Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi pun un set de proiectoare suplimentare care sa functioneze pe post de lumini de zi, dar care sa imi fie utile si noaptea pe faza scurta. Pentru ca nu vreau sa dau 100+ euro pe un set de la Touratech, Givi, SW-Motech etc. am tot cautat la chinezi. Din n-spe variante disponibile am ajuns la acestea doua:

 

1. post-3876-0-30803000-1420921552_thumb.jpg post-3876-0-34364000-1420921569_thumb.jpg

 

http://eud.dx.com/product/mz-60-degree-flood-square-10w-850lm-cree-xm-l-t6-car-work-light-lamp-fog-4x4-motorcycle-boat-atv-844325787#.VLGJcPl_vtE

un led Cree XM-L T6, 10w, 800 de lumeni, mici (6x5x9 cm), din aluminiu, in doua variante: flood sau spot.

 

2. post-3876-0-61447700-1420921924_thumb.jpgpost-3876-0-78549300-1420921980_thumb.jpg

http://eud.dx.com/product/marsing-u5-waterproof-30w-2500lm-6500k-3-mode-led-cool-white-car-headlight-black-dc-12-28v-844347973#.VLGI2vl_vtE

un led Cree dar nu stiu de care, 30w, 2000 de lumeni, mult mai mari mici (13.4 x 5.7 x 8.0 ), din aluminiu.

 

Are careva experienta cu unul din cele doua proiectoare?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca sa faci o comparatie, un halogen de 55-60w are intre 1100 si 1500 de lumeni.

Deci cel de 800 de lumeni pare cam chior... iar la cel de 2000 nu stiu cat de reala e cifra. Poate e, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lumina de zi eu zic ca sunt ok, ca faza scurta noaptea nu prea as crede ca sunt bune,dau lumina imprastiata si ar trebui sa le orientezi prea jos, oricum de la 800 la 1100 sau chiar 1500 diferenta pentru ochii nostrii nu e mare, toate simturile noastre sun logaritmice nu proportionale.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lumina de zi eu zic ca sunt ok, ca faza scurta noaptea nu prea as crede ca sunt bune,dau lumina imprastiata si ar trebui sa le orientezi prea jos, oricum de la 800 la 1100 sau chiar 1500 diferenta pentru ochii nostrii nu e mare, toate simturile noastre sun logaritmice nu proportionale.

Pai primele sunt in 2 versiuni, una Flood ce da lumina la 60 de grade, si una spot in care fascicolul are 10-15 grade. Ideea e ca as putea sa iau 4, 2 flood si 2 spot (desi nu stiu unde am sa le montez pe toate, 2 pe crash-bar si doua sub far eventual) ca sa acopar o zona larga direct in fata mea si o zona ingusta mult in fata. Pacat ca nu au o lentila cu dubla focalizare, ceva de genul 15/50.

Ma gandesc ca cea de 2000 de lumeni (daca sunt atatia) e prea intensa si vor deranja traficul. De aceea cer parerea celor ce au montate asemenea proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai primele sunt in 2 versiuni, una Flood ce da lumina la 60 de grade, si una spot in care fascicolul are 10-15 grade. Ideea e ca as putea sa iau 4, 2 flood si 2 spot (desi nu stiu unde am sa le montez pe toate, 2 pe crash-bar si doua sub far eventual) ca sa acopar o zona larga direct in fata mea si o zona ingusta mult in fata. Pacat ca nu au o lentila cu dubla focalizare, ceva de genul 15/50.

Ma gandesc ca cea de 2000 de lumeni (daca sunt atatia) e prea intensa si vor deranja traficul. De aceea cer parerea celor ce au montate asemenea proiectoare.

Daca e sa deranjeze ziua nu-ti bate capu cu atat mai bine sa te vada idiotii de conservari , daca ar fi dupa mine si girofar as pune.

