Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

Dan am avut un set de proiectoare cu lupa la care am adaugat o instalatie de Xenon( lumina foarte buna) DAR prea multa bataie de cap cel putin pt mine asa ca vreau ceva simplu..... De exemplu: prinderea proictoarelor la modelul meu de motocicleta, becurile de xenon H3 mai lungi decat cele originale ale proiectorului, gasirea unui loc a instalatiei de xenon cat mai aproape de proiector, cablaje si cablaje, modifcari si modficari ca intr-un final unul sa il gasesc spart de la o piatra sau cine stie ce....ce soarta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nimic bun nu vine usor :)

 

Cauta ceva gata pregatit pt asa ceva, sau daca nu, sunt ceva prinderi pe ebay/louis. De la Hella de ex ai o gramada de optiuni/modele.

 

Astea din linkul tau is bune daca vrei sa te vada conservarii de pe contrasens si cam atata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai scăzut preţurile în China, astea mi se par decente.

http://www.aliexpress.com/item/Hot-30W-CREE-U2-LED-Spot-Fog-Light-Motor-Motorcycle-Car-Truck-Waterproof-Black/32229569511.html

Nu uitaţi să-i spuneţi chinezului să scrie pe pachet "piese de schimb" şi să treacă o valoare mai mică de 10 €.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai scăzut preţurile în China, astea mi se par decente.

http://www.aliexpress.com/item/Hot-30W-CREE-U2-LED-Spot-Fog-Light-Motor-Motorcycle-Car-Truck-Waterproof-Black/32229569511.html

Nu uitaţi să-i spuneţi chinezului să scrie pe pachet "piese de schimb" şi să treacă o valoare mai mică de 10 €.

Super !!! mersi de info ar fi frumos sa le puteam lua rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.aliexpress.com/item/motorcycle-spotlight-15w-car-headlights-motorcycle-led-headlamps-led-car-headlight-light-bulb-car-refires/1407696431.html

 

Le-a gasit un coleg forumist, plecand de la ADV Monster. El le-a si montat, eu nu am apucat inca, dar la proba pareau potente bine.

 

P.S.

 

Iar se joaca un moderator la topicuri de le face varza.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

am vazut si cochetat si eu cu astea, dar m-am razgandit pentru ca au fascicolul punctiform (pana mea, e o expresie mai exacta, dar nu imi vine acum), deci nu imprastie lumina de la stanga la dreapta. e adevarat ca e tentant fiind pe led, dar eu m-am hotarat pe altceva (a gasit alt coleg pe net) pe halogen.

repectiv astea

http://www.dx.com/p/55w-3000k-2400-lumen-1-led-warm-white-light-car-fog-halogen-lamps-dc-12v-pair-107075

par a avea lumina imprastiata mai bine si-s si mai ieftine (la tine e 15 lire UN proiector).

acum mai e discutia si de consum si ce tine alternatorul tau. la biamveu nu e bai.

 

Le detin pe cele din link si le recomand. Raport calitate/ pret imbatabil, sunt copie de Hella. Sunt pentru faza scurta, deci imprastie lumina, nu face punct. Eu le-am echipat cu becuri Osram Nightbreaker H3 de 55 W si sunt foarte multumit, vad bine si sunt vazut bine.

 

Alternatorul : Charging Output: 740 watts @5000 rpm.

Banuiesc ca nu ar trebui sa fie o problema de consum mai ales ca sunt pe led dar cele aratate de mine si de Grimstone par mai "adventure" din cauza carcasei de alumniu care sa spun sincer de aia ma si atrage....

 

Absolut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am achizitionat (si, in prezent, asteapta montajul) ambele categorii de proiectoare din posturile de mai sus. Intentia: pentru a fi vazut mai bine de ceilalti!

 

Prima alegere a fost:

 

http://www.aliexpress.com/item/Hot-30W-CREE-U2-LED-Spot-Fog-Light-Motor-Motorcycle-Car-Truck-Waterproof-Black/32229569511.html

 

Din cauza stocurilor, chinezii mi-au trimis unul singur, fara posibilitatea de a mai gasi unul identic.

 

Drept urmare, am comandat doua din modelul cu carcasa metalica, identice cu cele ale lui @smok3.

 

Astea au venit pereche, drept pentru care weekendul asta caut solutia de montaj. Dorinta mea este sa merg pe varianta de montaj de la Touratech, in lateralul farului, unul pe faza scurta, unul pe faza lunga.

Puterea e - cica - 30W/bucata, legate la sursa de la laptop lumineaza foarte puternic.

 

De probat am probat, deocamdata, primul tip si are o functionare ciudata: la prima alimentare a led-ului lumineaza puternic (fascicul ingust), la a doua alimentare e o lumina mai difuza si mai slaba (ei indica functionare pe faza lunga, faza scurta si clipire), iar la a treia alimentare trece pe clipit. Si tot asa, la fiecare realimentare schimba modul de functionare.

 

Ambele modele arata foarte solid, au garnituri de etansare, insa - ca minusuri - au cablurile de legatura foaaaarte scurte, cam 15 cm si nu au instructiuni de montaj/functionare/legare. Data fiind functionarea in cele trei moduri, am tot cautat un switch prin interior, care sa seteze modul, insa nu am gasit. Mai caut...

