cand vad posturi noi pe topicul asta sper sa aud ceva de bine si in schimb citesc polemici despre donarea de sange. e al dracului de greu sa fii in spital, dar la el greul inca n-a inceput. o sa aiba nevoie de sprijin si incurajare abia atunci cand o sa fie stapan pe el cat de cat. pentru el urmeaza cel putin 2-3 ani destul de grei si sper ca totul sa se termine cu bine. sanatatea o pretuiesti la adevarata ei valoare abia atunci cand n-o mai ai iar un accident grav iti rastoarna sistemul de valori peste noapte. multa sanatate, ca are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel a iesit din coma, reactioneaza la stimuli externi, deci este constient. Inca nu coopereaza, dar speram ca este doar o problema de timp. Abia in dup-amiaza asta a fost operat si i s-a pus TIJA metalica, ieri a fost doar inlocuita atela gipsata.

 

Ry.

 

Slava Domnului!!! Asta da veste buna!!! Sanatate multa!

 

faptele bune se pedepsesc....in romanica!!imi faceam griji ca vor veni multi motociclisti dimineata la big(si nu vor incapea in masina)...sa mergem sa donam..sange...pt un coleg de-al nostru..aflat in suferinta..!AIUREA!N-A VENIT NIMENI!SI NICI LA SPITAL NU ERA NIMENI!CE COMUNITATE UNITA!!!din nefericire nu am putut dona astazi(lisa unei analize de colesterol)dar mergem luni si rezolvam!asa ca:LUNI 23-10 LA ORA 7.00 LA BIG STATIA DE AUTOBUZ DE LA ALEEA CASTANILOR!VA ASTEPT10 MINUTE!primul venit primeste o cafea !!

 

Felicitari pentru actiunile tale.Esti adevarat.Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptele bune se pedepsesc....in romanica!!imi faceam griji ca vor veni multi motociclisti dimineata la big(si nu vor incapea in masina)...sa mergem sa donam..sange...pt un coleg de-al nostru..aflat in suferinta..!AIUREA!N-A VENIT NIMENI!SI NICI LA SPITAL NU ERA NIMENI!CE COMUNITATE UNITA!!!din nefericire nu am putut dona astazi(lisa unei analize de colesterol)dar mergem luni si rezolvam!asa ca:LUNI 23-10 LA ORA 7.00 LA BIG STATIA DE AUTOBUZ DE LA ALEEA CASTANILOR!VA ASTEPT10 MINUTE!primul venit primeste o cafea !!

 

 

Nu am inca 16 ani dar sunt impresionat ce acest caz! Daca se poate Domnule "fara roti" stau pe emil racovita Sa ne vedem in fata La Castani!

 

As vrea sa stiu daca se poate dona de la varsta asta? cat de putin conteaza!!!

 

 

Sa se faca bine cat mai repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima oara in viata imi pare rau ca n-am mai multe kilograme( ca sa pot dona si eu sange),dar

presupun ca se vor mai aduna bani pentru protocoalele din spital si sunt dispusa sa particip.Sanatate multa lui Daniel!

Mai are cineva vesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inca 16 ani dar sunt impresionat ce acest caz! Daca se poate Domnule "fara roti" stau pe emil racovita Sa ne vedem in fata La Castani!

 

As vrea sa stiu daca se poate dona de la varsta asta? cat de putin conteaza!!!

Sa se faca bine cat mai repede!

Au fost atasate conditiile de multe ori pe parcursul topicului, dar daca ajuta cu ceva, mai atasez si eu o data:

post-7770-1161593807_thumb.jpg

Daca il citesti cu atentie, ai sa vezi ca una dintre conditii este sa ai minim 18 ani, din pacate.

 

Cititi cu atentie conditiile, tocmai pentru a evita o pierdere inutila de timp pe la spital. :ok:

 

 

 

Sa auzim numai de bine! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost atasate conditiile de multe ori pe parcursul topicului, dar daca ajuta cu ceva, mai atasez si eu o data:

post-7770-1161593807_thumb.jpg

Daca il citesti cu atentie, ai sa vezi ca una dintre conditii este sa ai minim 18 ani, din pacate.

 

Cititi cu atentie conditiile, tocmai pentru a evita o pierdere inutila de timp pe la spital. :ok:

Sa auzim numai de bine! :angry:

 

 

So... citisem chestia ... dar.. am crezut ca poate dak te rogi si insisti se poate... in fine... acum e inutil..:)

 

Insanatosire grabnica!

 

 

Ceva vesti noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are vesti noi despre Daniel este rugat sa le posteze

chiar daca nu l-am cunoscut pe Daniel sau daca nu am prea postat pe forum sa stiti ca sant si eu aici si ma rog ca Dumnezeu sa-i dea forta sa treaca peste aceasta tragedie atat lui Daniel cat si familiei lui

 

Pe viitor sa auzim numai de bine

 

Deci cine are vesti noi ete rugat sa le inpartaseasca si noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cine are vesti noi ete rugat sa le inpartaseasca si noua

drumul lui Daniel este lung : operatii ,recuperari , concluzii politie si poate justitie . efectul unui topic se estompeaza cu timpul .asta nu inseamna ca si nevoile sale sau ale familiei ( am inteles ca este vb de o sotie care nu stim cum se descurca) scad cu timpul .din pacate poate cresc.cine tine legatura cu cineva din familie sau cu el? Eu am trecut prin experiente chiar daca mai putin grele si stiu ce inseamna un ajutor la timp si vreau sa ajut . Recunosc , valul de solidaritate al motoristilor pe care nu va cunosc - circul singur mult- ma impresioneaza puternic si sigur realizati ca in acest caz se impune o legatura periodica cu familia sau Daniel.o mica info pe topic sa ne tina la curent si sa stim cu ce si cum putem interveni ar fi excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@urcu: Eu tin legatura, si pun info, atunci cand apare ceva nou. Pana acum nu exista nimic nou fata de ce am scris acum cateva zile. Daniel mananca, misca maini si picioare, dar nu coopereaza deci nu se poate spune inca nimic despre o stare de constienta. Aceste gesturi pot fi interpretate si doar ca reflexe primare.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot dona sange, ... probleme cu un virus B, dar pot participa altfel.

Cum as putea sa fac? Eu stau in Bv si nu stiu daca am posibilitatea sa ajung la B prea curand.

 

Insanatosire grabnica lui Daniel si putere multa familiei.

Ma rog si eu pt el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu indepliniti conditiile scrise pe foaia aceea nu are rost sa va duceti sa donati ca nu va accepta. Eu aam incercat si mi-au spus ca daca aveam 1-2 kg in minus ar fi mers dar eu am 8.... asa ca... Am incercat sa le explic cum e cu inaltimea si greutatea si tot nu a tinut.

Daca pot sa mai ajut financiar sau sub alta forma, ai nr. meu de tel Radu. Oricum maine seara voi veni la Arc asa ca vorbim acolo. Imi pare extrem de rau ca nu am putut dona sange. :hug:

 

Sanatate lui Daniel !!!

 

Spune-mi te rog e constient, recunoaste lumea, daar inca nu poate comunica sau pare inca in stare de soc, dezorientat? Se observa o evolutie sau starea este permanent aceeasi? Oricum faptul ca mananca este un mare progres.

 

Ii tin pumnii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A vorbit cineva si cu doctorii. O parere ceva?

Nu ne spun de ce se intampla asa?

Daca ma duc maine sa intreb stiecineva un salon? E tot la terapie intensiva?

Paote reusesc ceva maine totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...