Alergie pe loc fac cand aud pe unii idioti ca nu te-au vazut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi pun un set de proiectoare suplimentare care sa functioneze pe post de lumini de zi, dar care sa imi fie utile si noaptea pe faza scurta. Pentru ca nu vreau sa dau 100+ euro pe un set de la Touratech, Givi, SW-Motech etc. am tot cautat la chinezi. Din n-spe variante disponibile am ajuns la acestea doua:

 

1. attachicon.gifsku_207926_1.jpg attachicon.gifsku_325787_1.jpg

 

http://eud.dx.com/product/mz-60-degree-flood-square-10w-850lm-cree-xm-l-t6-car-work-light-lamp-fog-4x4-motorcycle-boat-atv-844325787#.VLGJcPl_vtE

un led Cree XM-L T6, 10w, 800 de lumeni, mici (6x5x9 cm), din aluminiu, in doua variante: flood sau spot.

 

2. attachicon.gifsku_347973_1.jpgattachicon.gif1912306-5.jpg

http://eud.dx.com/product/marsing-u5-waterproof-30w-2500lm-6500k-3-mode-led-cool-white-car-headlight-black-dc-12-28v-844347973#.VLGI2vl_vtE

un led Cree dar nu stiu de care, 30w, 2000 de lumeni, mult mai mari mici (13.4 x 5.7 x 8.0 ), din aluminiu.

 

Are careva experienta cu unul din cele doua proiectoare?

 

vezi ca cele din lincul 2 sunt 3-mode, adica la fiecare alimentare se aprind altfel: 100%/50% si strobo ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca cele din lincul 2 sunt 3-mode, adica la fiecare alimentare se aprind altfel: 100%/50% si strobo ....

Stiu, asta e un alt motiv pentru care nu prea ma incanta. Ele arata bine cu protectia aia, dar functia asta cu 3 moduri presimt ca o sa dea dureri de cap.

Editat de biohazardousguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din astea am achizitionat deja doua bucati. Am identificat, deja, o solutie de montaj, pe crash-barurile de la HD. Alte idei?

 

Legat de blocarea aprinderii pe o singura directie (cea de faza lunga e foarte OK, concentrata si puternica, faza scurta e cam fuzzy, iar strobo cred ca e deranjanta in trafic, nu stiu cum ar reactiona militienii) trebuie un electronist sa se pronunte... Nu pare nimic ”ajustabil” pe placa cu circuite, deci trebuie actionat, asa cum spunea cineva, asupra circuitului integrat.

 

Arata bine, sunt solide, cablurile sunt suficiente ca lungime, prinderile sunt OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din astea am achizitionat deja doua bucati. Am identificat, deja, o solutie de montaj, pe crash-barurile de la HD. Alte idei?

 

Legat de blocarea aprinderii pe o singura directie (cea de faza lunga e foarte OK, concentrata si puternica, faza scurta e cam fuzzy, iar strobo cred ca e deranjanta in trafic, nu stiu cum ar reactiona militienii) trebuie un electronist sa se pronunte... Nu pare nimic ”ajustabil” pe placa cu circuite, deci trebuie actionat, asa cum spunea cineva, asupra circuitului integrat.

 

Arata bine, sunt solide, cablurile sunt suficiente ca lungime, prinderile sunt OK.

 

Daca le-ai montat pune si tu niste poze te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu le-am montat, am tot facut incercari, iar acum mobra e la iernat. E aceeasi varianta adoptata de Razvan G, in foto pe pagina dinainte.

 

In prezent imi (re)fac strategia privind Dakarul, tinand cont ca vreau sa trec la 800GS (ERU-le chiar tu ai o parte din vina in asta!) si trebuie sa-l vand... Am o gramada de accesorii achizitionate, pe care nu le-am montat pentru ca vreau sa vad daca obtin pretul dorit pe tot. Daca nu, trebuie sa vand o parte din ele separat...

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinand cont ca vreau sa trec la 800GS (ERU-le chiar tu ai o parte din vina in asta!) si trebuie sa-l vand...

 

Nu recunosc nimic.