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija daca le montezi sub semnalizatoare pe modelul Touratech, parca sunt mai expuse si mi se pare ca "zdrangane" mai tare fata de montajul pe crashbar. Uite cum le-am montat eu, asta desigur daca ai crash (testate si la scapat mobra pe pamant si au scapat neatinse). Daca nu-ti cade un cleste din mana, instalatia poti sa ti-o faci si singur in cateva ore. Ne auzim pe PM daca vrei poze/schema electrica de la montajul meu.

post-79158-0-77305300-1418395064_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci se pare ca parerile negative au devenit pozitive chiar daca sunt china :) asa ca dupa fix doua posturi nu am mai stat pe ganduri si am spus sa mi le comande, multumesc baieti !!! Cand or sa vina si le monetez am sa revin cu poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija daca le montezi sub semnalizatoare pe modelul Touratech, parca sunt mai expuse si mi se pare ca "zdrangane" mai tare fata de montajul pe crashbar. Uite cum le-am montat eu, asta desigur daca ai crash (testate si la scapat mobra pe pamant si au scapat neatinse). Daca nu-ti cade un cleste din mana, instalatia poti sa ti-o faci si singur in cateva ore. Ne auzim pe PM daca vrei poze/schema electrica de la montajul meu.

 

Asta era varianta 2, daca nu gasesc o solutie de montaj TT like (ceea ce ar presupune confectionarea unei prinderi dintr-o tabla mai groasa, tocmai impotriva zdranganelii!). Crashurile mele sunt identice, de la Alecu.

 

Tu le-ai legat in paralel cu farul sau ai comanda separata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buton separat, exact pe schema Wunderlich (si TT?), cu releu alimentat din firul de pozitie de la far. Fara cheie in contact nu se aprinde, plus ca merg independent de faza scurta/lunga.

 

LE: asa ceva a iesit, cred ca e poza instalatiei pe care am copiat-o...

post-79158-0-84263000-1418399189_thumb.jpg

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@George M - daca nu ma insel chiar de la tine am linkul catre cele halogen. in primavara le execut si eu si cred ca tot cu halogen, nu cred ca mai bag xenoane in ele. daca si bat bine...e perfect. ramane de vazut cum le prind. probabil ca le agat de radiatoarele de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puneti leduri, renuntati la mizeriile de halogene!

 

:nono:

 

Unii mai prefera si lumina calda, de exemplu, eu. :)

» Post actualizat in 13 Dec 2014 05:05

Sunt waterproof ?

 

Da, sunt. Scuze, n-am vazut mesajul.

» Post actualizat in 13 Dec 2014 05:11

@George M - daca nu ma insel chiar de la tine am linkul catre cele halogen. in primavara le execut si eu si cred ca tot cu halogen, nu cred ca mai bag xenoane in ele. daca si bat bine...e perfect. ramane de vazut cum le prind. probabil ca le agat de radiatoarele de ulei.

 

Cred ca iti vor placea. Eu sunt cam "lights freak" si sunt multumit.

Totusi, becurile cu care vin echipate sunt niste mizerii, recomand musai upgrade. Dupa 2-3 zile unul din becuri a murit, si nu s-a ars, ci s-a desprins ceva in soclu si nu s-a mai aprins. Am pus Nightbreaker si e super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mobra i-am pus led pe pozitie&frana, ca e muuuult mai vizibil.

 

@RazvanG:

 

Am gasit pozitia optima la proiectoare, identic cu ale tale.

 

Ce nu reusesc însă, e sa scap de faza cu "faza lunga/faza scurta/stroboscop"...

 

Cablaj cu releu si siguranţă am făcut, rămâne să găsesc un buton de acționare pe ghidon. Sugestii?

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai pe ghidon capacul cu sau fara butoanele avarii / abs? Poti sa-ti iei un buton de avarii de dacie 1300 de la un magazin auto si il incastrezi acolo, sau in lateralele bordului. Asta daca nu vrei ceva dedicat...

Ma intreb cum rezolvi cu ciclul lor de aprindere - sa inteleg ca le aprinzi odata pe faza lunga, apoi le stingi iar data viitoare cand ai nevoie de lunga o sa treci prin alte doua aprinderi/stingeri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cablaj cu releu si siguranţă am făcut, rămâne să găsesc un buton de acționare pe ghidon. Sugestii?

 

 

Ale mele au venit cu tot cu buton de actionare pt ghidon si de asemenea cu un kit de prinderi. Ideea e sa le scrii chinezilor ca vrei sa le pui pe mobra si iti pot da si asa ceva. Mie nu mi-au luat b ani suplimentar pt chestiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja e târziu, marfa mi-a fost livrată...

Cu prinderile mă descurc, cu întrerupătorul așișderea, rămâne faza cu click-click-click până ajung la lumina dorită.

 

 

Sirenele cu 6 tonuri aveau 6 terminale de la circuitul integrat legate la masă, de acolo puteai selecta.

Poate o fi şi aici posibilitatea, trebuie inspectat circuitul imprimat.

 

Fac o poză la circuitul imprimat, poate iese de-o sugestie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...