Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

Mersi pentru pont. :)



Mi-a venit ideea de a integra in partea de comanda si un mic modul care sa fie legat la claxon, iar cand claxonez proiectoarele sa emita "flash-uri" stroboscopice sau ca la ambulanta. Mi se pare utila optiunea asta deoarece consider ca sporeste siguranta in trafic. Imi vine in minte scenariul cand un sofer vireaza stanga in fata ta, tu claxonezi (in timp ce franezi), dar el nu stie de unde se aude claxonul. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

totusi, 6 ore e cam mult pentru doua relee si cateva fire...... mai ales ca firele pentru semnalizare is aproape de far/proiectoare/comenzi, nu tre sa mai decablezi cabluri pt lipiri ( exista cuple rapide,, )....

 

 

 

 

in plus cu un arduino ( ca tot zicea un coleg mai devreme ) poti face si astea dar si multe peste :)

 

 

 

of topic : @ warlock : olimex in afara de conrad au alta reprezentanta in ro?

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, 6 ore e cam mult pentru doua relee si cateva fire......

 

Alea doua relee si cateva fire inseamna, de fapt, doua relee de protectie, doua relee de comanda, doi tranzistori, patru diode, doi rezistori, doi condensatori, circuitul pe placa perforata, doua sigurante, comutator, o multime de mufe (papuci) si cablurile aferente, documentarea prealabila executiei, Daca voi faceti toate astea in 20 de minute, bravo voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna releu de protectie, si de ce doua ?

 

ai nevoie de :

 

1. un dispozitiv care citeste directia (senzor) - poate fi magnetic, optic sau niste contacte mecanice chiar si inpuls de la semnalizare,

2. un microcontroler care sa interpreteze senzorul (+ soft)

3. doua relee (stanga sau dreapta) comandate de microcontrolerul de mai sus

 

apoi ai 2 fire de alimentare (+ si -) 2 iesiri (stanga si dreapta) un fir pt aprins ambele proiectoare si un fir de comanda (optional) de la faza lunga - in total 5 (6) fire

 

electrica nu cred ca e foarte complicata, trebuie identificate doar cele 5 fire, ceva mai greu cred ca ar fi montarea senzorului - as estima maxim 2 ore (documentarea prealabila nu se calculeaza la timpul de executie :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in unele tari e posibil sa ai probleme (Germania si sigur mai sunt si altele) pentru ca nu sunt omologate - stiu din caz concret, nu din auzite

daca le montezi cat mergi pe strada cu ele e bine sa ai o masca sau husa pe ele pentru a nu primi un "bilet" cu ceva euro pe el :D

inafara drumului public pot fi folosite fara probleme ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PIC-ul interpreteaza semnalele de la senzor si actioneaza releele de la proiectoare, nu am spus ca tine loc de releu "de protectie"

 

eu am acest modul cornering pe masina si nu are niciun releu "de protectie" are in schimb doua relee normale care aprind proectoarele stanga sau dreapta, defapt electrician auto fiind, pot spune ca nu am auzit in viata mea de acest releu "de protectie" ... defapt in ce consta si ce rol are acest releu, pe cine protejaza si impotriva cui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prietene ala este un banal releu electromagnetic "auto" , nu are nimic "de protectie" in el, se foloseste cand vrei sa comanzi un consumator de putere ex. bec de proiector de 55W folosind un circuit de putere mica ex iesirea unui PIC. are rol de comanda/separare circuite daca vrei dar nu de protectie. si de ce iti trebuie 4 ? ( doua relee de protectie, doua relee de comanda,) modulul meu are 2 astfel de relee cum le spui tu de protectie si atat, cu ele PIC-ul comanda becurie :))

Editat de bobbyshomerul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...