Si ca sa fiu cât pot eu de sincer, Dakarul e o mobra al naibii de buna, daca nu mergi cu pasager nu stiu daca te va ajuta mult trecerea asta. :)

Si depinde foarte mult si ce vrei sa faci cu mobra [strada, enduro, ....]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C'mon, acum vrei să mă răzgândești? Tot mă gândeam că, cel puțin până acum, chiar rate la mobră nu mă vedeam plătind.

 

Fiind vineri în Buc., am tras o fugă până la Bavaria, așteptând avionul și am văzut GS-urile, clasic si ADV, dar am urcat doar pe ADV. Imediat am început să fac calcule... Am discutat vreo două ore cu unul din consultanți - super tip - iar până acum am tot rulat scenarii cum să fac.

 

Dakarul e super, intr-adevăr și am și avut norocul să cumpăr una în stare foarte bună, în care am mai și investit. Mai mult ca sigur că voi pierde la afacerea asta...

Intenția mea e de plimbăreală mai mult pe asfalt cu variante în doi, dar și episoade single.

800-le pare compromisul cel mai interesant, până acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te razgandesc. Pâna la urma fiecare decide pt el si isi ia propriile decizii.

 

Daca preconizezi plimbari in 2 probabil ca da, 800-le e compromisul perfect pana in momentul asta. Poti sa te uiti si la un 990 totusi, mai ales daca nu vrei sa iti iei mobra de noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca prefer o mobra noua. Desi e 2013, cu 4000km, e in garantie.

Nu vreau sa ma mai gandesc la investitii in urmatorii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din astea am achizitionat deja doua bucati. Am identificat, deja, o solutie de montaj, pe crash-barurile de la HD. Alte idei?

 

Legat de blocarea aprinderii pe o singura directie (cea de faza lunga e foarte OK, concentrata si puternica, faza scurta e cam fuzzy, iar strobo cred ca e deranjanta in trafic, nu stiu cum ar reactiona militienii) trebuie un electronist sa se pronunte... Nu pare nimic ”ajustabil” pe placa cu circuite, deci trebuie actionat, asa cum spunea cineva, asupra circuitului integrat.

 

Arata bine, sunt solide, cablurile sunt suficiente ca lungime, prinderile sunt OK.

Daca desfaci vreunu , pune si tu o poza doua cu placuta cu circuite.

Multumesc.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ceva despre produsele acestea? http://accesorii-moto.ro/popup_image.php/pID/711 . As vrea sa le montez pe bara de semnalizare de pe Dragstar, langa semnale.http://accesorii-moto.ro/product_info.php/cPath/42_69/products_id/711

Editat de ermitaje
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca desfaci vreunu , pune si tu o poza doua cu placuta cu circuite.

Multumesc.

 

Cam așa arată placa cu componente...sper să se înțeleagă ceva. Oricum proiectorul e la îndemână, deci pot face și alte poze.

post-79922-0-29871900-1421233584_thumb.jpg

post-79922-0-41896400-1421233596_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca poti modifica legand direct firele de la led pe alimentarea tiristorului dupa ce trece de diode , trebuie masurat sa ai doar tensiunea ok volti si intensitate si gata.

Conteaza sa ai exact aceasi tensiune la led cum e original doar ca faci bypass .

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-79922-0-41784600-1421244883_thumb.jpgDacă mi-ai da mai multe detalii (grafice, pe poze) m-aș băga! Unde să mă leg, pe poză, ar fi ideal să-mi indici.

 

Mai adaug o poză din care se vede că mai e un intergrat pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gif2015-01-14 16.11.30.jpgDacă mi-ai da mai multe detalii (grafice, pe poze) m-aș băga! Unde să mă leg, pe poză, ar fi ideal să-mi indici.

 

Mai adaug o poză din care se vede că mai e un intergrat pe acolo...

Imi pare rau nu am cum, trebuie masurat, asa la ghici nu merge , este foarte importanta tensiunea, altfel poti arde ledul pe loc sau in timp.

Acolo ai 2 intergrate unu mi se pare ca e stabilizator ca vad ca nu sant cuplati toti pini si celalat de sub bobina nu-mi dau seama , oricum ai nevoie de cineva priceput in electronica te rezolva in 5 minute.

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...